Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motorizare Golf VI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Doresc sa achizitionez un Golf VI benzina si nu stiu ce motorizare este mai ok ca fiabilitate! Sa fie 1.6 MPI ?

#2
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2020
Dca vrei doar fiabilitate si costuri de intretinere minime atunci 1.6 MPI
Daca vrei mai multa putere, ai ceva cunostinte tehnice si ai buget suficient pentru eventualele reparatii atunci poti merge pe 1.4 TSI 122 CP sau 2.0 TDI 140 CP (la 2.0 TDI 140 CP preferabil pana in 2010)

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cea mai buna la fiabilitate e aia mai bine intretinuta.

#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021

 viorelgn, on 23 iunie 2022 - 08:05, said:

Doresc sa achizitionez un Golf VI benzina si nu stiu ce motorizare este mai ok ca fiabilitate! Sa fie 1.6 MPI ?
Vezi ca 1.4/1.6 MPI pe Golf 6 au fost motoare de intrare pe piata a modelului, sunt destul de putine modele cu motorizarile astea  - cumnatul are una de vreo 5 ani, daca te impaci cu 85 de ponei e genial motorul - majoritare sunt TDI si FSI/TFSI. Ca orice motor aspirat, daca a fost intretinut corespunzator e ok la performante si mai mult decat ok la fiabilitate.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu mai gasesti Golf 6 cu motorizari 1,6mpi.Poate daca vrei sa iti iei SH masina.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Daca esti interesat de un golf 6 1.6 mpi .Un prieten foarte bun vinde masina aceasta.A cumparat-o el de noua .Nu a avut defectiuni.Are 2 copii si a fost nevoit sa cumpere alta mai mare.Acesta este motivul vanzarii. Golf VI benzina , 1.6,102 CP 136000 km. Argintiu.La ea ai tot istoricul lui real la dispozitie daca doresti.Nici nu se pune problema de defectiuni ascunse.

Edited by PiticVerde, 23 June 2022 - 13:29.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@piticverde m-ar interesa pe mine,astept mai multe detalii in mesaj privat,poate si niste foto actuale.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 MembruAnonim, on 23 iunie 2022 - 14:17, said:

@piticverde m-ar interesa pe mine,astept mai multe detalii in mesaj privat,poate si niste foto actuale.

Ti-am trimis mesaj privat cu poze,detalii.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E 10 lei benzina imediat si voua va arde de aspirate antice care consuma mult. Mergi pe 2.0 tdi fara sa stai pe ganduri. Iar daca folosesti masina in oras, orienteaza-te spre alt benzinar mai eficient, nu recomand diesel pentru oras. 1.6mpi mai are probleme cu, consumul de ulei, dar nu e ceva grav si nu toate consuma + depinde stilul de condus. 1.4mpi e foarte bun, dar mult prea lenes pentru un golf.

#10
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Pentru oras imi trebuie masina! Motor fiabil si daca se poate aspirat!

#11
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Despre asta ce parere aveti ?

https://www.olx.ro/d...na-IDg6clz.html

#12
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2020
Este pe OLX un Golf6 1.6 MPI, unic proprietar, 60.000 km. Pare ceea ce cauti

#13
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Pune linku ul.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

 viorelgn, on 24 iunie 2022 - 08:28, said:

Despre asta ce parere aveti ?

https://www.olx.ro/d...na-IDg6clz.html

Cred ca am mai vazut-o p-aici, pare super ok, doar ca sincer, e cam scumpa pentru o masina din 2010 chit ca are doar 130.000 km. Dar chiar pare ingrijita. Sunt relavit putine masini cu un singur proprietar.

Legat de golf-ul de care zice colegul, cred ca asta e - https://www.olx.ro/d...na-IDgeWpL.html
O singura nota: NU recomand sa cumperi masina care a stat atat de mult. Asta e din 2009 cu 60k, ceea ce inseamna ca are sub 5000 km/an, deci sunt sanse mari sa aiba perioade lungi de stat degeaba, si asta duce la mai multe stricaciuni decat una care a mers 10-15k/an. Pe toti ii bucura km putini dar daca o combini cu 13 ani vechime nu e OK deloc. Nu cred ca e ok nici daca a mers drumuri scurte regulat, nici daca a mers drumuri lungi rar. Sansele ca sa o fi folosit penru drumuri de 200-300km o data la 2 saptamani sunt minime (si asta ar fi singurul scenariu bun daca ma intrebi pe mine). Am avut si eu masina de 12 ani cu km putini (sub 100k) si a avut o groaza de probleme, pana m-am saturat de ea si am vandut-o. Recomand verificare foarte foarte amanuntita daca alegi asa ceva.

Asa la prima vedere as zice ca toyota-ul de mai sus va avea mult mai putine probleme pe viitor decat golful, bazat doar pe raportul ani/km.

Edit: era foarte bine daca raspundeai la intrebarile recomandate ca sa-si faca lumea o idee despre buget, despre cum vei folosi masina, etc. Mai ales daca ai inceput sa te uiti si la altceva decat golf 6 1.6mpi. :)

Edited by TehCube, 25 June 2022 - 10:40.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 TruculMagic, on 23 iunie 2022 - 21:10, said:

E 10 lei benzina imediat si voua va arde de aspirate antice care consuma mult. Mergi pe 2.0 tdi fara sa stai pe ganduri. Iar daca folosesti masina in oras, orienteaza-te spre alt benzinar mai eficient, nu recomand diesel pentru oras. 1.6mpi mai are probleme cu, consumul de ulei, dar nu e ceva grav si nu toate consuma + depinde stilul de condus. 1.4mpi e foarte bun, dar mult prea lenes pentru un golf.
sssst
ini strici piata. ca ma bate gandu sa dau golfu.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 25 iunie 2022 - 10:43, said:

sssst
ini strici piata. ca ma bate gandu sa dau golfu.
Nu mai aburi lumea.

#17
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Masina in cea mai mare parte o folosesc in oras!

#18
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

 viorelgn, on 24 iunie 2022 - 07:51, said:

Pentru oras imi trebuie masina! Motor fiabil si daca se poate aspirat!

Care oraș? Dacă nu e București și e gen Segarcea/Orșova poți lua în calcul și un doi punct zero teedeeii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate