Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Intrebare router 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Se da un router 5G care va fi folosit cu un abonament Office nelimitat pentru o perioada, pana cand se va trage FTTH pe strada respectiva. Din cate inteleg din specificatii, routerul asta e 5G si desigur functioneaza si in 4G in caz ca zona nu are acoperire 5G.

Intrebarea e: daca va fi dus intr-o zona unde uneori din 4G telefonul comuta pe 3G, acest router va mai functiona in respectivele conditii de semnal?

Sunt convins ca exista lume pe aici care stie mai bine decat mine ce si cum Posted Image

Asta  e routerul.

#2
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
2G and 3G are not supported on this model.

https://lowcostmobil...-nanosim-box-5g

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Se pare ca nu. Nu vad ca ar avea receptie in 3G.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Multumesc pentru raspunsuri! Problema mea e cam asa: pot opta pentru un abonament strict 4G dar care vine cu un alt router, ceva de la Alcatel (care functioneaza si in 3G) dar vitezele sunt ceva gen: pana la 150Mbps down/50Mbps up, stiu ca 4G poate mai mult, dar nu cu acel router si n-as mai investi intr-un router propriu, mai capabil. Nu prea inteleg de ce operatorii, in acest caz Orange, ofera doar un singur tip de modem la un anumit abonament si nu se poate alege din mai multe modele, chiar si cu un cost suplimentar!

#5
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
De ce nu-ti cauti singur router 2g/3g/4g/5g si separat abonament?

#6
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
O sa ma uit, sincer nu cred ca exista router 5G (adica, cat e cat future-proof) care sa suporte si 3G si parca n-as investi separat intr-un device care in final va avea doar rol de backup...

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022
Pai ce rost are sa iei un router 5G daca-n locatie abia ai semnal 4G si oricum se vrea o solutie temporara?

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Daca in locatie iti comuta de pe 4G pe 3G inseamna ca nu prea ai semnal bun 4G. Deci 5G nici gand... Poti oricum sa iei modemul si abonamentul 5G pentru ca ai 14 zile sa te razgandesti (daca faci contractul la distanta/online). Il testezi cateva zile si daca nu este ok il trimiti inapoi. La fel si cu celalalt - desi pe 3G o sa mearga oricum "ca porcu'" ;-)

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Cum s-a spus mai sus routerul 5G nu va functiona niciodata in 5G daca la tine nici 4G nu merge bine. Daca tot urmeaza sa traga fibra, mergi pe un Huawei 535 de pe OLX la 250 lei si peste 3-5 luni cand iti baga fibra mi-l dai mie cu 150 lei.

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostNikoroB, on 24 iunie 2022 - 12:24, said:

Pai ce rost are sa iei un router 5G daca-n locatie abia ai semnal 4G si oricum se vrea o solutie temporara?

De fapt am semnal full 4G, foarte rar imi comuta pe 3G si nu cred ca e din cauza acoperirii slabe, dar chiar si 1 minut in care nu am net poate insemna mult daca tocmai am o conferinta pe Teams, de exemplu.

#11
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
Să nu faci prostia să iei Alcatel sau Huawei B 311, că vei regreta! Oricum, acele modele sunt doar 4g ( nu suportă 4g+), dar au și probleme grave de conectare. Eu am avut peste 14 ani internet mobil cu routere 3g/4g și cele mai bune routere 4g+ au fost Huawei B 525 și 535, pe care le am și acum. De curând am trecut pe fibră.

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Pana la urma am mers pe Huaweiul din postarea initiala. Testat in oras respectiv la locatia de langa oras, viteza medie e in general pe la ~50Mbps down/12Mbps up, asta in 4G+, 5G nu am in niciuna din locatii. NU imi dau seama de ce Orange afiseaza cifre cel putin duble cand in viata reala nu ajungi la ele si n-are nicio legatura cu routerul ci cu capabilitatea retelei. Bine, se poate lucra foarte bine la vitezele astea, merge perfect si streaming 4k dar deja am dezvoltat o aversiune pentru expresia "viteze de pana la..." :)

#13
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
Depinde de încărcarea rețelei din zona, de ce obstacole ai, de orientarea către o antenă, etc. Mai încearcă să-l muti încet, mai aproape de un geam, pe un balcon sau în pod ( dacă ai) și vezi ce face.


#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Am facut niste teste, se pare ca-i place cel mai tare la etaj langa un geam dinspre strada, acolo am si peste 100Mbps down si vreo 20 up dar pe terasa afara unde lucrez eu (cand e cald :)) si care desigur e fix in partea opusa a casei, semnalul devine neglijabil, o sa trag un AP Unifi dintr-un port LAN si rezolv.

#15
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
Să-l folosești cu plăcere și să te bucuri de el!

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Asa, am facut mai multe teste in diferite pozitii din casa, am gasit spotul ideal se pare, nu scade viteza sub 160-170Mbps dar locatia fiind cam departe de zona unde stau in mod curent, va trebui sa trag niste AP-uri ca sa fie ce trebuie!

#17
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
Foarte bune vitezele!

#18
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Da, chiar bune, cu 5-6 device-uri conectate nu sughite nimic Posted Image As fi curios de vitezele 5G dar n-am reusit sa verific, unde stau in oras, la 15 min pe jos de centru, nu este acoperire 5G, sunt doar cateva zone razlete, desi Orange sustine ca Timisoara are acoperire 5G, nu se mentioneaza ca doar vreo 10% din oras e acoperit Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate