Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Recomandare amplificator de putere.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013
Salutare,Detin doua boxe Behringer b2520 pro 550w 4 ohm.
Vreau sa achiziționez un amplificator pentru ele de preferat un amplificator mai puternic pentru a evita clipping-ul care este mult mai periculos decât o putere mare rms dar fără distorsiuni,bugetul meu este de maxim 2000 de lei și am găsit următoarele amplificatoare dintre care vreau sa ma ajutați sa aleg unul.multumesc mult.
Behringer EP EPX3000
Behringer EP KM1700
Behringer NX 6000
Behringer NX 3000
The t.amp E-1200
Behringer EP 4000
Behringer Epq2000
Behringer NX 3000d nu știu care este diferența dintre procesat și neprocesat dacă îmi poate explica cineva:).
Behringer EPX 3000
Cam astea sunt,eu a-si merge pe NX-6000 pentru ca oferă multă putere și asa puterile astea sunt doar pe hârtie în realitate cine știe, mulțumesc și aștept și părerile voastre

#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Govela, on 23 iunie 2022 - 22:35, said:

Salutare,Detin doua boxe Behringer b2520 pro 550w 4 ohm  . . . . .  și asa puterile astea sunt doar pe hârtie în realitate cine știe, mulțumesc și aștept și părerile voastre
Cu ani in urma evaluam puterea unei boxe acustice dupa puterea nominala, si la nunti erau incinte de 100 sau max  150 wati per bucata. Nu stiu ce boxa de 550 wati e ce ai dar ma indoiesc ca e mai mult de 100 wati nominal.
Amplificatorul se alege in functie de impedanta si puterea incintelor/boxelor audio , deci  e simplu, findca fiecare producator scoate  amplificatoare "hi-fi" daca vrea sa vanda.
Ar mai fi sa te orientezi dupa viteza de raspuns a amplificatorului (slew-rate), cu cat mai mare valoarea cu atat mai clar in redarea sunetului .

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016
Am avut boxe Behringer de 300W RMS (link mai jos). Nu puteai sa stai in fata lor. 550W RMS nu e un capat de tara. Insa cateva mii de W sunt intr-adevar, aruncati pe hartie sa fie. Aia sunt de regula PMPO.
Ca si sfat pentru colegul, boxele Behringer sunt ok, insa amplificatoarele nu prea. Mie mi-a crapat traful la un Behringer dupa 3 folosiri (EP2000). Adus sigilat din Germania, desigur, fara garantie. Noroc ca aveam o barna de Dogged SX1000 in msina, ca si back-up, altfel ramanea nunta in aer Posted Image
Ca si alternativa iti recomand sa mergi pe Phonic XP 2000, sau chiar 3000. Sute de evenimente, fara probleme.

https://www.thomann....urolive_pro.htm

Edited by 2Unlimited, 24 June 2022 - 08:29.


#4
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 2Unlimited, on 24 iunie 2022 - 08:22, said:

Am avut boxe Behringer de 300W RMS (link mai jos). Nu puteai sa stai in fata lor. 550W RMS nu e un capat de tara. Insa cateva mii de W sunt intr-adevar, aruncati pe hartie sa fie. Aia sunt de regula PMPO.
Ca si sfat pentru colegul, boxele Behringer sunt ok, insa amplificatoarele nu prea. Mie mi-a crapat traful la un Behringer dupa 3 folosiri (EP2000). Adus sigilat din Germania, desigur, fara garantie. Noroc ca aveam o barna de Dogged SX1000 in msina, ca si back-up, altfel ramanea nunta in aer Posted Image
Ca si alternativa iti recomand sa mergi pe Phonic XP 2000, sau chiar 3000. Sute de evenimente, fara probleme.

https://www.thomann....urolive_pro.htm
Boxele 2520.pro cred ca sunt același difuzoare ca și pe 1520 doar ca 2520 mai are un difuzor care face doar bass.
Phonic xp imi cam depășește bugetul,eu le folosesc la evenimentele mele și ale familie zile de naștere, revelioane etc nu am nevoie de ceva foarte foarte fiabil,dar nici nu refuz ceva fiabil care sa se încadreze în bugetul meu,mulțumesc

 Paco_ste1, on 24 iunie 2022 - 07:33, said:


Cu ani in urma evaluam puterea unei boxe acustice dupa puterea nominala, si la nunti erau incinte de 100 sau max  150 wati per bucata. Nu stiu ce boxa de 550 wati e ce ai dar ma indoiesc ca e mai mult de 100 wati nominal.
Amplificatorul se alege in functie de impedanta si puterea incintelor/boxelor audio , deci  e simplu, findca fiecare producator scoate  amplificatoare "hi-fi" daca vrea sa vanda.
Ar mai fi sa te orientezi dupa viteza de raspuns a amplificatorului (slew-rate), cu cat mai mare valoarea cu atat mai clar in redarea sunetului .
Eu am spus specificațiile declarate de producător nu m-am lăudat ca am eu boxe de sute de wați...

#5
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013
De amplificatorul Omnitronic xpa 2700 ce părere aveți?mulțumesc

#6
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Dintre toate pe cate le-ai enumerat acolo doar Behringer EP 4000 merita luat in considerare

#7
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Mare mizerie sunt sistemele astea Behringer pe care le vezi pe la nunti.
Se aud tare si prost. Bineinteles, e si 80% vina sunetistului.

La ultimele 2 nunti la care am fost, fugeam de muzica, majoritatea invitatilor, zbiera dj-ul ala hai la dans si lumea fugea sau intra, lua mancare si fugea afara.

In schimb, am fost la un botez si aveau intr-un spatiu de vreo 50mp 2 boxe Canton (de casa de om), si 2 subwoofere, pe un amplif normal Denon, pusesera si fonoabsorbtie in colturi, aveau si draperii de catifea, bagau ambientala misto cam 70% din timp, pe terasa aveau 2 boxe de exterior Kef mici, aninate, a fost super.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Deci e de mers la botezuri 😀

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Tzur, on 25 iunie 2022 - 07:32, said:

Mare mizerie sunt sistemele astea Behringer pe care le vezi pe la nunti.
Se aud tare si prost. Bineinteles, e si 80% vina sunetistului.

La ultimele 2 nunti la care am fost, fugeam de muzica, majoritatea invitatilor, zbiera dj-ul ala hai la dans si lumea fugea sau intra, lua mancare si fugea afara.

In schimb, am fost la un botez si aveau intr-un spatiu de vreo 50mp 2 boxe Canton (de casa de om), si 2 subwoofere, pe un amplif normal Denon, pusesera si fonoabsorbtie in colturi, aveau si draperii de catifea, bagau ambientala misto cam 70% din timp, pe terasa aveau 2 boxe de exterior Kef mici, aninate, a fost super.

Discutabil. Sistemele de casa pot fi folosite in unele situatii, cand nu e nevoie de zgomot mare, in rest nu le poti compara cu alea profesionale. Ca se aude rau pe la evenimente e mai mult vina alora care au instalat si reglat sistemul. Nu prea o dau cu sarbatorile dar am avut experiente diferite, la unele se auzea foarte bine iar la altele extrem de rau.

Cu siguranta exista sisteme profesionale care te dau jos, chiar am auzit odata intr-un restaurant deschis pe malul unul lac. Canta o muzica jazz si desi nu-s fan jazz deloc, muzica aia suna intr-un fel ca-ti venea sa nu mai pleci de acolo.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
Am ascultat 2 sisteme de sonorizare, unul Peavey si un JBL  PRO, care chiar se auzeau intr-un mare fel. Dar acolo trebuie sa te scobesti bine in buzunare. La evenimente de obicei se da muzica la un nivel mai mult decat suportabil din cauza ,,dj" superprofesionisti care cred ca, cu cat e mai tare sonorul cu atat au mai mult sucess. Sau daca este formatie, sa ascunda calitatea jalnica a vocilor solistilor care canta ,,live". Eu personal nu as folosi Behringer pt. sonorizari, nu imi plac cum se aud.

#11
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013
Fiecare cu ce îl doare....

#12
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 Govela, on 25 iunie 2022 - 21:55, said:

Fiecare cu ce îl doare....

Pai ne doare urechea....

Dar exista si boxe misto de sonorizari:

TANNOY FKING V12 !!!!!Posted Image
Dar... ~3000 euro perechea.
Asa ca mai bine.... nu merita petrecaretul de pe-aciulea sa auda calitate, mai bine-i dai 3 tzuici de intro si se aplatizeaza si creierul si urechea.

Si cand te gandesti ca pe vremuri cantau lautarii live fara electronica de sonorizare si acopereau cu sunet evenimentul in curtea omului de jucau aia pana cadeau lati.

#13
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 Tzur, on 25 iunie 2022 - 22:43, said:



Pai ne doare urechea....

Dar exista si boxe misto de sonorizari:

TANNOY FKING V12 !!!!!Posted Image
Dar... ~3000 euro perechea.
Asa ca mai bine.... nu merita petrecaretul de pe-aciulea sa auda calitate, mai bine-i dai 3 tzuici de intro si se aplatizeaza si creierul si urechea.

Si cand te gandesti ca pe vremuri cantau lautarii live fara electronica de sonorizare si acopereau cu sunet evenimentul in curtea omului de jucau aia pana cadeau lati.
Bine ca mi-ai zis ca după ce îmi vine amplificatorul voiam sa te invit la o petrecere cu behringer-urile mele , da nu te mai invit
Boxele alea de 3000 de euro trebuie sa își scoata bani, pentru petreceri private în curte, behringer din pct meu de vedere sunt ok plus ca daca vrei calitate acasa iti iei ceva din gama hi-fi.sanatate

Edited by Govela, 27 June 2022 - 11:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate