Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Restituire permis dosar penal alcool

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022
Buna ziua,
Numele meu este Cornel si as vrea sa va povestesc intamplarea mea cu permisul de conducere.
In 31.01.2021 am fost surprins de un echipaj de politie in timp ce conduceam masina sub influenta alcoolului,greseala mea.
Vreau sa va detaliez procedurile care se fac in cazul unui dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului,deoarece eu am cautat,dar nu am gasit nimic concret.
Dupa ce m-au surprins conducand,mi-au facut un alcool test cu etilotestul,apoi am mers la prelevarea probelor la INML,mentionez ca
fapta s-a intamplat pe raza localitatii Bucuresti,iar eu am domiciliul in Olt,iar permisul meu este emis de catre Timisoara, veti intelege
mai tarziu de ce am facut aceasta precizare.
In etilotes am avut o alcoolemie de 0.78,iar la sange 1.56,deci automat sunt incadrat la infractiune.
Dupa ce mi s-a suspendat dreptul de conducere si mi s-a deschis dosar ca orice om am intrebat in stanga si in dreapta ce este de facut.
De la alti prieteni care au mai trecut prin asta am inteles ca trebuie sa trimit la parchet o cerere de stadiu/solutionare a dosarului
cu datele de pe dovada pe care mi-a dat-o agentul de politie pentru a afla numarul dosarului.
Am facut cererea in care mi s-a comunicat ca dosarul a mers la Brigada Rutiera de Politie pentru mai multe cercetari.
Am facut o alta cerere catre Brigada rutiera in care mi s-a comunicat ca ma va contacta un anchetator.
Dupa cateva luni de asteptare si mai multe cereri trimise am fost contactat de catre anchetator,am mers sa ma intalnesc cu el, acesta m-a trimis
la INML sa platesc prelevarea probelor,deoarece daca nu le platesti tu acesta vor sta un an pana le va plati statul,iar in tot acest timp nu se
va misca nimic la dosar.Am mers la INML si am platit probele, am mers cu chitanta inapoi la Brigada rutiera si i-am dat-o anchetatorului sa o
ataseze la dosar.
Dupa a ramas ca ma contacteaza el pentru declaratii. Trebuie sa dai 3 declaratii:1 ca suspect, 1 ca martor si ca inculpat.
Am asteptat inca cateva luni in care am tot trimis cereri catre ei, in tot acest timp dosarul meu aduna praf intr-un raft.
in cele din urma am contactat un avocat pentru a ma ajuta cu cazul meu.
Dupa ce mi-am luat avocat lucrurile s-au miscat destul de repede,adica intr-o luna jumatate am avut cele 3 declaratii date,iar dosarul a fost trimis
la procuror.
Cea mai buna varianta este acordul de recunoastere si asta am facut.
Acord de recunoastere a vinovatiei,iar procurorul a fost de acord, am primit 11 luni cu suspendare de inchisoare sau amanarea pedepsei,2 ani de
probatiune si 60 de ore in folosul comunitatii.
Dupa semarea acordului s-a facu la judecatorie o infatisare la care m-am prezentat si am fost de acord cu termenii procurorului.
Acum incepe partea distractiva :))))
Nu mi s-a dat hotararea pe loc de catr judecator mi-au amanat-o de vreo 3 ori, cam 1 luna jumatate am stat pentru a primi hotarerea judecatoreasca.
Dupa ce am primit hotararea, cica in baza acesteia trebuie sa merg la Serviciul de probatiune sa-mi aloce un agent de supraveghere,apoi la
institutia unde mi s-au dat orele in folosul comunitatii si sa merg la politie sa-mi iau permisul.
Am mers la serviciul de peobatiune si pentru zilele in folosul comunitatii si dupa sa merg sa iau permisul.
Eu avand domiciliul in Olt am mers la Slatina la Regim permise,dar ce sa vezi permisul nu era acolo, mi s-a spus ca este la Bucuresti la BPR.
M-am intors la Bpr in bucuresti cu hotararea in mana sa iau permisul,dar nu am avut noroc, in primul rand hotatarea nu este definitiva/legalizata.
Pentru a legaliza/definitiva hotarerea trebuie sa mergi la judecatori unde a avut loc procesul si sa depui o cerere impreuna cu niste copii si o
taxa la oficiul postal pentru a legaliza/definitiva hotararea ca apoi sa mergi sa o depui la BPR.
La oficiul postal pentru a plati taxa de legalizare nu puteam,deoarece nu am domiciliul in Bucuresti, asa ca a trebuit sa sun la primaria de care
apartin si sa-mi dea codul fiscal al primariei si contul de trezorerie in care sa intre banii de taxa,am rezolvat si asta.
Am mers cu toate actele sa depun pentru legalizare/definitivare,dar acolo actele se elibereaza doar joia de la ora 13:00 pana la ora 14:00,asta este
asteptam.
Dupa ce o sa iau hotarerea legalizata/definitiva va trebui sa merg la BPR pentru a depune o copie acolo,dupa care sa merg la Regim permise Timisoar
sa iau permisul de acolo,deoarece este emis de catre ei si permisul se intoarce la autoritatea emitenta nu la adresa de domiciuliu.
Concluzie:
Nu asteptati cum am asteptat eu prea mult timp pana sa va luati avocat.
Dupa ce s-a intamplat fapta cautati un avocat care sa va ajute,sa va faca cererile sa platiti probele sa dati declaratiile pentru ca o sa dureze
ceva chiar si cu avocat.
Iar dupa ce ati primit comunicarea mergeti sa o definitivati ca altfel va plimbati degeaba pe la alte institutii.
Eu daca imi luam un avocat de atunci numai asteptam 1 an jumatate sa iau permisul,il luam inapoi in jumatate din timp poate chiar mai repede.
Succces si cel mai bine ar fi sa nu consumati alcool la volan cum am facut eu :D

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ti-am dat like pt recunoasterea faptei

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
vezi cât te-a costat taxiul?
aviz amatorilor

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Sa-mi bag picioarele cata bataie de cap pentru niste alcool...
Mai bine de mine ca nu beau...

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Poate pe unii soferi nu-i prea impresioneaza ca pot omori pe cineva daca urca beti la volan, dar poate ditamai pierderea de vreme, birocratie plus pedeapsa, o sa-i impresioneze.

#6
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
2 ani sau 5 ani, cat trebie sa fi atent tot ce faci?

#7
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005
Deci sa inteleg ca a trecut un an si jumatate si inca nu s-a terminat? Mai ai de tras.

#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
macar tu ai recunoscut ca ai gresit si ti-ai asumat fapta
la mine in localitate in ultimii 2 ani 4 persoane au fost prinse conducand in stare de ebrietate si cu alcoolemia mult peste limita.

cel mai vechi are 2 ani si nici acum nu si-a luat permisul. el a depus contestatie cum ca din cauze medicale i-a crescut alcoolemia (hac!!!) si nu din cauza sticlei cu care a turnat pe gat. bineinteles ca contestatia i-a fost respinsa de judecator.

altul a primit 1 an cu suspendare si anularea permisului de conducere, ca era sofer profesionist si era cu tir-ul cand a fost prins. asa ca trebuie sa faca din nou scoala de soferi si sa dea din nou examen. iar la examen mai pica la sala ca nu e prea destept, mai e picat la traseu ca e deja cu tinicheaua de coada, asa ca s-ar putea sa ia traseul pe la sfarsitul perioadei de valabilitate a scolii. asa ca s-ar putea sa mai conduca cel mai devreme peste vreo 2 ani.

altul a baut la greu la o carciuma, apoi a plecat cu masina si se plimba tantos prin localitate de colo-colo pana a fost oprit de politie si l-au lasat fara permis. intre timp si-a vandut masina ca era cam veche si nu mai are ce face cu ea, iar acum se roaga de unul si de altul sa il duca cu masina la serviciu.

toti astia momentan stau pe dreapta si canta "pierdut buletin, nu stiu daca e de la tuica sau e de la vin"

#9
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Bro, daca as avea un trust de presa te-as pune cap de afis o luna!
Pentru postarea asta meriti sa fii iertat!
Posted Image

View Postculcescucornel, on 28 iunie 2022 - 11:57, said:


Succces si cel mai bine ar fi sa nu consumati alcool la volan cum am facut eu Posted Image


#10
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022

View PostQwerty69, on 28 iunie 2022 - 12:47, said:

2 ani sau 5 ani, cat trebie sa fi atent tot ce faci?
2 ani

#11
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022

View Postrexx, on 28 iunie 2022 - 12:49, said:

macar tu ai recunoscut ca ai gresit si ti-ai asumat fapta
la mine in localitate in ultimii 2 ani 4 persoane au fost prinse conducand in stare de ebrietate si cu alcoolemia mult peste limita.

cel mai vechi are 2 ani si nici acum nu si-a luat permisul. el a depus contestatie cum ca din cauze medicale i-a crescut alcoolemia (hac!!!) si nu din cauza sticlei cu care a turnat pe gat. bineinteles ca contestatia i-a fost respinsa de judecator.

altul a primit 1 an cu suspendare si anularea permisului de conducere, ca era sofer profesionist si era cu tir-ul cand a fost prins. asa ca trebuie sa faca din nou scoala de soferi si sa dea din nou examen. iar la examen mai pica la sala ca nu e prea destept, mai e picat la traseu ca e deja cu tinicheaua de coada, asa ca s-ar putea sa ia traseul pe la sfarsitul perioadei de valabilitate a scolii. asa ca s-ar putea sa mai conduca cel mai devreme peste vreo 2 ani.

altul a baut la greu la o carciuma, apoi a plecat cu masina si se plimba tantos prin localitate de colo-colo pana a fost oprit de politie si l-au lasat fara permis. intre timp si-a vandut masina ca era cam veche si nu mai are ce face cu ea, iar acum se roaga de unul si de altul sa il duca cu masina la serviciu.

toti astia momentan stau pe dreapta si canta "pierdut buletin, nu stiu daca e de la tuica sau e de la vin"
Cu contestatia nu faci nimic. Iti sapi groapa mai adanc.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Sper ca lucrurile relatate aici sa ii puna pe ganduri pe unii ce se mai urca sub influienta alcoolului la volan, daca amenzile si pedepsele cu suspendare nu ii sperie; de faptul ca pot omori oameni nu mai scriu.

#13
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022
Daca am gresit de ce sa nu recunoasc?
Topicul asta l-am facut pentru a invata alti oameni din gresellile mele.
Si inca ceva,nu incercati cu "interventii sau cunostinte" pentru alcool nu poate face nimeni nimic, doar procurorul daca te vede ca esti o persoana ok si te prezinti de cate ori esti chemat si numai ai alte antecedente, loc de muna stabil. Ca pana la urma tot oameni sunt si ei si se uita sa vada cat de serios esti si daca ai gresit sau ai facut intentionat toata treaba. Daca ai opus rezistenta cand te-a oprit prima data agentul,adica ei iau in considerare toate aspectele astea chiar daca noi zicem ca sunt nimicuri.
Se uita la tine ca persoana cum esti.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postculcescucornel, on 28 iunie 2022 - 11:57, said:

Concluzie:
....
si cel mai bine ar fi sa nu consumati alcool la volan cum am facut eu :D
Asta e cel mai important.
Daca respectai asta, nu pierdeai un an jumate cu dosarul.

#15
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022

View Posttrid_ovi, on 28 iunie 2022 - 12:48, said:

Deci sa inteleg ca a trecut un an si jumatate si inca nu s-a terminat? Mai ai de tras.
Joi trebuie sa iau aceea copie legalizata dupa hotarare si apoi sa merg saptamana viitoare la Timisoara sa iau permisul.

#16
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View PostQwerty69, on 28 iunie 2022 - 12:47, said:

2 ani sau 5 ani, cat trebie sa fii atent [...] tot ce faci?

Toata viata trebuie sa fie, ca orice om normal in societate.
Atat timp cat nu esti singur, trebuie sa fii atent la tot ce faci, sa nu pui in pericol sau sa deranjezi in vreun fel pe altcineva.

#17
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

View Posttrandafirdoru, on 28 iunie 2022 - 13:14, said:

Toata viata trebuie sa fie, ca orice om normal in societate.
Atat timp cat nu esti singur, trebuie sa fii atent la tot ce faci, sa nu pui in pericol sau sa deranjezi in vreun fel pe altcineva.

Intrebarea era cat trebuie sa fie atent sa nu ii dea si ce a luat acum cu suspendare.... 2 sau 5 ani nu trebuie sa calce pe bec?

#18
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022
2 ani trebuie sa numai fac nimic penal,altfel la cele 11 luni mi se adauga perioada de la fapta pe care o fac si voi avea cu executare perioada, nu se va mai aplica amanarea/suspendarea pedepsei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate