Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sfat alegere specializare facultate de automatica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
navzaRC

navzaRC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2022
Salut! Recent am terminat clasa a 12-a și am reușit să iau bacul cu o nota bunicica. Imi doresc sa urmez facultatea de automatica si calculatoare din orașul meu, însă am dubii in alegerea specializării. Țin să menționez că mă descurc foarte bine în utilizarea/remedierea unor probleme ale calculatorului si a alor device - uri de genul. Nu prea ma atrage programarea chiar daca cunosc cât de cât bazele acesteia. Sunt atras mai mult de partea hardware decât de cea software. Ce specializare îmi recomandați să aleg?

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
cam care ar fi meseria pe care te vezi facand-o? "utilizarea/remedierea unor probleme ale calculatorului si a alor device" nu e ceva foarte clar si posibil sa nu fie nevoie de facultate pe asta.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nu iti voi da un raspuns direct la intrebarea ta, dar iti ridic o minge la fileu: speranta ta de munca este in urmatorii 40-45 de ani dupa ce termini facultatea. Tot ce vei invata acum in facultate pe partea hardware va fi complet depasit peste 15 ani, lasind la o parte ca informatiile predate de profesori sunt deja depasite cu minim 10 ani. Daca te duci spre programare e cam la fel, insa inveti algoritmi si moduri de lucru cu care vei reusi sa te adaptezi la limbajele ce vor apare in viitor. De asemenea, o facultate tehnica (inginerie) la care sa inveti proiectare, robotica  etc. ar fi recomandata fiindca tot ce inseamna masina, mecanism, tehnologie, organe de masini, desen tehnic etc. va evolua (fireste), dar vor ramine de baza in industrie (pe vreme de pace sau de razboi). Avind in vedere pregatirea tot mai precara a tinerilor din intreaga Europa, a sti sa repari ceva, sa inovezi, sa faci o schita, un calcul, sa dezvolti o idee, vor fi plusuri importante in cariera ta. Inginerii, in general, stiu sa faca asta, deci te-ai gindit bine. Medicina mai este o solutie, la doctori cel mai adesea te duci ca la Dumnezeu, chiar si in genunchi. Sper sa iti fie utile sfaturile mele. Cu placere !

Edited by ionut76, 28 June 2022 - 22:58.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostnavzaRC, on 28 iunie 2022 - 21:17, said:

Nu prea ma atrage programarea chiar daca cunosc cât de cât bazele acesteia. Sunt atras mai mult de partea hardware decât de cea software.
Nu exista hardware fara sa studiezi si sa aplici programare. La hardware inseamna proiectare nu schimbat o placa cu alta!
Piata mare e la soft. Acum tu alegi daca vrei sa-ti cauti joburi dintr-un spectru ingust ori larg.

Edited by neagu_laurentiu, 28 June 2022 - 23:05.


#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Remedierea problemelor si depanarea deviceurilor o face un tehnician. Pt reparatii de probleme uzuale nu ai nevoie de 4 ani de facultate. PArtea de hardware pe care o inveti la facultate e diferita ce iti imaginezi tu ca e.  In facultate ar trebui sa acumulezi cunostintele necesare pentru proiectare / inovare. Inginerul hardware la finalul facultatii ar trebui sa poata sa proiecteze placile din interiorul calculatorului. Iti alegi ultimul chip grafic si ar trebui sa pui componenete in jurul lui (alimentare, memorii, circuite periferice) astfel incat la final sa ai o placa video. Cam asta cred ca ar face un inginer hardware.
O etapa a proiectarii e intradevar si testare a produsului final, dar acolo testezi ceva nou cu probleme noi deci ai nevoie de cunostinte pentru a intelege ce se intampla gresit.

Edited by Scurthea211, 29 June 2022 - 08:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate