Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casa Parter - 100mp

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Salutare,

Suntem in căutate de idei de planuri pentru o casa doar parter, maxim 100mp construiți. Intenționăm sa înălțam podul cu câteva rânduri de cărămida, iar spațiul fiind utilizat pentru depozitare. Deci, o sa de devină un pod circulabil si neincalzit. As vrea sa precizez accesul in pod as dori sa fie printr-o scara pe exterior, din lemn.

Terenul are o forma geometrica regulata de 2000mp si are dimesiunile de 22.6m (deschidere la strada) x 90ml. Locatia este Piatra Neamt. De asemena, dorim planificarea pentru amenajarea curtii/grădinei.

Terenul este drept; ușoară diferența de nivel dintr-un capăt la celălat (partea mai înaltă fiind spre latura de est);
Ca utilități sunt: apa curenta prin rețea care este strada + curentul electric. De asemenea, am înțeles de la vecini ca pânza freatica este la peste 10m.
Gaze nu sunt, iar ca sursa de sursa de încălzire ma gândesc ca o sa fie pe lemne, cred, cel puțin deocamdată. O sa trebuiască o camera tehnica.
Grădina o sa fie pentru consum propriu si ne dorim si o mică livada.

Am atasat un plan de situatie fata de vecini, dupa cum urmeaza:
- Nord: drum de acces;
- Sud, Vest, Est: camp deschis; aprox. 50-100ml fata de limita terenului nostru ar fi alte constructii.

Noi dorim ca in viitorul apropiat sa incepem sa construim o casa pe acest teren si suntem in momentul in care vrem sa planificam planul casei si amenajarea terenului, curtea, gradina.

Terenul a fost arat si este discuit si nu este semanat nimic pe el. De asemenea orice sfat, recomandare sau lucruri de care sa tinem cont este apreaciat.

Multumim anticipat!

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Depinde ce vrei de la casa asta, o faci asa dupa cum "se face" sau te vei implica sa ti pui in aplicare anumite idei? Buget? Termen de incepere/finalizare? Poze/planul de situatie promis?

#3
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Am atasat planul de situatie si niste poze cu terenul. Terenul nostru este lat ca terenul de vizavi de drumul asfaltat, cu gard din tabla maro.

Attached Files



#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Planurile casei nu le ai? Vad ca ai schitata o forma pe planul de situatie. Pe ce vrei sa se inceapa discutia?

#5
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View PostMarinsiGeorgiana, on 23 iunie 2022 - 10:30, said:

Am atasat planul de situatie si niste poze cu terenul. Terenul nostru este lat ca terenul de vizavi de drumul asfaltat, cu gard din tabla maro.
Nu, planul existent nu corespunde cu necesitatile noastre si din acest motiv o sa il exlcud din discutie.

Sunt interesat de un plan nou descris mai sus, casa parter pe o suprafata de 100mp.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Ai două opțiuni - cauți planuri pe 'net sau discuți cu un arhitect. După aia, dacă mai vrei, ceri opinia celor de aici.

#7
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Am atasat planurile la care m-am gandit eu. Nordul fiind spre dormitoare.

Trebuie adaugat camera centralei + o terasa.

Attached Files



#8
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Vezi planul de mai jos. Daca scazi suprafata garajului te incadrezi in 100mp construiti.
De asemenea a2a baie si dresingul le poti elimina ca sa maresti suprafata dormitoarelor. In cazul de mai jos Nordul este pe fatada cu intrarea in casa, Sudul este catre terasa/living.

Attached File  propunere.pdf   499.77K   139 downloads

Si eu am inaltat podul maxim cat s-a putut legal ptr a nu fi incadrat la casa cu etaj/mansarda, in santier am mai "optimizat' putin podul sa fie si mai bine, si a ramas loc suficient ptr o mansarda ulterioara, cand si daca va fi nevoie (va dubla suprafata interioara utila).

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu despre ce buget vorbim, totusi, doar ca parere ( sunt intr-o situatie aproape similara):
- as merge pe o forma mai degraba dreptunghiulara a casei, nu patrata - avantaj la pozitionarea in teren ca ramane cale de acces mai lata catre spatele terenului
- tot ca avantaj la forma dreptunghiulara -  acoperis in 2 ape - care face podul mai spatios si cheltuielile mai mici cu acoperisul (cel putin teoretic)
- nordul catre dormitoare nu cred ca e cea mai buna idee - majoritatea vanturilor reci, iarna, bat dinspre nord; si ai tot la nord ai cea mai scurta expunere solara. Poate ca ar fi mai indicat ca nordul sa fie pe latura cu bucatarie/baie/dormitor

#10
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postl_stoian79, on 23 iunie 2022 - 15:11, said:

Vezi planul de mai jos. Daca scazi suprafata garajului te incadrezi in 100mp construiti.
De asemenea a2a baie si dresingul le poti elimina ca sa maresti suprafata dormitoarelor. In cazul de mai jos Nordul este pe fatada cu intrarea in casa, Sudul este catre terasa/living.

Attachment propunere.pdf

Si eu am inaltat podul maxim cat s-a putut legal ptr a nu fi incadrat la casa cu etaj/mansarda, in santier am mai "optimizat' putin podul sa fie si mai bine, si a ramas loc suficient ptr o mansarda ulterioara, cand si daca va fi nevoie (va dubla suprafata interioara utila).
Multumesc frumos pentru plan.

In legatura cu podul, ce solutie de izolatie ai ales?
Camera centralei este prevazuta cu centrala pe gaz?


View Postflorinel, on 23 iunie 2022 - 15:12, said:

Nu stiu despre ce buget vorbim, totusi, doar ca parere ( sunt intr-o situatie aproape similara):
- as merge pe o forma mai degraba dreptunghiulara a casei, nu patrata - avantaj la pozitionarea in teren ca ramane cale de acces mai lata catre spatele terenului
- tot ca avantaj la forma dreptunghiulara -  acoperis in 2 ape - care face podul mai spatios si cheltuielile mai mici cu acoperisul (cel putin teoretic)
- nordul catre dormitoare nu cred ca e cea mai buna idee - majoritatea vanturilor reci, iarna, bat dinspre nord; si ai tot la nord ai cea mai scurta expunere solara. Poate ca ar fi mai indicat ca nordul sa fie pe latura cu bucatarie/baie/dormitor
Multumesc.
- bugetul este foarte mic;
- da, o forma dreptunghiulara ofere unele avantaje. O idee de plan?
- majoritatea vanturilor sunt in partea nordica.

Camera tehnica, unde as fi indicat sa fie?

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Eu nu am inca un plan definitivat in minte. Probabil ca o sa deschid si eu jurnal, in momentul in care definitivez cu actele de proprietate. Tot 2000 mp si la mine, gradina+livada exista deja; din pacate exista si o casa+anexe ce trebuiesc demolate(adica batai de cap in plus); din fericie e deja ingradit decent. Tot in Neamt, dar pe langa Roman.

Din cate am gandit pana acum o sa fac cam asa ( poate se potrivesc si la tine ideile):
-Baia + bucataria vor avea perete comun si probabil camera tehnica va fi lipita de una din ele(sau ambele). Asta din ratiuni economice (o singura instalatie de scurgere care sa deserveasca tot, mai putine materiale, tevi..etc) si din ratiuni practice (e mai usor de tras/racordat consumatorii daca sunt oarecum grupati mai aproape)
- Camera tehnica la mine va fi, ca nivel, mai jos decat restul casei - planific o centrala tip rocket stowe  care sa poata incalzi si prin termosifonare in cazul in care nu e curent. Deasemenea va incalzi si apa dintr-un boiler cu serpentina(pentru iarna).
- dimensiunile casei 10,5m x 8m, compartimentare simpluta, fara multe spatii mici , gen debarale, dressinguri (mai putini pereti=mai putine materiale/manopera...etc)
- O sa fie pe structura de beton cu pereti din BCA, doar parter. Acoperis in 2 ape cu tabla de 0.5 de culoare deschisa(din ratiuni de temperaturi vara), simpla, nu scumpeturi. Speranta (si ambitia) e sa o duc la stadiu de rosu in 20.000, maxim 23.000 euro.
- Restul, adica instalatii, amenajari interioare, izolatie exterioara...etc le fac personal

#12
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postflorinel, on 23 iunie 2022 - 16:09, said:

Eu nu am inca un plan definitivat in minte. Probabil ca o sa deschid si eu jurnal, in momentul in care definitivez cu actele de proprietate. Tot 2000 mp si la mine, gradina+livada exista deja; din pacate exista si o casa+anexe ce trebuiesc demolate(adica batai de cap in plus); din fericie e deja ingradit decent. Tot in Neamt, dar pe langa Roman.
Super.

Din cate am gandit pana acum o sa fac cam asa ( poate se potrivesc si la tine ideile):
-Baia + bucataria vor avea perete comun si probabil camera tehnica va fi lipita de una din ele(sau ambele). Asta din ratiuni economice (o singura instalatie de scurgere care sa deserveasca tot, mai putine materiale, tevi..etc) si din ratiuni practice (e mai usor de tras/racordat consumatorii daca sunt oarecum grupati mai aproape)
Da, iti dau dreptate in legaura cu peretele comun dintre baia/bucatariea.

- Camera tehnica la mine va fi, ca nivel, mai jos decat restul casei - planific o centrala tip rocket stowe  care sa poata incalzi si prin termosifonare in cazul in care nu e curent. Deasemenea va incalzi si apa dintr-un boiler cu serpentina(pentru iarna).
Tereneul este in panta? Mai multe detalii te rog despre ''central tip rocket stowe''?

- dimensiunile casei 10,5m x 8m, compartimentare simpluta, fara multe spatii mici , gen debarale, dressinguri (mai putini pereti=mai putine materiale/manopera...etc)
De acord 100% cu tine. Eu as utiliza spatiul din pod ca depozitare. De asemenea, in planurile propuse de vine sunt 2 variante, o varianta cu holul de 1.3m lat si o varianta de 1.9m lat (cu gandul sa fie un saptiu pe hol de depozitare de haine + un spatiu de depozitare in baie gen o debara).

- O sa fie pe structura de beton cu pereti din BCA, doar parter. Acoperis in 2 ape cu tabla de 0.5 de culoare deschisa(din ratiuni de temperaturi vara), simpla, nu scumpeturi. Speranta (si ambitia) e sa o duc la stadiu de rosu in 20.000, maxim 23.000 euro.
Si eu tot aici estimez sa fie un cost pentru la rosu.
- Restul, adica instalatii, amenajari interioare, izolatie exterioara...etc le fac personal
La fel.

Defapt, manopera casei intetionez sa o realizez in regim propriu.

#13
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Astea cu nordul, sudul, tin si de preferinte. Unii nu vor sa le intre soarele-n ochi in dormitor cand se odihnesc sau lucreaza cu ecrane. Si nici bucatarie pe nord nu vor toti. Eu, de ex, vreau invers, dormitoare fara soare in ochi si bucataria cu lumina, sa vad naibii cand gatesc, sa am soarele la o cafea dimineata, nu sa-mi intre in ochi cand dorm sau ma uit la PC.

#14
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
In cazul meu, am poziționat bucătăria si livingul spre partea de sud, unde o sa fie si terasa pe viitor. + accesul la grădina/solar.

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postl_stoian79, on 23 iunie 2022 - 15:11, said:

Vezi planul de mai jos. Daca scazi suprafata garajului te incadrezi in 100mp construiti.
De asemenea a2a baie si dresingul le poti elimina ca sa maresti suprafata dormitoarelor. In cazul de mai jos Nordul este pe fatada cu intrarea in casa, Sudul este catre terasa/living.

Attachment propunere.pdf

Si eu am inaltat podul maxim cat s-a putut legal ptr a nu fi incadrat la casa cu etaj/mansarda, in santier am mai "optimizat' putin podul sa fie si mai bine, si a ramas loc suficient ptr o mansarda ulterioara, cand si daca va fi nevoie (va dubla suprafata interioara utila).
Livingul in care iesi direct din dormitor, nu ofera niciunfel de intimitate. Nu cred ca e o solutie buna, chiar daca ai baie si dresing in dormitor.

#16
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Ma tot gândesc dacă camera tehnica sa o includ in suprfata casei sau nu. Ori sa construiesc o anexa separată/lipita de casa.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Mulțumesc

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postflorinel, on 23 iunie 2022 - 15:12, said:

Nu stiu despre ce buget vorbim, totusi, doar ca parere ( sunt intr-o situatie aproape similara):
- as merge pe o forma mai degraba dreptunghiulara a casei, nu patrata - avantaj la pozitionarea in teren ca ramane cale de acces mai lata catre spatele terenului
- tot ca avantaj la forma dreptunghiulara -  acoperis in 2 ape - care face podul mai spatios si cheltuielile mai mici cu acoperisul (cel putin teoretic)
- nordul catre dormitoare nu cred ca e cea mai buna idee - majoritatea vanturilor reci, iarna, bat dinspre nord; si ai tot la nord ai cea mai scurta expunere solara. Poate ca ar fi mai indicat ca nordul sa fie pe latura cu bucatarie/baie/dormitor

La aceeasi suprafata, patratul are perimetrul mai mic decat dreptunghiul. Deci mai putini metri de zid exterior.

Pe de alta parte, dreptunghiul, daca te ajuta si pozitionarea poate oferi o expunere mai mare la soare.


Initiator,
La atata teren mi se pare o complicatie inutila amenajarea podului pt a fi folosit ca spatiu de depozitare.

Fa un acoperis cat mai jos, necirculabil.

Va avea si suprafata mai mica si va fi si mai usor. Pe langa faptul ca va fi mai ieftin, greutatea mai mica va genera economii in lant la tot ce e sub el. Fier mai putin, beton mai putin si tot asa...

Se poate face linistit o magazie rece lipita de casa langa o terasa sau ceva si mai raman si bani. Pe langa spatiu de depozitare va avea si rol de izolatie termica a peretelui de care e atasata.
Si se poate face si ulterior.
Costul unui acoperis inalt si greu il suporti de la inceput. Tot ce vei cheltui sub el, vei cheltui si pt el, sa il sustina.

PS. Plus ca ai ocazia sa scapi si de placa de sus. Chestie care, la fel, genereaza atat economii directe cat si indirecte.

Edited by underb, 24 June 2022 - 21:02.


#18
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Mulțumesc.

Idea cu podul înalt este ca in viitor poți transforma in spații de locuit.

Diferența de cost dintre placa de b.a. si grinzi de lemn nu cred ca este o diferența foarte mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate