Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Solutii incarcare telefon ce vine fara charger

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut! A venit vremea, dupa aproape 4 ani de servire ireprosabila, sa pensionez actualul smartphone, Huawei P20 Lite, fara discutie cel mai bun pe care l.am avut vreodata.

Dupa o cercetare in piata ce dureaza de mai bine de 1 an, alegerea este Sony Xperia 10 IV, telefon proaspat lansat, disponibil pentru livrare incepand cu 1 iulie. Criteriul principal a fost dimensiunea, urmat de autonomie, performanta si nu in ultimul rand, pret (499 eur).

Pana acum toate bune, husele de protectie si foliile de sticla au inceput deja sa ajunga din China, nu mai ramane decat subiectul incarcarii, telefonul venind fara cablu sau incarcator in pachetul minimalist.

Desi voi incerca sa.l incarc in mare parte acasa, va fi inevitabil necesar sa o fac si la birou, si in masina. Am disponibile mai multe cabluri de 2,3 si 5A si incarcatoare de 18, 20 si chiar 33W (de la 5V pana la 9V). Acestea sunt fie originale, venite cu Huawei/Xiaomi, fie de la UGreen (zic eu, cel mai de succes producator aftermarket din China).

Intrebarea pentru care am deschis acest topic: ce combinatie de cablu si incarcator ar trebui sa evit?? Vorbesc aici in termeni de electricitate, de care recunosc de la inceput ca ma pricep doar vag.

Charger cu output mare + cablu cu amperaj mic = cablu incalzit si ars prematur? Dar invers? Vreo combinatie din astea ar putea afecta si telefonul?... Telefonul nu are specificatii in acest sens, cei de la GSM Arena l.au incarcat cu ce au avut mai puternic la indemana ca sa obtina timpul minim de incarcare.
Pe mine nu ma intereseaza sa.l incarc cat mai repede, ci cat mai safe, doresc sa reziste cel putin 3 ani.

Primul pas a fost, desigur, sa intreb producatorul. Am expus ideea in detaliu, solicitand un raspuns adecvat si nu doar sugestia sa cumpar incarcatorul lor dedicat de 50 eur. Ghiciti care a fost raspunsul: puteti folosi incarcatorul nostru de 50 eur. Si nimic legat de combinatiile charger-cablu de care intrebasem eu...

Edited by dimripper, 27 June 2022 - 17:09.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Il incarci cu ce ai prin casa sunt indeajuns.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Un cablu oarecare si un incarcator oarecare, primele pe care le gasesti in sertar
Aia e tot, fara inginerii tip "Charger cu output mare + cablu cu amperaj mic = cablu incalzit si ars prematur" ca nu e cine stie ce basculanta de aparat

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Incarcatorul si cablul trebuie sa suporte USB PD daca vrei sa incarce rapid. Comunica cu telefonul inainte sa faca asta.  Nu la fel de rapid ca ala de la SOny ce foloseste un standard proprietar sa incarce la 30W.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Cel original e un incarcator PD de 30W care suporta ambele standarde PDO si PPS. Cel de la Huawei e incompatibil ca si incarcator fast charge.

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Cel de la Huawei e fast charge, 18W. Incarcarea in conditii testate a avut un peak de 21W, stagnand pe aproape tot parcursul incarcarii la 11W.
Deci orice combinatie ce ''scoate'' mai mult de 15W e suficienta pentru cat de repede e proiectat telefonul sa incarce, inteleg eu de aici...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Prea multe probleme existentiale pentru un telefon mid range
Scrie clar in specificatii
Poate fi incarcat cu orice incarcator up to 30W of power
Asta-i tot

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Cel de la Huawei P20 Lite e un QC2.0 de maxim 18W la 9V si 2A. La Sony e un PD 3.0 ce poate maxim 12V si 2.5A. Este corect ca ai scos constant 10-11W. E standardul fast charge de 5V si 2A.

#9
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
@Leo: Nu eu! Astia

Si doar cu chargere USB PD. Eu nu am telefonul inca.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
In cazul asta merge orice fast charge de 2A si 5V. Ei nu au testat cu cel original. Poate ca lucrurile ar fi stat altfel.

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cu orice știft de încărcător sau cablu

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Orice incarcator Power Delivery este bun, cu cablul original sau orice alt cablu de calitate. Eu de la Hama am un incarcator de 65W si cu el incarc de la iPhone pana la Macbook. GSMArena a reusit sa faca telefonul sa se incarce cu 21W.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Eu stiu ca astea 3 sunt destul de ok,hocco,xo si borofone

#14
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 15.11.2003
Pentru din astia speciali ca tine s-a inventat serviciu special  https://bankofenergy.ro/

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
WTF tocmai am citit ?
Orice incarcator.

#16
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Am incarcat iPhone-uri cu cabluri si incarcatoare fake si nu mi-am facut atatea probleme...
Singura problema era ca se rupeau cablurile la marginea mufelor dupa 3-4 luni...

Edited by 2Unlimited, 28 June 2022 - 08:07.


#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Il incarci la mall, sau la bar. Ceri si tu sa-ti puna cineva telefonul la incarcat.

#18
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
daca vrei sa te tina bateria la telefon mai mult de 1 an incarca cu cel mai lent incarcator
incarcatoarele rapide de 2-3-4 A incing bateria si ii reduc mult durata de viata. te bucuri ca incarci telefonul in 30 min -1 ora dar peste 1 an o sa plangi ca nu mai tine bateria nici macar 1 zi si ca uite ce telefoane proaste fac astia de la Sony, dar nici o secunda nu te gandesti ca tu ai stricat bateria aia prin incarcarea rapida

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate