Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Seceta si Dumnezeu

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stire: "România trece prin una dintre cele mai secetoase perioade din istorie"



Comentarii la aceasta stire:

- "Și Dumnezeu așteaptă să meargă păcătoși la biserică, dar ei merg la mare��‍♀️  ��‍♂️ deci așteptați ploaie... cel se dă ploaia e DUMNEZEU"

- "NU MAI DAȚI VINA PE X ȘI Y, ESTE UN SEMN DE LA DUMNEZEU PT I"AM ÎNTORS SPATELE, DAR NOI CONTINUĂM ȘI CU MAI MULTĂ ÎNVERȘUNARE SĂ I ARĂTĂM RĂUTATE..."

- "Ce ne miram undei sistemul de irigati in baragan am vrut capitalism si ue Dumnezeu ingaduie asta pt pacatele noastre si patimi si homosexualitate si cu tradarea sinodului din creta Dumnezeu ingaduie vine mare urgii"

Posted Image))
Credeam ca am depasit evul mediu.. m-am inselat. Fac pariu inca s-ar fi practicat arderea pe rug a pacatosilor daca decizia ramanea in mainile unora de genul.

sursa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/olSLwqSnPnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 23 June 2022 - 01:29.


#2
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Te astepti la multe de la un popor laic? ...

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MembruAnonim, on 23 iunie 2022 - 01:21, said:

Credeam ca am depasit evul mediu.. m-am inselat.
In primul rand nici nu ati ajuns la nivelul evului mediu. Voi n-ati vazut ce stiinte, muzica, arta, arhitectura etc. avea omenirea pe vremea aia? Uitati-va numai ce mobila faceau pe vremea aia. Si acum va minunati in fiecare vacanta de castelele/cetatile construite atunci. Ah, aveau si apeducte venite de la zeci/sute de kilometri, facute chiar cu mult inaintea evului mediu.
In al doilea rand (spre deosebire de evul mediu cand se sapau fantani oriunde, chiar si in desert), voi nu sunteti in stare de nimic, nici macar sa le intretineti pe alea.
In al treilea rand sunteti pur si simplu niste milogi. Eu inteleg ca statul nu va asigura irigatii (nicaieri in lume, niciun stat nu asigura tuturor agricultorilor irigatii), dar nu sunteti in stare sa faceti niste foraje pana la a2-a sau a 3-a panza freatica unde apa nu lipseste niciodata?
Stati toata viata "la mila cerului" si cand cerul nu se mai milostiveste de voi bociti la stat sa va despagubeasca ca n-aveti creier in cap sa va faceti asigurari la cultura. Da, asa ca la masini. Avarii? Daune totale? Despagubeste asiguratorul.
Israelienii (si unii arabi de langa ei) cum de reusesc sa aiba o bijuterie de agricultura intr-o tara desertica? Acolo nu mai ninge si daca au doua trei ploi superficiale iarna, e bine.

Plm, nimic nou. La noi e seceta in fiecare an, in rest milogeala cat cuprinde. Dupa valul asta de caldura vin furtunile. Atunci o sa va plangeti de inundatii in conditiile in care santurile sunt nesapate sau astupate cu gramezi de pietris si albiile raurilor/paraurilor sunt astupate de gunoaie. Si cum ziceam: Dumnezeu e de vina.

Edited by Friskey, 23 June 2022 - 06:15.


#4
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Domnu', v-am supărat cu ceva de sunteți așa nervos pe noi?

Edited by VOC, 23 June 2022 - 06:22.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Friskey, on 23 iunie 2022 - 06:12, said:


Mai usor cu jignirile. Suntem pe Fun daca nu observi, nu in Poiana. Daca ai probleme si frustrari, du-te la birt/carciuma din sat sau unde vrei tu (chiar si in pustiu, nu ne suparam sa stii) si cearta-te acolo pana iti vine acru. Posted Image
Si apropo, daca chiar vrei subiect de discutie ce tine de politica, deschide topic in Poiana si balacareste-te singur pana iti vine acru 2x.

Edited by MembruAnonim, 23 June 2022 - 06:38.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ah, e la fun? Am uitat sa ma rad.
Ce e fun la topicul asta?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Friskey, on 23 iunie 2022 - 06:40, said:

Ce e fun la topicul asta?

La cum te comporti, se pare ca tu.

Edited by MembruAnonim, 23 June 2022 - 06:43.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Au dreptate ăia, ne-am îndepărtat de tradiții, ne-am luat după ăia din occidentul decadent. Trebuia făcut old school, cu sobor de preoți :D

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UWZ6o28tQOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Friskey , spune un adevar MARE, si dureros, dar asta sintem .Ca mai scapa citeva chestii neplacute, este pentru ca il doare mai tare  ca pe altii, e foarte dureros sa sti adevarul si sa nu ai voie sa il spui... In Spania la fel am vazut puturi forate la 200 de metri ....si ce livezi!!!Tara noastra are o retea de riuri  de toate marimile ,  uriasa, iar noi ne plingem de seceta, statul ne vinde cerealele, foamea e dupa colt...si noi ne rugam la icoane...treziti-va cei care trebuie sa luati masuri , Dumnezeu ne da , dar nu ne baga in traista.

#11
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017

 Evonxxx, on 23 iunie 2022 - 01:33, said:

Te astepti la multe de la un popor laic? ...
Ai incurcat cumva termenii?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marco68, on 23 iunie 2022 - 08:17, said:

e foarte dureros sa sti adevarul si sa nu ai voie sa il spui...

Da, are dreptate. Insa forumul are niste reguli. Nu poti posta un subiect pe ce arie iti vine pe chelie. Subiectele de discutie ce tin de politica/politologie etc se posteaza pe aria potrivita, nu aici.
In plus de asta, sa stii sa iti expui in mod civilizat ideile este iarasi o regula a forumului. Chestia asta  "In al treilea rand sunteti pur si simplu niste milogi." nu se impaca deloc cu regulile impuse la inscrierea pe forum. Si nu in cele din urma, ipocrizia "sunteti" aka voi. Pai si el ce este, nu tot roman?! Sau colegul Friskey vine cumva de pe marte?

Edited by MembruAnonim, 23 June 2022 - 08:32.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 MembruAnonim, on 23 iunie 2022 - 01:21, said:

...Credeam ca am depasit evul mediu.. m-am inselat. Fac pariu inca s-ar fi practicat arderea pe rug a pacatosilor daca decizia ramanea in mainile unora de genul...
Ce Ev Mediu sa depasim, cand la noi si in anul 2022 inca apar bisericile ortodoxe mai ceva ca ciupercile dupa ploaie?
Asta in timp ce la "paganii" de englezi sau irlandezi deja de 10-15 ani se inchid biserici si in aceeasi cladire apare cate-o locuinta, cate-un bar sau chiar club de noapte.

La noi si acum se mai dezgroapa morti, sunt arsi iar rudele beau cenusa cu apa, ca sa nu devina mortul zombi sau ce dracu' mai cred incuiatii aia.

Edited by Hider141, 23 June 2022 - 08:55.


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
As fi curios daca stie ce inseamna irigatie din panza freatica legal
La suprafata mare nu ai voie sa te apuci de capul tau sa faci asa ceva

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

 Evonxxx, on 23 iunie 2022 - 01:33, said:

Te astepti la multe de la un popor laic? ...
vrei sa zici habotnic Posted Image

Irigatiile nu le face Dumnezeu... se stie demult despre incalzirea globala. Doar ca pe romani pana si iarna ii ia pe nepregatite...

Edited by GlCA_Contras, 23 June 2022 - 09:24.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 23 iunie 2022 - 01:21, said:

Stire: "România trece prin una dintre cele mai secetoase perioade din istorie"


Cretinii panicarzi din media si-au schimbat repertoriul.
Pana acum era la moda cel mai secetos an din istoria Romaniei. Dupa ce si-au dat seama cat sunt de penibili, dobitocii au ramanand aceiasi, au schimbat doar titlul " de senzatie".

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

 GlCA_Contras, on 23 iunie 2022 - 09:23, said:


vrei sa zici habotnic Posted Image

Irigatiile nu le face Dumnezeu... se stie demult despre incalzirea globala. Doar ca pe romani pana si iarna ii ia pe nepregatite...

Nu e vorba aici de încălzire globala... irigațiile sunt necesare pentru a avea producție agricola constanta. Doar că la noi s-au amestecat incompetența cu ticăloșia autorităților, care autorități găsesc că e mai ușor să dea vina pe divinitate decât să facă ceva. Iar prosti care să-i creadă sunt destui, din păcate.

Edited by george_alexandru, 23 June 2022 - 09:31.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Au si autoritatile partea lor de vina, dar irigatiile si le face orice gospodar constiincios in gradina lui. Fermierii asteapta sa le dea guvernul irigatii?
https://www.youtube.... irigatii pivot

Nu ai canal de irigatii iti faci puturi de adancime si iti tragi apa singur la instalatii...

Edited by GlCA_Contras, 23 June 2022 - 09:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate