Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Aer conditionat fara flux de aer.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMinettoMatoi, on 28 iunie 2022 - 17:24, said:


Nu am nevoie, intrebam de curiozitate doar, ptr ca dat fiind ca multa lume are probleme de la aerul conditionat, poate era alta metoda.
Problemele vin de la folosirea gresita a aparatelor, ele in sine n-au nici o problema.

#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postunu999, on 29 iunie 2022 - 18:28, said:

Asta e o alta problema Posted Image

Dar de racit, raceste, nu?
Nu stiu pe termen lung, insa iti pot spune ce am obtinut in ziua respectiva.

Afara 39 grade, in casa 30 la mansarda, 29 la etajul 1, 27 la parter.
Dupa 3 ore de circulat apa din foraj prin toate caloriferele din casa(33), in mansarda aveam 27, etajul 1 25, parter 23.5

Insa repet, apa din instalatie avea 9 grade.

Daca ar fi sa pun o vana de amestec, si sa recircul agent de 18 grade sau 19 in functie de RH, nu stiu cat de rapid ar mai scade temperatura.

Am rezolvat altfel problema in schimb, daca ajuta pe cineva.
Depinde foarte mult si de constructia casei.

Am montat 3 ventiloconvectoare in mansarda. Cate unu la fiecare capat, si unu pe mijlocul unui perete ce da in scari. Am reusit sa sparg de asa natura incat sa nu stric esteticul casei, pentru colectare condens.

Prin cele 3 vcv-uri recircul apa din circuitul inchhis care trece printr-un schimbator de caldura in placi.
Prin acel schimbator in placi, 5 ore pe zi dau drumu la apa din foraj, cand este canicula sau este prea cald in casa.

In 5 ore reusesc sa mentin mansarda la 23 de grade.
Automat, daca mansarda este rece, toata caldura de la etajul 1 si parter se duc sus, si am racoare in toata casa.

Costuri pentru cele 5 ore ar fi cam 2KW cat merge pompa submersibila efectiv. Nu merge 5 ore continuu.

Rezultat: racesc 500mp pe timp de canicula cu 2kw/zi.

Nu este cel mai eficient, dar personal sunt multumit, mai ales in pricina lipsei curentilor de aer de la AC.

Mansarda nu este locuita in schimb. Daca ar fi, ar fi un pic anevoios sa stai in bataia vcv-urilor. O folosesc mai mult ca loc de hobby pt birou, biliard,  pingpong si un dressing.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate