Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Dezvoltatorul imobiliar mi-a montat toalete folosite de muncitori.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
rxt1000

rxt1000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2022
Salut!
Pe scurt: am dat avans pt. un apartament intr-un complex nou, am semnat contract.

Vasele de toaletă au fost aduse și depozitate în apartament în martie. La sfârșitul lui aprilie am observat ca unul dintre wc-uri (deși neracordat) fusese folosit de muncitori - era plin cu urină "veche", mirosea ca un wc public si arăta la fel.

Am vorbit cu reprezentanții complexului (în repetate rânduri) si, pe scurt, ne-au raspuns asa: " Muncitorii nu pot fi controlați, trebuie sa aibă acces în toate apartamentele. Au făcut asta în mai multe apartamente. Va veni o firmă de curățenie în câteva săptămâni, deocamdată nu putem face nimic!".
Noi le-am spus ca ne asteptam ca toaleta sa fie schimbată, nu spălată! Discuția asta a fost la sfarșitul lui aprilie.

Ieri, 27 iunie, după două luni, AMBELE wc-uri erau folosite (a se citi împuțite) și, surpriză, instalate !!! Mirosul s-a răspândit până pe hol. I-am dat mesaj responsabiliului, nu a raspuns nici până acum.

Noi nu cumpărăm, nu instalăm, nu acceptăm jegurile acelea de toalete. (deși au fost atinse de acești "dumnezei"...muncitaurii...care nu se supun legilor, pe care nimeni nu-i stăpânește și nu-i oprește 🤬 )

Întrebările mele:
1. Pot să vin ACUM cu Sanepidul și cu Protecția Consumatorului? (nu s-a făcut "predarea apartamentului", avem doar avansul dat)

2. În pre-contractul semnat scrie ca "orice vicii de fabricație vor fi suportate de dezvoltator"...dacă ei refuză sa schimbe toaletele, nu suntem întemeiați să-i dăm în judecată?

3. Vouă vi s-a întâmplat așa ceva?... Poate cei care au experiența interacțiunilor cu "muncitaurii" sunt căliți și nici nu mai iau în seamă "detalii" ca un wc NOU, împuțit de animale...poate suntem noi păpădii sensibile 😁, dar dacă nu schimbă toaletele suntem hotărâți să renunțăm la apartament. E vorba de principiu, știți ce zic, nu?

Mulțumesc pentru orice răspuns și experiență împărtășită!!

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sunteti un pic prea sensibili in opinia mea. Nu o sa coboare muncitorul n-spe etaje pe scari ca sa traga un pp la WC-ul arondat de dezvoltator de 4-5 ori pe zi. Daca as fi in locul vostru le-as zice ca platesc eu WC-urile de schimb la preturile lor, doar sa le schimbe. Mi se pare un compromis rezonabil daca iti sta pe creier asa de rau. Personal, nu as avea stres daca s-ar face o curatenie cum trebuie si le-as pastra pe astea.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,423
  • Înscris: 30.08.2017
Situatia e neplacuta...dar nu vad cum ai putea avea castig de cauza. Dezvoltatorul poate sustine ca erau noi...greu sa probezi in fata autoritatilor sau a instantei ca nu erau.

Altfel, dai cu dezinfectant sau iei altele.

Edited by george_alexandru, 28 June 2022 - 13:38.


#4
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
mi-ar fi placut ca singura probl care o am cu dezvoltatoru sa fie asta.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 08.10.2004
nu sunt de acord figo. omul a platit ceva nou, nefolosit. aia tre sa primeasca. daca extrapolam ce zici tu la orice altceva.. ai accepta un tv folosit in showroom ? sau o inghetata linsa de un angajat.. ?

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,423
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e acelasi lucru...televizorul este uzat, inghetata contaminata...WC-ul il cureti, il dai cu dezinfectant si nu mai are nimic.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
WC-urile publice sau de la hoteluri nu le folosesti pentru ca nu sunt noi?

#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postsmoke, on 28 iunie 2022 - 13:39, said:

nu sunt de acord figo. omul a platit ceva nou, nefolosit. aia tre sa primeasca. daca extrapolam ce zici tu la orice altceva.. ai accepta un tv folosit in showroom ? sau o inghetata linsa de un angajat.. ?

Am cumparat masina noua. Avea vreo 30km la bord, daca imi aduc bine aminte. In functie de industrie, "nou" poate sa insemne diferite lucruri. Practic vorbind, nu vad cum ar putea vreun dezvoltator sa construiasca fara a folosi deloc WC-urile.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,423
  • Înscris: 30.08.2017
Daca poti sa-ti iei nevasta care n-a fost virgina, eu zic ca merge si un WC in care s-au c.cat altii.

#10
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postrxt1000, on 28 iunie 2022 - 13:20, said:

Salut!
Pe scurt: am dat avans pt. un apartament intr-un complex nou, am semnat contract.

Mulțumesc pentru orice răspuns și experiență împărtășită!!

Dezvoltatorul are intr-adevar un grad mare de nesimtire dar ne aflam totusi in Romania si n-ar trebui sa asteptam prea mult bun simt. Spalati WC-urile si aia e.

Vedeti sa nu fie probleme prin alta parte prin apartament, aici poate fi o problema reala. Verificati.

Despre ce ansamblu este vorba?

Edited by terratec, 28 June 2022 - 17:30.
eliminare text inutil din citat


#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Exclus, mai ales la toaleta, sa fie folosita si imputita. Schimbata pe banii proprii daca nu se poate altfel.
Restul de bani cand trebuie sa-i dati? Daca exista posibilitate sa platiti dupa instalare, lasa-i sa astepte...
Si da, din pacate exista situatii si mai naspa cu dezvoltatorii. Insa asta nu inseamna ca eu, daca am un neajuns trebuie sa-l accept pentru ca: "se putea si mai rau". Cu banii mei fac ce vreau.
Comentariile care sustin dezvoltatorul nu-si au rostul. Este treaba mea daca aleg sa stau la un hostel in vacanta si sa imi fac nevoile in lighean. Si la fel, este treaba mea; daca imi cumpar un WC nou, vreau sa fie nou, pentru ca eu poate mai beau apa din vas...
Auzi, sa construiasca si sa foloseasca WC-urile. Pai de ce sa nu doarma in camera, sa faca gratar acolo, sau sa tina chefuri si sa borasca pe pereti. Ca doar se spala... Orice dezvoltator are (ar trebui sa aiba) toalete de unica folosinta si vagoane unde locuiesc muncitorii. Nu comparati construirea unui imobil nou cu renovarea unui apartament.

PS. O reclamatie la protectia consumatorului face minuni in zilele noastre...
Daca mai dai si mail, cu CC la sanepid si la mai multe institutii, si mai bine. Baga si un mail de la un ziar local in CC, la oha...

Edited by 2Unlimited, 28 June 2022 - 13:58.


#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 04.10.2007
TI-l spala, dezinfecteaza si aia e... doar nu crezi ca iti schimba cineva vasul de toaleta doar ca s-a pisat Dorel in el...

Exprimarea e gresita, dezvoltatorul ti-a montat vas de toaleta nou care a fost folosit de muncitor.

Tu daca chemi acasa muncitori sa iti rezoveze apartamentul, unde ii pui sa se pise si sa se cace?

Edited by mirel3003, 28 June 2022 - 13:55.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,423
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmirel3003, on 28 iunie 2022 - 13:54, said:

Tu daca chemi acasa muncitori sa iti rezoveze apartamentul, unde ii pui sa se pise si sa se cace?

In pungă. Și la plecare iau punga cu ei.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016

View Postmirel3003, on 28 iunie 2022 - 13:54, said:

Exprimarea e gresita, dezvoltatorul ti-a montat vas de toaleta nou care a fost folosit de muncitor.
Tu daca chemi acasa muncitori sa iti rezoveze apartamentul, unde ii pui sa se pise si sa se cace?

Muncitorul este angajat de dezvoltator. Este acelasi lucru. Am spus mai sus, nu putem compara construirea unui bloc nou cu o renovare de apartament. Si la fel am spus, muncitorii au toalete si vagoane unde locuiesc. Mai vizitati cate un santier...
Si pe timpul lui Ceasca existau vagoane unde stateau muncitorii. Aveau si toalete.

Edited by 2Unlimited, 28 June 2022 - 14:01.


#15
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021
Wc-ul ca Wc, bine ca nu au lasat "cadou" intre peretii de rigips carton cum am mai vazut prin santiere.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca toata discutia (discutiile) s-a limitat doar la vorba verbala Posted Image  ... va ramane ca-n tren
Nici mesajele pe WhatsApp sau FaciBuci nu valoreaza prea mult
Solutia - pix ... hartie ... scris fumos ...

P.S. - ala nu este viciu de fabricatie

#17
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postfigo1988, on 28 iunie 2022 - 13:46, said:


Am cumparat masina noua. Avea vreo 30km la bord, daca imi aduc bine aminte. In functie de industrie, "nou" poate sa insemne diferite lucruri. Practic vorbind, nu vad cum ar putea vreun dezvoltator sa construiasca fara a folosi deloc WC-urile.

La mine a venit cu 16km. Cat pe.aci sa o dau retur. Tu chiar ai fost fraier daca ai luat.o asa.
Sarcasm, desigur. Sa.mi trag palme, aveti unii niste comparatii in voi Posted Image

Lucrez in domeniu si petrec parte din timp pe santiere. Primul proiect din viata a fost un ansamblu rezidential din Bucuresti de 9 blocuri, 616 apartamente la cheie. Am stat 2,5 ani acolo, inclusiv la predare. Inainte de care s.a remediat si ultima pata pe ultimul perete. Toalete ecologice erau instalate din 4 in 4 etaje sau mai des. Nu.mi imaginez cum sa fi propus beneficiarului sa ignore daca ar fi gasit asa ceva.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgeorge_alexandru, on 28 iunie 2022 - 13:56, said:

In pungă. Și la plecare iau punga cu ei.

In pod, in sacii goi de var. Posted Image

Am vazut cazuri, sa vezi ce fain e sa mergi la lucru si casa n-are o buda. Te pisi si te caci pe garduri, pe unde-apuci.

Ori daca nu, e gata casa la poimarți.

Edited by Phobos, 28 June 2022 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate