Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Bicicleta electrica pentru doua persoane?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Salut,
Caut o bicicleta electrica pe care sa pot merge cu prietena insa singura pe care am reusit sa o gasesc este Pegas Partizan care este la limita cu greutatea suportata iar motorul de doar 250w e cam slab. Ceva idei? Este exclus fiecare cu bicicleta lui pentru ca se incapataneaza sa nu invete Posted Image Posted Image
Pana acum ne plimbam cu trotinetele electrice, insa as vrea sa trec la altceva unde sa nu trebuiasca sa stau cu ochii in 4 dupa orice pietricica si denivelare. O alta optiune ar fi o motocicleta insa nu as vrea sa o expun la pericolele din trafic + doua echipamente de calitate costa lejer careva mi de euro. Nu am un buget dar preferabil sa aiba un pret decent.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E greu de mers in tandem, mai greu ca individual pentru ca cere coordonare in plus pe langa echilibru si daca partenerul nu stie sa mearga cu bicicleta e ca si cum ai incerca sa inoti cu un pietroi legat de gat.
Daca nu vrea sa invete sa mearga cu bicla de ce o fortezi?

#3
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Friskey, on 22 iunie 2022 - 05:04, said:

E greu de mers in tandem, mai greu ca individual pentru ca cere coordonare in plus pe langa echilibru si daca partenerul nu stie sa mearga cu bicicleta e ca si cum ai incerca sa inoti cu un pietroi legat de gat.
Daca nu vrea sa invete sa mearga cu bicla de ce o fortezi?
isi da drumul imediat dar nu are incredere sa mearga singura Posted Image

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai ia-i o bicicleta cu acceleratie si e la fel ca trotineta.

Sau un kickbike electric.

Alta varianta e un supersoco daca nu sunteti prea mari.

#5
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 underb, on 22 iunie 2022 - 06:22, said:

Pai ia-i o bicicleta cu acceleratie si e la fel ca trotineta.

Sau un kickbike electric.

Alta varianta e un supersoco daca nu sunteti prea mari.
Ma gandeam la ceva de genul Smart Balance SB50, dar lumea nu pare foarte multumita.
Nu vrea sa merga singura, poate numai daca e triciclu, are si carnet de vreo 6 ani si nu cred ca a condus 200km Posted Image
Ar merge un Supersoco dar daca pana la urma ajungem la motor, cred ca o sa aleg ceva cu care putem face si drumuri putin mai lungi si deja nu stiu ce as alege, poate un sv650 cu ABS

Edited by HightLink, 22 June 2022 - 06:36.


#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,824
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce zici trag concluzia ca nici tu si nici ea nu stiti defapt ce vreti.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Tandemul e periculos, una e sa mergi pe drum necirculat alta e prin trafic , printre masinu nu recomand deloc .
Daca doreste sa invete mersul pe bicicleta e ok , daca nu ...nu, nu poti obliga un om sa faca ce vrei doar tu ca nu e sluga nimanui .
Daca doreste sa invete cumperi o bicicleta simpla cu roti de 20 inch si sa se plimbe drept pe o alee , dupa ce prinde miscarea si echilibrul poate trece la next level .

#8
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 tehnics, on 22 iunie 2022 - 09:04, said:

Din ce zici trag concluzia ca nici tu si nici ea nu stiti defapt ce vreti.
Stim ce vrea ea, nimic! :-D Dar initiatorul nu vrea sa inteleaga.

N-o forta initiator, daca nu e de ea, nu ai ce face... O fortezi si cine stie, se intampla o nenorocire... strict parerea mea

#9
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
SI eu si sotia stim sa mergem pe bicicleta, intr-un concediu am gasit la cazare o bicicleta de tandem in sopron si am zis sa incercam si noi :))
Pentru cine crede ca are gatul prea drept, recomandam biciclitul in tandem :))))

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am motor Bosch Performance Line de 250W si 65Nm si este deosebit de puternic. Cantaresc lejer peste suta si motorul efectiv nu ma simte. Trebuie sa merg pe Sport ca sa il tin in frau ca altfel pe Turbo zboara de sub mine....la deal cu vant din fata.

Si am si scaun de copil si car copilul in fiecare dimineata la cresa (10 kg copilul + vreo 5 scaunul). City Bike, deci pozitie inalta. Adica aerodinamica de sifonier.

Deci nu, nici vorba de motor slab la 250 W de la un brand renumit.

Am si delimitat bicla si merg cu ea cu 35 la ora in mod curent in orice conditii. Bateria tine cam 50-55 km pe Turbo in modul limitat la 25 la ora si cam 35km in modul delimitat si in care eu bag 30-35 kmph. Powerpack de 500Wh.

Edited by abac, 22 June 2022 - 10:03.


#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017

 GaBogdan, on 22 iunie 2022 - 09:45, said:

Stim ce vrea ea, nimic! :-D Dar initiatorul nu vrea sa inteleaga.

N-o forta initiator, daca nu e de ea, nu ai ce face... O fortezi si cine stie, se intampla o nenorocire... strict parerea mea
Sunt persoane care isi impun fortat punctul de vedere , placerile, dorintele si cand se termina tragic o dau la intors. Asa au aparut casele ce la intrare trebuie sa treci prin baie 'ca asa a vrut sotu' , scara interioara blocata spre etaj cu muraturi si scule iar accesul este prin exterior pe o scara incropita de lemn 'ca asa a vrut sotu' , el betiv ordinar forteaza sotia sa-si ia carnet sa-l recupereze din carciumi etc
Personal la temperamentul meu bicicleta ar ajunge in jurul gatului pe post de lantisor ...

#12
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Daca spui ca mergeati cu trotinete electrice, si sper ca individual, nu amandoi calare pe una, atunci stie sa isi tina echiliblul si sa mearga si pe o bicicleta, doar ca nu constientizeaza.
Bicicleta in tandem e moartea pasiunii, iti trece cheful imediat, mai bine inchiriezi pentru inceput una si vezi cum e.
Apoi, ai unde sa o tii? Ca daca stai la bloc la etajul 7, nu confortabil sa cari atelajul pe scari.
Mai bine scuter electric.

#13
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Nu caut bicicleta in tandem, nu inteleg de unde a.ti tras concluzia asta, caut ceva gen Pegas Partizan pe care se merge ca pe scuter/motor ca si pozitie, sau ca o fortez sa faca asta cand am explicat ca se simte in siguranta sa mearga cu mine si nu vrea singura, dar ma rog, cred ca voi nu o cunoasteti daca credi ca e genul de persoana pe care sa o convingi sa faca ce nu vrea Posted Image
Am mai explicat si ca, caut bicicleta pt ca e mai putin periculos decat un motor, adica putem folosi pistele pt biciclete in loc sa mergem prin trafic...

 abac, on 22 iunie 2022 - 09:59, said:

Eu am motor Bosch Performance Line de 250W si 65Nm si este deosebit de puternic. Cantaresc lejer peste suta si motorul efectiv nu ma simte. Trebuie sa merg pe Sport ca sa il tin in frau ca altfel pe Turbo zboara de sub mine....la deal cu vant din fata.

Si am si scaun de copil si car copilul in fiecare dimineata la cresa (10 kg copilul + vreo 5 scaunul). City Bike, deci pozitie inalta. Adica aerodinamica de sifonier.

Deci nu, nici vorba de motor slab la 250 W de la un brand renumit.

Am si delimitat bicla si merg cu ea cu 35 la ora in mod curent in orice conditii. Bateria tine cam 50-55 km pe Turbo in modul limitat la 25 la ora si cam 35km in modul delimitat si in care eu bag 30-35 kmph. Powerpack de 500Wh.

Probabil are mai mult cuplu, trotineta mea are 600w si mi se pare lenta uneori

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Trotineta ta are o singura viteza. Bicicletele cu mid-drive (motor atasat pedalelor) au macar 6 viteze. Evident ca se si catara mai bine si si fug mai bine in comparatie cu un hub motor.
Asta la modul general. Altfel, impresiile personale ale colegului abac nu sunt o sursa prea grozava de informare. Ia si tu mai mult la modul orientativ postarile lui.

#15
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 underb, on 23 iunie 2022 - 10:31, said:

Trotineta ta are o singura viteza. Bicicletele cu mid-drive (motor atasat pedalelor) au macar 6 viteze. Evident ca se si catara mai bine si si fug mai bine in comparatie cu un hub motor.
Asta la modul general. Altfel, impresiile personale ale colegului abac nu sunt o sursa prea grozava de informare. Ia si tu mai mult la modul orientativ postarile lui.
Multumesc de info, acum sens Posted Image

Edited by HightLink, 23 June 2022 - 15:06.


#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 HightLink, on 22 iunie 2022 - 15:04, said:

...cred ca voi nu o cunoasteti daca credi ca e genul de persoana pe care sa o convingi sa faca ce nu vrea Posted Image
Am mai explicat si ca, caut bicicleta pt ca e mai putin periculos decat un motor, adica putem folosi pistele pt biciclete in loc sa mergem prin trafic...

Iei 2 biciclete normale, de oras (macar a ei) si sa invete prin parc... drumuri/ alei fara masini etc
Daca nici asa nu e ok las-o in pace... fiindca nu vrea .

Asa sa arate bicicleta, NU frane pe disc / suspensii / alte minuni care mai mult incurca in oras si pe incepatori.

[ https://i.stack.imgur.com/Zhnky.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 25 June 2022 - 13:33.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Cum exact incurca franele pe disc in oras sau pe un incepator?

Dar suspensia?

Si la masini incurca suspensia pe incepatori? Sau franele pe disc?

Edited by abac, 25 June 2022 - 16:50.


#18
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 sirgoofy, on 25 iunie 2022 - 13:32, said:

Iei 2 biciclete normale, de oras (macar a ei) si sa invete prin parc... drumuri/ alei fara masini etc
Daca nici asa nu e ok las-o in pace... fiindca nu vrea .

Asa sa arate bicicleta, NU frane pe disc / suspensii / alte minuni care mai mult incurca in oras si pe incepatori.
[ https://i.stack.imgur.com/Zhnky.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi de sfat.
Singura nu vrea, s.a urcat o singura data si a spus ca ii e frica, culmea ca e foarte ok sa se urce pe motor atata timp cat ii iau echipament complet asa ca ramane de vazut pana la urma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate