Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Libra sau Raiffeisen?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
Unde ar fi mai bine sa deschid un cont de salariu? Libra sau RAiffaisen? Am doar aceste 2 posibiltiati, angajatorul lucreaza si cu Libra si cu Raiffaisen. De Raiffaisen stiu anumite lucruri si de Libra am auzit numai de bine insa ce experiente ati avut ma intereseaza cu call centerul de la Libra cand e vreo problema, tarife, etc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La mine în oraș e un singur bancomat Libra.
N-am avut nevoie niciodată să sun la call center.
Am Raiffeisen, Banca Transilvania, Unicredit și Libra.
Mulțumit de toate.

Edited by waterman, 28 June 2022 - 16:01.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Raiff. iti permite sa schimbi zilnic ceva valuta la curs BNR, poate ajuta

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Libra + Orange Money ( https://www.orange.r...ney/card-debit/ ) pentru retrageri fara comision de la orice ATM, daca vrei mai mult de 3 retrageri/luna de la Libra

Edited by tigerheart, 28 June 2022 - 16:50.


#5
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Angajatorul nu te poate obliga sa-ti faci cont unde vrea el. Sa fie sanatos, tu ii dai IBAN-ul si o sa-ti vireze acolo, singura chestie e ca s-ar putea sa-ti intre a 2-a zi salariul daca e in timpul saptamanii sau luni daca fac viramentul vineri.

PS: As alege Raiffeisen, ai retrageri gratuite de la orice bancomat.

Edited by marcel201, 28 June 2022 - 16:55.


#6
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Sunt ok amândouă, depinde ce vrei tu de la o banca.

Raiffeisen e mai ok pentru operațiunile de zi cu zi. Au aplicația mai buna, au agenții toate orașele mari, retrageri gratuite și nelimitate de la orice bancomat. Serviciul de relații cu clienții e ok, doar ca timpul de așteptare e măricel.

Libra e mai de nișă, mai orientata spre online. Cel mai mare dezavantaj e aplicația, o catastrofa care e în mentenanță odata la 2-3 săptămâni și tot degeaba... Altfel e o banca super ok. Comisioane 0 fără nicio condiție, 10% reducere la anumite magazine/restaurante, serviciu de relații cu clienții peste Raiffeisen - ai live chat pe site în timpul programului. Dacă vrei sa investești în acțiuni au platforma tradeville integrata în aplicație, transferurile se fac instant.

#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Am deschis la ING pentru salariu si Libra pentru card cumparaturi online. Pentru ca erau singurele solutii fara comision lunar la vremea respectiva.

M.am mutat din RO de mai bine de 3 ani, dar inca folosesc Libra in online. Raspund pe chat foarte repede, mi.au actualizat datele cu nr de telefon de DE, mi.au trimis cardul la adresa din DE la reinnoire. Foarte multumit per total.

Inca am si ING.ul, fara activitate, dar am fost cat pe.aci sa.l inchid, deoarece la actualizarea datelor eu nu am vrut sa declar nimic la ''surse incasari'', deoarece efectiv nu intra nimic in cont, doar leii ramasi dinainte de plecare. Am avut un schimb de mailuri, parea ca n.am cu cine sa ma inteleg. Cand le.am zis ''daca sunteti atat de autisti si nu intelegeti ca nu se aplica, trimit o procura, inchid contul si gata''. Ce sa vezi, imediat s.au putut actualiza datele.

LE: aplicatia Libra e destul de intuitiva, dar nu o prea folosesc. Ma anunta pe email de fiecare data cand e mentenanta sau au o problema tehnica si iar cand s.a incheiat. M.au sunat o data sa ma intrebe daca eu fac zeci de comenzi pe Amazon si Aliexpress. Da, eu faceam.

Edited by dimripper, 28 June 2022 - 17:04.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmarcel201, on 28 iunie 2022 - 16:55, said:

Angajatorul nu te poate obliga sa-ti faci cont unde vrea el. Sa fie sanatos, tu ii dai IBAN-ul si o sa-ti vireze acolo, singura chestie e ca s-ar putea sa-ti intre a 2-a zi salariul daca e in timpul saptamanii sau luni daca fac viramentul vineri.

PS: As alege Raiffeisen, ai retrageri gratuite de la orice bancomat.
nici tu nu poti sa-l obligi sa trimita unde vrei. te poate anunta insa unde e adresa casieriei.

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
in prezent incasez in raiffeisen si nu am de ce sa ma plang. am si libra care in afara de transferuri cu revolut nu prea ma ajuta.

#10
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Libra pentru că poți păstra contul fără nicio apăsare și după ce pleci de la acel loc de muncă. Eu am închis instant contul de RZB după ce am plecat de la ultimii, dacă nu trebuia să rețin să îmi fac singur câte un transfer de 2000+ lei doar ca să evit un comision de 25 lei lunar (cred, nu mai știu sigur suma). Pentru ce? Ah, și la Libra e o singură aplicație, nu mai trebuie să instalezi și Smart Token-ul, cum e la Raiff. Oricum nu am ținut niciodată banii acolo, făceam transfer în aceeași zi. Am Libra de nu mai știu câți ani, nu mi-au făcut niciodată vreun talent.

Edited by addryanns, 28 June 2022 - 18:57.


#11
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postslai, on 28 iunie 2022 - 18:34, said:

nici tu nu poti sa-l obligi sa trimita unde vrei. te poate anunta insa unde e adresa casieriei.

Mai exista casierie? Cu avans si lichidare?

#12
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
La Raiffeisen ai retrageri gratuite la orice bancomate si poti schimba lei in euro la cursul bnr (daca te intereseaza), in schimb relatiile cu clientii sunt dezastru.
La Libra ai suport clienti excelent, doar ca nu ai bancomate de la care sa retragi fara comision (dupa cele 3 retrageri gratuite pe lunal. Se poate rezolva insa cu un card Curve (gratis).
Per ansamblu, daca vrei sa fii linistit, mergi pe Libra.

Edited by lg, 28 June 2022 - 19:00.


#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Depinde ce venit ai. Daca te poti integra in conditia de 2000 euro /luna ( in medie pe ultimele 3 luni) pentru pacherul premium mergi la Raiffeisen. Relatiile cu clientii sunt mult mai bune, ai bancher personal si carduri gold incluse in pachet.

#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Ambele sunt în regulă.

Raiffeisen este una din cele câteva bănci care are în vedere piața de retail, având mai multe agenții decât băncile de nișă.
Celelalte bănci de pe același palier suntr Transilvania, BCR, BRD, CEC și Unicredit.

Libra este o bancă mai mică, dedicată antreprenorilor și are câteva produse caracteristice unei bănci online, în plus colaborează și cu câteva fintech-uri (până când acestea vor găsi o altă cale de a fi prezente în piață). Cu toate astea au și câteva produse de retail și sunt una din băncile partnere Euronet.

Produse recomandate:
- Libra Avanpost Free,
- Raiffeisen Pachetul Cont Curent ZERO Simplu.

Apropo, dacă ai deja un alt cont curent deschis la altă bancă, inclusiv pachet dedicat Studenților, ar putea fi mai avantajos să îl păstrezi pe acela.
.

#15
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004

View Postunknown_35, on 29 iunie 2022 - 10:10, said:

Depinde ce venit ai. Daca te poti integra in conditia de 2000 euro /luna ( in medie pe ultimele 3 luni) pentru pacherul premium mergi la Raiffeisen. Relatiile cu clientii sunt mult mai bune, ai bancher personal si carduri gold incluse in pachet.
Ai avut tu personal astfel de experiente pozitive sau vorbeste la modul general? Fiindca alea cu bancher personal, etc sunt doar vorbe goale. Realitatea este ca nu te ajuta nimeni cu nimic special, esti la aceleasi nivel dpdv al suportului clienti cu toti ceilalți.
Am avut nevoie sa scot o suma mai mare de euro, am sunt "bancherul personal" si, la telefon, totul a fost la superlativ. Când am ajuns la banca, la ora programata, nimeni nu stia de nimic, a trebuit sa revin dupa inca o zi ca sa iau banii. Bine-nteles ca "bancherul personal" a ridicat indifferent din umeri. Aceleasi lucru l-a patit si un prieten, tot la Raiffeisen.
Deci, nu totul este asa cum atât de frumos se prezinta.
Aceleasi experiente negative le-am avut si pe firma (multinationala). Aveam alocat un consilier dedicat, totul era perfect pe hartie. Practic, niciodata, dar chiar niciodată in cei 15 ani de Raiffeisen, nu a ajutat cu absolut nimic.
Deci atentie la marketingul gol de orice continut.

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View Postlg, on 29 iunie 2022 - 16:48, said:

Ai avut tu personal astfel de experiente pozitive sau vorbeste la modul general? ....
Deci atentie la marketingul gol de orice continut.

Eu am avut experiente bune inainte de pandemie. Bancherul personal s-a ocupat de deschidere/inchidere conturi, predare plicuri primite in sucursala cu carduri gold si pinuri. Am simtit diferenta, pt cele "clasice" am stat la ghiseu in picioare cam 10-20 de min, si in plus au pierdut si plicul cu PIN asa ca am mai facut o vizita si iar am stat la coada. Tot bancherul personal s-a ocupat de contactarea consilierului pt pensia facultativa, si m-a ajutat sa setez plata recurenta.

La call center am sunat de cateva ori pt intrebari legate de niste tranzactii si pt a reinnoi cardul de credit care s-a rupt in doua. S-a rezolvat totul rapid, timpul de asteptare sub un minut.

In timpul pandemiei s-a schimbat de vreo doua ori bancherul personal alocat, ultimul m-a conctactat pentru a instala Rai Connect. Nu am mai avut alte interactiuni cu ea,

Acum depinde peste cine dai, probabil unii bancheri sunt mai buni si altii mai putin buni. Poti sa dai un feedback si sa ceri inlocuirea daca esti nemultumit.

#17
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.07.2008

View Postslai, on 28 iunie 2022 - 18:34, said:

nici tu nu poti sa-l obligi sa trimita unde vrei. te poate anunta insa unde e adresa casieriei.
Ca angajator de ce ai opta pentru a limita un om la o anumita banca sau casierie daca nu ii convine banca?  Ar trebui sa iti bati capul cu scosul banilor de la banca, asigurarea lor, semnaturi de la angajat ca i-a fost inmanat salariul si stocarea documentelor justificative. Incerc sa inteleg de ce ar opta sa se chinuie atat in loc sa accepte IBAN-ul de la alta institutie financiar bancara acreditata in Romania.

View Postlg, on 29 iunie 2022 - 16:48, said:

Ai avut tu personal astfel de experiente pozitive sau vorbeste la modul general? Fiindca alea cu bancher personal, etc sunt doar vorbe goale. Realitatea este ca nu te ajuta nimeni cu nimic special, esti la aceleasi nivel dpdv al suportului clienti cu toti ceilalți.
Am avut nevoie sa scot o suma mai mare de euro, am sunt "bancherul personal" si, la telefon, totul a fost la superlativ. Când am ajuns la banca, la ora programata, nimeni nu stia de nimic, a trebuit sa revin dupa inca o zi ca sa iau banii. Bine-nteles ca "bancherul personal" a ridicat indifferent din umeri. Aceleasi lucru l-a patit si un prieten, tot la Raiffeisen.
Deci, nu totul este asa cum atât de frumos se prezinta.
Aceleasi experiente negative le-am avut si pe firma (multinationala). Aveam alocat un consilier dedicat, totul era perfect pe hartie. Practic, niciodata, dar chiar niciodată in cei 15 ani de Raiffeisen, nu a ajutat cu absolut nimic.
Deci atentie la marketingul gol de orice continut.
- Bancherul personal a fost in regula. De fiecare data cand i-am pus intalnire in RaiConnect s-a respectat. Mi-a facut toate actele online si am semnat de la distanta.
- Call centerul a raspuns de fiecare data cu un timp de asteptare de sub 15 secunde. Au inregistrat solicitarile mele si s-au rezolvat dar nu instant, in vreo luna. Nu ma astept sa aiba operatorul puterea de decizie absoluta si sa poata rezolva anumite situatii pe loc.
- Pana acum au respectat exact acordurile mele de Marketing si nu m-au deranjat cu vanzari de produse sau alte balarii.

Daca alegerea este intre Libra si Raiffeisen, recomand a doua.

#18
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postslai, on 28 iunie 2022 - 18:34, said:

nici tu nu poti sa-l obligi sa trimita unde vrei. te poate anunta insa unde e adresa casieriei.
De ce, ce il .... pe el grija la ce banca am ales eu sa-mi fac cont si sa-mi dau datele? Eu poate am un credit si am si eu un avantaj daca-mi incasez salariul la banca respectiva, na. Eu iti dau IBAN-ul contului meu si tu il treci acolo la payroll, simplu. A, ca tu ai conventie cu acea banca si ai niste beneficii daca aduci cat mai multi clienti e alta treaba dar nu ma poti obliga pe mine sa ma mut la alta banca pentru asta.
Ca si cum mi-ar zice Orange ca ei o sa-mi furnizeze serviciile dar doar daca am Iphone 13.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate