Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

de ce nu roti hidraulice?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
rotile hidraulice is turbine care se misca de la apa dar puse pe apa nu in apa ca la hidro.  Se gasesc la olandezi o groaza si desi nu au putere mare noi avem o groaza de rauri si  le putem pune pe toate raurile fara sa sapam.  Deci de ce nu?  Vreo 5 roti hidraulice ar avea puterea pe care o are o turbina de la nucleare dar avem o groaza de rauri

#2
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Am vazut titlul in bara ambastra si mi-am zis ca precis e Karax care tocmai s-a sculat din somn cu o idee geniala.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005
Din simplul motiv ca nu avem ape curate.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 23 iunie 2022 - 23:28, said:

Din simplul motiv ca nu avem ape curate.
si nu merge o cusca?  sau sa se bage acoperis de aluminiu care sa devieze ce e in apa?

#5
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
The science circlejerk is in.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005
Pierzi din curentul fluvial.

pentru cine nu stie la ce se refera karax

https://www.hineslab...ical-generator/

Edited by MarianG, 23 June 2022 - 23:46.


#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
vorbim pe la 7 8 ma culc sper ca topicul va ramane

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 MarianG, on 23 iunie 2022 - 23:43, said:

pentru cine nu stie la ce se refera karax

Bine că ai explicat, @karax este abia înscris și nu se prea pricepe, să pună măcar o poză.

@Marian, mulțumiri, chiar că nu știam ce spune colegul.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
crisstonne - asta e principiul morilor de apa, vechi de mii de ani. ma mir eu acum daca chiar nu stiai, ori te faci ca nu stiai

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Cum să nu știu, am fost de atîtea ori la muzeul Satului, și am stat să le cercetez  😂

Acum, ia vezi fraza asta: ,,... dar puse pe apa nu in apa ca la hidro..."

Nu am spus nicăieri că sînt inginer hidro"  🤷

Mă pricep la tehnică, destul de bine, dar nu înseamnă că mă pricep la toată tehnica din toate domeniile tehnice.

Ca și cum ai spune că un matematician obișnuit trebuie să știe toată matematica existentă.
Repet, bine că a explicat @Marian, simplu și la obiect.
Așa am înțeles rapid.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

Dany_Darke said:

1656023903[/url]' post='29141560']
crisstonne - asta e principiul morilor de apa, vechi de mii de ani. ma mir eu acum daca chiar nu stiai, ori te faci ca nu stiai
nici eu nu intelesesem din exprimarea lui pana n-am aruncat o privire la poza. da, stiu cum functioneaza moara pe apa, ma ajuta si daca spunea ceva asemanator cu o nava cu zbaturi, dar roata pe apa…. Posted Image

on-topic, karax - sa stii ca chiar se folosesc, cred ca termenul este de microhidrocentrala, dar doar la scara foarte mica pentru a nu deranja ecosistemele.

Edited by born2lose, 24 June 2022 - 05:06.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Bineinteles ca exista.
Probabil cea mai cunoscuta este ce a manastirii Pestera (Masivul Bucegi, langa hotel Pestera). Care producea atat de mult curent incat preotii lasau toti consumatorii deschisi 24/7. Dar poate ca intre timp au devenit prosumatori.
Am vazut nenumarate minicentrale electrice, nu din cele din link, ci casnice, generatoare puse de oamani obisnuiti (de la munte) pe paraurile care trec pe pamanturile lor. Fata de panourile fotovoltaice iti dau energie electrica non-stop, tu sa o poti consuma...

Edited by adip1962, 24 June 2022 - 06:03.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
avem rauri mari si avem si fluviu.  Pe fluviu ar merge cu miile sa fie puse.  De ce nu is puse?  Si nu deranjeaza cu nimic ca nu e necesar sa sapi ca sa deviezi raul/fluviul nu is mari cat raul sa nu poata inota animalele , le poti baga pe orice mal vrei tu care nu are padure si etc ca sa nu deranjeze padurea

La barajul normal se sapa si suta de metri in jos, la rotile hidraulice nu.  La sapat la barajul normal nu deranjeaza ?

Edited by karax, 24 June 2022 - 06:40.


#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din cate stiu, poate ma insel, singurul fluviu navigabil este Dunarea. Pe o anumita portiune (dupa hidrocentrale) este si sistematizata, in sensul ca nu sunt pomi, buturugi etc. luate de apa si care pot lovi, avaria aceste minicentrale plutitoare.
Altfel, pentru a pune asa ceva, ar trebui ca apele pe care sunt puse sa fie sistematizate, in sensul ridicarii/intaririi/consolidarii malurilor, indepartarii de orice lemn care poate creste etc. Ceva gen canalul Dunare-Marea Neagra. Evident ca acest lucru nu se poate face fara a construi balti de deversare in cazul cresterii nivelurilor de apa. Ceva cum, au facut comunistii aia mult-huliti (i-a ajutat si relieful...) intre Braila si Tulcea. Abia apoi poti face ceva cum vrei tu.
Ca sa faci asa ceva in Romania... imposibil. Imi pare rau, asta este realitatea.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu merge pur si simplu toaletarea crengilor si pomilor ?  Nu merge plasarea de plase si garduri care sa nu lase lemnele sa cada la fluviu? Cu drone se pot vedea zilnic ce pomi is lasati la apa si culesi pomii pana sa se duca la rotile hidraulice

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
In 80% din timp 80% din râuri au viteza de curgere foarte mică, aproape insesizabila. Poate de asta. Nu cred că sunt eficiente daca le așezi pur și simplu pe apa, trebuie o reducere a secțiunii pt creșterea vitezei apei.

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

 karax, on 24 iunie 2022 - 07:12, said:

Nu merge pur si simplu toaletarea crengilor si pomilor ?  Nu merge plasarea de plase si garduri care sa nu lase lemnele sa cada la fluviu? Cu drone se pot vedea zilnic ce pomi is lasati la apa si culesi pomii pana sa se duca la rotile hidraulice
Zau ca nu inteleg de ce persistati in a-i raspunde.
Offtopic: Am avut un sef - pozitie importanta - care ne intreba (nebaut fiind) de ce nu sunt in statiile metroului bucurestean gardieni pentru a-i impiedice pe sinucigasi sa se arunce in fata trenului. Nimeni nu a indraznit sa-i explice cum ar fi raportul costuri/beneficii.

#18
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 karax, on 23 iunie 2022 - 23:10, said:

Vreo 5 roti hidraulice ar avea puterea pe care o are o turbina de la nucleare...
Apreciez calculul ingineresc riguros.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate