Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fibra RDS prinsa de exteriorul gardului vecinului

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ciancu

Ciancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.11.2013
Salut,

M-am mutat recent in noua mea casa, vechiul proprietar mi-a lasat intr-un colt al curtii aproximativ 3 metrii cubi de lemne pe care m-am hotarat sa ii mut in magazie. In spatele lemnelor am gasit fibra rds, care intra in curte prin gard, apoi in magazia mea, prin spatele peretelui de rigips, iese pe cealalta parte a magaziei, si dupa intra in casa. Cel mai apropiat stalp e la 50m, am presupus ca fibra vine prin pamant si iese in magazie.

Am urmarit cablul si am constatat ca acesta este prins de gardul vecinului meu pana la stalp (poze atasate).
Vecinul inca nu s-a plans, dar mai mult ca sigur o sa il deranjeze daca o sa vrea sa lucreze la gard. In plus, terenul liber din dreapta care apare in poze a fost achizitonat de un viitor vecin, care nu o sa stea cu fibra mea pe fatada interioara a gardului lui.

Am sunat la RDS si mi-au spus ca nu au ce sa faca, pana nu se plange unul din vecini. Dupa ce am facut mai mult galagie, au spus ca o sa vina un coleg sa constate dar ca in mare nu se poate face nimic, mai mult s-ar putea sa fiu debransat daca nu au o alta ruta.

A mai trecut cineva printr-o situatie similara? Niste sfaturi despre cum as putea forta o traiectorie mai normala a cablului, ca sa nu ma trezesc cu e taiat la un moment dat de un vecin pe buna dreptate?

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  2.jpeg   515.03K   226 downloads
  • Attached File  1.jpeg   345.05K   221 downloads

Edited by Ciancu, 21 June 2022 - 15:15.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In pozele alea se vad doar niste balarii jalnice
Nu cred ca se poate sugera o traiectorie "normala" in conditiile astea Posted Image

#3
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
prinde si tu fibra sub coama aia de tigla si nu mai deranjeaza pe nimeni

#4
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008
Ai si un alt stalp mai aproape de terenul tau?
Sau singurul traseu posibil este peste terenul unuia dintre cei doi vecini?

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009
Pe scurt: fie te intelegi cu vecinii si gasiti de comun acord o solutie ca fibra aia sa ajunga pana la voi, fie RDS te deconecteaza ca nu are suport pentru fibra. Nu o sa iti monteze ei stalpi, sa faca sapatura, etc pentru un singur client... Trebuie sa te zbati tu putin daca ai nevoie de fibra aia optica.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Casa ce se vede in poze e a ta sau a vecinului?

#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Iti muti tu fibra pe unde vrei, optional iei niste copex sau teava ceva daca vrei o tragi prin pamant, iti iei cazmaua si tarnacopul si ii faci traseu.
Bafta

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Exact. Subteran e singura solutie. Ar fi bine sa ceri sfaturi de la ei, va trebui sa sectionezi fibra sa o bagi prin tub, si tot ei ti-o sudeaza la loc...

Edited by 2Unlimited, 21 June 2022 - 19:13.


#9
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
In primul rand, ai identificat un posibil traseu "normal" ?
Sau astepti ca RDS-ul sa vina cu solutii?

#10
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008
Pare ca initiatorul topicului nu prea este interesat de o solutie.
A lansat o intrebare si apoi a considerat ca nu mai este necesar sa ofere mai multe detalii despre situatia exacta din teren.

#11
Ciancu

Ciancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.11.2013
Salut,

Am fost in concediu si nu am mai urmarit threadul, multumesc pentru sfaturi.

 Xman_ghio, on 21 iunie 2022 - 17:34, said:

Pe scurt: fie te intelegi cu vecinii si gasiti de comun acord o solutie ca fibra aia sa ajunga pana la voi, fie RDS te deconecteaza ca nu are suport pentru fibra. Nu o sa iti monteze ei stalpi, sa faca sapatura, etc pentru un singur client... Trebuie sa te zbati tu putin daca ai nevoie de fibra aia optica.

In urma insistentelor am reusit sa ajung la un om de teren care nu m-a vizitat inca dar s-a uitat pe harta lor tehnica si mi-a spus ca ar putea adauga un stalp mai aproape.

 robert23mg, on 21 iunie 2022 - 19:03, said:

Iti muti tu fibra pe unde vrei, optional iei niste copex sau teava ceva daca vrei o tragi prin pamant, iti iei cazmaua si tarnacopul si ii faci traseu.
Bafta

Asa mi-ar placea si mie cel mai mult, dar nu am dreptul sa sap eu pe unde ma duce capul, mai ales ca terenul prin care ar trebui sa trag fibra nu imi apartine.

 valirex, on 21 iunie 2022 - 21:15, said:

In primul rand, ai identificat un posibil traseu "normal" ?
Sau astepti ca RDS-ul sa vina cu solutii?

Initial asteptam RDS sa vina cu solutii, dar cum mi-au dat cu flit le-am cerut sa mi l traga aerian, fix pe deasupra gardului. Imi montez pe casa un carlig in care sa prind fibra si nu mai deranjeaza pe nimeni, dar e urat si va trebui sa vorbesc cu vecinii in prima faza. Dupa ce am tot insistat cu telefoane, au spus ca trimit pe cineva luna asta sau saptamana viitoare. Cel mai bine ar fi sa mi puna un stalp pe drumul de acces unde as putea sapa si sa mi pun copex prin care sa trag fibra, sau macar aerian dar sa nu traverseze curtea unui vecin.

 Phobos, on 21 iunie 2022 - 17:41, said:

Casa ce se vede in poze e a ta sau a vecinului?

E casa vecinului, daca ar fi fost gardul meu nu mai era nici o problema, il treceam printr un copex pe interiorul gardului sau sapam.



Pe scurt, astept sa mi vina omul de teren sa se uite, updatez eventual cu poze daca se schimba ceva.

Edited by Ciancu, 27 June 2022 - 15:03.


#12
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008

 Ciancu, on 27 iunie 2022 - 15:02, said:

Initial asteptam RDS sa vina cu solutii, dar cum mi-au dat cu flit le-am cerut sa mi l traga aerian, fix pe deasupra gardului. Imi montez pe casa un carlig in care sa prind fibra si nu mai deranjeaza pe nimeni, dar e urat si va trebui sa vorbesc cu vecinii in prima faza. Dupa ce am tot insistat cu telefoane, au spus ca trimit pe cineva luna asta sau saptamana viitoare. Cel mai bine ar fi sa mi puna un stalp pe drumul de acces unde as putea sapa si sa mi pun copex prin care sa trag fibra, sau macar aerian dar sa nu traverseze curtea unui vecin.


Daca drumul de acces este drum de servitute, nu au voie sa monteze un stalp, fiind proprietate privata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate