Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anestezie SUA vs Europa (stomatologie)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
La noi te inteapa dentistul cu acul si-ti amorteste jumate de fata. Din ce am vazut pe YT, pe americani ii drogheaza :D. Acum imi dau seama, in filmuletele alea erau numai minori care aberau la greu, ca si efect al anestezicului.

Care vine cu explicatia?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
La copii se face inhalosedare.

https://crystaldenta...e-inhalosedare/

La adulti se face anestezie in nervul care inerveaza dintii.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Asta e ceva nou la noi. Cand mergeam la dentist, copil fiind, nici nu aveau anestezic :D

#4
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
FFS
Anestezia e doar la root canal.
In rest eu nu folosesc.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Nici la extractia unei masele?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 24 iunie 2022 - 13:30, said:

Asta e ceva nou la noi. Cand mergeam la dentist, copil fiind, nici nu aveau anestezic Posted Image

Sa nu indraznesti sa afirmi ca dentistul opera copiii pe viu Posted Image

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
La mine da: Era prin anii 90. Zicea ca nu avea anestezic.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 24 iunie 2022 - 13:01, said:

La noi te inteapa dentistul cu acul si-ti amorteste jumate de fata. Din ce am vazut pe YT, pe americani ii drogheaza Posted Image. Acum imi dau seama, in filmuletele alea erau numai minori care aberau la greu, ca si efect al anestezicului.

Care vine cu explicatia?

Probabil ca sa fie mai linistiti, sa nu se miste in timpul lucrarii....doar ca asta vine cu costuri suplimentare serioase...ori aia pe acolo sunt obisnuiti cu astfel de costuri (cu toate ca sunt is multi care merg pentru stomatologie in alte tari). In Europa nu cred ca sunt prea multi stomatologi dispusi sa vina cu anestezistul (sau sa aiba pregatire specifica) pentru o lucrare stomatologica simpla.

View PostBursul, on 24 iunie 2022 - 14:31, said:

La mine da: Era prin anii 90. Zicea ca nu avea anestezic.

Probabil chestii simple...am avut doua masele de minte extrase in aceeasi zi...au bagat la anestezic in mine...Si la cum a durut dupa ce a trecut efectul....nu vreau sa ma gandesc cum ar fi durut in timpul extractiei.

Edited by george_alexandru, 24 June 2022 - 15:37.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 24 iunie 2022 - 15:32, said:

Probabil ca sa fie mai linistiti....doar ca asta vine cu costuri suplimentare serioase...ori aia pe acolo sunt obisnuiti cu astfel de costuri (cu toate ca sunt is multi care merg pentru stomatologie in alte tari). In Europa nu cred ca sunt prea multi stomatologi dispusi sa vina cu anestezistul la o lucrare stomatologica simpla.
Sa vb strict medical. Costuri si ce naspa in SUA in Poiana ;)

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Pai are sens, pentru ca cel mai probabil costurile fac ca o astfel de operatiune sa nu se faca in Europa. In Romania, de exemplu, doar un anestezist poate face asta, ori asta inseamna cost suplimentar. Bine...la o extractie de masea de minte vine si chirurgul...dar deja acolo e "operatiune speciala"

#11
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001

View Postadisz, on 24 iunie 2022 - 13:54, said:

Sa nu indraznesti sa afirmi ca dentistul opera copiii pe viu Posted Image
Prin 76-77 mi-a scos o măsea pe viu, în Brașov la cabinetul școlii generale. Eram în clasa  1 sau a 2-a . De atunci am fugit de dentist până prin 2004. Nici nu am avut nevoie.

Edited by badmania98, 24 June 2022 - 16:00.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Se face inhalosedare, dar nu la toate interventiile.

Nu e musai despre costuri, e mai mult despre obiceiuri. Si in EU se face, dar mai mult la cerere. Noi ne-am obisnuit cu dalta si ciocanu' :lol:

#13
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017

View Postadisz, on 24 iunie 2022 - 13:54, said:

Sa nu indraznesti sa afirmi ca dentistul opera copiii pe viu Posted Image
Depinde ce intelegi prin operatie, operatii complexe nu am avut, insa sa umble pe la carii da. De asta multi au ramas cu frica de dintolog.

#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Eu m-as duce mai des la dentist daca mi s-ar face anestezie d'aia misto, sa aberez dupa (bine, eu oricum aberez).

Din ce am inteles eu, la noi nu se fac anesteziile alea misto deoarece nu sunt dentistii pregatiti sa trateze pacientii care o iau razna. Si ca costa.

La noi sunt si preconceptiile astea vechi. Un dentist in varsta nu-ti face anestezie deloc. Altul, mai tanar, iti face anestezie locala. Fix pentru aceeasi problema. Cine stie? Poate o sa apara si la noi intr-un viitor apropiat.

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
La mine ultima data a folosit un spray, aveam buza de jos amortita si dupa jumatate de ora.

#16
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Peste ocean vine un anestezist doar daca-ti face anestezie totala. Am avut una la un implant. M-am trezit cand a fost gata si surubul era bagat. Anestezia partiala ti-o face un dentist la orice carie pe care ti-o trateaza si ti-o face print-o injectie  in obraz pe interior. Isi face efectul in cateva minute si cam dupa maximum 2 ore dispare efectul cu totul. Peste ocean daca ai asigurare costul e mai scump decat daca n-ai dar in final tu platesti mai putin. De regula platesti 20% din costul platit de asigurare. Un detartraj costa cam CAD$ 220 (1 ora) prin asigurare si cam $120 daca n-ai asigurare. Chestia cu costul mai scum prin asigurare e valabil si la accidentele de masina... ca doar nu platesti tu, plateste asigurarea.

PS: Cam toata lumea care  angajata permanent are asigurare dentala in general in limita a $2000/an pentru fiecare membru al familiei. In functie de tipul operatiei acopera, in general, intre 50-80% dentare din costul unei lucrari. De regula, ai si pentru medicamente, ceva masaj si poate alte maruntisuri

Edited by vladut01, 26 June 2022 - 06:14.


#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postadisz, on 24 iunie 2022 - 13:54, said:

Sa nu indraznesti sa afirmi ca dentistul opera copiii pe viu Posted Image
nu ții minte că numai aaaaauuuuuu aaaauuuuu aaauuuuuu și țiuitul frezei auzeai pe culoar?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate