Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Scutire impozit angajati industrie alimentara

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Pe scurt: lucrez în industria alimentară și am nîntrebat angajatorul despre scutirea de impozit valabilă de la 1 iun 2022. Mi-a răspuns că nu există norme de aplicare. Și că până nu se publică, nu se schimbă nimic.
Pe mine mă interesa contribuția la pilonul II pentru care conform noii legi trebuie făcută cerere la angajator în acest sens.
Ce se întámplă concret cu salariul pe iunie 2022?
Se oferā sau nu scutirea de impozit? Dacă îmi reține totuși impozitul se mai poate recupera?


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La ce Lege/OUG te referi ?

#3
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Legea nr. 135/2022

#4
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
Ideal e sa-i scuteasca de impozit pe toti cu exceptia "prostilor". Ei sa acopere apoi gaurile.
Foarte corect si echitabil.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
printr-o așa lege s-au dublat salariile profesorilor.au trecut vreo 10 ani și tot așteaptă profesorii salarul dublat.

#6
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,584
  • Înscris: 16.03.2008
Si eu sper la beneficiile acestei legi, sper sa nu fie doar o manevra populista. Cei mai prost platiti salariati ai economiei pot beneficia de ceva cash in plus in buzunar.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine stie de

View PostEMPP, on 28 iunie 2022 - 10:46, said:

printr-o așa lege s-au dublat salariile profesorilor.au trecut vreo 10 ani și tot așteaptă profesorii salarul dublat.
Si in cazul de fata s-ar putea sa fie la fel:
d) scutirea se aplică potrivit procedurii aprobate prin ordin al ministrului finanțelor.

#8
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Sunt legi vechi de ani de zile care nu sunt aplicate, pentru ca nu exista interes sa fie aplicate.
Unele sunt facute inca de la inceput doar cu scop de PR, sa pacaleasca publicul ca fac ceva pentru aia mici, dar in realitate nu fac nimic altceva decat gargara cu care ii prostesc pe unii.
Legea cu scutirile de contributii mergea aplicata daca avantaja mafia firmelor din industrie, insa din fericire acum ceva ani s-a dat o lege prin care diferenta de contributii in cazul unei scaderi de contributii trebuie sa intre in buzunarul angajatului, nu in buzunarul patronului. Nu stiu de ce am impresia ca e chiar una din legile lui Dragnea la care au iesit unii prin strada manati de firmele care erau nemultumite ca nu le mai raman lor banii ca profit cand scad darile.
Oricum scutirile de contributii in mod discriminatoriu sunt o prostie si din punct de vedere economic si din punct de vedere social si din punct de vedere politic. Iar din punct de vedere Constitutional, cred ca e destul de clar ca e si neconstitutional, dar nu exista interes sa fie declarate ca atare, mai ales ca in unele industrii detinute de niste clanuri profitabilitatea grasa vine tocmai din scutiri de genul asta. Egalitatea nu exista decat ca nivel de principiu, in realitate unii platesc mult cand muncesc mult si incaseaza putin, altii nu platesc nimic cand muncesc putin si incaseaza mult.

#9
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Are cineva totuși ceva date concrete?
Dacă chiar nu sunt norme de aplicare,( este vorba de scutire impozit deci nu știu ce norme trebuie) mi se va reține impozitul ca și până acum?
Ce se întâmplă dacă normele vor fi publicate peste câteva luni? Dacă legea spune că nu plătesc impozitul x de la data y, va fi returnat impozitul reținut?

Vă rog nu spamați cu tot felul de frustrări sau teoriile lui ”pește”.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana la aparitia ordinului de ministru, totul va ramane la fel. Acel ordin va prevedea si de cand se vor aplica scutirile.

#11
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Păi dacă legea zice că de la 01.06  ministru o modifică cum vrea el? Ce rost mai are legea?

#12
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postmrfe, on 29 iunie 2022 - 06:53, said:

Are cineva totuși ceva date concrete?
Dacă chiar nu sunt norme de aplicare,( este vorba de scutire impozit deci nu știu ce norme trebuie) mi se va reține impozitul ca și până acum?
Ce se întâmplă dacă normele vor fi publicate peste câteva luni? Dacă legea spune că nu plătesc impozitul x de la data y, va fi returnat impozitul reținut?

Vă rog nu spamați cu tot felul de frustrări sau teoriile lui ”pește”.
Evident, nu era deja clar asta?
In lipsa unor norme, legea are aceeasi valoare ca hartia igienica. Legea se aplica de la data la care exista norme, daca vor exista vreodata.
Nu va face nici un angajator interpretarea dupa capul lui, ca va fi bun de plata daca face asta.

View Postmrfe, on 29 iunie 2022 - 11:51, said:

Păi dacă legea zice că de la 01.06  ministru o modifică cum vrea el? Ce rost mai are legea?
Rost de PR, cum am zis si mai sus.
Sa mai pacaleasca electoratul, sau in unele cazuri sa il mai calmeze prin oferirea de speranta ca va primi ceva daca sta cuminte, tace si asteapta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate