Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

TV expus în showroom(magazin) timp de 1an - merita sau nu la reducere

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Mai e un aspect pe care nu l-am vazut mentionat. Televizoarele moderne ( cel putin cele de firma) au precizat prin manual un regim de functionare care deobicei e dat ca nr. de ore pe zi.
Nr. de ore de functionare este logat in memoria TV-ului si poate fi verificat de cei de la service. Daca TV-ul a fost gandit sa functioneze 12 ore din 24 si el a functionat in mod constant mai multe ore pe zi, cand ajungi cu el la garantie te vor respinge pe motiv ca nu ai respectat regimul de functionare.
Bineinteles ca exista si TV-uri proiectate sa functioneze 24-7 dar au alt pret si sunt mai groase.

#56
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbinox, on 20 iunie 2022 - 11:25, said:

Mai e un aspect pe care nu l-am vazut mentionat. Televizoarele moderne ( cel putin cele de firma) au precizat prin manual un regim de functionare care deobicei e dat ca nr. de ore pe zi.
Nr. de ore de functionare este logat in memoria TV-ului si poate fi verificat de cei de la service. Daca TV-ul a fost gandit sa functioneze 12 ore din 24 si el a functionat in mod constant mai multe ore pe zi, cand ajungi cu el la garantie te vor respinge pe motiv ca nu ai respectat regimul de functionare.
Bineinteles ca exista si TV-uri proiectate sa functioneze 24-7 dar au alt pret si sunt mai groase.

Posted Image Vorbesti din auzite sau esti sigur de afirmatiile pe care le faci? Sa-ti spun eu cum sta treaba: tv Philips, a functionat timp de peste 2 ani de zile la raft cate 12 ore pe zi. Celui care l-a luat i s-a parut ca are nu stiu ce chestie la imagine si l-a dus la service. Baietii de la service chiar l-au rugat sa-i schimbe display-ul, i-au spus in fata ca au de castigat si ei din toata ecuatia asta. Nu i-a interesat sub nicio forma cate ore a functionat tv-ul, n-am auzit si vazut pana acum vreun service sa refuze garantia pe motivul numarului de ore de functionare. Crede-ma ca vorbesc in cunostinta de cauza, sa fie peste 15 ani de zile de cand am tot de-a face cu ele si nu numai. In manual nu am vazut vreodata sa scrie numarul de ore pe care un tv trebuie sa functioneze pe zi/saptamana/luna/an. Daca te referi la fisa energetica aia e alta mancare de peste si se calculeaza cu totul altfel. Auzi TV-uri sa functioneze 24-7 dar sunt mai groase! Vrei sa zici ca grosimea conteaza? Posted Image Daca LG-urile pe care le am eu acasa sunt mai groase sa inteleg ca-s proiectate sa functioneze non-stop? Stii tu ce stii dar nu stii exact, e vorba de Samsung the frame, n-are nicio legatura grosimea cu numarul de ore de functionare. In principiu orice TV poate functiona non-stop dar avand grija ce afisezi pe display, n-ai nevoie de imagini statice pentru o perioada foarte lunga de timp, oricat de bun ar fi acel TV.

Referitor la initiatorul topicului: eu as spune NU!

Edited by un_el, 20 June 2022 - 12:44.


#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa afisezi imagini statice fara problema, Samsung chiar are modul Ambient in care iti afiseaza un wallpaper la alegere.

Singurele cu probleme la imagini statice sunt ecranele OLED. La alea daca pui o imagine statica se formeza un efect de burn-in - de ex un logo la o emisiune tv foarte vizonata - schimbi canalul dar ramai cu un logo afisat de la celalalt canal, evident ceva mai sters dar nu mai scapi de el decat schimband panelul cu totul.

Edited by eiffel, 20 June 2022 - 12:58.


#58
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 24.11.2006
Stiu despre ce-i vorba... Nu-i nevoie sa-mi explici. In fine, chiar sunt curios ce TV ar vrea initiatorul sa-si ia? La brand ma refer.

Edited by un_el, 20 June 2022 - 13:07.


#59
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Vorbesti din auzite sau esti sigur de afirmatiile pe care le faci?
Pe parcursul carierei am proiectat si pus in functiune sisteme mari CCTV cu dispecerate video cu peste 10 ecrane mari. Din motive economice la unele am folosit si TV-uri in loc de monitoare dedicate.
Problema de care ziceam am avut-o cu TV-uri Samsung la care au cedat partial benzile led sau si-au pierdut mult din intensitate. Le-am reparat dar nu pe garantie desi mai aveau vreo luna de garantie, motivul fiind cel mentionat.
Oare stiu despre ce vorbesc sau stii tu mai bine din exemplul tau cu 1 TV Philips care a mers +2 ani?
N-am zis ca toate sunt asa, poate exista exceptii, poate unele service-uri inchid ochii, etc.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbinox, on 20 iunie 2022 - 11:25, said:

Mai e un aspect pe care nu l-am vazut mentionat.

L-am mentionat eu cu doua postari in urma :)

#61
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ai dreptate, mi-a scapat.Posted Image

#62
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbinox, on 20 iunie 2022 - 14:29, said:

Pe parcursul carierei am proiectat si pus in functiune sisteme mari CCTV cu dispecerate video cu peste 10 ecrane mari. Din motive economice la unele am folosit si TV-uri in loc de monitoare dedicate.
Problema de care ziceam am avut-o cu TV-uri Samsung la care au cedat partial benzile led sau si-au pierdut mult din intensitate. Le-am reparat dar nu pe garantie desi mai aveau vreo luna de garantie, motivul fiind cel mentionat.
Oare stiu despre ce vorbesc sau stii tu mai bine din exemplul tau cu 1 TV Philips care a mers +2 ani?
N-am zis ca toate sunt asa, poate exista exceptii, poate unele service-uri inchid ochii, etc.

Oare am vazut doar un singur televizor in peste 15 ani de zile? Curios, eu am impresia ca au fost mii daca nu zeci de mii, posibil sa fi visat cu ochii deschisi. Si da, a fost doar un exemplu! Daca e vorba de produse luate "pe firma" au doar un singur an de zile garantie, asta-i legea. Pana acum n-am avut ocazia sa vad produse refuzate la service pe motivul orelor de functionare, nici macar o singura data, indiferent daca au fost achizitionate de catre o persoana fizica sau juridica. Sunt foarte interesat sa vad si eu unde scrie in manual cat trebuie sa functioneze un tv...

#63
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am cumpărat acum vreo șase, șapte ani din Flanco un  televizor smart expus și am avut reducere de vreo 700 lei. Era un Philips cu android și încă merge bine mersi fără probleme.
Deci am fost mulțumit de alegerea făcută.

Edited by wertyck, 02 July 2022 - 12:07.


#64
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJuly02, on 19 iunie 2022 - 00:57, said:

... TV expus...

@July, ce ai făcut, ai luat aparatul?!
Ai renunțat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate