Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Cum sa Nu faci instalatia electrica la un apartament

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
In blocurile de locuinte continua executia periculoasa de diverse lucrari fara avizele necesare cu afectarea structurii de rezistenta, iar asta este inca un exemplu.

Attached Files



#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Intrebare: normativele romanesti in vigoare permit utilizarea de disjunctoare monopolare pe circuite finale, in instalatii rezidentiale?
Se intrerupe doar conductorul de faza, cel de nul ramane conectat permanent.

Attached Files



#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Am mai zis, sigur a primit sfaturi aici pe forum sa puna CUuupru ca aluminiul comunist s-a tocit de atatia ani de curent trecut prin el iar omul a facut intocmai.

Edited by aeon, 23 June 2022 - 11:29.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
aeon
Vezi ca aluminiul comunist s-a inlocuit demult cu aluminiul capitalist. Si inca cu succes.

ps.
Nu inteleg de unde aversiunea asta pentru Al.


 anaki, on 23 iunie 2022 - 10:46, said:

In blocurile de locuinte continua executia periculoasa de diverse lucrari fara avizele necesare cu afectarea structurii de rezistenta,iar asta este inca un exemplu.

Vad ca este vorba de o lucrare inceputa de altcineva. Ar fi o mare problema pentru voi sa-i faceti o bucurie respectivului prin niste reclamatii la ANRE si ISC? Pana cand lumea tace si inghite, asemenea specimene vor prolifera la nesfarsit..

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
@kolfleading
In normativ se precizeaza ca circuitele monofazate se protejeaza cu disjunctoare 2P sau 1P+N.
Baietii aplica metoda din poza ta pt ca e mai usor de configurat,tot sirul de circuite este protejat de un releu care comanda un contactor si de acolo prin acel RCCB (nu prea se vede bine in poza ce este)alimenteaza sirul
In rest aceeasi macelarire a peretilor de rezistenta.







#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu inteleg de unde aversiunea asta pentru Al.
Se rupe usor, nu e la fel de maleabil ca si Cu.
Plus ca ce s-a pus cu zeci de ani in urma a imbatranit - izolatia e casanta, conductorul a mai capatat si ceva oxid...

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 anaki, on 23 iunie 2022 - 11:44, said:

In normativ se precizeaza ca circuitele monofazate se protejeaza cu disjunctoare 2P sau 1P+N.
Asa stiam si eu. Deci EXCLUS 1P.

 anaki, on 23 iunie 2022 - 11:44, said:

In rest aceeasi macelarire a peretilor de rezistenta.
Pai este aceeasi lucrare.
In poza mea este tabloul finalizat de catre al doilea mare meserias care a preluat lucrarea aratata de tine in prima postare (abandonata de primul electrician).
Acest al doilea meserias se tot lauda cu normative si reguli si disciplina...si nici el nu respecta normativele.

Acest al doilea meserias arata la un moment dat o gramada de disjunctoare 1P+N de la Hager si zice ca alea au ramas de la primul meserias, bani aruncati de catre client, ca el nu foloseste asa ceva .... si apoi ne arata tabloul cu disjunctoare 1P.

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
@adisz
Poza am primit-o de dimineata de la un colaborator ,nu stiu cine e persoana care a facut asta.
De multe ori se intampla ca proprietarul sa creada ca poate sa faca ce vrea in apartamentul lui chiar daca incalca legea iar prestatorii de servicii pot sa accepte sau nu.
La un apartament foarte mare de pe Decebal mi-a fost oferita o suma foarte mare numai pt a lucra in felul asta ,sa-i taie baietii mei peretele(de rezistenta) de la intrarea in apartament pt a ingropa cablurile ,pt ca langa usa erau prevazute diverse in proiectul de design.
L-am refuzat i-am spus ori bagate prin canalu cablu aparent pana la pardoseala unde se puteau ingropa ori pas si la revedere.

#9
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

 eiffel, on 23 iunie 2022 - 11:45, said:

Se rupe usor, nu e la fel de maleabil ca si Cu.
Plus ca ce s-a pus cu zeci de ani in urma a imbatranit - izolatia e casanta, conductorul a mai capatat si ceva oxid...
Sunt de acord cu ce spui cu deosebirea ca mai mult in cazurile cu conductori sub 3 mm diametru. Inca exista cladiri multe cu instalatia electrica pe aluminiu si proprietarii nu stiu ca trebuie sa renoveze instalatia electrica.
Dar nu o sa inteleg pentru care motiv se trece astazi la o complexitate inutila a instalatiei electrice pentru un apartament, si iar nu o sa inteleg pentru care motiv linia de impamantare trebuie sa aiba aceasi sectiune cu linia de nul si faza pentru o instalatie monofazata.

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 kolfleading, on 23 iunie 2022 - 11:51, said:

Asa stiam si eu. Deci EXCLUS 1P.


Pai este aceeasi lucrare.
In poza mea este tabloul finalizat de catre al doilea mare meserias care a preluat lucrarea aratata de tine in prima postare (abandonata de primul electrician).
Acest al doilea meserias se tot lauda cu normative si reguli si disciplina...si nici el nu respecta normativele.

Acest al doilea meserias arata la un moment dat o gramada de disjunctoare 1P+N de la Hager si zice ca alea au ramas de la primul meserias, bani aruncati de catre client, ca el nu foloseste asa ceva .... si apoi ne arata tabloul cu disjunctoare 1P.
Nu foloseste ca nu vrea sau ca e greu de executat altfel?
Metodele facile de cele mai multe ori nu sunt cele mai bune.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006
mai sint inca milioane de locuinte cu instalatie pe aluminiu si cu 4/6 sigurante cu filet, rotunde si n-au nici pe dracu'!
dar, cei care duceau geanta cu scule ca doar de atita erau buni, astazi sint mari meseriasi!

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Nu au pe dracu, pana iau foc...

Adesea sigurantele alea au ditamai litza in ele, pe post de cui.

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006
aveti ceva statistici cu tipul instalatiilor electrice si al sigurantelor ion cazul incendiilor la cladiri? incendii unde s-a stabilit fara dubii ca au fost din cauza instalatiei de aluminiu sau a sigurantelor de tip vechi?

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu numai asta ,dar ele nu asigura protectia la un curent de defect,rezidual,si alte fenomene potential periculoase care apar in alimentarea/ functionarea unor receptoare electrice.

@Sunt foarte multe cazuri de incendii ,electrocutari si alte incidente la imstalatii de acest tip,statistici poate isu sa aiba.

Edited by anaki, 23 June 2022 - 12:55.


#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

 anaki, on 23 iunie 2022 - 12:39, said:

Nu numai asta ,dar ele nu asigura protectia la un curent de defect,rezidual,si alte fenomene potential periculoase care apar in alimentarea/ functionarea unor receptoare electrice.

@Sunt foarte multe cazuri de incendii ,electrocutari si alte incidente la imstalatii de acest tip,statistici poate isu sa aiba.
In multe cazuri nu instalatia in sine e problema ci prize defecte, uzate, arse dar si sigurante supradimensionate. Instalatia electrica pe aluminiu nu corespunde  necesitatilor de azi. Am observat la o casa , casnica conectase pe un prelungitor si la o singura priza consumatori mari, si evident ca a cedat prelungitorul, istalatia de aluminiu era intacta, priza se incinsese findca era veche.
Ce am observat la casa recent cumparata, avea instalatia din aluminiu insa supra dimensionata. Am inlocuit cu cupru la fel de supradimensionat findca aluminiu nu mai gasesti decat la furnizori chinezi .Posted Image

Edited by Paco_ste1, 23 June 2022 - 13:23.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 anaki, on 23 iunie 2022 - 10:46, said:

In blocurile de locuinte continua executia periculoasa de diverse lucrari fara avizele necesare cu afectarea structurii de rezistenta, iar asta este inca un exemplu.
Minunea asta are și o adresă? IRC-ul ar fi interesat...

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Ar fi interesant de aflat adresa, poate nu e în scara la mine sau la tine anaki.
Aluminiu poate nu trebuie schimbat, dacă încă mai are izolația ok. Dar siguranțele ar fi cam obligatorii, sunt multe electrocutari, inclusiv suferite de copii, ce ar putea fi evitate cu protecții diferențiale(putin peste 100lei). Iar la incendii, cei de la pompieri raportează foarte des sursa incendiului: improvizație electrica.

Edited by vestale, 23 June 2022 - 13:50.


#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 anaki, on 23 iunie 2022 - 12:10, said:

Nu foloseste ca nu vrea sau ca e greu de executat altfel?
Nu vrea.
Hager 1P+N nu sunt bune, numai ale lui Eaton 1P sunt bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate