Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce unii oameni nu se bucura de civilizatie?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Andreic. Eu n-am impus niciun standard. Baiatul se plange ca are o viata mizerabila, ca a fost insultat si marginalizat toata viata.
In clipul ala isi povesteste viata. Iar eu doar ma intreb de ce nu se bucura de civilizatia si oportunitatile pe care le ofera societatea suedeză.

Edited by Cristi_E, 27 June 2022 - 09:31.


#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrobert23mg, on 27 iunie 2022 - 09:20, said:

Discutabil cel putin
Bineînțeles. Capra vecinului a fost mereu un subiect principal în cultura românească.

#39
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
pare complexat
daca ar taia din lungimea parului sau macar sa-l lase mai lung,
eu, daca as fi de varsta lui, m-as uita la el

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostCristi_E, on 27 iunie 2022 - 09:21, said:

Strazi curate, autostrazi, oameni civilizati, parcuri, piscine, sali de sport, sali de patinaj, concerte, spectacole, piste de alergare, piste de biciclete. Internet exista si in Africa.
S-a ajuns la un nivel de civilizatie globalizata de poti trece prin toate tarile comod, in toate tipurile de clima, bine, exceptii precum Coreea de Nord inca sunt, tara aia o recomand pentru nostalgicii comunismului.

Roaming super ieftin in Turcia acum, iesteeee, nu pierd civilizatia internetului daca hotelul are reteaua praf, dar mai ales pe drum. Romania e number one la net, nu se poate sa nu gasesti wireless neparolat undeva, de altfel si eu sunt generos aici si tin neparolat Wi-Fi-ul (cu parola la interfata de administrare), dar in Turcia nema, totul parolat, contra cost s.a.m.d.

Deci esti mort fara roaming, 1,3 Euro per GB e mai digerabil.

#41
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
a descoperit esenta vietii: lumea e prea prefacuta pentru el, nu mai poate face fata teatrului inconjurator de zi cu zi.

sau e copil de bani gata si are viitorul asigurat, il doare undeva de civilizatie, poate sa ii vina totul la usa.

#42
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postcarolinaherera, on 27 iunie 2022 - 09:36, said:

pare complexat
Oare cine l-o fi complexat? Societatea asa zis civilizata? :(

View Postzyppster, on 27 iunie 2022 - 09:45, said:

sau e copil de bani gata si are viitorul asigurat, il doare undeva de civilizatie, poate sa ii vina totul la usa.
Dupa cum arata camera lui, nu prea pare a copil de bani gata.

View PostNeaceasca85, on 27 iunie 2022 - 09:07, said:

Eu sunt antisocial, socializez doar cu cei ce au pasiuni asemanatoare sau cu cei de care am nevoie. Sunt mult mai calm si mai politicos in trafic si la ghiseu, unde multi injura.
Cum te trateaza lumea in general?

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Ca pe un privilegiat si rasfatat al sortii, ca altii o duc mult mai rau.

#44
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Tu pari sa fii normal. Carevasazica societatea noastra e mai civilizata decat a lor. ;)

#45
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

View PostCristi_E, on 27 iunie 2022 - 09:53, said:

Dupa cum arata camera lui, nu prea pare a copil de bani gata.
ai auzit de bogatii care traiesc o viata de boschetari doar pentru senzatie? vezi doamne e o adrenalina pentru ei sa traiasca in asa fel.

sunt multi adolescenti ca el, cu parinti care se chinuie sa intretina o familie, cu toate neplacerile domestice ale unei familii mediocre care trec prin scandaluri din cauza lipsurilor, colapseaza psihic datorita anumitor factori schimbatori care le afecteaza veniturile. de obicei adolescentii ca el incearca sa se refugieze intr-un mod de a scapa de stresul de zi cu zi din familie. sunt asa zisele momente de rebeliune din care, cu totii iesim la un moment dat. unii se refugiaza in jocuri video pentru care parintii s-au cam chinuit sa le obtina. altii, mai putin norocosi se refugiaza in droguri sau intr-o stare cadaverica intr-un sant. pentru cei putin norocosi, viata continua, se conformeaza pana la urma cu civilizatia.

Edited by zyppster, 27 June 2022 - 10:08.


#46
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
La 200 și ceva de mii de abonați, numai marginalizat nu e. Dar e și asta o tactică, de a fi în centrul atenției, te plângi. Lumea se uită din compasiune, sau pentru că se ”identitifică” cu tipul. Bine, poate mai sunt și oameni care fac mișto de el.

Similar, la emisiunile de talente din România, unde concurenții care ajung departe în show, sunt cei care au o ”poveste”. Știu personal o tipă, cu voce destul de OK, respinsă la Vocea României, că nu era săracă și avea o familie normală.

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu as epata cu prea multe daca as fi bogat. Ma intereseaza sa am confort fara munca in primul rand. Asta inseamna sa fii chitros la banii din avere. Daca eram de bani gata nu faceam prostiile pe care le fac beizadelele, gen 200 km/h cu bolidul in oras si oameni omorati, poate doar o masina o idee mai buna decat golfuletul actual.

Cea mai aroganta chestie ar fi sa aprind in curte multe lampi stradale pe stil oldies deja, mercur si sodiu. Posted Image

#48
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postzyppster, on 27 iunie 2022 - 10:01, said:

ai auzit de bogatii care traiesc o viata de boschetari doar pentru senzatie?
Am auzit.

View Postmiki07, on 27 iunie 2022 - 10:04, said:

La 200 și ceva de mii de abonați, numai marginalizat nu e. Dar e și asta o tactică, de a fi în centrul atenției, te plângi.
Inseamna ca e un foarte bun actor. Ferice de societatea care l-a crescut. Bravo lor ca dau asemenea actori!
Ai nostri sunt inca la nivelul de las fierbinti. :( :lol:

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmiki07, on 27 iunie 2022 - 10:04, said:

Similar, la emisiunile de talente din România, unde concurenții care ajung departe în show, sunt cei care au o ”poveste”.
"Mana intinsa care nu spune o poeste nu primeste de pomana".

View PostCristi_E, on 27 iunie 2022 - 09:59, said:

Carevasazica societatea noastra e mai civilizata decat a lor. Posted Image
Si aici, doamenlor si domnilor, cade cortina. Aceasta "concluzie" a fost scopul initial al acestui topic inutil.

@Cristi, iti recomand sa nu mai cauti validare la altii - caut-o in tine insuti.

#50
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postro_explorer, on 27 iunie 2022 - 10:28, said:


Si aici, doamenlor si domnilor, cade cortina. Aceasta "concluzie" a fost scopul initial al acestui topic inutil.

Pai da, nu e nimic ocultat aici. Nu se zice ca cei mai fericiti si civilizati oameni sunt scandinavii? Criteriul principal fiind pib-ul pe cap de locuitor. Pe de alta parte, mai e si statistica aia cu rata sinuciderilor. Ei bine, asta se pare ca e cam adevarata.

View PostNeaceasca85, on 27 iunie 2022 - 10:06, said:

Cea mai aroganta chestie ar fi sa aprind in curte multe lampi stradale pe stil oldies deja, mercur si sodiu. Posted Image
De ce neaparat pe mercur si sodiu? :o

#51
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021

View PostCristi_E, on 27 iunie 2022 - 09:29, said:

Andreic. Eu n-am impus niciun standard. Baiatul se plange ca are o viata mizerabila, ca a fost insultat si marginalizat toata viata.
In clipul ala isi povesteste viata. Iar eu doar ma intreb de ce nu se bucura de civilizatia si oportunitatile pe care le ofera societatea suedeză.
Cred ca ai picat intr-o capcana.
Am citit subiectul, am dat click pe video si mi-am adus aminte de un video de al lui Jordan Peterson.
Tipul ala a monetizat treburile despre care zici tu.

Are patreon.
Are cont de donat.
Primeste bani din youtube.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o4KESFAITqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View PostMindArchitect, on 27 iunie 2022 - 10:35, said:

Cred ca ai picat intr-o capcana.
Am citit subiectul, am dat click pe video si mi-am adus aminte de un video de al lui Jordan Peterson.
Tipul ala a monetizat treburile despre care zici tu.

Mda, recunosc, scoala suedeza de actorie e formidabila! =))
Pai atunci sa iasa la cersit, ca-l ajuta mecla. Poate colabora cu haitele de mowgli de pe la noi. E o afacere buna. Unii si-au facut palate din asa ceva. :lol:
Acuma, na, fiecare cu ce i-a dat Lucifer. Altii aleg sa faca bani intr-o modalitate mult mai nobilă. De pilda, aceasta domnisoara.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMmUGFiZUDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostCristi_E, on 27 iunie 2022 - 10:35, said:

De ce neaparat pe mercur si sodiu? Posted Image
Pentru ca sunt cele mai frumoase becuri ever invented. Pe mine si pe altii 10 din tara (chiar 300 pe Feisbuc) ne fascineaza pur si simplu lampile cu descarcare la inalta presiune.

In casa si la birou folosesc rudele acelor lampi, CFL si tuburi fluorescente. Dar si o lampa cu mercur in dormitor, dupa ora 0. Civilizat este din partea primariilor sa dea doritorilor corpuri de iluminat stradal demontate spre a pune pocnitorile de leduri chinezesti. Nu sa le arunce la gunoi sau casat. Unele primarii sunt mai civilizate ca altele.

Civilizat este daca ai pasiuni mai excentrice cum e si asta, sa nu fii tratat cu dosul ca esti nebun sau consumi curent degeaba. Lampile astea tineau 20 ani, ledurile la 5 ani sunt varza.

In Romania esti criticat mereu si pentru ce mananci. Desi mancarurile sunt de toate pentru toti.

Edited by Neaceasca85, 27 June 2022 - 11:05.


#54
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020
E greu să te bucuri de ceva ce pare normal. Eu mi-am rupt niște coaste și chiar mă întrebam de ce nu m-am bucurat de faptul că puteam să respir fără să mă doară, sau să alerg, chestii d-astea absolut normale. Cineva zicea că viața ar fi mult mai frumoasă dacă ne-am naște bătrâni și am întineri de-a lungul vieții, fiindcă am aprecia fiecare capacitate dobândită.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate