Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Exista categoria "filme europene" pe vreo platforma de streaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Salutare... O curiozitate/intrebare pentru cei care folositi mai mult platformele de streaming lansate in Romania si nu numai. Exista pe Netflix, Disney+ HBO Max, Prime etc... o categorie/hub intitulata "filme europene"? Sau macar una denumita "Foreign Language Film", chiar daca asta din urma este mai generala si include atit cinematografia europeana, cit si cea sud-americana si asiatica...

Am conturi pe Netflix, HBO Max si Disney+ si sincer va spun ca nu am gasit o categorie dedicata filmelor europene. Dar poate nu stiu eu sa caut in aplicatii. Asta desi citeam pe net ca, de exemplu, portofoliul Netflix in Romania este alcatuit in proportie de 42% productii europene (probabil fortati de UE). De ce le ascunde Netflix, nu stiu... A, daca stiu ca exista un film si il caut ca atare, probabil ca il gasesc in portofoliu. Dar sa ma ajute Netflix sa gasesc ce vreau, sa imi recomande (cum imi recomanda toate americanismelePosted Image)... nu, asta nu se poate. Pourquoi? Oare isi protejeaza americanii casele de productie si studiourile? Sau care e ideea? Sau sint eu singurul idiot care prefera filmele europene/non-americane... ca e posibil si astaPosted Image

PS: Acelasi lucru si cu filmele clasice, fie ele si americane. Cele din anii '40-'50-'60-'70 care erau difuzate in urma cu 20 de ani de postul TNT. Nici pe astea nu le gasesc nicaieri. Are vreo platforma de streaming cautare avansata unde sa pot filtra filmele in functie de anul lansarii? Multumesc pentru raspunsuri.Posted Image

#2
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,313
  • Înscris: 11.08.2019
https://play.hbomax....hbo:page:europe

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
scri codul in browser la neflix si iti gaseste acel tip de film

Africane (3761)
Australiene(5230)
Belgiene (262)
Coreene (5685)
Latino (1613)
Orientul Mijlociu (5875)
Noua Zeelană (63782)
Rusești (11567)
Scandinave (9292)
Asiatice 9196)
Spaniole (58741)
Grecești (61115)
Germane (58886)
Franțusești (58807)
Din Europa de Est (5254)
Irlandeze (58750)
Japoneze (10398)
Italiene (8221)
Indiene (10463)
Chinezești (3960)
Englezești (10757)

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmirel3003, on 22 iunie 2022 - 15:12, said:

scri codul in browser la neflix si iti gaseste acel tip de film
Adica in genul asta pentru filme frantuzesti de exemplu: https://www.netflix....wse/genre/58807

View Postaljarreau, on 22 iunie 2022 - 14:58, said:

PS: Acelasi lucru si cu filmele clasice, fie ele si americane. Cele din anii '40-'50-'60-'70 care erau difuzate in urma cu 20 de ani de postul TNT. Nici pe astea nu le gasesc nicaieri. Are vreo platforma de streaming cautare avansata unde sa pot filtra filmele in functie de anul lansarii? Multumesc pentru raspunsuri.Posted Image
Aici ai coduri de categorii: https://www.netflix-codes.com/

Classic Movies: https://www.netflix....wse/genre/31574

O platforma buna de filme europene/clasice e Mubi ...

Edited by utopium, 22 June 2022 - 16:20.


#5
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Multumesc tuturorPosted Image, nu m-as fi gindit ca exista coduri speciale pentru fiecare tara... Si banuiesc ca in aplicatie nu am ce face cu ele, nu? Adica trebuie sa ma loghez in browser pentru a cauta... OK, ma scarpin si cu mina stinga la urechea dreapta daca asa vor aceste platforme de streaming, dar e ciudat.Posted Image

@utopium Multam pentru varianta Mubi. Am sapat nitel, intr-adevar, e tentant, numai ca ar fi a patra platforma la care as fi abonat... cam mult. Poate pina la urma renunt la una dintre cele pe care le am acumPosted Image

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De linkul colegului Tino nu zici nimic? Fix aia ti-as fi recomandat si eu.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaljarreau, on 22 iunie 2022 - 17:20, said:

Multumesc tuturorPosted Image, nu m-as fi gindit ca exista coduri speciale pentru fiecare tara... Si banuiesc ca in aplicatie nu am ce face cu ele, nu? Adica trebuie sa ma loghez in browser pentru a cauta... OK, ma scarpin si cu mina stinga la urechea dreapta daca asa vor aceste platforme de streaming, dar e ciudat.Posted Image

@utopium Multam pentru varianta Mubi. Am sapat nitel, intr-adevar, e tentant, numai ca ar fi a patra platforma la care as fi abonat... cam mult. Poate pina la urma renunt la una dintre cele pe care le am acumPosted Image
Nu cred ca poti din aplicatie, adica n-am gasit cum direct ... iti sugereaza el daca vede ca preferi anumite tipuri de filme, dar nu poti tu selecta ... dar la cautare poti aplica filtrele alea (dupa nume, nu numeric) ... adica daca introduci la cautare European iti da el optiunea European Movies (pe TV) si poti aplica filtrul ala.

Da, si eu sunt abonat la Netflix, HBO, Disney (eram si la Prime intr-o vreme) ... dar o sa-mi fac si la Mubi macar cateva luni sa vad ceva filme "de arta" clasice care ma intereseaza. E drept ca Netflixul il impart in 4 si iese destul de ieftin, iar HBO e in abonamentul de cablu ... ocazional ma mai uit si pe Rakuten TV la cate un film (acolo e video on demand, platesti per vizionare). Dar daca filmele sunt una dintre pasiunile mele, nu am o problema sa "investesc" in asta. Nu ma uit la multe filme, dar cand ma uit, prefer sa fie de calitate, si cum fiecare platforma are un procent mic de filme de calitate ... asta e, trebuie sa am abonament pe mai multe platforme. Plus ca pe Netflix se uita si sotia, si fiica-mea, pe Disney evident se uita fiica-mea, etc.

In aplicatie am si ceva sectiune cu Categories, acolo la mine arata trei categorii principale, Dramas, European, Sci-Fi, cred ca alege el cele la care vede ca te uiti cel mai mult.

#8
unGreu

unGreu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 10.05.2005
la prime video cand intru de pe desktop pot selecta categoria 'productii europene', pe telefon sau tv nu apare sau nu am gasit eu

#9
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View PostPuferiu_, on 22 iunie 2022 - 18:05, said:

De linkul colegului Tino nu zici nimic? Fix aia ti-as fi recomandat si eu.

Zic, cum nu? Bun link-ulPosted Image , din pacate la HBO Max sint cam putine titluri, iar dintre ele multe originals si iar cam multe seriale, pentru care nu am timp. Insa multumesc pentru link atit tie, cit si lui -TINO-

View Postutopium, on 22 iunie 2022 - 20:06, said:

Nu cred ca poti din aplicatie, adica n-am gasit cum direct ... iti sugereaza el daca vede ca preferi anumite tipuri de filme, dar nu poti tu selecta ... dar la cautare poti aplica filtrele alea (dupa nume, nu numeric) ... adica daca introduci la cautare European iti da el optiunea European Movies (pe TV) si poti aplica filtrul ala.

Da, si eu sunt abonat la Netflix, HBO, Disney (eram si la Prime intr-o vreme) ... dar o sa-mi fac si la Mubi macar cateva luni sa vad ceva filme "de arta" clasice care ma intereseaza. E drept ca Netflixul il impart in 4 si iese destul de ieftin, iar HBO e in abonamentul de cablu ... ocazional ma mai uit si pe Rakuten TV la cate un film (acolo e video on demand, platesti per vizionare). Dar daca filmele sunt una dintre pasiunile mele, nu am o problema sa "investesc" in asta. Nu ma uit la multe filme, dar cand ma uit, prefer sa fie de calitate, si cum fiecare platforma are un procent mic de filme de calitate ... asta e, trebuie sa am abonament pe mai multe platforme. Plus ca pe Netflix se uita si sotia, si fiica-mea, pe Disney evident se uita fiica-mea, etc.

In aplicatie am si ceva sectiune cu Categories, acolo la mine arata trei categorii principale, Dramas, European, Sci-Fi, cred ca alege el cele la care vede ca te uiti cel mai mult.
Aceeasi situatie si la mine, membrii familiei se uita constant la filme. Eu am timp putin pentru filme, dar cind vreau sa vad... sa vad ce-mi place. Sper ca de acum inainte sa gasesc mai usor ce cautPosted Image .

View PostunGreu, on 23 iunie 2022 - 10:47, said:

la prime video cand intru de pe desktop pot selecta categoria 'productii europene', pe telefon sau tv nu apare sau nu am gasit eu
Multumesc, bun de stiut daca pe viitor imi fac cont si la Prime video.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate