Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Soluții curățare ulei ars de pe lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 28.02.2006

View Postthrsk993, on 28 iunie 2022 - 20:23, said:

Casa este noua, gardul este nou, sub nicio forma nu este putrezit, dar ca solutie de protectie s-a folosit ulei ars.
ii dai pace 2 ani. Peste doi ani dai cu ce vrei tu pe el si prinde. Testat. Asa a fost si al meu. dat cu ulei ars in primavara lui 2019, in vara lui 2021 am dat cu lac negru pe el fara probleme, dupa ce in prealabil l-am frecat un pic cu o perie (de plastic, din aia pentru pardoseli) Chiar te va ajuta un pic, pentru ca va fi imbibat si va absorbi putin lac, uleiul va functiona ca un primer.

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,853
  • Înscris: 30.11.2021
Problema este ca initiatorul raspunde doar la ce doreste.
Poze cu gardul, sa nu stam noi sa ghicim vechimea, cat de gros este stratul de ulei si alte la nivel de nebunie.

Este gard la strada? Este gard despartitor cu vecin? A fost facut cu fata spre tine?

Pune o poza ca face cat 1000 de cuvinte.

Depinde cat este gardul de lung, daca aveam obsesie pe treaba asta ma puneam cu curatator sub presiune, stergeam cu carpe, ma uitam ce ramane si apoi stergeam cu diluant daca aveam neaparata nevoie sa sterg uleiul respectiv.
In cateva zile usucatoare si apoi bagi impregnant, ca ala oricum da culoarea pe care o doresti, hai ca nu da el culoarea perfecta din 1-2 straturi(aplicate peste lemn impregnat cu ulei) dar tot schimba culoarea si cel putin impregnantul nu se ia.
Asa am intrebat si eu pe forum cand am finisat o usa + cadru + o fatada de lemn. Un tavan de lemn la foisor, si solutiile prezentate erau scumpe, ce este drept erau usoare dar scumpe.

Si am cumparat: https://www.leroymer...tejar-5-l/54310
Am aplicat si pe lemn finisat si pe lemn nefinisat si pe chit de cutit ca am reparat putin o usa. A mers. Si-a facut treaba.
Ce este drept am dat cu pensula de 2-3 ori, in unele locuri unde era lemnul impregnat cu altceva, am aplicat sincer sa fiu 4-5 straturi.
Dar merge foarte usor ca nu are nevoie de preparare, nu miroase, deci nu trebuie masca, doar o pensula sanatoasa si rabdare.

Si a depins mult de lemn, unde era lemnul finisat si avea deja aplicat ceva pe el, prindea greu. Unde era blana paroasa, tragea repede si prindea.

Si ai toate culorile la impregnantul ala de lemn.

Edited by MindArchitect, 29 June 2022 - 13:39.


#21
thrsk993

thrsk993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.03.2021

View PostMindArchitect, on 29 iunie 2022 - 13:36, said:


Nu am ajuns inca iar la casa ca sa pot pune poza. Revin diseara cu poze. Gardul este nou, are cateva luni.

Edited by althea, 29 June 2022 - 15:40.
Te rog nu mai cita integral mesajele, mai ales pe cele care-s ultimele. Încarci inutil topicul


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate