Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Telefon cumparat de la un amanet/consignatie este asigurat contra furt/blocare de la distanta!?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021
Am observat si pe forum utilizatori care zic ca au cumparat telefoane sigilate folosind platforma OLX si ca s-au pomenit cu terminalele blocate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1CjPvFzwXgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum intrebarea mea este urmatoarea? Daca cumpar un telefon de la un amanet/consignatie, persoana juridica, pot face plangere la ANPC?
Zic sa folosesc chestia asta ca o plasa de siguranta, cumpar telefon sigilat din amanet/consignatie, ma pomenesc cu el blocat pentru motive ce nu tin de mine, pot face plangere la ANPC?

#2
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Păi depinde ce-ți garantează (scris și ștampilat) acea consignație sau acel amanet. Fără acea garanție, poți fi și fiul ploii

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Zau ca va inteleg... vreti telefoane scumpe dar nu le-ati cumpara din store-ul oficial/ parteneri oficiali si va zgarciti la maruntis. De parca le-ati cumpara in fiecare zi...

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021

 johndoes, on 25 iunie 2022 - 11:23, said:

Pãi depinde ce-ți garanteazã (scris și ștampilat) acea consignație sau acel amanet. Fãrã acea garanție, poți fi și fiul ploii
Eu ma gandesc ca este o persoana juridica care iti vinde un produs.
Deci ar trebui sa poti face plangere la ANPC!?

Lex404 - Nu este vorba despre maruntis.
Adaosurile in Romania sunt nesimtite. La noi telefoanele la "oferta" sunt telefoane la pret intreg.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Dacă în momentul în care ai luat telefonul din amanet, acesta mergea 100%, sunt șanse mai mici să ai probleme după cu el.

Eu mi-am luat anul trecut un XS Max, avea icloud-ul amanetului, l-au scos de fata cu mine. Nu au mai fost probleme, a trecut de la pe la 2 prieteni, merge brici.

Uite, am mai gasit, tot in amanet, un 13 simplu 100% baterie, la jumatate de pret. Problema era ca deja fusese rezervat si l-am pierdut, din prostia mea.

Edited by miki07, 25 June 2022 - 11:40.


#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 Lex404, on 25 iunie 2022 - 11:29, said:

Zau ca va inteleg... vreti telefoane scumpe dar nu le-ati cumpara din store-ul oficial/ parteneri oficiali si va zgarciti la maruntis. De parca le-ati cumpara in fiecare zi...
"Nu mai fiti săraci".


In mai multe cuvinte.

#7
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010
cred ca poti sa faci plangere la anpc - magazinul de amanet este persoana juridica si trebuia sa se asigure ce telefon vinde ,

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 MindArchitect, on 25 iunie 2022 - 10:59, said:

Am observat si pe forum utilizatori care zic ca au cumparat telefoane sigilate folosind platforma OLX si ca s-au pomenit cu terminalele blocate.
Pai si nu e normal ? Crezi ca telefoane noi nu se fura pe transport ? Noroc ca aia au evidenta si stiu ce se fura si blocheaza.

Edited by andreic, 25 June 2022 - 12:35.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018

 andreic, on 25 iunie 2022 - 12:34, said:

Noroc ca aia au evidenta si stiu ce se fura si blocheaza.

Eu nu cred ca tine de noroc.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 MindArchitect, on 25 iunie 2022 - 10:59, said:

, pot face plangere la ANPC?
poți face unde vrei.rămâi și cu telefonul și cu plângerea

 apaxtc, on 25 iunie 2022 - 12:05, said:

cred ca poti sa faci plangere la anpc - magazinul de amanet este persoana juridica si trebuia sa se asigure ce telefon vinde ,
vinde lucruri amanetate.ce primește aia vinde

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 MindArchitect, on 25 iunie 2022 - 10:59, said:

...Daca cumpar un telefon de la un amanet/consignatie, persoana juridica, pot face plangere la ANPC?....

nu stiu exact la amanet, dar consignatiile au regim special si nu cred ca sunt obligate sa-ti ofere garantie.
conform definitiei de aici:

Quote

LEGE nr. 178 din 30 iulie 1934Articolul 1
Contractul de consignaţie este convenţiunea prin care una din părţi, numita consignant, încredinţează celeilalte părţi, numita consignatar, mărfuri sau obiecte mobile spre a le vinde pe socoteala consignantului.
toate obligatiile aferente bunului vandut sunt in sarcina proprietarului, nu a intermediarului.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021
Garantie ofera, ca tu nu primesti acte de la amanet, consignatie, pe numele celui care le-a vandut.
Tu primesti acte in numele firmei respective.
S.C. cum se numeste firma, 6 luni garantie. Tu de acolo ai acte.

La o adica daca cineva vinde un produs fake sau care este blocat, eu zic ca firma respectiva raspunde ca nu a verificat.

Altcumva ma apuc si eu de vandut marfa pe olx, pardon, imi fac si eu firma si vand produse si cand ma intreaba ANPC de ceva? Ma scuz, chinezul a zis ca este marfa originala, eu nu am vreo vina. Sau telefoane vandute la liber, pe care le vand decodate...

#13
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010

 MindArchitect, on 25 iunie 2022 - 20:44, said:

Garantie ofera, ca tu nu primesti acte de la amanet, consignatie, pe numele celui care le-a vandut.
Tu primesti acte in numele firmei respective.
S.C. cum se numeste firma, 6 luni garantie. Tu de acolo ai acte.

La o adica daca cineva vinde un produs fake sau care este blocat, eu zic ca firma respectiva raspunde ca nu a verificat.

Altcumva ma apuc si eu de vandut marfa pe olx, pardon, imi fac si eu firma si vand produse si cand ma intreaba ANPC de ceva? Ma scuz, chinezul a zis ca este marfa originala, eu nu am vreo vina. Sau telefoane vandute la liber, pe care le vand decodate...
tu fa plangere la  anpc   -  nu te lua dupa cei care nu inteleg ca  proprietarul ACTUAL al  telefonului  este firma de amanet  nu cel care la vandut la amanet ...
de obicei nimeni nu lasa un telefon "pe regim amanet"  de obicei il vinde direct la amanet  si isi ia bani pe loc -  iar noul proprietar este  firma de amanet  .

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in general la amanet e adevarat ce spui tu (firma de amanet e proprietara telefonului), dar @MindArchitect a zis "amanet/consignatie", si astea au regim diferit (la consignatie proprietarul nu este firma)

#15
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010

 _Smiley_, on 27 iunie 2022 - 08:09, said:

in general la amanet e adevarat ce spui tu (firma de amanet e proprietara telefonului), dar @MindArchitect a zis "amanet/consignatie", si astea au regim diferit (la consignatie proprietarul nu este firma)
anpc-ul sa-si faca datoria si sa faca "lumina" in acest caz - sa  decida clar impotriva celui care sa se indrepte MindArchitect   pentru recuperarea banilor .

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai eu inteleg ca MindArchitect n-a cumparat inca nimic. ar vrea sa se asigure intai ca e protejat.
deci daca vrea sa-si cumpere si se teme sa nu se aleaga cu un terminal blocat, atunci ar trebui cu siguranta sa evite consignatiile.

#17
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010

 _Smiley_, on 27 iunie 2022 - 11:10, said:

pai eu inteleg ca MindArchitect n-a cumparat inca nimic. ar vrea sa se asigure intai ca e protejat.
deci daca vrea sa-si cumpere si se teme sa nu se aleaga cu un terminal blocat, atunci ar trebui cu siguranta sa evite consignatiile.
corect - eu am mers pana la capat cu problema :)  ca si cum s-ar fi intamplat ...

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021

 _Smiley_, on 27 iunie 2022 - 08:09, said:

in general la amanet e adevarat ce spui tu (firma de amanet e proprietara telefonului), dar @MindArchitect a zis "amanet/consignatie", si astea au regim diferit (la consignatie proprietarul nu este firma)
M-am gandit ca amanetul si consignatia au acelasi regim, adica cum face flip.ro, asta ca un exemplu ca le-am vandut un telefon.
Ei nici macar nu vor cutia si incarcatorul, doar telefonul, nu iti cer vreun act de identitate sau al telefonului.
El la randul lor vand telefonul tau cu garantie de la ei.

 apaxtc, on 27 iunie 2022 - 08:19, said:

anpc-ul sa-si faca datoria si sa faca "lumina" in acest caz - sa  decida clar impotriva celui care sa se indrepte MindArchitect   pentru recuperarea banilor .
Probabil si o amenda la vanzator/persoana juridica ca a vandut un telefon cu defecte ascunse, vanzarea unui telefon furat/blocat cred ca in orice lume este trecut la teapa, defecte ascunse, inselaciune.

 _Smiley_, on 27 iunie 2022 - 11:10, said:

pai eu inteleg ca MindArchitect n-a cumparat inca nimic. ar vrea sa se asigure intai ca e protejat.
deci daca vrea sa-si cumpere si se teme sa nu se aleaga cu un terminal blocat, atunci ar trebui cu siguranta sa evite consignatiile.
Am cumparat de la mai multe magazine tip amanet, doar ca am trecut amanet/consignatie crezand ca ca este acelasi lucru.
Am cumparat, am primit garantie si acte de la amanetul respectiv.

Chiar si telefonul de acum este cumparat de la un amanet, din ce observ pe pagina lor de internet nici nu scrie amanet sau consignatie, scrie Magazin GSM, au firma inregistrata, au magazin, scris "Vindem/Cumparam telefoane mobile".

Deci daca observ pe undeva scris "consignatie" si garantia/actele nu sunt pe numele firmei, daca imi dau actele vreunei persoane fizice, sa stau departe de asemenea "firma".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate