Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Taximetristii de la Gara Obor refuza curse fara motiv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

View Postvalirex, on 26 iunie 2022 - 01:18, said:

Dar cu STB-ul daca mergeai ce se intampla?

Cu STB-ul venisem dar apoi am realizat ca nu aveam linie directa de la Gara Obor la Morarilor unde s-a mutat Direcția Venituri Buget Local Sector 2, ar fi fost tramvaul 36 dupa ce mersesem pe jos pana la intersectia cu Sos. Pantelimon dar era tarziu si nu mai voiam sa astept, cat am mers pe jos nu a trecut nici un autobuz si nici un tramvai in sensul in care mergeam.

#20
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostSerafim606, on 25 iunie 2022 - 23:27, said:

Deja au aparut taximetristii cu seminte in dinti Posted Image.

Cum sa ii platesti cursa de intoarcere? Dar te duce la Bacau sau cum? Nu poate lua alta cursa de unde ma lasa? Nu e tot in Bucuresti?

Nu sunt taximetrist cu semințe în dinți.

Sunt unul care văd cum merge o firmă cu peste 100 de mașini care merg zilnic în București.și nu sunt taxiuri.

View Postandreic, on 25 iunie 2022 - 23:32, said:

Si care e logica sa platesti cursa dubla cand tie iti trebuie una ? Posted Image

Că ăla se întoarce tot de unde a plecat și consumă benzina sau motorina.

Știai asta dacă aveai mașini la care să le faci consum de 5% în București.

Greu cu logica la voi, foarte greu, să nu vă faceți patroni că dați FALIMENT din prima zi.

Edited by ilorac, 26 June 2022 - 04:01.


#21
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
lucrul cu refuzatul se intampla si prin alte parti. Cursa cu care am venit de peste ocean la Frankfurt a avut intarziere, n-au reporgramat pentru a doua zi si ne-au cazat peste noapte la un hotel. Initial ne-au spus sa luam taxi-uri ca ne vor deconta banii. Unii au incercat sa ia taxiuri, dar s-au lovit de refuzuri. Am crezut ca era prea aproape. In final ne-au adus un autobus si ne-au dus cu el la hotel, care nu era tocmai aproape dar de la care nu mai aveai nicio sansa sa gasesti o cursa in alta parte.

Anul trecut era destul de greu sa prinzi o cursa in Bucuresti. Daca taxi-ul era mai departe si-ti accepta cumva cursa gasea intre timp o cursa pe mai aproape iti anula rezervarea si o luai de la capat.

#22
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View Postilorac, on 26 iunie 2022 - 03:58, said:






Că ăla se întoarce tot de unde a plecat și
Se vede ca esti taximetrist, si apoi asa zis patron.
Dar la voi in marea firma nu aveti dispecerat, ?, masina preia comanda de unde a ramas sau in apropiere?.
Ce hal de gindire aveti sa consumi dublu , asa zis consumi, ca este doar o metoda de justificare

#23
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostXTH, on 26 iunie 2022 - 05:54, said:

Se vede ca esti taximetrist, si apoi asa zis patron.
Dar la voi in marea firma nu aveti dispecerat, ?, masina preia comanda de unde a ramas sau in apropiere?.
Ce hal de gindire aveti sa consumi dublu , asa zis consumi, ca este doar o metoda de justificare

Nu sunt taximetrist, vreo 10 ani am mers și cu mașină din asta în București în timpul liber.

https://www.google.r...4&bih=667&dpr=1

Numai pentru femeile frumoase care făceau școala nu conta numărul de km sau consumul.

Pentru ceilalți era consumul de 5% și cădeau imediat la examen la traseu.

Edited by ilorac, 26 June 2022 - 06:10.


#24
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Sa vezi ce fain e noaptea.

Costum, pantofi, 5 km. Tot asa, refuzat de taximetristi. Si autobuzele de noapte incepeau abia la 2:00. Deci la picior.


Dar si la taxi mai sunt oameni ok.
Nu venea nimic pe aplicatiile laudate, desi aveam un pic de bagaj.

Coborat luat taxi de la strada.
M-a asteptat. Coborat cu bagajul.
Aparat fara maimuta, fara rugaminti sa pun peste.
Discutii de bun simt.
Exact cum ar trebui.


Sau cand am luat taxi dupa 1:30h de asteptat salvarea.
Era cu mine acolo si discutam la ce spital ar fi mai bine.
A venit si salvarea cand facusem deja investigatiile. SI aveam si diagnostic la spital.
Situatie grava.


Depinde  de om pana la urma.

Edited by stevetlangat, 26 June 2022 - 07:05.


#25
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postilorac, on 25 iunie 2022 - 22:18, said:

Te-a refuzat că se întorcea gol de unde te lăsa pe tine. Dacă îi plăteai cursa dublă te ducea.

E valabil pentru orice mașină care merge undeva ca să i se plătească și benzina de întoarcere.
Cunosti Bucurestiul sau este aia cu ...........de la moara pan la gara.

Edited by florinellll, 26 June 2022 - 07:51.


#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postliviu_np, on 25 iunie 2022 - 22:20, said:

Stiu dinainte cat platesc, iar la destinatie, inevitabil la cel putin 5 lei tips la sofer.
Ce tips, ptr. ca te-a dus cu masina? Trebuie sa starpim cultura bacsisului din Romania!

#27
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

View Postilorac, on 26 iunie 2022 - 03:58, said:

Că ăla se întoarce tot de unde a plecat și consumă benzina sau motorina.
Greu cu logica la voi, foarte greu, să nu vă faceți patroni că dați FALIMENT din prima zi.

Si daca merge prin comanda nu mai consuma benzina inapoi? Dar daca iau o cursa pana la dristor kebab nu ar fi bine sa ii dau si inca 30 lei ca poate pofteste la o shaorma daca a mers pana acolo :)))
Benzina de intors ESTE INCLUSA in pretul pe km care inca e destul de generos chiar si cu preturile actuale.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Initiatoare, dupa topicurile pe care le deschizi esti cea mai ghinionista persoana din istoria forumului :lol:

On topic: uber/bolt/black cab si gata.

#29
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View Postflorinellll, on 26 iunie 2022 - 07:44, said:

Cunosti Bucurestiul sau este aia cu ...........de la moara pan la gara.

Nu îl cunosc deloc de vreo 50 de ani născut și trăit în București.

Vezi că mergeam și cu mașină care NU oprea deloc și cu viteză maximă, atunci eram la muncă, nu în timpul liber când mergeam cu mașini de școală.

Edited by ilorac, 26 June 2022 - 08:20.


#30
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
De ce nu instalezi tu aplicatie? Sau faci comanda.

La gara, la aeroport, de obicei stau bisnitari. Sa agate turisti, provincia. Daca te duci tu cu o cursa cinstita cred tot incearca sa te fraiereasca cu maimuta si alte manevre.
Am povesti cu taximetristi de nu isi au rostul, ia de instaleaza bolt, uber, vezi din prima cat face cursa.

#31
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View Postrobert23mg, on 26 iunie 2022 - 08:09, said:

Si daca merge prin comanda nu mai consuma benzina inapoi? Dar daca iau o cursa pana la dristor kebab nu ar fi bine sa ii dau si inca 30 lei ca poate pofteste la o shaorma daca a mers pana acolo Posted Image))
Benzina de intors ESTE INCLUSA in pretul pe km care inca e destul de generos chiar si cu preturile actuale.

Ăia sunt niște unii care stau pe unde îi vedeți și merg numai pe un traseu unde pot găsi pe altul pe care să îl ia tot de la colțul intersecției.

Numai că dacă se pun la alt colț de intersecție se bat cu alți distruși ca ei care stau ei în intersecțiile alea.

Nu mai folosiți taxiuri din astea în București luate de la colțul intersecțiilor.

Edited by ilorac, 26 June 2022 - 08:35.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cei care recomandati sa plateasca dublu , sunteti rude cu ceva taximetristi sau aveti prin familie ?

#33
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostTruculMagic, on 26 iunie 2022 - 09:16, said:

Cei care recomandati sa plateasca dublu , sunteti rude cu ceva taximetristi sau aveti prin familie ?

Un instructor auto dacă avea 4 elevi într-o zi mergea pe un traseu cu toți și cădeau toți la examen la traseu.

Dacă avea în ziua aia 2 femei mergea pe alt traseu și luau alea din prima.

Diferența de carburant mult consumată cu cele 2 femei era scoasă din traseele scurtate la cei 4 care cădeau la examen la traseu.

Cam așa e cu o mașină care consumă benzină și merge prin oraș.

#34
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

View Postilorac, on 26 iunie 2022 - 05:57, said:

Numai pentru femeile frumoase care făceau școala nu conta numărul de km sau consumul.

View Postilorac, on 26 iunie 2022 - 09:27, said:

Un instructor auto dacă avea 4 elevi într-o zi mergea pe un traseu cu toți și cădeau toți la examen la traseu.
Dacă avea în ziua aia 2 femei mergea pe alt traseu și luau alea din prima.
Diferența de carburant mult consumată cu cele 2 femei era scoasă din traseele scurtate la cei 4 care cădeau la examen la traseu.
Desi nu apreciez folosirea... fizicului feminin pentru obtinerea de avantaje incorecte, incerc sa nu cad nici in misoginism extrem. Prin urmare am o intrebare: fetele o partajau cu instructorii auto sau acestia aveau un psihic sensibil si labil?

Edited by __Dan__, 26 June 2022 - 09:58.


#35
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View PostTruculMagic, on 26 iunie 2022 - 09:16, said:

Cei care recomandati sa plateasca dublu , sunteti rude cu ceva taximetristi sau aveti prin familie ?

ba deci ba... colegul ilorac este fantastic. cred ca de fapt si-a pus in cap sa ne amuze pe toti in aceasta duminica insorita. eu unul apreciez ineptiile scrise.
pt OP, da si eu am patit sa nu ma duca CACATII aia de taximetristi din bucuresti. unirii- otopeni refuz, centrul vechi - piata presei refuz, banseaa mall - otopeni refuz. astea le tin minte.
cand ma gandesc ca in cj ma sui in taxi si ii zic la ala sa ma treaca intersectia si nu comenteaza nimic ma apuca plansul cand stiu ca am treaba in cotețul ala de capitala. la cluj daca face soferul una de asta, ai sunat la dispecerat si ala isi ia embargou 72 de ore, nu mai primeste nicio cursa.

Edited by zile_san, 26 June 2022 - 10:13.


#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postzile_san, on 26 iunie 2022 - 10:11, said:

ba deci ba... colegul ilorac este fantastic. cred ca de fapt si-a pus in cap sa ne amuze pe toti in aceasta duminica insorita. eu unul apreciez ineptiile scrise.
pt OP, da si eu am patit sa nu ma duca CACATII aia de taximetristi din bucuresti. unirii- otopeni refuz, centrul vechi - piata presei refuz, banseaa mall - otopeni refuz. astea le tin minte.
cand ma gandesc ca in cj ma sui in taxi si ii zic la ala sa ma treaca intersectia si nu comenteaza nimic ma apuca plansul cand stiu ca am treaba in cotețul ala de capitala. la cluj daca face soferul una de asta, ai sunat la dispecerat si ala isi ia embargou 72 de ore, nu mai primeste nicio cursa.

Eu am fost refuzat la cluj, era cursa de vreo 7 lei, destinatia iulius mall Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate