Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cancer la plămâni & insomnie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018
Salutari. Am o ruda diagnosticata cu cancer pulmonar,metastaze,migrat la creier,operat cu succes la cap.Are si diabet.  Ingrijit la domiciliu. Problema e ca nu poate dormi sub nici o forma. Are morfina si plasturi cu fentanyl ,dar nu il ajuta deloc sa se linisteasca. O perioada a luat somnifere,fara efect, acum xanax,fara efect.Pentru cancer in sine ia pastile,citostatice.Imi scapa numele momentan. Nu se plange de dureri specifice,ci de o senzatie de rau general. In zona noastra sunt doar doi doctori oncologi,unul vacanta prelungita,celalalt e..o carpa de om,vorbeste urat,mereu repezit,comunicare oribila. Poate  a mai trecut cineva prin asta si stie vreo solutie pentru somn linistit..de vreo 2 saptamani doarme doar in reprize scurte si alea din cauza extenuarii,cel mai probabil.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Având plămânii compromiși nu mai poate respira cum trebuie. O soluție paliativă ar fi oxigenoterapia și dormitul in poziție semi-șezândă.

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Deja metastaza denota imprastierea cancerului.Ca urmare calitatea vietii a scazut drastic,omul sufera.Si nu in ultimul rind,privarea de somn duce la moarte.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Este timpul sa fie legalizata eutanasia.
Nu vreau sa ajung intr-o asemenea situatie.

#5
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKarhu, on 24 iunie 2022 - 08:27, said:

Având plămânii compromiși nu mai poate respira cum trebuie. O soluție paliativă ar fi oxigenoterapia și dormitul in poziție semi-șezândă.

Are un concentrator de oxigen pe care il foloseste,dar nici in pozitie semisezand nu adoarme decat la fel..reprize scurte

#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Posttioopedi, on 24 iunie 2022 - 08:51, said:

Este timpul sa fie legalizata eutanasia.
Nu vreau sa ajung intr-o asemenea situatie.
E un subiect delicat eutanasierea.Pe vremuri la cancerosi medicul la un moment dat il trimitea acasa din spital,asta echivala cu o condamnare la moarte,era o recunoastere a incapacitatii medicilor de a il trata.

#7
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMelteanu, on 24 iunie 2022 - 09:09, said:

E un subiect delicat eutanasierea.Pe vremuri la cancerosi medicul la un moment dat il trimitea acasa din spital,asta echivala cu o condamnare la moarte,era o recunoastere a incapacitatii medicilor de a il trata.

Acum cateva zile am fost la oncolog cautand sfaturi/solutii pentru problema cu somnul. Raspunsul ? ''Lasati-l sa moara si gata,n-am ce-i face. Eu am terminat programul,trebuia sa fiu plecat deja si voi ma tineti la servici'' -fara exagerari. Exact asa.Dupa ce ca aici,pentru a merge la oncolog,trebuie sa mearga cineva la ora 2 dimineata sa se inscrie pe o lista pentru  programare,mai e si comportamentul asta oribil. Familia intelege gravitatea,dorinta e de a-l face cat mai confortabil posibil.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Hai lasati eutanasierea acum. Omul intreaba una si voi raspundeti alta.

E un caz grav si trebuie ameliorat. Punct.
A folosit medicamente care induc somnul ? As incepe cu unele usoare: valeriana, Sedatif, extraveral.  Si poate continua cu unele mai puternice insa doar la recomandarea medicului pentru ca e posibil sa fie contraindicate cu medicatia pe care o ia in prezent. (ex. Benzodiazepinele)

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMelteanu, on 24 iunie 2022 - 09:09, said:

Pe vremuri la cancerosi medicul la un moment dat il trimitea acasa din spital,asta echivala cu o condamnare la moarte,era o recunoastere a incapacitatii medicilor de a il trata.
De aceea exista centre de ingrijire paleativa. Se recunoaste incapacitatea medicinei de a-i trata (in prezent) si li se asigura o... trecere cat mai umana. Eu fiind tot pentru dreptul la moarte asistata.

#10
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017

View PostBogotta, on 24 iunie 2022 - 09:20, said:

.... As incepe cu unele usoare: valeriana, Sedatif, extraveral.  

Omul nu poate dormi cu xanax si tu recomanzi apa de ploaie. Ai citit macar primul post?

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Somnifere prescrise,macar ar dormi....

#12
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018
Somnifere prescrise a avut IMOVANE. dar fara efect,e ca si cum nu ar lua nimic. la xanax la fel . Despre melatonina stie cineva daca ar ajuta ?

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea exista solutie
Am pierdut un prieten bun acum 2 saptamani
Exact aceeasi problema - cancer pulmonar,metastaze,migrat la creier
Ultima saptamana a fost un adevarat cosmar. Stateam langa el cu randul.
Familia + prietenii am incercat toate metodele posibile dar ...
Imi pare foarte rau pentru cunostinta ta
Stiu cum este  Posted Image

#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postmistrulet, on 24 iunie 2022 - 09:45, said:

Somnifere prescrise a avut IMOVANE. dar fara efect,e ca si cum nu ar lua nimic. la xanax la fel . Despre melatonina stie cineva daca ar ajuta ?
melatonina nu e similara cu somniferele.Ea e un hormon ce dupa o varsta corpul nu il mai poate secreta,din cauza depunerilor de calciu pe unde ar trebui sa iasa.Melatonina ar putea functiona,dar si ea trebuie prescrisa cu limite.Medicul curant al interesatului ar trebui sa gaseasca rapid o solutie pentru a-i reda somnul.Repet,lipsa de somn duce in final la moarte,sistemul imunitar se prabuseste si moartea e iminenta.Ar trebui incercata o discutie cu pacientul,sa i se respecte ceea ce vrea.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

mistrulet said:

1656056731[/url]' post='29142119']
Somnifere prescrise a avut IMOVANE. dar fara efect,e ca si cum nu ar lua nimic. la xanax la fel . Despre melatonina stie cineva daca ar ajuta ?
Melatonina e mai slabă decât ce a avut pănă acum. Problema, în acest caz, nu e deficitul de melatonină ci hipoxia prin insuficiență respiratorie.

Edited by Karhu, 24 June 2022 - 10:10.


#16
miruna2000

miruna2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.06.2022
Melatonina nu va avea efecte in cazul acesta din păcate.

#17
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Nu trebuie renuntat. Daca ar fi posibil, l-as duce cateva zile la mare, sa stea cat mai mult sa respire briza marii, si soare. Din a doua zi ar trebui sa poata dormi.
In plus, daca somniferele prescrise nu au efect, cel mai bine nu le mai ia. Fac mult mai rau asa. In cele mai soft, se poate incerca si cu Remotiv, doza mica.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogotta, on 24 iunie 2022 - 09:20, said:

. (ex. Benzodiazepinele)
Benzodiazepinele sunt inhibitori ai centrilor respiratorii, in acest caz e necesară prudență maximă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate