Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pen insulina, problema

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Doresc niste pareri, nu am vrut sa amestec temele intr-un topic, asa ca deschid altul, ca poate mai intereseaza si pe altcineva, asa ca stie unde sa gaseasca.

Care credeti ca este mai bine sa fie folosite, penurile de insulina preumplute, sau seringile cu care tragi din borcanas ?!

Parerea mea este ca seringile.

Poate gresesc eu, dar am vazut o hiba la penul de NovoRapid, cand bagi acul, perforeaza stratul ala ce acopera gaura recipientului unde e insulina si face o gaura, nu are o gaura cumva facuta (ca un inel pe acea suprafata) ca sa bagi alt ac mereu la fix in acea gaura. Asa ca, cand schimbi acul, nu cred ca intra exact in gaura facuta de primul, asa ca pe langa gaura unde a intrat acul, ramane si cealalta gaurica.
Cand faci insulina, pe langa ca iese prin ac, nu poate iesi si prin gaura facuta de primul ac ?!

Am luat lupa si m-am uitat atent, nu are gaura facuta special ca sa bagi acele exact in aceiasi gaura.

Alta faza, dupa ce fac insulina, iese insulina prin ac fara sa fac nimic (penul fiind cu acul in sus), desi penul a ajuns la 0 dupa ce am bagat (si am apasat bine). Am sters cu putina hartie si iara a iesit putina. Nu iese la infinit, dar iese.
Pai pierdem insulina cand schimbam acul ca sa scoatem aerul din el (2-3 unitati dupa cum mi-a zis medicul), pierdem ca iese aiurea dupa ce facem, din penul ala cat folosim ?!

Cu seringa eu zic ca este mult mai okey, acolo tragi exact pana la cate unitati vrei, iti faci insulina, nu mai iese aiurea prin ac dupa, acul cand il pui nu mai intra in nu stiu ce gaura ca sa iasa insulina prin gaura alaturata facuta de alt ac.
E putin mai primitiv, dar mi se pare mult mai okey.

Ce parere aveti ? Ce ati prefera ? Penurile sau seringa ?

Daca gresesc in ce am zis, rog sa ma corectati si cu putine explicatii, ca sa inteleg unde am gresit (daca cumva la penuri nu e asa cum am zis).
Nu radeti, ca sunt cam incepator in asta.

Edited by MinettoMatoi, 28 June 2022 - 19:50.


#2
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Pen-urile, ca parte din validarea obligatorie a fiecarui medicament sau dispozitiv medical, sint calibrate sa aiba intotdeauna mai mult produs decit e specificat pe ambalaj.

In rest, ce-ti vine mai comod…

De curiozitate, pen-urile si acele unde ti-au spus sa le arunci? Inapoi la farmacie sau direct la gunoi?

#3
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
De preferat, eu prefer penul personal, la care schimb cartuşul, nu penurile pre-umplute, seringile nici vorbă. Plus că utilizarea seringilor s-a limitat mult pentru că erau folosite de consumatori de heroină. Şi dacă te vede te miri cine pe undeva cu o astfel de seringă, s-ar putea să ai probleme. Mari.
Iar grija ta că se pierde insulina pe gaura pe care nu o nimereşti, este neîntemeiată. Pentru că acel cauciuc din capul cartuşului (care e la fel şi la rezervele din care tragi cu seringa) este un cauciuc special făcut anumit să îl poți perfora cu acul şi după ce scoți acul, gaura se închide, nu curge lichid pe acolo. Cred că şi dacă pui în centrifugă, tot nu curge lichid. Deci nu trebuie să nimereşti gaura, deşi dacă n-o nimereşti, ar fi mai bine să nu te lauzi.
Iar faptul că iasă insulină pe ac fără să apeşi pe piston se datorează legilor fizicii. Mai exact presiunii (atmosferice) care se modifică şi datorită temperaturii şi modifică şi presiunea din cartuş. Însă iasă foarte puțin, nu ai pentru ce să te îngrijorezi, iasă sub 1/3 dintr-o unitate de insulină.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

 Ninja, on 28 iunie 2022 - 20:19, said:

Pen-urile, ca parte din validarea obligatorie a fiecarui medicament sau dispozitiv medical, sint calibrate sa aiba intotdeauna mai mult produs decit e specificat pe ambalaj.

In rest, ce-ti vine mai comod…

De curiozitate, pen-urile si acele unde ti-au spus sa le arunci? Inapoi la farmacie sau direct la gunoi?
Am inteles, deci are mai mult de 300 de unitati, dar oricum ca idee nu e okey ce se intampla, asa ca si mecanism.
Nu mi-a zis nimeni unde sa le arunc, nici doctora si nici farmacia. Nici nu s-a discutat de asta. In mod normal acele trebe duse undeva, nu sa le arunci la gunoi, penurile goale ai putea sa le arunci la gunoi, ca ar fi ca orice alt obiect, acele intra in om si pot da boli la o adica.

Mda, ai dreptate, alegem ce e mai comod.


Mike1alike, cu seringile alea ai dreptate, poti avea probleme poate, insa nu trebuie sa dea in diabetici ptr heroinomani, ca aia pot baga cu orice seringa, si cu aia de 2 mg si de 5, ca alea se gasesc.
Gasesti pe net seringi de 0,5 ml de insulina, ace, si la farmacii nu stiu daca mai sunt borcanase cu insulina, or mai fi. Pe mine nu m-ar vedea cineva, ca stau in casa 98 % din timp.
Mersi de explicatie cu gaura, m-ai linistit. Am inteles si de ce iese insulina prin ac.
De ce preferi penul la care schimbi cartusul ? Ce dezavantaj are cel preumplut ?

Edited by MinettoMatoi, 28 June 2022 - 20:56.


#5
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
E o chestie personală. Penul îl folosesc de 25 de ani. E al meu. Chiar dacă în acest timp l-am mai înlocuit când a fost nevoie. Dar îl port tot timpul cu mine. Am grijă de el şi el de mine.
Cele de "unică folosință" au apărut de ceva timp şi după ce au apărut mă tot întrebau şi pe mine când îmi scriau rețeta "nu vrei pen preumplut". Nu am vrut. Apoi alte dăți mi-au dat obligatoriu pentru că nu se găseau cartuşe în farmacii în acele perioade. Tot nu mi-au plăcut şi după ce am folosit vreo 2-3, le-am demontat, am scos cartuşele din ele şi am văzut că sunt identice cu celelalte (singura diferență e că cele din penurile pre-umplute nu mai au abțibildul cu denumirea pe ele, sunt sticla simplă, fără abțibild) şi le-am folosit tot în penul meu.
Un alt aspect neplăcut este volumul lor, cu tot acel plastic nenecesar. Eu folosesc unul din sertarele frigiderului pentru a-mi păstra rezerva de insulină. Când am primit rețetă cu acelea pre-umplute (şi numai insulina lentă era aşa, cea rapidă era cartuşe normale), am mai umplut o jumătate de raft de frigider cu ea, că nu mai avea loc în sertar. Plus dacă plec undeva în altă localitate, la fel, insulina de rezervă devine foarte voluminoasă dacă e în acele penuri.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
@Minetto
Acele perforează un cauciuc, iar acel cauciuc își revine și închide aproape în întregime găurica microscopică făcută de ac.

@Mike

Da, sunt mai ecologice penurile la care se poate schimba fiola.
Nu știu de ce au introdus varianta asta în care se face risipă de plastic.

Taică-meu a avut mai întâi penuri-stilou, la care se schimba flaconul de insulină, ulterior - pentru că doar acel tip de insulină mai era disponibil - a fost trecut pe tipul de pen fără reîncărcare.

.

#7
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Mi se par total neintemeiate temerile acestea. Eu prefer penuri preumplute. Am schimbat recent de la Fiasp la Lyumjev si penul de la Lyumjev se simte ieftin tare. Daca nu o sa se dovedeasca mai buna insulina, trec inapoi pe Fiasp doar din motivul asta.
De preferat, as prefera Omnipod, dar deocamdata nu intra in buget.

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

 Mike1alike, on 28 iunie 2022 - 23:32, said:

E o chestie personală. Penul îl folosesc de 25 de ani. E al meu. Chiar dacă în acest timp l-am mai înlocuit când a fost nevoie. Dar îl port tot timpul cu mine. Am grijă de el şi el de mine.
Cele de "unică folosință" au apărut de ceva timp şi după ce au apărut mă tot întrebau şi pe mine când îmi scriau rețeta "nu vrei pen preumplut". Nu am vrut. Apoi alte dăți mi-au dat obligatoriu pentru că nu se găseau cartuşe în farmacii în acele perioade. Tot nu mi-au plăcut şi după ce am folosit vreo 2-3, le-am demontat, am scos cartuşele din ele şi am văzut că sunt identice cu celelalte (singura diferență e că cele din penurile pre-umplute nu mai au abțibildul cu denumirea pe ele, sunt sticla simplă, fără abțibild) şi le-am folosit tot în penul meu.
Un alt aspect neplăcut este volumul lor, cu tot acel plastic nenecesar. Eu folosesc unul din sertarele frigiderului pentru a-mi păstra rezerva de insulină. Când am primit rețetă cu acelea pre-umplute (şi numai insulina lentă era aşa, cea rapidă era cartuşe normale), am mai umplut o jumătate de raft de frigider cu ea, că nu mai avea loc în sertar. Plus dacă plec undeva în altă localitate, la fel, insulina de rezervă devine foarte voluminoasă dacă e în acele penuri.
Am intrebat azi daca mai sunt penuri la care inlocuiesti cartusul, au zis ca ar cam avea cartuse, dar nu si penuri, cica ala il da medicul, dracu stie, m-am interesat asa ca idee.
Daca e o alegere personala la tine cu penuri unde schimbi cartusul, este okey, poate e mai putin voluminos decat la alea preumplute, nu stiu ca n-am vazut.

 Koal, on 29 iunie 2022 - 08:03, said:

@Minetto
Acele perforează un cauciuc, iar acel cauciuc își revine și închide aproape în întregime găurica microscopică făcută de ac.

@Mike

Da, sunt mai ecologice penurile la care se poate schimba fiola.
Nu știu de ce au introdus varianta asta în care se face risipă de plastic.

Taică-meu a avut mai întâi penuri-stilou, la care se schimba flaconul de insulină, ulterior - pentru că doar acel tip de insulină mai era disponibil - a fost trecut pe tipul de pen fără reîncărcare.

.
Am inteles cum e cu gaura, multumesc si tie de raspuns. Bine ca se acopera gaura, ca altfel era nasolie daca era cum banuiam eu.


andbozo, sunt curios la penurile preumplute, daca setezi o unitate, chiar una iti baga ? Adica baga corect unitatile ? Sunt precise ?
De ce se face risipa de atata plastic nu stiu, ca sa poluam globu mai tare si sa ne duce dracu mai repede fara apa si alte nenorociri.
Ce nu am inteles eu si as vrea ca cineva de aici sa-mi spuna daca vrea, de ce medicu meu a zis sa schimb acu la pen zilnic ?! Deci daca fac 2-3 insuline, a doua zi alt ac, si daca folosesc doua zile cu 5-6 insuline ce are ? Eu am folosit acu de 6 ori, trebuia de 5, ca ultima data am simtit putin ca m-a duru mai mult, deci poate se mai tocise acul.
De infundat nu stiu daca se infunda dupa 5-6 ori.
Plus ca pierd mai multe unitati daca schimb zilnic acul, ca sa scot erau din el.

Edited by MinettoMatoi, 29 June 2022 - 18:24.


#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 MinettoMatoi, on 29 iunie 2022 - 18:16, said:

Ce nu am inteles eu si as vrea ca cineva de aici sa-mi spuna daca vrea, de ce medicu meu a zis sa schimb acu la pen zilnic ?!
Acul se schimba dupa fiecare aplicare, nu zilnic, pentru ca dupa folosire nu i se mai poate garanta sterilitatea. Adica poti sa faci o infectie destul de urita.

#10
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Legat de ace şi schimbarea lor, vă spun povestea extremă a unui copil diabetic. Locuia într-un sat în județul Iaşi parcă şi a ajuns şi el la Buziaş, la spitalul pt. diabetici.
Şi a atras atenția că avea foarte iritate zonele în care îşi injecta insulină, fiecare înțepătură. Şi întrebat fiind, a spus că el a primit 2 ace de pen în urmă cu un an şi de atunci nu a mai primit niciunul. Şi cu acele 2 ace, unul la penul de rapidă, altul la penul de lentă, şi-a injectat de 1 an insulina. A primit de la spital ace şi i-au dat şi ceilalți copii diabetici, care adusese ace cu ei, de acasă.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Ninja, am inteles ce zici tu cu sterilitatea, dar na, am zis sa folosesc macar de 3 ori, oricum medica n-a zis sa schimb dupa fiecare aplicare, ci dupa o zi, indiferent cate aplicari, deci medie cam 3 asa cum am gandit si eu.

Mike1alike, trista povestea acelui copil, dar uite ca a mers asa cu un ac. Ma mir cum de nu era tocit, ptr ca eu deja la a sasea incepatura am simtit ca a intrat putin mai greu, poate mi s-a parut, nu stiu daca se poate toci dupa 5 intepaturi.

#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Totul ramine la latitudinea pacientului.

Noi doar te-am ghidat cu sfaturi avizate, tu faci cum te taie capul…

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 Ninja, on 28 iunie 2022 - 20:19, said:

De curiozitate, pen-urile si acele unde ti-au spus sa le arunci? Inapoi la farmacie sau direct la gunoi?
Farmaciile nu sunt groapa de gunoi sa preia toate rebuturile.

 Mike1alike, on 30 iunie 2022 - 08:09, said:

Legat de ace şi schimbarea lor, vă spun povestea extremă a unui copil diabetic.

E o mare problema cu acele de insulina ca producatorii nu dau mai departe minim 1 ac per pen.

 Ninja, on 29 iunie 2022 - 22:34, said:

Acul se schimba dupa fiecare aplicare, nu zilnic, pentru ca dupa folosire nu i se mai poate garanta sterilitatea. Adica poti sa faci o infectie destul de urita.

Pentru asta ar trebui sa fie destule ace pentru a fi schimbate nu ?

 MinettoMatoi, on 29 iunie 2022 - 18:16, said:

Am intrebat azi daca mai sunt penuri la care inlocuiesti cartusul, au zis ca ar cam avea cartuse, dar nu si penuri, cica ala il da medicul, dracu stie, m-am interesat asa ca idee.

Penurile injectoare firma producatoare le da medicului, nu vor pentru ca sunt scumpe, mai bine fabrica stilouri injectoare.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

 Ninja, on 02 iulie 2022 - 21:50, said:

Totul ramine la latitudinea pacientului.

Noi doar te-am ghidat cu sfaturi avizate, tu faci cum te taie capul…
Ai dreptate, m-ai ghidat cu sfat avizat, si mersi ptr asta, mie medica mi-a dat pe reteta flexpen, deci pen preumplut, sunt multumit.

remicade, in mod normal trebuie ca farmacia sa ofere si ace ptr penuri, cutii de 100 de ace platite de 4, 5, 6 8 si 12 mm, adica sa plateasca pacientul, nu sa ma duc la emag sa comand, adica sa le ia si ei de undeva si sa aiba pe bani, auzi la ei "nu are distribuitorul", pai sa gaseasca alte surse, sunt batrani care habar n-au sa comande online.
Pe mine nu ma deranjeaza, dar zic ca idee, am comandat de la emag doua cutii de 100 ace de 6 mm.
Si ca sa fie un ac la zi, sunt destule ace ca iei de pe net, doar bani sa ai.
Am dat 159 lei pe doua cutii cu tot cu transport, deci ar veni 80 lei cutia, anual 292 lei, adica 300 la 365 de zile, deci 25 lei lunar, nu e mare lucru ptr un om cu sal mediu net, pai o sharoma si un suc e cam atat si dai banii astia in 10 minute, si un pachet de tigari e 22 lei.

O sa mai comand ca sa am, sa nu fie mai scumpe mai in colo, ca si asa voi folosi mereu, insa daca ma ingras, poate nu mai merg alea de 0,6, nu stiu, dar cred ca merg.
Nu e nevoie sa dea producatorul mai multe ace, bine ca exista si online in diverse locuri.
Interesant e ca producatorii de glucometre dau cam 50 de ace ptr 50 de teste in prestul cutiei de teste, mie de ex la Accu Check active, 60 lei cutia de 50 teste, imi da si 50 de ace, dar farmacia, nu le iau de pe net.
Asa ar trebui si la penuri cumva.

Edited by MinettoMatoi, 03 July 2022 - 09:15.


#15
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Şi cu pen-urile astea reîncărcabile fac medicii nişte combinații.
La centrul de diabet, îmi spune medicul acu vreo 3 ani "să ştii că de acum înainte, dacă ai nevoie de pen Novo, nu mai avem, o să îți scriu rețetă cu penuri pre-umplute". Mi-a părut foarte ciudat cum a formulat, eu având penul pe care îl folosesc, de vreo 15 ani şi neîntrebând nimic despre pen-uri.
Apoi, anul trecut, îmi trebuie un pen nou. La centru, acelaşi răspuns "noi nu mai avem penuri". Caut info despre ele, apar că s-ar găsi pe piață contra cost, 450 lei bucata. Sun la NovoNordisk Bucureşti şi le spun problema. Ajung să vorbesc cu responsabilul lor cu pen-urile pe toată România şi îmi spune că ei dau pen-uri  aşa cum ştiam şi eu, prin centrele de diabet şi că pentru a primi un pen, medicul de la centru trebuie să facă un referat să îl dea reprezentantului lor în teritoriu. Şi că reprezentații lor sunt în contact permanent cu centrele, acestea îi cunosc şi au datele lor de contact.
Vorbesc cu asistenta de la centru, care e de fapt "medicul meu", că medicii sunt ocupați. Ea ştia tot aşa, că nu mai pot primi pen. Îi spun ce mi-au spus Novo şi îmi zice ok, am să încerc. După câteva  zile a primit pen şi mi l-a dat.

#16
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Şi ace de pen dau farmaciile, dar... sunt farmacii şi farmacii
De ceva timp, Sensiblu a început să dea foarte multe ace, cam 2/zi. Pentru rețetă de 3 luni, am primit 180 ace. M-am mirat, dar am cezut că toate farmaciile fac aşa. Nu fac. Am mers apoi la alta, am primit 1 ac/cartuş. Următoarea rețetă din nou la Sensiblu, din nou 180 ace.
Acum... am mai avut o experiență, la Help Net, unde farmacista nu voia să îmi dea nici un ac de pen. După ce a adus foarte neglijentă insulina într-un coşuleț mic de au căzut din coş 2 cartuşe (că aveam nr. cutii complete+cartuşe). Le ia de jos şi le pune nonşalantă înapoi în coş şi mi le oferă. Le iau, mă uit la ele, sticla crăpată. Spun "îmi pare rău, dar ați spart acest cartuş pe care l-ați scăpat, nu pot să îl iau aşa". Se uită, prima dată sice hai că merge şi aşa, apoi se uită şi colega ei şi spune da, e spart şi l-au schimbat. După ce îmi dă insulina, întreb dacă îmi dă şi ace. Zice da, scuzați, apoi... spune nu, că nu aveți pen-uri, v-am dat cartuşe de insulină. Încerc să îi explic, ea nu şi nu. Am spus ok, am dat totul înapoi, mi-am luat rețeta şi am scos-o de la altă farmacie. La acea farmacie am contactat-o pe dirigintă. M-am împrietenit cu ea. Şi-a cerut scuze pentru farmacistă, a spus că i-a dat un avertisment pt. că nu e ok cum a făcut şi mie mi-a dat 2 cutii de teste pe care le-a primit de la un distribuitor de teste, ştia că ei mai au uneori şi cutii promoționale, l-a rugat şi a primit 2 cutii.

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 Mike1alike, on 03 iulie 2022 - 09:54, said:

Şi ace de pen dau farmaciile, dar... sunt farmacii şi farmacii
De ceva timp, Sensiblu a început să dea foarte multe ace, cam 2/zi. Pentru rețetă de 3 luni, am primit 180 ace. M-am mirat, dar am cezut că toate farmaciile fac aşa. Nu fac. Am mers apoi la alta, am primit 1 ac/cartuş. Următoarea rețetă din nou la Sensiblu, din nou 180 ace.
Hai sa-ti spun de unde ai acele ace...Sensiblu are in spate depozit de medicamente, Mediplus se numeste, eu comand insulina de la Mediplus si vine FARA ACE. Sun, ma cert cu ei si imi spun ca NU AU ace. Sun la producator si imi spun ca la fiecare cutie cu 5 penuri dau 5 ace. Renunt ca nu am cu cine, pacientului in loc de 10 ace cat are dreptul ii dau jumatate pentru ca nu am de unde sa-i dau, scandal, nervi etc.
Sensiblu da ace kakalau de la mine si de la alti fraieri de independenti.
#tara_kurului

Edited by Remicade, 03 July 2022 - 11:04.


#18
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Da, păi îmi era clar că nu e tocmai în regulă, din moment ce ei sunt singurii care au dat aşa. În plus, după cele 2 dăți când mi-au dat foarte multe ace, la următoarea rețetă scoasă mi-au spus "ar trebui să vă dau mai multe ace, dar... nu mai am". Am spus ok, am luat tot ca înainte, 1 ac/1 cartuş.
Mai spun o fază neplăcută făcută de farmaciile din Timişoara în mai mulţi ani, de m-am plictisit de ei. De fiecare dată, în luna decembrie, refuză să elibereze insulina lentă Lantus, motivând că "nu mai are depozitul". Dar negreşit, numai în luna decembrie, niciodată în altă lună. De aceea îi suspectez că fiind sfârşit de an, au probabil ceva complicații cu închiderea de an şi ca să nu se mai complice, pur şi simplu nu-şi mai bat capul şi spun "nu are depozitul". La început am insistat să îmi spună care depozit, să vorbesc şi eu cu ei să aflu de ce nu au, pentru că totuşi, ei au obligația să aducă şi să aibă. Nici o şansă să îmi spună de la care depozit iau ei, nu avem şi ziua bună. Am colindat în fiecare astfel de decembrie farmaciile din oraş până am găsit una care avea şi am putut să ridic conform rețetei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate