Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Coproprietara NU apare la plata impozit cladire si teren

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
Buna seara, am fost azi sa platesc impozitul pe cladire si pe teren pentru mine coproprietara si pentru  sora mea de asemenea coproprietara la un imobil + teren pe care suntem coproprietare cu o verisoara cu care nu prea tinem legatura. Problema e ca functionara de la ghiseul postal mi-a spus ca pe numele surorii mele NU apare nimic de plata, desi a verificat de doua ori, a doua oara cu cartea de indentitate a surorii afisata pe telefonul meu proptit in fata ei si tot nu a gasit nimic de plata.
Eu m-am intors acasa ingrijorata intrebandu-ma daca nu cumva verisoara respectiva o fi facut vreo manarie si cum am ajuns acasa am scos online extras de carte funciara pentru informare dar totul este neschimbat prin urmare nu-mi explic de ce pe numele surorii nu apare nimic de plata la impozit pe cladire si pe teren anul asta.
Pe ea am intrebat-o si nu stie si nici nu prea pare interesata deoarece noi din acea proprietate nu beneficiem aproape nimic, doar cartile de identitate le avem facute acolo deci ea este total aeriana in legatura cu asta, doar eu platesc impozitele pe acea proprietate pentru amandoua. Pe ghiseul.ro nu ii pot face cont deoarece imi trebuie un card bancar cu numele ei, apoi ea trebuie sa confirme dar nu are chef de asa ceva acuma, nici nu prea o intereseaza.
Cum sau de unde as putea afla care este problema sau daca s-a platit pentru ea cand si cine a platit? Multumesc anticipat.

Edited by Winc, 22 June 2022 - 20:24.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Pai o fi un singur numar de rol nominal unic pentru tot imobilul, nu e nimic ciudat.
Trimite un e-mail si solicita explicatii cu privire la rol.

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
Pana anul asta am platit fara nici o problema si pentru ea si pentru mine, anul asta a aparut problema. Verisoara isi plateste separat pentru ea.
Sa mai incerc si la alt oficiu postal? Nu prea stiu ce sa fac.

Edited by Winc, 22 June 2022 - 20:51.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Care era problema? Ca imi scapa.

Edited by crocko.dilul, 22 June 2022 - 20:52.


#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
Problema este expusa in primul post, pe scurt: La posta mi s-a spus ca NU apare impozit pe cladire / teren de plata pe numele surorii care este coproprietara fara nici o alta explicatie. Pana anul asta am platit si pentru mine si pentru ea fara nici o problema.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Hai, ca merg la somn. Nu am observat pana acum chestia cu oficiul postal. Inseamna ca sunt obosit.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
In trecut, dar posibil si acum, unele primarii nu se complica sa imparta la sot/sotia etc un imobil, de aceea impozitul vine 100% pe o singura persoana.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Impozitul nu îl plătești la DTIL? De ce la posta? Aia de unde au acces la taxe și impozite?
Cat ai de plata acum fata de anul trecut?

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu inteleg nici eu chestia asta. Nu stiam ca Posta stie debitele de la ITL.

alta varianta decat mers la ITL cu chitantele de anul trecut, nu vad. E clar o scapare pe undeva, nu are cum sa dispara un rol nominal unic (cel al sorei).

Poate explicatia esta mult mai simpla: daca nu are de plata, a fost deja platit. La ITL verifica in 1 minut situatia rolului, dar nu au mentiuni despre cine a platit (exista si exceptii, dar....)

 Adm, on 22 iunie 2022 - 21:45, said:

In trecut, dar posibil si acum, unele primarii nu se complica sa imparta la sot/sotia etc un imobil, de aceea impozitul vine 100% pe o singura persoana.
asa e, dar inteleg ca pana anul asta erau 3 roluri (initiatoarea, sora si verisoara) pe proprietatea respectiva, deci erau impartite....

Edited by irina2014, 22 June 2022 - 22:31.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Poate este o eroare, adică funcționarii de la posta au greșit cnp-ul atunci când au încasat impozitul de la cetățeanul Ionescu. Și a fost achitat impozitul pentru sora ta, în loc de cel al lui Ionescu.
Mergi la taxe și impozite, sa lămurești situația.
Toate acestea puteau fi evitate dacă aveați amândouă cont pe ghișeul.ro, plăteai din confortul casei tale, fără sa mai bați drumurile și sa stai la cozi.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Eu platesc impozitele pe ghiseul.ro   Apare clar cat am eu de plata, ca si coproprietar si celalalt coprorietar (in Bucuresti)

#12
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
Am fost la directia de taxe si impozite de care apartinem cu imobilul si terenul respectiv si mi s-a zis doar ca pentru ea (sora) s-a platit in februarie de la un ghiseu postal, functionara a zis ca alte detalii nu imi poate da, nici macar de la ce ghiseu postal s-a platit, cica trebiue sa vina persoana in cauza, eu pe ea (sora) am intrebat-o si se jura ca nu a platit nimic, verisoara nu cred ca i-a platit ca cica nici macar nu are CNP-ul ei dar oare se poate plati pentru o persoana fara sa ii stii CNP-ul? S-o fi dus cineva cu nume identitc cu al surorii mele sa plateasca impozitul si si-a spus doar numele apoi functionara de la posta dintr-o eroare o fi trecut plata pe CNP-ul surorii mele? Altfel nu-mi explic ! Situatia este absurda !

Edited by Winc, 23 June 2022 - 12:34.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Da, se poate plati la DTIL fara CNP.
Însă aiuritul ce a plătit pt altul are pe chitanță pt cine a plătit.
Totuși cred că aiuritul e ăla de la ghișeu.
Daca merg și plătesc pt Xulescu, mă uit pe chitanță daca e numele, adresa și CNP corect
Și pt mine a plătit sora mea pt o co-proprietate in alt oraș. Până s-au înrolat și aia pe ghișeul.ro.
Acum vad pe ghișeul.ro toate dările mele.


#14
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 Winc, on 23 iunie 2022 - 12:28, said:

Situatia este absurda !

zi Doamne-ajuta! sa va plateasca altu' in locul vostru Posted Image

ROL-ul e al vostru, nimic nu s-a schimbat, a platit altul in locul ei... ce poate fi mai minunat? daca e vreo greseala, numai printr-o minune se poate depista.
am trecut prin asa ceva, doar ca viceversa.

#15
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
Functionara mi-a spus ca s-a platit pentru ea la un oficiu postal. Eu cand am vrut sa platesc pentru ea la posta i-am zis doar numele si a gasit-o doar dupa nume in calculator dar mi-a zis ca nu apare nimic de plata pe numele ei. Ma gandesc ca probabil o persoana cu nume identic cu al ei care a incercat sa plateasca impozitul  si-o fi spus doar numele si in sistem identificat-o gresit ca fiind sora mea. Dar totusi pe chitantele de la platile anterioare pe care le-am facut pana acum apare adresa si de asemenea apar CNP-urile fiecareia. Daca ar fi primit altcineva chitanta cu un CNP diferit si adresa diferita fata de cele avute - atunci nu s-ar fi sesizat? Deci e foarte ciudat !

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Majoritatea iau chitanță fara sa verifice adresa și CNP.
Daca arunca și chitanță: isi dau seama după un an când vor fi cu restanță la DTIL.

De ar greși și pt mine unul așa. ;)


#17
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
I-am facut cont si mi-am facut si mie pe un site de taxe si impozite impozitelocale2.ro -  Chitanta din februarie de la plata impozitului ei apare in evidenta platilor dar scris intr-un fel de tabel: seria, numarul, data si suma dar nu o pot vedea efectiv, nu este disponibila pentru descarcare deci este vreo posibilitate sa pot afla unde a fost emisa chitanta doar cu seria si numarul acesteia?

#18
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 10.09.2018
Mda, am abordat verisoara, zice ca ar fi platit mama ei adica "matusa" pentru sora mea, cica dintr-o eroare functionara de la ghiseu i-ar fi eliberat chitanta si pe numele surorii mele. Mai sa dea dracii, cum de e posibila asemenea eroare? Ca eu de fiecare data trebuie sa zic pe numele cui platesc, platesc si de abia dupa aia elibereaza chitanta! Si verisoara nu mai are acelasi nume de familie, fiind casatorita. Dar oricum cred ca se putea cere rectificarea greselii ! Cine plateste aproape 50 de lei din greseala si nu incearca sa remedieze greseala si sa recupereze banii? Deci pare cusut cu atza alba!
As vrea sa stiu daca este ceva ce ar putea face ca sa ne afecteze si dreptul de proprietate pe care il avem in acte folosind chitanta pe numele surorii ca dreptul de proprietate efectiv din realitate este oricum incalcat total de ani de zile.

Edited by Winc, 23 June 2022 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate