Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Pot asista la cursuri la o facultate daca nu sunt inscris acolo?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
omdisperat

omdisperat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2022
Intrebare,e posibil sa asist la cursuri la o facultate daca nu sunt inscris acolo?Intru ca la mn acasa sau cum se procedeaza?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
daca ceri voie profesorului si nu ii deranjezi ora, va fi mai mult decit incintat sa asisti la cursul sau

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Am fost si eu la vreo 2 cursuri din curiozitate la o facultate cu care nu aveam treaba. Nu te intreaba nimeni nimic.
Dar gasesti cursuri pe net cam din orice domeniu vrei, de la facultati de top din lume.

#4
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
Poti asista la orice curs doresti.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Eu am fost pe vremuri si la examene. In locul altora, la alta facultate vreau sa zic. Cred ca s-a prescris.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Hahaha
Si eu am fost la o teza la fizica din liceu sa-i ajut pe unii colegi de camin care invatau la alt liceu.
Mi-au dat foaia pe fereastra si tot pe fereastra le-am dat si eu rezolvarea la cateva probleme.
S-a prescris si la mine.
:)

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 omdisperat, on 19 iunie 2022 - 19:02, said:

Intrebare,e posibil sa asist la cursuri la o facultate daca nu sunt inscris acolo?Intru ca la mn acasa sau cum se procedeaza?
teoretic iti pot interzice sa intri in facultate sau poti fi dat afara din sala
practic sunt prea multi studenti ca sa te verifice cineva. cat timp nu deranjezi pe nimeni n-ar trebui sa ai probleme in a asista la un curs.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 __Dan__, on 19 iunie 2022 - 22:35, said:

Eu am fost pe vremuri si la examene. In locul altora, la alta facultate vreau sa zic. Cred ca s-a prescris.

 maccip, on 19 iunie 2022 - 23:48, said:

Si eu am fost la o teza la fizica din liceu sa-i ajut pe unii colegi de camin care invatau la alt liceu.

D-aia s-a dus invatamantu' dracului din cauza voastra, :lol:

#9
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011

 __Dan__, on 19 iunie 2022 - 22:35, said:

Eu am fost pe vremuri si la examene. In locul altora, la alta facultate vreau sa zic. Cred ca s-a prescris.

 maccip, on 19 iunie 2022 - 23:48, said:

Hahaha
Si eu am fost la o teza la fizica din liceu sa-i ajut pe unii colegi de camin care invatau la alt liceu.
Mi-au dat foaia pe fereastra si tot pe fereastra le-am dat si eu rezolvarea la cateva probleme.
S-a prescris si la mine.
Posted Image

Timpul de prescriptie pentru faptele voastre e de 8 ani. Daca au trecut 8 ani de atunci puteti sta linisiti...

#10
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 07.01.2016
Poți veni liniștit, dacă discuți în prealabil cu profesorul, chiar ne bucurăm să avem oameni interesați. Problema e, în perioada asta, că s-au terminat cursurile, așa că poți încerca după 1 octombrie.

#11
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 10.10.2005

 emacom, on 20 iunie 2022 - 08:52, said:

Poți veni liniștit, dacă discuți în prealabil cu profesorul, chiar ne bucurăm să avem oameni interesați. Problema e, în perioada asta, că s-au terminat cursurile, așa că poți încerca după 1 octombrie.

Dar poate participa la examene, ca acum sunt sesiunile pe la facultatiile tehnice sau medicina mai incolo putin.

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Omul vroia sa participe si ....  ghinion, tocmai s-au teminat cursurile  :)  La anul probabil tot prin Iunie o sa se trezeasca.

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
In teorie, cursul e o prelegere libera. Dar nu stiu daca in practica asta inseamna ca un om care n-are dreptul sa fie in facultatea respectiva poate asista.
Cand eram in anul I, aveam la un curs o profesoara destul de rea. Pe langa faptul ca avea metodele ei sa pretinda prezenta ca obligatorie, avea si o memorie deosebita si spirit de observatie (tin minte ca a depistat un coleg din fundul amfiteatrului care tinea o casca in ureche (casca mica, in ear).
Seria era mare (peste 200 de studenti). La un curs, vine ea, incepe sa vorbeasca si apoi se holbeaza la unul pe la jumatatea amfiteatrului ("Tanarul, ce cauti aici? tu nu esti din anul asta").
Am aflat ca ala era din anul II, avea restanta la acel obiect si voise sa vina la curs, palmat. L-a dat afara si cunoscand profesoara respectiva, nu stiu daca a trecut examenul.

Mie mi s-a parut ciudat, in fond tipul era de la aceeasi facultate si nu deranja cu nimic, dar pe profesoara a deranjat-o grav.
Sunt sanse mari sa nu te bage nimeni in seama si sa asisti la curs fara probleme, dar eu nu as risca, nu vad sensul, dintr-un curs sunt slabe sanse sa afli ceva ce nu poti afla din alta parte.

P.S. am avut candva o relatie furtunoasa cu o tipa de la aceeasi facultate unde invatasem eu. Eu terminam, ea era anul II cand s-a incheiat relatia. Anul urmator dadea licenta. Eu inca eram cu gandul la ea, uneori, mai ales ca relatia se terminase prost si mi-a dat prin cap sa merg si eu in sala cand prezenta licenta. Nu am facut-o si cred ca nici n-ar fi fost o idee buna, stiind ce temperament avea si ce balamuc putea iesi atunci, nu ca m-ar fi afectat personal, eu terminasem cu un an inainte si sustinusem licenta. Iti zic doar ca nu cumva ceva de genul asta sa ai si tu in cap pe ocolite, tinand cont ca pui intrebarea in iunie. Teoretic nu este interzis, practic e cu semnul intrebarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate