Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Spalarea hainelor care nu au fost purtate dar au stat mult timp in dulap

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.05.2008
Daca aveti haine pe care nu le-ati purtat mult timp le puneti la spalat inainte sa la purtati?
Am niste prosoape pe care nu le-am folosit de mult timp. Le-am tinut in dulap. Am observat totusi ca au un miros mai diferit de un prosop care este spalat de curand.

#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Pai spala-le!

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Da, le spãlãm, pe cele  care intrã în noul sezon, ca sã aibã miros de proaspãt.

La prosoape este altã treabã, dupã un timp fac o bacterie care pute c8nd te ștergi cu ele, pe alea le bãgãm cu clor la fiert", în mașina de spãlat.
Mai bine decolorate, dar fãrã miros nasol  😊

#4
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Daca ii vorba de haine doar, nu. Nu am intampinat niciodata un miros neplacut de la hainele spalate si nepurtate de ex 1 an si sincer zic am nasul fin Posted Image deci mi-as fi dat seama.
Daca ii vorba de prosoape  la noi cum am folosit un prosop fie de fata sau de corp, ii bagat in masina de spalat si apoi inapoi in uz.

Nu detin mobilier din ala batranesc care emana fel si fel de mirosuri deci nu-mi fac griji.

#5
bobben

bobben

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2022
Da, cel mai bine este sa le speli, mai ales daca observi si un miros mai neplacut.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ciudatior...cine spala hainele din dulap NEPURTATE de ani de zile ? Ciudatii....

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Posibil ca ceva mai multă umezeala să favorizeze mucegaiuri în unele dulapuri.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Mai puneti si voi niste sapunuri printre rufe (Duru, recomandat) - ca sa nu mai miroasa urat.

Lasand gluma deoparte - textilele lasate mult timp in spatii inchise/dulapuri pot prinde miros, din mai multe cauze, cauza principala este umezeala, faptul ca nu au fost uscate foarte bine inainte de-a fi depozitate. La fel de bine pot absorbi umezeala din mediu, daca ai in casa umiditate excesiva.

Solutii la problemele astea:
- ambalarea in pungi vidate, alaturi de saculeti cu silicagel
- spalare la temperaturi mai mari si uscare temeinica dupa ce-au fost scose de la "naftalina"
- haine noi

Ce am mai constatat -  anumiti detergenti predispun hainele la "imputire". Nu stiu daca-s doar de proasta calitate, sau e programata....

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Cica prosoapele se spala bine daca pui o masura de otet in apa de spalat.masura este capacul de detergent lichid.otet normal nu de mere

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcrisstonne, on 28 iunie 2022 - 00:41, said:

pe alea le băgăm cu clor la fiert", în mașina de spălat.
Mai bine decolorate, dar fără miros nasol  ��

Ha? Nu e un pic cam radical?
Eu le spal la 60 (in cazuri extreme la 90) de grade si nu am avut niciodata probleme cu mirosul lor sau al meu :D
Bine, ma sterg cu ele o data sau de doua ori maxim si le pun la spalat, nu le tin o mie de ani asa. Si se usuca intre utilizari.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAlexEn, on 28 iunie 2022 - 05:40, said:

Ha? Nu e un pic cam radical?
Eu le spal la 60 (in cazuri extreme la 90) de grade si nu am avut niciodata probleme cu mirosul lor sau al meu Posted Image
Bine, ma sterg cu ele o data sau de doua ori maxim si le pun la spalat, nu le tin o mie de ani asa. Si se usuca intre utilizari.

Te stergi cu prosopul odata sau de doua ori si il pui la spalat ? Stii ce facea marmota ?

Dar, de ce ai face asta ?

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postunderground2009, on 27 iunie 2022 - 22:35, said:

Daca aveti haine pe care nu le-ati purtat mult timp le puneti la spalat inainte sa la purtati?
Am niste prosoape pe care nu le-am folosit de mult timp. Le-am tinut in dulap. Am observat totusi ca au un miros mai diferit de un prosop care este spalat de curand.
n-am purtat turban
dupa spalat, uscat, stau in dulap / sertare cu odorizant antimolie / sapun.

View Postjimi91, on 28 iunie 2022 - 05:58, said:

Te stergi cu prosopul odata sau de doua ori si il pui la spalat ? Stii ce facea marmota ?

Dar, de ce ai face asta ?
A explicat cinev mai sus, indiferent cat de bine te speli, cand te stergi prospopul se imbina de piele si micro-organisme (bacterii).
Odata ce acestea consuma pielea, prosopul capata miros, in termeni populari "se impute".

Edited by MarianG, 28 June 2022 - 07:43.


#13
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Se aerisesc .... pe balcon

#14
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Prosoapele le spal de ani de zile la masina automanta, program de minim 2 ore si 60C. Masina chiar are program denumit "Lenjerie si prosoape". Daca nu ar avea, se foloseste programul "bumbac".
Am propoape decente ca si calitate, albe, tip hotel, si care nu au prins nicioadata miros, bacterii etc. cu tipul asta de spalare.

Cel mai important e ca NU se foloseste balsam la prosoape, pentru ca desi le face usor mai pufoase, mizeria aia ramane in fibrele prosopului, favorizeaza bacteriiile si le scade capacitatea de absorbtie, pentru ca inchide fibrele cu silicon.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View Postjimi91, on 28 iunie 2022 - 05:58, said:


Te stergi cu prosopul odata sau de doua ori si il pui la spalat ? Stii ce facea marmota ?

Dar, de ce ai face asta ?

Ma indoiesc ca marmota folosea multe prosoape.
Daca tu le speli dupa 20 de utilizari, treaba ta :)
Ti s-a explicat mai sus ca se imbiba cu tot felul de bacterii si piele moarta.

P.S: nu mai da quote la mesajul imediat anterior daca ii raspunzi integral.

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postunderground2009, on 27 iunie 2022 - 22:35, said:

Am niste prosoape pe care nu le-am folosit de mult timp. Le-am tinut in dulap.
Din cand in cand se mai lasa usile deschise la dulap si geamul deschis................

#17
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca e vorba despre prostiile ce raman de la detergenti si/sau balsamuri si daca vreme de iarna nu porti de ex camasi cu maneca scurta, in primavara, chiar daca au stat pe umeras intr-un dulap in care umblii zilnic, tot au un miros de statut. Mi-ar placea sa am timp sa videz lucruri, sa le pun silicagel si alte mirodenii. Dar nu, nu e timp de asa ceva, poate doar la pensie.

#18
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
eu mereu bag hainele la un ciclu de spalare/clatire rapida (nu e nevoie de un program intreg) inainte sa le port daca au stat ceva luni in dulap (nu e ca si cand le las nespalate in dulap la sf de sezon)
nu e ca si cand ma costa ceva si imi place sa miroasa a proaspat cand le pun pe mine.

Edited by takillya, 28 June 2022 - 12:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate