Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme sifon pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Buna ziua,
Sifonul de pardoseala din baie imi creaza probleme.
Sifonul este montat de fostii proprietari, cumuleaza scurgerile de la cada si lavoar. Uneori, sifonul se umple, chiar depaseste marginea gresiei. Am rezolvat-o oarecum. Nu avea clapeta anti-miros, nici capac, am folosit metoda recomandata aici:
https://catalinsimio...-e-de-vina.html
Am luat un dop, din el mi-am facut un capac cu "ferestre". Am scapat de miros dar le-am udat tavanul si peretele baii celor de la etajele de sub mine.
Instalatorul chemat mi-a spus ca sifonul e montat jos, intre marginea lui superioara si suprafata gresiei e o diferenta de cca 4 cm care e umplut cu sapa/adeziv de gresie sau cum s-o numi. Cand apa din sifon depaseste marginea peretelui din plastic, s-ar infiltra prin acea sapa si asa ajunge la vecini.
Ma intereseaza daca as gasi un material (vopsea, chit, etc) cu care sa impermeabilizez acea zona circulara (cilindru) de aproape 4 cm. DAca reusesc, practic inalt peretele sifonului si scap de problema.
Eu am dat 2 straturi de vopsea lavabila dar suprafata respectiva nu e neteda, sunt sigur ca nu e acoperita bine de vopsea.

Edited by altuser09, 23 June 2022 - 12:22.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea scapi de probleme.

TOATE sifoanele de pardoseala din comert sunt de toata jena. Nu sunt proiectate corect, din materiale proaste, turnate prost...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca problema principala e asta:

 altuser09, on 23 iunie 2022 - 12:20, said:

Uneori, sifonul se umple, chiar depaseste marginea gresiei.

Ceva e folosit necorespunzator, legat prost, subdimensionat.

Edited by pasilla, 23 June 2022 - 13:41.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Sifonul in sine nu e defect (spart, fisurat). Incerc sa scap mai ieftin, am mai scris, deranj si cheltuiala mai mica. Sunt sigur ca daca reusesc sa impermeabilizez cilindrul cu h= 4 cm, voi scapa de probleme. De fapt ii scap de necazuri pe cei de sub mine, la mine nu e nimic ud. Sunt 4 apartamente afectate...
Inclin sa cred ca asta e problema, de aceea am cerut sfaturi.
L.E.
pasilla,
Cred ca e subdimensionat.
L.E.2
Problema debitului o pot rezolva pe moment prin dopul de scurgere de la cada, il pot ridica mai putin, debit mai mic. La fel cu cel de la lavoar. si sa nu curga apa simultan din cele doua. Dar e clar ca nu asta e rezolvarea.

Edited by altuser09, 23 June 2022 - 13:46.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O mica infiltrare pe acolo nu duce la inundatii pe 4 nivele.

Vopseaua aia ai dat-o degeaba. Mai mult incurca.
Trebuie sa cureti bine acolo. Curatare mecanica serioasa. Eu as aplica niste adeziv de genul asta.

Edited by pasilla, 23 June 2022 - 13:47.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu ar trebui o hidroizolatie cu silicon.
Asta daca nu curge el efectiv pe la imbinari.

Ptr debit cand am schimbat eu sifonul, ca cel vechi de plumb a crapat dupa 40 de ani am ingustat un stut de plastic care venea de la sifonul cazii, la caldura - practic o scadere de diametru - reducere de debit.

Problema majora e ca nu vei scapa de miros. Ca sa functioneze corect trebuei sa scoti L-ul ala care face o bucla de aer. Altfel da pe-afara.
Daca il scoti nu mai da, dar vine miros.

SUnt mai mulet probleme, nu e doar subdimensionare cat si unghi de evacuare incorect.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Cureti bine de tot portiunea de deasupra sifonului, unde se infiltreaza apa, la oa dica folosesti o carota cu 1 cm mai mare.

Dai cu acest mortar, vezi sa faci exact ceea ce zice la proportii A+B.

Siliconul nu e o solutie de durata.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana una, alta ar trebui ca la golirea cazii sa scoti partial dopul in asa fel incat apa sa nu mai dea pe afara la sifon.

Asta vad ca e si la 1 Kg.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Ai dreptate, nu  m-am bazat pe vopsea, credeam ca nu va trece apa prin sapa. La domiciliul anterior, cand am placat cu gresie baia, s-a ridicat pardoseala cu vreo 2 cm, sifonul e tot cel vechi (1980), niciodata nu s-a plans cineva de la etajele inferioare ca s-0ar uda tavanul sau peretii. Si au trecut 15 ani de atunci. Probabil adezivul de gresie folosit atunci e mai bun. Nu stiu ce a fost.
Ma gandesc sa curat peretii "cilindrului", sa ajung la un diametru putin mai mare decat al sifonului, sa-i mai netezesc, pe urma sa aplic solutia de etansare.
Dupa ce am scris primul mesaj, am mai gasit cate ceva, imi trebuie ceva in cantitate mica, relativ ieftin.
- https://www.adezivir...tii-7502297  
Usor de aplicat dar devine cam scump daca includem transportul.
- https://www.dedeman....-2-kg/p/6049116
Accesibil, am magazin in cartier, si e si ieftin. Nu stiu daca face fata la contactul indelungat cu apa.

Adm,
Solutia propusa nu e convenabila dpdv financiar. Am nevoie de o cantitate mica, ce fac cu restul?
pasilla,
Ieftin, m-as baga.
Ma gandesc totusi la altceva: sa curat de sapa peretii cilindrului/sifonului si sa incerc sa lipesc peste vechiul sifon un cilindru din plastic de acelasi diametru. Practic, inalt peretii sifonului, nu mai discutam de infiltratii.  (stiu ca e o munca de chinez, parca as incerca).

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Posibil ca acel sifon sa fie din PE sau PP si cam greu sa lipesti cu ceva. Daca ar fi din PVC ai avea mare noroc, dar nu prea cred.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Cam asa arata, e numai partea inferioara. Si nu are filet pentru atasarea partii superioare.
https://www.einstal....bucdeyvzqa.html
Daca era modelul cu filet, era simplu: cumparam unul nou, luam partea superioara si o atasam.
Sau asa ceva:
https://euro-instal....point-s-3660006
Ma intreb daca merge introdus fortat (nu exista filet pe sofounul actual) dar nu stiu cu ce-l pot etanseiza.

Edited by altuser09, 23 June 2022 - 14:30.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu au filet. Partea superioara pur si simplu intra in cea inferioara.
Din cauza asta sunt striatiile alea - cica ele fac etansarea.

Eu cand am schimbat sifonul am turnat adeziv de gresie ptr exterior ptr fixare, lasand loc cam 5-6mm in partea de sus unde am pus un amestec de ciment alb cu aracet la nivel cu pardoseala veche. Au trecut vreo 12 ani dar tine.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare ca exista si un O-ring pe acolo.

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
eiffel,
Ai dreptate, eu credeam ca e filet pentru reglat pe inaltime. Mi se pare cea mai usoara metoda sa pun asa ceva. Numai sa se potriveasca cu diametrul meu.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Aici e posibil sa fie o problema. Trebuei masurat bien cu un subler - e chestie de zecimi de mm. Trebuei sa intre un pic fortat, dar nici foarte greu.

Ptr etansare suplimentara poti da in dreptul la cateva rizuri de jur imprejur cu ceva vaselina, silicon...

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Am gasit niste foto:
1.-dupa ce a fost spart peretele si a fost schimbata bucata de teava de la iesirea de sub gresie pana la coloana principala. Se observa ca inainte de repararea peretelui, am pus o folie impotriva invadatorilor (paianjeni, gandaci).
2,3,4.-dupa ce s-a acoperit zona sparta din perete si din pardoseala.
In pardoseala am umplut cu adezivul de faianta/gresie ramas de la renovare, nu-mi amintesc marca.
Gratarul nu apare, a fost si a ramas mobil. Ce apare alb pe pardoseala este vopsea lavabila, nu mai am gresie si nici nu ma intereseaza, zona e acoperita de masca lavoarului.
Da, atasarea unui inaltator mi se pare cea mai sigura solutie, poate gresesc, nu stiu. Dar cum am mai spus, e munca de chinez sa slefuiesc marginile fara sa deteriorez sifonul din plastic. De aceea ma gandisem la o solutie lichida de etansare (daca exista si imi e accesibila). Se aplica usor, as avea de munca doar curatarea vopselei lavabile si netezirea asperitatilor de pe pereti.

Attached Files


Edited by altuser09, 23 June 2022 - 15:28.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sifonul tau din start avea un inaltator - asa se vand...

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
O fi avut dar asa l-am gasit montat, Gratarul nu era cel original, era unul cromat, rotund care era pur si simplu pus deasupra, pe gresie. Nu era fixat si nu arata ca cel ce apare in foto la cautarea pe internet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate