Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Infrastructura Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Mai baieti de la Digi,

Va rog nu va suparati pe mine pentru ce urmeaza sa va spun. Sunt client DIGI Net & TV de multi ani, in mai multe locatii si in general sunt multumit de servicii. Insa am observat in ultimul timp ca infrastructura prin oras incepe sa arate destul de .... neprofesionist ... ba chiar foarte amatoricesc.

Fibra mea de la o locatie vine din cutia aia alba de la baza stalpului si cand bate vantul mai tare, se cam intrerupe serviciul. Dar pe cand se termina furtuna, isi revine.

Eu inteleg ca traim in Romania, țara lucrului făcut de mântuială, dar parca asta-i prea de tot, mai ales pentru o companie care incearca sa-si mentina o anumita imagine fata de public...

Chiar nu se poate lucra mai ingrijit? Toate fibrele aruncate acolo in cutie si cutia aia de jonctiune aruncata acolo la baza stalpului, trag copiii de ea toata ziua...

Este zona de case in constructie si s-au facut multe racordari in ultimul an. Toate casele din poze sunt "la gri", de aceea nu este inca nici trotuar amenajat, gardurile nu sunt tencuite, etc...

Attached Files


Edited by kolfleading, 23 June 2022 - 14:11.


#2
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Functioneaza? Daca da, si-au atins scopul. N-ai cu cine, si nici este timp pentru calitate.

#3
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 10.01.2007

View Postkolfleading, on 23 iunie 2022 - 14:09, said:

Mai baieti de la Digi,

Va rog nu va suparati pe mine pentru ce urmeaza sa va spun. Sunt client DIGI Net & TV de multi ani, in mai multe locatii si in general sunt multumit de servicii. Insa am observat in ultimul timp ca infrastructura prin oras incepe sa arate destul de .... neprofesionist ... ba chiar foarte amatoricesc.

Fibra mea de la o locatie vine din cutia aia alba de la baza stalpului si cand bate vantul mai tare, se cam intrerupe serviciul. Dar pe cand se termina furtuna, isi revine.

Eu inteleg ca traim in Romania, țara lucrului fãcut de mântuialã, dar parca asta-i prea de tot, mai ales pentru o companie care incearca sa-si mentina o anumita imagine fata de public...

Chiar nu se poate lucra mai ingrijit? Toate fibrele aruncate acolo in cutie si cutia aia de jonctiune aruncata acolo la baza stalpului, trag copiii de ea toata ziua...

Este zona de case in constructie si s-au facut multe racordari in ultimul an. Toate casele din poze sunt "la gri", de aceea nu este inca nici trotuar amenajat, gardurile nu sunt tencuite, etc...
Nu e aruncata, posibil sa nu fi fost pusa bine in suport pe stalp si a cazut la primul vant sau a lucrat ceva echipa si a uitat-o jos. Deschide o sesizare cu acest aspect si o sa mearga o echipa sa o puna la locul ei!

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Banuiesc ca si instalarea ai precizat ca vrei sa se faca cat mai repede posibil.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Sesizare sa vina sa o aranjeze.

Tocmai ca cu ajutorul FTTH bagat si la blocuri vom scapa de cutiile metalice cu varzaraia de echipamente si cabluri aferenta.

#6
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Sigur este DIGI ? Deoarece acele ODB-uri le vad mai mult la ORO

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostZnevna, on 23 iunie 2022 - 14:44, said:

Banuiesc ca si instalarea ai precizat ca vrei sa se faca cat mai repede posibil.
Si asta permite muncitorilor sa faca munca de mantuiala?
Este in interesul lor ca publicul neavizat sa nu aiba acces la cutia aia.
Iar de pozat cablu oricum trebuie sa te urci pe stalp.

View PostNeaceasca85, on 23 iunie 2022 - 14:52, said:

Sesizare sa vina sa o aranjeze.
Asta daca ai noroc si e cutia celor de la RDS.

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostIncredibleWiring, on 23 iunie 2022 - 14:28, said:

Functioneaza?
Da, daca nu bate vantul prea tare.

View PostZnevna, on 23 iunie 2022 - 14:44, said:

Banuiesc ca si instalarea ai precizat ca vrei sa se faca cat mai repede posibil.
Banuiesti prost.
La vremea cand s-a facut instalarea la mine, nici nu eram inca mutat la casa, nu aveam inca nici mobila, asa ca nu a existat nici o cerinta de acest gen din partea mea.

View PostStefanRO, on 23 iunie 2022 - 14:59, said:

Sigur este DIGI ?
SIGUR este Digi.
Cand au legat fibra mea, cutia era sus pe stalp si mai ieseau din ea inca 2 fibre ... intre timp strada s-a umplut de case si toate sunt legate la acea cutie si sigur este Digi.

O sa incerc sa fac o sesizare...

#9
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca era pe stalp si a cazut intre timp trebuia raportata problema, evident ca nu pe forumul softpedia.
La fel cum scrii aici poti sa trimiti o sesizare prin e-mail catre rcs-rds sau chiar din contul tau Digi.
Spor.

#10
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
La Digi într-o localitate apropiata firul de fibră optică este căzut pe jos de aproximativ un an și nu a venit nimeni să îl ridice.Am sunat la call center dar nimic,banuiesc că cât merge nu vin. Mai era un obd cu susul în jos el era ținut de fibra sus pe stâlp și nimic nici o intervenție cred că este așa cam de când au făcut rețeaua.

#11
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu rezolvi nimic daca suni, cat timp serviciul e functional n-au cu ce sa te ajute cei din callcenter.
Sesizare prin e-mail sau din contul Digi.
La fel, nu verifica nimeni traseele de fibra sa vada daca nu cumva s-a intamplat ceva prin zona, cat timp nu semnaleaza nimeni nimic.
Si nu, nu sta nicio echipa de fibristi cu ochii pe softpedia sa-si deschida singuri tichete sa mearga sa rezolve problemele semnalate de softpedisti.
Da' io-s curios de-o treaba

View Postkolfleading, on 23 iunie 2022 - 14:09, said:

Toate fibrele aruncate acolo in cutie si cutia aia de jonctiune aruncata acolo la baza stalpului, trag copiii de ea toata ziua...

Daca erau fire de curent cazute dar nu afecta alimentarea cu energie electrica din zona locuita,  anuntai distribuitorul de energie electrica din zona, sau tot pe forum scriai prima data...?

Edited by Znevna, 23 June 2022 - 18:33.


#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Se lucreaza dupa buget coane Fanica, salarii mici lucruri de mantuiala, sa zici saru mana ca merge, unii se uita cu jind la fibrele alea, si recitesc asta " si cand bate vantul mai tare, se cam intrerupe serviciul. Dar pe cand se termina furtuna, isi revine." ce mai mieunau unii pe forum si injurau retelele de cartier, uite ca se poate si la case mai mari, nu ai alta varianta decat sa astepti, sa se termine lucrarile, si apoi reclamatii in scris, pana rezolva problema, asta daca o sa mai aiba cine o sa o rezolve, se pare ca baietii de la gigi trec in alte zone de servicii, se cam satura de munca multa pe bani putini, pentru ca digi, ieftineala, etc

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Când lucram (la stat...) l-am auzit pe un șef împărtășindu-și o cugetare cu subalternii: Dacă le faceți prea bune, nu-i mai prindem la reparații...
Ontopic: Digi are front de lucru suficient, cred că managerii nu-i sfătuiesc să lucreze de mântuială; ci doar în viteză ;)

#14
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Nu stiu cum este la tine in oras, dar la mine, avem o aplicatie a primariei, se face o sesizare online si se rezolva. Nu trebuie sa suni la operator

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Am avut ocazia sa aud un sef al unei firme care facea mentenanta pentru un mare operator telecom, spunind despre angajatii sai: ''mai prosti nu gasim, iar mai buni nu ne trebuie''!
Absolut autentic!!!

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
vai steaua lor, intr-un sat la 30km de oras au venit sa traga infrastructura. daca tot erau la poarta m-am legat si eu la cap. noroc ca am mufe si sertizor la lucru ca altfel muream cu 10mbps viteza. i-am lasat in pace sa-si faca treaba si nici nu le-am oferit absolut nimic. mi-au facut un cablu de la router la comp de toata jena. mie mi-ar fi fost rusine sa fac o asa lucrare. rusine de mine...

la un capat au pus mufa cat5 dar belite firele cam 5 cm. adica intrau firele in mufa si pana la camasa firului mai erau 3 degete. in partea cealalta mi-au pus mufa cat6 nesertizata calumea. bataie de joc, scuze ca baiatul e nou, etc. nush ce drac de baiat nou aveau si cata pregatire au bagat in el da eu stiu ca la cursurile cisco primul lucru intrebat era daca stim mufa. si cei care nu stiau si cei care vroiau sa mai exerseze faceau cam 2 ore in continuu mufari, pana le iesea cum trebuie.
nah...e foame de angajati, salariu de lehamite = munca pe masura

#17
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 31.12.2008
Lucrez in telecomunicatii (nu la Digi) la intretinere
Problema cea mai mare pe care o am e ca in Romania in secolul 21  se "ia curentul"
Cel putin pe la sate  , bate vantul, ploua, ninge, e soare , se pune musca pe transformator,  se ia curentul

95% din avariile in telecom in Romania sunt datorate lipsei alimentarii
Statiile au baterii dar nu tin decat 2-3 ore alea de camp si 8-10 cele importante

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Ar trebui invers, alea de camp 8-10 ore pentru ca in rural sunt intreruperi dese si lungi, pe vreme rea nu este curent, la oras de regula mai mult de 2 ore nu sunt intreruperi, pe vreme rea poti fi sigur ca ai.

Bateriile alea tin mai putin de cand cu netul mobil de mare viteza, ar trebui ca pe baterii sa se reduca capacitatile, net de viteza mai mica, sa nu zic ca ar trebui doar voce si nu net, pentru apelurile de urgenta, pana generala de curent poate sa insemne cutremur.

View Postmihai_mc, on 23 iunie 2022 - 22:32, said:

95% din avariile in telecom in Romania sunt datorate lipsei alimentarii
Si 5% se datoreaza fiber cut-urilor facute de diversi Dorei, ca si penele de curent cand taie cabluri subterane cu excavatorul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate