Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inaltime parapet fereastra

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am livingul din poza la rosu. Pozitia din poza este fix ca orientarea punctelor cardinale din teren. Camera are 5.30 x 4.15m. Am fereastra din dreapta, latime 80cm. Braul ei va fi 85cm, e facuta mai mult pentru putina lumina dimineata (e rasaritul) si sa faca curent cand sunt deschise doua in zone relativ opuse.

Fereastra mare (250cm) este asezate pe S-V. Va avea o aparatoare (partea gri), vara nu va bate soarele in ea, doar in restul anului. Va avea 3 elemente, din care cel din mijloc oscilo-batant, celelalte fixe (am zis ca e destul cat timp se deschide si cel de pe celalalt perete)

Acum, dilema. Aveam de gand sa fac un parapet de 60cm, adica 3 randuri de caramida (minus 15cm sapa+izolatia). Daca as lasa 4 randuri, ar iesi un parapet clasic, de 85cm, cum e la blocurile vechi si la majoritatea caselor. Pe mine m-ar fi incantat 60cm, pentru ca in fata va fi ceva verdeata si s-ar vedea frumos. Toti cunoscutii imi spun ca 60cm e ciudat, sa las ori 85cm, ori sa merg pana jos. Voi avea incalzire in podea, deci fara calorifere, insa n-as merge pana jos, ca nu vreau sa compromit casa termic. Stiu ca ajuta un pic cand bate soarele iarna, dar in zilele cu ger posibil sa faca fata greu incalzirea. Plus de asta, la 60cm vezi florile sau tufe, ce dracu or fi, insa cu geam pana jos o sa vad terasa de 2m din fata geamului, adica nimic interesant. In plus, cu geam pana jos posibil sa ajunga si soarele vara in partea de jos si sa incinga camera. Deci, geam pana jos iese din calcul, raman celelalte 2 variante.

Deci, voi ce ati alege, 60cm, sau 85cm?

Attached Files


Edited by Cyanid3, 21 June 2022 - 18:41.


#2
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 03.02.2010
La mine e destul de asemănător, mai puțin orientarea (terasa e spre sud, fereastra spre vest). Eu am lăsat doar două rânduri de cărămizi la fereastră, minus șapa și încălzirea în pardoseală, bănuiesc că pervazul e pe la vreo 35 de cm de la podea.

Attached Files


Edited by lely, 21 June 2022 - 19:13.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la parter am lăsat parapetul la 20cm în timp ce la etaj l-am făcut clasic, 80 sau 85cm, nu mai știu exact.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Au dreptate prietenii.
Daca faci de 60 (minus alaea, alea) ar mege o bancuta din aia, am vazut pe undeva pe-aici, nu mai stiu unde. Parca la @DYI
Dar intreb, la receptie iti va fi totuna?

ca aici

#5
gambit36

gambit36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.05.2022
O intrebare retorica, doar din caramida in caramida merge?

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
merge si fractii, dar asa e mai comod.

#7
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postgambit36, on 21 iunie 2022 - 19:38, said:

O intrebare retorica, doar din caramida in caramida merge?

Nu, ar putea umple si cu altceva (caramida nu vor sa taie, cica e prea greu), dar care e ideea ta? As putea face de 70cm? Sau ce? Ce sens are intrebarea ta?

Da, la receptie imi va fi totuna.

PS: Si nu e 60cm minus alea-alea, 60cm fix raman final.

Edited by Cyanid3, 21 June 2022 - 20:08.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostCyanid3, on 21 iunie 2022 - 18:40, said:

Aveam de gand sa fac un parapet de 60cm, adica 3 randuri de caramida (minus 15cm sapa+izolatia).


#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Da, ba! 75cm - 15cm = 60cm.

Sunt inca in moderare, de ce-mi irosesti mesajele cu chestii inutile?

#10
gambit36

gambit36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.05.2022

View PostCyanid3, on 21 iunie 2022 - 20:08, said:

As putea face de 70cm? Sau ce? Ce sens are intrebarea ta?

Exact! Il faci cat vrei. Problema ii ca din momentul in care ai mai multe optiuni stai si cugeti, ba mesterul zice 85, ba X zice ca poti sa-l faci si de 69.
In descrierea problemei ai venit cu argumente pro 60. Iti recomand doar sa vizualizezi inaltimea geamurilor, 60 vs 85, nu cumva sa nu iti pice acestea cu tronc.

Perfect nu va fi, fiecare are avataje si dezavantaje.

Edited by gambit36, 21 June 2022 - 20:42.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostCyanid3, on 21 iunie 2022 - 20:27, said:

Da, ba! 75cm - 15cm = 60cm.

Sunt inca in moderare, de ce-mi irosesti mesajele cu chestii inutile?

Nu-ti irosesc nimic, le irosesti singur.
Daca esti invatat cu "ba" n-am sa te dezvat eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate