Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Telefon de rezerva

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Ma gandeam sa iau un telefon identic cu cel actual pe care il tin in sertar vreo 2 ani pana cand bateria nu mai tine la cel actual.
Credeti ca ar fi o idee buna?

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Şi peste 2 ani nu mai bine îi schimbi bateria celui actual la un cost mult mai mic? Troll much?

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Nu, nu chiar, pentru ca bateria se va degrada in timp, chiar daca telefonul nu va fi folosit.
Daca esti asa de multumit de telefon si consideri ca peste 2 ani nu ti-l vei schimba, atunci sa te orientezi sa-ti schimbi la acel moment bateria cu una compatibila, noua, caci nu stiu daca prodcatorul va oferi baterii noi pentru acel model dupa 2 ani.

#4
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
De ce ai vrea peste 2 ani un telefon identic? Nu apar altele mai bune? Si plus de asta, da, bateria se degradeaza. Nu atat de mult ca atunci cand il folosesti, totusi. Daca-l lasi la 50% si nu sta in caldura mare, in 2 ani se degradeaza destul de putin cumparativ cu o utilizare normala.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Proasta idee.


Cel vechi îl țin de rezerva.
La 2 ani tot îl înlocuiesc cu un model mai bun.


#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Io zic sa iti iei 2 sa nu ai probleme si cu cel de rezerva Posted Image !
On topic , orice baterie/acumulator se degradeaza , mai ales daca nu e folosita . Si peste 2 ani poate descoperi ceva mai bun .
Se poate in domeniul telefoanelor , in multe alte domenii NU !

#7
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Tel de care vb este cel mai reusit tel facut vreodata si nu se va mai face asa tel in viitor.
De aceea ma gandeam sa iau unul de rezerva pana inca se mai gaseste.

De schimbat doar bateria este foarte greu ca toate sunt lipite acum plus ca sigur nici nu o sa gasesc baterie peste 2 ani

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostAlltrack, on 23 iunie 2022 - 22:12, said:

, orice baterie/acumulator se degradeaza , mai ales daca nu e folosita .

La li-ion, cel putin, din contra, cu cat e mai nefolosita, cu atat mai bine. Ideal e sa stea cat mai aproape de 50% si la racoare. Ciclurile de utilizare uzeaza, nu ajuta

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postgratzi858, on 23 iunie 2022 - 22:21, said:

Tel de care vb este cel mai reusit tel facut vreodata si nu se va mai face asa tel in viitor.
Nu imi spui si mie care e...ca vreau si eu cel mai tare telefon facut vreodata !

View PostCyanid3, on 23 iunie 2022 - 22:25, said:

La li-ion, cel putin, din contra, cu cat e mai nefolosita, cu atat mai bine. Ideal e sa stea cat mai aproape de 50% si la racoare. Ciclurile de utilizare uzeaza, nu ajuta
Directore am acumulatori cu Li-Ion , cu Lipo si altii mari si foarte scumpi . Cam 5 ani e maximul lor in parametri , deci daca 2 ani ii tii degeaba...e degeaba !
Ideal e pe la 70 - 75% incarcare de depozitare !

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Nu e o idee buna.
Daca ai nevoie de baterie, iei de pe alexpress. Sunt si mai proaste, si mai bune. Iei una buna.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgratzi858, on 23 iunie 2022 - 21:42, said:

Ma gandeam sa iau un telefon identic cu cel actual pe care il tin in sertar vreo 2 ani pana cand bateria nu mai tine la cel actual.
Credeti ca ar fi o idee buna?

Eu cred ca ar fi o idee buna poti schimba bateria, la fiecare 7 zile faci schimb.

Edited by MarianG, 23 June 2022 - 23:13.


#12
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Nu e o idee bună să "investești" bani în rahaturi care stau prin sertare, orice ar fi ele.
Ai câteva sute de lei de care te împiedici?
Iei copilul, mergeți la piscină. Iei gagica, mergeți la restaurant. Nu contribuiți la tonajul de deșeuri!

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
De ce doar unul de rezerva? Cu inflatia asta merita investit tot, sa te asiguri pe viata.
Offtopic: Initiatorul e ruda cu Karax?

#14
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
"Offtopic: Initiatorul e ruda cu Karax?"
O fi Karax sub acoperire!
Initiator, nu este ok sa cumperi un telefon care sa stea in sertar 2 ani. Se va degrada bateria prin nefolosire si el se va uza moral.
NU uita ca, la un anumit numar de ani, se schimba si Android-ul iar anumite aplicatii nu le vei mai putea folosi.

#15
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostAlltrack, on 23 iunie 2022 - 22:34, said:

Nu imi spui si mie care e...ca vreau si eu cel mai tare telefon facut vreodata !


Directore am acumulatori cu Li-Ion , cu Lipo si altii mari si foarte scumpi . Cam 5 ani e maximul lor in parametri , deci daca 2 ani ii tii degeaba...e degeaba !
Ideal e pe la 70 - 75% incarcare de depozitare !

Ideal e in functie de cum este calibrata bateria, ceea ce nu ai cum sa stii exact, dar la telefoane e 50% pentru ca la 0% nu inseamna ca sunt complet goale, au un buffer acolo.

Eu am avut telefon folosit care dupa 5 ani inca avea peste 2 treimi din capacitate. Nefolosit ar fi ramas cu vreo 90%, air dupa 2 ani probabil ca pierzi vreo 3-4% din capacitate in conditii de stocare ideale.

#16
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 02.01.2009
Zi-ne și nouă ce telefon ai, poate ne luăm și noi dacă tot e așa de fain.

#17
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai nu conteaza ce telefon. Am avut un Motorola, apoi Huawei. Daca nu stai cu el in soare/caldura, nu joci jocuri si il incarci in intervalul 30-80%, te tine bateria 5 ani lejer, iar la finalul celor 5 ani e perfect utilizabil, doar ca vei avea cu 1 treime din capacitate mai putin. La un telefon cu baterie mare din start, nu e tragedie.
Daca, in schimb, te joci jocuri, il incarci 0-100% (eventual il si tii noaptea la una din cele 2 extreme), il tii in soare etc, te poti trezi si cu jumate din capacitate dupa 2-3 ani.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu mai bine iei un telefon stricat sau cu ecranul spart daca nu gasesti sa iei doar o baterie noua originala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate