Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Teapa prin oferirea datelor cardului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2017
După cum scrie și in titlu, din neatenție am luat o teapa pe olx. Aveam in produs la vânzare.Am primit peisaj pe wapp cu un link mi-am introdus datele acolo și mi-au fost retrași vreo 1000 lei din cont. Am sunat la banca am blocat cardul, și am solicitat și anularea tranzacției…cei de la banca nu mi-au dat șanse ca îmi voi recupera banii. Au înregistrat o solicitare și mi-au transmis sa aștept un răspuns… Dacă mai e cineva care a trecut prin situația asta cum și-a recuperat banii?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt o gramada de topicuri cu teapa asta.
Nu cred ca iti recuperezi banii.
Cardul nu se foloseste pentru incasari.

Edited by pasilla, 24 June 2022 - 17:53.


#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
A fost facuta plata directa, sau transfer bancar?
La plata directa, mai greu, doar cu reclamatie la Politie si mers in instanta etc oricum banca o sa zica ca nu e vina lor ca sistemele lor de securitate au fost ok.

Oricum scuze ca zic da cat de copan sa fii sa faci asa ceva?!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In general teparii astia sunt de prin tari exotice, nu are ce sa faca politia sau instanta de judecata.
OLX nu are nici o vina si nici banca nu e raspunzatoare.

Edited by pasilla, 24 June 2022 - 17:59.


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Dar cum functioneaza teapa asta de au fost retrasi fix 1000 de lei?

Edited by Puferiu_, 24 June 2022 - 18:15.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dai datele cardului si ala se serveste cu cat vrea.
Cateodata le dai si soldul, ca sa stie exact cu cat se poate servi.

Edited by pasilla, 24 June 2022 - 18:17.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
De ce zici ,,țeapă olx " și nu zici ,,țeapă mi-am dat eu "... nu pot să înțeleg!  🤷

#8
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Ce inseamna Romania...in Anglia colegul de apartament a luat si el o teapa de genul, el a intrat pe un site unde erau la vanzare biciclete premium la pret de cioarda si a zis omul ca a dat lovitura, a dat comanda si poc dupa o saptamana site-ul pauza nu mai exista, datele lui bancare furate , bani retrasi etc. A sunat la banca si in nici 24 ore avea card nou si banii inapoi in card. Precizez ca vanzatorii erau culmea in China deci banca tot a reusit sa-i dea banii inapoi.
Mna alta civilizatie....

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu cred ca mai recuperezi banii. Poti merge la sectia de politie sa depui o plangere scrisa.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Evonxxx, on 24 iunie 2022 - 18:22, said:

Ce inseamna Romania...in Anglia colegul de apartament a luat si el o teapa de genul, el a intrat pe un site unde erau la vanzare biciclete premium la pret de cioarda si a zis omul ca a dat lovitura, a dat comanda si poc dupa o saptamana site-ul pauza nu mai exista, datele lui bancare furate , bani retrasi etc. A sunat la banca si in nici 24 ore avea card nou si banii inapoi in card. Precizez ca vanzatorii erau culmea in China deci banca tot a reusit sa-i dea banii inapoi.
Mna alta civilizatie....
Nu se compara situatiile.
Dar, de.....e usor sa dai vina pe civilizatie.

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Mishhuu, on 24 iunie 2022 - 17:42, said:

Dacă mai e cineva care a trecut prin situația asta cum și-a recuperat banii?
Sunt o gramada ca tine si multe topicuri deschise pe aici.

Daca nu stii cum se incaseaza banii - adica NU se incaseaza niciodata "pe card", ci in contul IBAN; daca nu stii ca NU dai datele cardului pentru a incasa ceva, ci pentru a plati - atunci banca nu prea are ce sa faca! Tu cu manutzele tale le-ai dat datele => iti asumi (din pacate) pierderea. In foarte putine cazuri banca poate face charge back si sa iti recupereze banii.

#12
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nici eu nu cred ca sunt sanse sa iti recuperezi banii. Practic, tu de buna voie, ai trimis datele cardului bancar altei persoane.
Ca sa primesti bani pe card, trebuie sa le dai doar numele tau si codul IBAN.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Mai bine închideți topicul sau mai bine șters, că niciun beneficiu nu aduce nimănui.


#14
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Mai avem cel putin doua topic-uri identice/pe acelasi subiect (unul inchis). Nu cred ca e necesar inca unul.
https://forum.softpe...bancare-pe-olx/
https://forum.softpe...a-teapa-pe-olx/

Edited by Znevna, 24 June 2022 - 18:52.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013

 Mishhuu, on 24 iunie 2022 - 17:42, said:

După cum scrie și in titlu, din neatenție am luat o teapa pe olx. Aveam in produs la vânzare.Am primit peisaj pe wapp cu un link mi-am introdus datele acolo și mi-au fost retrași vreo 1000 lei din cont. Am sunat la banca am blocat cardul, și am solicitat și anularea tranzacției…cei de la banca nu mi-au dat șanse ca îmi voi recupera banii. Au înregistrat o solicitare și mi-au transmis sa aștept un răspuns… Dacă mai e cineva care a trecut prin situația asta cum și-a recuperat banii?

Am primit mesaje tip whatsupp pe OLX si pe La Jumate de la numere din Anglia...bineinteles ca le-am blocat deoarece cereau numarul cardului meu, data expirarii, numele + prenumele si codul CVV. Posted Image
Este o gasca de infractori care se ocupa de acest tip de fraude.

 Y0samiteSam, on 24 iunie 2022 - 18:35, said:

Nici eu nu cred ca sunt sanse sa iti recuperezi banii. Practic, tu de buna voie, ai trimis datele cardului bancar altei persoane.
Ca sa primesti bani pe card, trebuie sa le dai doar numele tau si codul IBAN.

Corect 100%.
Atentie, infractorii trimit mesaje pe la miezul noptii cu oferte de nerefuzat...

Edited by xmanyacs77, 24 June 2022 - 19:26.


#16
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Teapa asta e binecunoscuta, e plin pe forumumuri, a fost si la tv, te anunta si pe OLX de ea.
Vanzatorul pune la vanzare pe OLX un bun, un domn "cumparator" din Nigeria, India, Rusia etc. foloseste Google Translate ca ceara vanzatorului datele cardului (care e instrument de PLATA), ca sa plateasca bunul.
Bucuros de asa vanzare rapida, ca domnul "cumparator", nu a negociat, nu nimic, vanzatorul intra pe link, si completeaza datele cardului, care este un instrument de PLATA.
Avand datele acestui instrument de PLATA, domnul nigerian PLATESTE diverse servicii si bunuri pe net. Ba chiar cer si pin-ul 3D Secure, iar vanzatorul credul il da, sa intre banii.
Unii "cumparatori" gasesc cateodata si pe unii atat de creduli, care dau si soldul contului, ca sa stie nigerianul daca se mai deranjeaza daca sunt 10 sau 1000 lei pe card.

#17
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Teapa asta functioneaza doar in Romania, unde bancile au angajati care stiu doar sa deschida conturi. Orice alta operatiune, precum un chargeback, le este total straina.
In lumea civilizata ai banii inapoi in cateva ore.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gratzi858, on 24 iunie 2022 - 19:58, said:

In lumea civilizata ai banii inapoi in cateva ore.
Visezi. Nici daca folosesti card de credit nu se intampla asta.
Daca ar fi asa cum crezi tu, atunci tot sistemul de plati prin card ar colapsa rapid.

Edited by pasilla, 24 June 2022 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate