Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Codul Fiscal al Romaniei (2022+) - modificari, norme metodologice noi, acte normative conexe , cutume, tendinte, previziuni, aplicare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
894 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Stimati colegi ,

Am zis sa avem si un topic cu Codul Fiscal al Romaniei - fata de care sunt atatea discutii in ultima vreme , sa centralizam informatiile din mass-media , normele metodologice, modificarile , tendintele - care in prezent sunt de schimbare a procedurilor de impozitare, de schimbare a plafoanelor, ar ajuta unde scrie un jurist sa intervina un contabil si tot asa, fiecare cu experienta lui individuala, fiecare cum este afectat de noile modifcari precum si de cele aflate in discutie pentru a fi aduse.

Ca referinta, atasez link cu forma consolidata in urma modificarilor de acum 4 zile : https://legislatie.j...Document/171282

Multumesc moderatorilor pentru validare topic.

Edited by Malineanu, 21 June 2022 - 18:44.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Se straduiesc ele firmele de contabilitate, cu abonamente platite si tot tacamul, sa tina pasul cu modificarile Codului Fiscal si nu reusesc intotdeauna.
Discutii pot fi, realitatea e destul de trista.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMalineanu, on 21 iunie 2022 - 18:43, said:

Am zis sa avem si un topic cu Codul Fiscal al Romaniei - fata de care sunt atatea discutii in ultima vreme , sa centralizam informatiile din mass-media
De ce ?

#4
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postcrocko.dilul, on 21 iunie 2022 - 19:44, said:

Se straduiesc ele firmele de contabilitate, cu abonamente platite si tot tacamul, sa tina pasul cu modificarile Codului Fiscal si nu reusesc intotdeauna.
Discutii pot fi, realitatea e destul de trista.

Pai modificările oficiale apar pe portalul instantelor, la zi , insa nu te ajuta cu nimic daca tu faci plasamente pe un an si din ian 2023 vor aplica pt CASS si alte cote plafonul de 6 salarii minime.

Ca sa fi avut o reactie eficienta ar fi trebuit o previziune cu 12 luni avans.

Este doar un exemplu.

Apoi sunt cei 560000 de romani care vor fi verificati de ANAF in 2022, conform noilor directive anuntate acum 2 zile.



View Postandreic, on 21 iunie 2022 - 20:26, said:


De ce ?

Pai cine are primul informatia , o poate posta.

Forumul era o piata unde se strangeau, discutau, se informau anticii si uneori generau idei stralucite la problemele cotidiene, mai ales cand se punea tara la cale .

Prima imagine a democratiei intr un forum a aparut.

Si primele fiscalizari tot acolo au fost discutate.

Probabil nu s-au schimbat prea multe in 2000 de ani, unde se strang mai multi se va discuta si de taxe, deci este ok un topic pt "Biblia" fiscala

Edited by Malineanu, 21 June 2022 - 22:10.


#5
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am gasit despre ce vorbeam:

https://economie.hot...ul-afiseaza.htm

https://www.startupc...vern-profit.htm

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMalineanu, on 21 iunie 2022 - 22:04, said:

Apoi sunt cei 560000 de romani
la care coadă se așează cei 500.000?

am scăpat 60000

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMalineanu, on 21 iunie 2022 - 18:43, said:

Ca referinta, atasez link cu forma consolidata in urma modificarilor de acum 4 zile : https://legislatie.j...Document/171282
Link-ul e către o pagină cu conținut dinamic - va afișa întotdeauna textul actualizat pînă la data vizualizării paginii. Dacă vrei o dată anume ca referință, folosești meniul din stînga cu istoricul consolidărilor.

#8
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostEMPP, on 22 iunie 2022 - 10:25, said:

la care coadă se așează cei 500.000?

am scăpat 60000

Cica 561000 ar fi, nu se aseaza la coada, vor fi vizitati - nici eu nu stiu mai multe decat scrie in mass media - vezi declaratiile Lucian Heiuş, președintele ANAF

View Postradunic, on 22 iunie 2022 - 12:44, said:

Link-ul e către o pagină cu conținut dinamic - va afișa întotdeauna textul actualizat pînă la data vizualizării paginii. Dacă vrei o dată anume ca referință, folosești meniul din stînga cu istoricul consolidărilor.

La data editarii postarii, astea erau circumstantele.

Oricum , prea multe info despre ... "Statul vrea să ia contribuții sociale (CAS și CASS) de la mai mulți contribuabili și pentru o bază de taxare mai mare. Astfel, în cazul altor venituri decât salariile, se lucrează la 2 plafoane noi pentru plata contribuțiilor. Pe lângă actualul plafon, echivalentul a 12 salarii minime pe economie, s-ar putea introduce un plafon de 6 salarii minime, respectiv de 24 salarii minime." - n-am mai gasit si trebuie asteptat pana apar ca si completari ...

#9
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Au zis la radio ca vom cunoaste Noile modificări privind Codul fiscal și Codul de procedură fiscală in maxim o luna ...

#10
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

View PostMalineanu, on 22 iunie 2022 - 13:25, said:



Cica 561000 ar fi, nu se aseaza la coada, vor fi vizitati - nici eu nu stiu mai multe decat scrie in mass media - vezi declaratiile Lucian Heiuș, președintele ANAF



La data editarii postarii, astea erau circumstantele.

Oricum , prea multe info despre ... "Statul vrea să ia contribuții sociale (CAS și CASS) de la mai mulți contribuabili și pentru o bază de taxare mai mare. Astfel, în cazul altor venituri decât salariile, se lucrează la 2 plafoane noi pentru plata contribuțiilor. Pe lângă actualul plafon, echivalentul a 12 salarii minime pe economie, s-ar putea introduce un plafon de 6 salarii minime, respectiv de 24 salarii minime." - n-am mai gasit si trebuie asteptat pana apar ca si completari ...

asta ma intereseaza si pe mine

Edited by calinjack, 14 July 2022 - 06:19.


#11
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postcalinjack, on 14 iulie 2022 - 06:19, said:



asta ma intereseaza si pe mine

Probabil a aparut forma finala. Acum 3 zile ziceau la radio ca e gata, finalizata, agreata.

Edited by Malineanu, 14 July 2022 - 12:18.


#12
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Aici parca nimic de cele 6 luni ... https://cursdeguvern...le-noutati.html

Se propune, pentru veniturile din cedarea folosinței bunurilor, altele decât veniturile din arendă și din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, stabilirea venitului impozabil la nivelul venitului brut.

https://cursdeguvern...-prevederi.html

Se propune modificarea bazei anuale de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate, în cazul persoanelor care realizează venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit prevederilor titlului II sau titlului III, venituri din cedarea folosinței bunurilor, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, venituri din investiții și venituri din alte surse, din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 6 salarii minime brute pe țară:
a) nivelul a 6 salarii minime brute pe țară, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 6 și 12 salarii minime brute pe țară;
b) nivelul de 12 salarii minime brute pe țară, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 12 și 24 salarii minime brute pe țară;
c) nivelul de 24 salarii minime brute pe țară, în cazul veniturilor realizate de peste 24 salarii minime brute pe țară.

Si nu stiu daca este forma finala ... https://mfinante.gov...27_04072022.pdf

Edited by Malineanu, 15 July 2022 - 16:17.


#13
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
salut.am um job normal de 8 ore.pe langa asta mai am un job de 2 ore.la cele 2 ore o sa platesc taxe integrale de la 1 august?

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,512
  • Înscris: 13.03.2005
Nu tu, angajatorul.

#15
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
ok.intrebarea era daca o sa plateasca integral chiar daca sunt 2 ore?

oricum nu are sens.sa lucrezi un sfert de norma si sa platesti taxe de norma intreaga.fa un calcul.angajatorul plateste mult su tu ramai cu ciuciu!

#16
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
daca esti angajat cu 2 ore pe salariul minim,ai 637.5 brut,din care statul iti retine 638 cas si din ce ramane iti retine cass si apoi impozit.🤔

#17
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Pe mine ma intereseaza proiectul de ordonanta pe partea cealalta, in toate toate cele 3x2 cazuri, deopotriva - cand contribuabilul are venituri:

Caz 1. din dividende/dobanzi etc - mai mari de 6 salarii minime brute

SI/SAU

Caz 2. alte venituri extrasalariale (arende / inchirieri si nu mai stiu ce ar fi pe aici...) care adunate si acestea - ar fi mai mari de 6 salarii minime brute

in urmatoarele situatii corespunzatoare anului fiscal:

a) contribuabilul are alte venituri salariale in tara pt care plateste deja impozite si taxe

b) contribuabilul NU are alte venituri salariale in tara, are mai precis venituri neimpozabile in Ro (sunt impozitate in alta jurisdictie fiscala - exceptate de CF)

c) contribuabilul nu are alte venituri salariale de nici un fel - doar venituri ocazionale fara caracter permanent, in Ro

cum se calculeaza contributiile CASS si CAS in toate aceste 6 cazuri.

In mod special m-ar interesa cazurile

1b - se pare ca plateste CASS corespunzator 6 luni sal min

1c- se pare ca plateste CASS corespunzator 6 luni sal min si

(1+2)c - se pare ca plateste CASS corespunzator 6 luni x 2 sal min - aici pare ca nu s-a schimbat nimic, ca tot la echivalent de 12 luni se ajunge

#18
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
https://home.kpmg/ro...g--16-2022.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate