Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Aer conditionat fara flux de aer.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Ma gandeam daca ar putea exista cumva un sistem de racire in incaperi fara flux de aer cumva, adica cum e un calorifer insa pe temperaturi negative, sa raceasca camera fara sa arunce aer.
Am vb cu un amic si zice ca nu are cum, oare ?

Sigur ca trebuie un sistem care sa mentina temperatura aia la nivel mic, ca asa si la aer conditionat este, ptr ca multi au probleme mari de la fluxul de aer, ii doare capul si asa mai departe.

Oare va fi posibil ce spun eu ?

Ca de ex daca in camera sunt 15 grade si caloriferul are nu stiu cate grade, incalzeste camera, ma gandesc ca daca in camera sunt 35 de grade, si chestia aia (asemanatoare cu, caloriferul), e f rece si absoarbe caldura din camera, se raceste si in camera.
Nu am experienta in domeniu, de aia intreb.

Sper ca ati inteles la ce ma refer.

Cum am facut odata, de pe balcon am luat zapada si am pus-o in cada, am luat-o ca sa nu o aruncam peste balcon sa cada la oameni in cap, si s-a racit baia de nu se putea, deci fara flux de aer.
Erau cam 25 de grade in baie de la calorifer, apoi abia stateai de frig dupa un timp.

Sau deja exista ce spun eu ?

Edited by MinettoMatoi, 28 June 2022 - 16:43.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
Cat timp nu sufla aer peste acel ceva rece va avea o eficienta foarte slaba.
Dar de ce ai nevoie de asa ceva?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DA - se numeste racire in pardoseala

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Exista racire in tavan, pereti sau pardoseala. Ultima nu e cea mai eficienta (aerul rece nu se ridica, plus un posibil disconfort la picioare), dar se preteaza acolo unde ai deja incalzire in pardoseala (mai greu sa pui in pereti dupa ce ai finisat). Sunt pe aici colegi care au montat asa ceva.

Edited by george_alexandru, 28 June 2022 - 16:51.


#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se numeste RACIRE RADIANTA.

Cel mai eficient este sa fie in tavan - cautati pe google "Racire in Tavan".

Se mai face si in pardoseala, dar nu e la fel de eficienta si confortabila.

Temperatura agentului termic trebuie limitata astfel incat temperatura suprafetelor radiante sa nu scada sub punctul de roua al aerului din incapere, sa nu apara condens pe suprafata radianta...asta inseamna in general temperaturi de ordinul 18 - 20 gr. C

Din cauza asta, puterea de racire este destul de mica.

In plus, racirea radianta reduce doar temperatura aerului (caldura sensibila), dar umiditatea absoluta din aer, in grame de apa pe metru cub de aer, ramane aceeasi.  Asta are ca efect CRESTEREA umiditatii relative si poate duce la disconfort.

De aceea, in instalatiile bine facute, racirea radianta este in general insotita de un aparat care sa faca dezumidificare (ventiloconvector alimentat cu apa la 5 ... 12 gr. C, aparat de aer conditionat tip split, dezumidificator dedicat, samd...).

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Racirea in tavan este ceea ce cauti.

Se calculeaza temperatura apei in raport cu umiditatea din incapere sa nu apara condensul.

Insa tot or sa fie ceva curenti de aer, nu ai cum altfel. Nu ca la AC, dar tot o sa il simti.

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018

View Post_-livio-_, on 28 iunie 2022 - 16:44, said:

Cat timp nu sufla aer peste acel ceva rece va avea o eficienta foarte slaba.
Dar de ce ai nevoie de asa ceva?
Nu am nevoie, intrebam de curiozitate doar, ptr ca dat fiind ca multa lume are probleme de la aerul conditionat, poate era alta metoda.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMinettoMatoi, on 28 iunie 2022 - 17:24, said:


Nu am nevoie, intrebam de curiozitate doar, ptr ca dat fiind ca multa lume are probleme de la aerul conditionat, poate era alta metoda.
E ca în bancul cu iepurele care vine, zilnic la brutărie și întreabă: "aveți pitute așa de mici". După 5 - 6 zile,brutarul se îndură și le face așa mici. Când vine iepurașul și întreabă din nou, brutarul i le arată, iar iepurașul îl întreabă: "Și cine le cumpără?"

Edited by wertyck, 28 June 2022 - 17:32.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Nu merge sa lasi usa deschisa la frigider/vitrina frigorifica? :))

#10
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
au scos astia de la samsung un AC fara (prea mult) flux de aer.
Uite https://www.samsung....te/all-climate/
Wind Free se numeste tehnologia!

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMinettoMatoi, on 28 iunie 2022 - 16:41, said:

Ma gandeam daca ar putea exista cumva un sistem de racire in incaperi fara flux de aer cumva, adica cum e un calorifer insa pe temperaturi negative, sa raceasca camera fara sa arunce aer.
Am vb cu un amic si zice ca nu are cum, oare ?
Cel mai ieftin e AC-ul, insa un AC de calitate.
Si trebuie tinut nonstop in functie. In felul asta, el lucreaza doar sa mentina temperatura setata.
Cand lucreaza la mentinere, instalatia frigorifica produce mai putin rece, fluxul de aer e mai apropiat de temperatura camerei si nu va crea curenti de aer.
In timp se racesc si peretii, care au capacitate calorica mare, deci vei putea aerisi fara sa se incalzeasca camera.

Spre comparatie, cand ai 30 de grade si vrei 25, AC-ul va scoate un aer foarte rece, poate la 6grade. Sau vei mari fluxul de aer, daca vrei sa iasa mai cald.
Altfel nu se poate. Aerul va raci aerul. Ori un flux mare de aer dar de temperatura mai mare, ori un flux mic, dar foarte rece.

Daca vrei confort, trebuie musai sa mentii temperatura, chiar si cand pleci de acasa cateva zile.

Conteaza mult si calitatea ACului. Stiu bine ce vorbesc deoarece am avut un AC bun (care s-a ars din pacate). Acum am unul mai slab. Dar.. asta este, nu mai cumpar altul, insa confortul e mult mai slab ca inainte. Asta nu stie sa scoata aer "la mentinere", desi e tot inverter. Scoate aer mult mai rece si in timp raceste camera sub temperatura setata, dupa care se opreste si doar il ventileaza.

View Postkolfleading, on 28 iunie 2022 - 17:04, said:

Se numeste RACIRE RADIANTA.

Nu stiu de ce se numeste asa. Fizic e imposibil ca un corp sa radieze frig.
Ma rog, teoretic exista corp care absoarbe radiatie termica, fara convectie, insa fenomenul asta nu se produce la un nivel semnificativ daca corpul rece e doar cu zece-douazeci de grade mai scazuta. La temperaturi mai scazute se produce fenomenul de condens despre care vorbeai. tot teoretic, ai putea acoperi "elenentul foarte rece" cu ceva mai voluminos, "racoarea radianta" sa fie mai distribuita, dar e practic imposibil ca acel ceva sa nu se raceasca sub temperatura de condens.

Spre deosebire, la incalzire e posibila incalzirea radianta, dar din motiv ca transferul termic se produce mult mai rapid la temperatura mare. efectul creste cu T la puterea a 4a.
Sigur exista un efect de absorbtie de radiatie, dar in mod sigur convectia (pasiva) e net superioara ca si aport.

Edited by maccip, 28 June 2022 - 18:11.


#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postmaccip, on 28 iunie 2022 - 18:11, said:

Nu stiu de ce se numeste asa. Fizic e imposibil ca un corp sa radieze frig.
Nu radiaza frig, radiaza caldura, IR.

#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022
Daca locuiesti la casa faci un put adanc si apa din put o pompezi prin calorifere. Insa retine  ca aerul rece e mai dens si tinde sa ocupe partea inferoara a camerelor, deci niste ventilatoare de aer in camere tot e nevoie.

#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Fanta de la aer cat mai sus si ventilatie cat mai mica.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostNaijax, on 28 iunie 2022 - 16:46, said:

DA - se numeste racire in pardoseala
In tavan!

#16
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostPaco_ste1, on 28 iunie 2022 - 19:30, said:

Daca locuiesti la casa faci un put adanc si apa din put o pompezi prin calorifere. Insa retine  ca aerul rece e mai dens si tinde sa ocupe partea inferoara a camerelor, deci niste ventilatoare de aer in camere tot e nevoie.
O idee foarte buna, asa am zis si eu.
Pana am facut o proba.

Problema: Temperatura apei din foraj: 9 grade. Condens instant pe calorifere.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Cumperi un teren mai generos, sapi niste tunele la vreo 2-3m adancime unde temperatura solului e relativ constanta de vreo 15 grade. Apoi constriesti casa. Vara sufli aerul pe la un capat al tunelului si-l colectezi la capatul celalalt si-l bagi in instalatia de ventilatie a casei.

View Postvictor29cr, on 29 iunie 2022 - 17:34, said:


O idee foarte buna, asa am zis si eu.
Pana am facut o proba.

Problema: Temperatura apei din foraj: 9 grade. Condens instant pe calorifere.
Faci separare de circuite, termostat care-ti introduce in circuitul de racire apa rece din put treptat, numai cat sa scada temperatura agentului termic la temperatura setata. Ca la incalzirile in pardoseala. Problema rezolvata.

#18
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postvictor29cr, on 29 iunie 2022 - 17:34, said:

Problema: Temperatura apei din foraj: 9 grade. Condens instant pe calorifere.

Asta e o alta problema :)

Dar de racit, raceste, nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate