Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Viata grea de bugetar la conducerea CNCIR

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
Cu totii stim ca bugetarii sunt cei mai munciti (cand nu sunt in concediu la munca) si cu leafa cea mai mica (pe hartie de ochii prostilor). Dar uite ca mai scapa cate unul una si sunt apreciati la justa lor valoare  Posted Image

Azi aduc in discutie pe Ioana Timofte si ascensiunea acestei tinere sperante, sefa CNCIR, fostul ISCIR. Salariul este unul modest, de doar 11k euro lunar, aprobat politic prin AGA. Cum s-o descurca saraca femeie cu doar atat, nu pot sa-mi dau seama. Cu un salariu asa mic si un trai modest, si-a putut lua doar 3 masini, dintre care o Tesla de 90k euro, 2 apartamente de lux si cateva bijuterii de 80k euro. Asta oficial, restul ...

Femeie culta, cu facultate la privat in Iasi, femeie de afaceri cu o firma falimentata si cu radacini modeste de rand din neamul romanesc, mai exact, nepoata fostului director SRI, Radu Timofte, senator PDSR din 90 pana in 2001 si pus in functie in perioada 2001-2006 de insusi mumia tarii, Ion Iliescu.

Din 2009, aceasta duduie a verificat scaunele de prin Ministerul Apararii (pe cine o fi cunoscand acolo?), Economiei si cel al Energiei, iar in 2015 a aterizat pe la ISCIR. Dar de ce au avut nevoie de verificare scaunele? Pai sa vedem:

Quote

În 2010, senatorul Valer Marian (PSD), la acel moment vicepreședinte în Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții din Senatul României, o remarca pe tânăra Timofte în hotelul unde erau cazați parlamentarii, unde aceasta folosea apartamentul deputatului Tudor Ciuhodaru, din Iași. Lui Valer Marian i s-a părut dubios că domnișoara folosea aceeași mașină de lux înmatriculată la Direcția Generală de Informații a Armatei (DGIA) și la care avea două rânduri de plăcuțe de înmatriculare, cu numere diferite!

Cu totii stim ca legislatia noastra permite sa avem la masina cate numere dorim noi, nu-i asa?

Memoriul senatorului:

Spoiler

Aceasta este saraca bugetara

[ https://s2.ziareromania.ro/?mmid=f1f81567a3018356ec - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Numai cand ma uit la ea imi vine sa ............ nu nu, nu sa-i plang de mila, ci sa Posted Image

Dupa cum scriam, viata grea de bugetar. Lasand la o parte ironiile evidente ce le-am pus in text, cred ca nu ne vom reveni nicicand din prostia nationala si nu vom scapa niciodata de aceste cu**e de lux puse pe fotolii moi dupa ce au trecut si prin paturile de puf ale altor demnitari ai tarii. Apoi ne intrebam unde sunt banii tarii, unde se duc banii din imprumuturile UE si tot asa.

E trist, foarte trist.

#2
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Ce noutate sa aflam ca de când l-au lichidat pe Ceaska in 1989 și au scăpat de controlul de partid , securiștii și neamurile ăstora sunt stăpânii nedisputati ai României

Edited by LeoT, 23 June 2022 - 08:27.


#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,480
  • Înscris: 30.01.2008

 Dany_Darke, on 23 iunie 2022 - 08:23, said:


E trist, foarte trist.

Banc :

Sunt convins ca ANAF-ul o sa verifice ..bla bla...


Poanta de la banc este : USL-am !

#4
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
TI-as fi dat 10 pentru documentare si text, dar titlul a la' Antena1,2,3 ma face sa iti dau doar 7.
In spatele ei, si a celor ca ea, sunt bugetarii care muncesc si duc raspunderea hartiilor pe care le semneaza ea si alti sefuți.
Din pacate, nu salariul este problema ci omul (femeia) care este fara o experienta si o pregatire corespunzatoare.
In opinia mea, orice sef trebuie sa 'o ia' de jos, sa cunoasca toate aspectele unei activitati, o facultate/scoala la Iasi, Bucuresti, New York, Bruxelles  este egala cu nota de trecere 5.
Posted Image

Edited by dem3ntor, 23 June 2022 - 08:31.


#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,230
  • Înscris: 31.08.2006
Sunt multe ca asta prin institutiile statului. Asa era si in ceausism. Din punctul asta de vedere, nicio schimbare in bine, ci, din contra, in mai rau. Atunci, macar era un singur partid care ne manca ficatii. Acum sunt mai multe pline de mafioti si corupti cu mult mai nemernici decat fostii nomenclaturisti si politruci comunisti.

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007
In parlance-ul politic american asemena personaje sunt numite inre altele flyers sunt oamenii partidului care servesc partidul si ce gasca il conduce. Trec prin diverse ministere, companii, firme de avocatura. Unii au un CV academic solid in spate altii sunt din neamul lui cutare.
Din pacate asa a fost si va fi politica . Doar ca pe la unii sau altii mai sunt si alte institutii care le mai raresc excesele dar fenomenul in sine va ramane cu noi pana cand vom deveni borgi desi am asa unele indoieli.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

 dem3ntor, on 23 iunie 2022 - 08:30, said:

TI-as fi dat 10 pentru documentare si text, dar titlul a la' Antena1,2,3 ma face sa iti dau doar 7.

titlul e ironic la toata situatia

 dem3ntor, on 23 iunie 2022 - 08:30, said:

Din pacate, nu salariul este problema ci omul (femeia) care este fara o experienta si o pregatire corespunzatoare.

acum vad ca nu am scris si partea asta. ai dreptate, cand omul ajunge in functie doar politic si nu are habar despre ce este vb, este degeaba acolo, iar in cazul acestei individe, este vorba doar de asternuturile potrivite la momentul potrivit, vb aceea trecand deja cateva partide pe la guvernare, PSD, PNL, PNL-USR-UDMR, PSD-PNL-UDMR, iar ea tot in functie a ramas

recomandarea "profesionala" o avea deja de la unchisor

Edited by Dany_Darke, 23 June 2022 - 08:47.


#8
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,230
  • Înscris: 31.08.2006

 Kokoshmare, on 23 iunie 2022 - 08:36, said:


Din pacate asa a fost si va fi politica ..

De-aia politica  e cea mai imputita activitate de pe pamant.

#9
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
"Romania e cea mai buna idee care s-a intamplat vreodata romanilor"

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 30.11.2021

 Dany_Darke, on 23 iunie 2022 - 08:38, said:

titlul e ironic la toata situatia
Este el ironic dar este si tendentios si bugetarul reprezinta toate strucuturile, de la invatamant, 112, pompieri, jandarmerie etc...

Vroiam sa iti dau raport sa editezi subiectul, imi pare ca iei peste picior pe toata lumea din cauza la o tipa care arata bine.
Ce vrei sa iti zic ca stiu destule tipe singure, care nu sunt angajate la stat si conduc masini scumpe si stau in vile?
Cred ca discutia este mai mult legata de "sponsor".

#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011
"Ce vrei sa iti zic ca stiu destule tipe singure, care nu sunt angajate la stat si conduc masini scumpe si stau in vile?"

Who cares? E problema lor. Aici e vorba de banii nostri

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007

 Dany_Darke, on 23 iunie 2022 - 08:23, said:

Cu totii stim ca legislatia noastra permite sa avem la masina cate numere dorim noi, nu-i asa?
Tu n-ai vazut filme cu James Bond? Acolo apesi pe un buton si ti se schimba numarul de inmatriculare ... si cum unchiul ei e fost mare SRI-ist, o fi si ea spioana :D

#13
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,480
  • Înscris: 30.01.2008

 MindArchitect, on 23 iunie 2022 - 08:45, said:

Este el ironic dar este si tendentios si bugetarul reprezinta toate strucuturile, de la invatamant, 112, pompieri, jandarmerie etc...
Cam care e procentul de profesionisti din cei 1,25 milioane de bugetari din Romania ?

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

 utopium, on 23 iunie 2022 - 08:51, said:

o fi si ea pioana Posted Image

am corectat eu ce este de fapt

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
Cat timp nu e bagata in seama de nici un ziarist de investigatie, contribuabilii romani vor contribui in continuare la intretinerea acestui bugetar de lux.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Si cand va fi bagata in seama o sa o doara in pix, ca pe toti ceilalti.

P.S: am crezut ca e deschis de colegul Flat subiectul cand am vazut titlul.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

 MindArchitect, on 23 iunie 2022 - 08:45, said:

o tipa care arata bine.
[...]
Cred ca discutia este mai mult legata de "sponsor".

mie nu mi se pare sa arate bine, dar fiecare cu gusturile sale, insa ti se pare ca este de ajuns aspectul pt a ajunge la o asemenea functie pe banii tuturor? mie nu, iar o astfel de mentalitate face ca ei sa stea cat mai comod acolo, pt ca unii ii sustin cu apaluze

discutia nu e despre un sponsor anume, ci despre cum ajunge orice parasuta intr-o functie de care nu are habar si cum eludeaza legile tarii si traieste efectiv o viata de lux pe banii publici, ai tuturor

o epurare in masa a acestor capusi si clanuri mafiote pana la urma, este imperativa

dupa cum scria cineva mai sus, mai sunt inca vreo cateva mii de asemenea capusi in functii inalte, problema este, cum ii dam jos, ce putem face pt a scapa de acoasta gloata de lipitori?

 AlexEn, on 23 iunie 2022 - 09:03, said:

P.S: am crezut ca e deschis de colegul Flat subiectul cand am vazut titlul.

am schimbat titlul, ca sa nu se mai lamenteze ara

ori flat sa fie jignit

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 LeoT, on 23 iunie 2022 - 08:26, said:

Ce noutate sa aflam ca de când l-au lichidat pe Ceaska in 1989 și au scăpat de controlul de partid , securiștii și neamurile ăstora sunt stăpânii nedisputati ai României
Lasa ca si inainte isi bagau rudele si amantele peste tot. Asta sunt metehne vechi, nu aparute dupa 89 cum cred unii naivi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate