Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Demontare etrier Golf

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Domnilor, situatia e groasa.

Se da una bucata etrier spate de Golf, care a ramas cu cilindrul partial blocat. Drept urmare, dupa niste kilometri buni, disc si janta incins, colegu' anonim a cumparat kit de reparatie pentru respectivul etrier.

Beleaua este ca nu pot desface surubul gaurit care conecteaza etrierul cu linia hidraulica de la pompa. Cred ca s-a intepenit foarte rau, odata cu ciclurile de incalzire/racire. Plus de asta, se vede ca cineva care a avut masina inaintea mea, a facut o romaneasca, si a rotunjit un pic hexagonul surubului.

Nu vrea sa se lase desfacut, nici cu inelara (13mm), nici cu tubulara, chiar si dupa juma' de litru de degripant, batut in el.

Idei? Nu cred ca merge sa pun lampa pe el, sunt ghidajele de cauciuc pe acolo, plus aerisitorul care e de aluminiu.

Edited by Ann0nyym0us, 22 June 2022 - 20:11.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ori facut canal pt surubelnita dreapta

ori o piulita sanatoasa pusa pe capul surubului si dat un punct de sudura acolo cat sa nu se smulga. apoi desfaci cu un hexagon cum trebuie. asta pt ca zici ca deja e rotunjit capul surubului si clar nu mai ai suprafete pt cuplu

Quote

surubul gaurit care conecteaza etrierul cu linia hidraulica de la pompa

din ce spui aici, eu inteleg ca te referi la piulita furtunului sistemului de franare. despre ce surub vb mai exact? o poza?

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Se ia o piulita de marime potrivita si se sudeaza pe stutul acela.
Apoi puneti un pistol cu impact si incetisor il desfaceti.

Fiind surub gaurit probabil este holender, pe ala se poate pune inelara si suda o alta piulita.
Daca e conducta cu guler si piulita...si mai rau.

Edited by Ion_Bumbu, 22 June 2022 - 22:06.


#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Desfaci racordul din capatul celalalt, te duci la menghina si-l bati bine, rectifici hexagon cu pila la 12 si se desface. Ai doua saibe de cupru care odata vibrat surubul se taseaza si scade strangerea. Trebuie decalite la remontare.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si pe urma se cumpara alt etrier ca nu gaseste surub de schimb.

#6
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostAnn0nyym0us, on 22 iunie 2022 - 20:11, said:

Nu vrea sa se lase desfacut, nici cu inelara (13mm), nici cu tubulara, chiar si dupa juma' de litru de degripant, batut in el.

Încearcă cu un mops, prinzi bine și dai o dată tare ca să se deblocheze. La tipul ăla de piuliță cu teava care intră în ea numai așa merge.

#7
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Pune o fotografie ,doua....(.sa ne lamurim si noi cum sta treaba) ..Posted Image.. doar nu degeaba se spune :-.,, o imagine face cit o mie de cuvinte..."
Nu de altceva dar sa nu.doara mai tare....Posted Image

Edited by cristian68n, 22 June 2022 - 23:02.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu cumva e vorba de piulita aia care tine bucata aia mica de conducta dintre furtun si etrier?

sau e sistemul cu surub care fixeaza conexiunea furtun piston

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Surubul arata asa. In engleza ii zice banjo bolt (holender).

Attached File  picture_1-63050.jpg   78.14K   27 downloads

Montajul cu surub este asta (poza-i de pe net):

Attached File  0-0-0-0-0.jpg   186.78K   33 downloads

Edited by Ann0nyym0us, 23 June 2022 - 04:50.


#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Ceva similar am patit la sliding pin-urile( https://www.amazon.c...uct/B001DUC96Y/ ) care intra intr-un bracket ( https://www.amazon.c...uct/B007ETCRYM/ ) pe care se monteaza etrierul. Multi au reusit sa scoata sliding pin-urile numai dupa ce le-au incalzit cu torta. Numai ca sliding pin-urile n-au filet si nu stiu daca incalzit cu torta ar merge la suruburi. Daca n-ai incercat deja ai mai putea incerca cu un breaking bar mai micut cam ca asta https://www.amazon.c.../dp/B07QF1CXZT/ sau cu pistolul cu impact.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Am incercat cu prelungitor, fara rezultat. E si incomoda zona, trebuie lucrat sub masina.

Inca n-as vrea sa desfac toata conducta, cum a sugerat un coleg mai sus. O fac doar daca raman fara alternative.

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
desfaci furtunul din capatul celalalt, acolo unde intra in conducta, si apoi prinzi etrierul intr-o menghina si il desfaci mai usor.

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Este sertizat in conducta, nu merge desfacut.

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Postvladut01, on 23 iunie 2022 - 06:24, said:

Ceva similar am patit la sliding pin-urile( https://www.amazon.c...uct/B001DUC96Y/ ) care intra intr-un bracket ( https://www.amazon.c...uct/B007ETCRYM/ ) pe care se monteaza etrierul. Multi au reusit sa scoata sliding pin-urile numai dupa ce le-au incalzit cu torta. Numai ca sliding pin-urile n-au filet si nu stiu daca incalzit cu torta ar merge la suruburi. Daca n-ai incercat deja ai mai putea incerca cu un breaking bar mai micut cam ca asta https://www.amazon.c.../dp/B07QF1CXZT/ sau cu pistolul cu impact.

Adica glisierele care intra in bucsele ramei etrierului!

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAnn0nyym0us, on 23 iunie 2022 - 09:49, said:

Este sertizat in conducta, nu merge desfacut.
scoti etrierul cu tot cu furtun.

https://www.epiesa.r...item-361961.htm

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Si in conducta metalica cum il conectez mai exact, daca este sertizat?

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Șurubul ăla oricum e compromis și trebuie înlocuit. Așa că sudează pe el o piuliță si desfă-l. Sau încearcă cu un clește sau ceva, dar nu știu cât spațiu ai acolo.
Sau cu o daltă lovești tangențial în sensul de desfacere, am deblocat multe șuruburi așa dar trebuie înlocuit pe urmă deoarece îi distrugi complet capul. Cumpără șurub nou întâi să îl ai la îndemână.

View PostAnn0nyym0us, on 23 iunie 2022 - 12:25, said:

Si in conducta metalica cum il conectez mai exact, daca este sertizat?
Se desface cu tot cu conductă, are o bucată scurtă de conductă care se mufeaza în alta. O dai jos cu totul. Mergi cu mâna oe furtun, conductă până dai de prima îmbinare demontabila.

Edited by PoeOvidiu, 23 June 2022 - 13:56.


#18
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007

View PostAnn0nyym0us, on 23 iunie 2022 - 12:25, said:

Si in conducta metalica cum il conectez mai exact, daca este sertizat?
nu este sertizat in conducta metalica, e cu filet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate