Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

TV expus în showroom(magazin) timp de 1an - merita sau nu la reducere

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Ia banii și ia unul nou în banii aia. 4k, smart, diagonala 150. https://altex.ro/tel...pd/UHD58SC680K/

#38
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Daca tv a stat pe modul normal cu filme si mjzica puse de ei, e ca un tlelevizor uzat 1 an de zile continuu.....

Daca tv a fost mereu pe modul lui interior prezentare, atunci el e gandit sa faca power save etc :) special pt a fi expus deci e ok comparat cu reducerea.

#39
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Eu nu as risca daca ar fi vorba de Altex/MediaGalaxy daca de ei ar fi vorba .M-am ars cu garantiile lor teoretice.

#40
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am luat un TV care a fost expis in magazin... avea 800 ore de functionare. Deci a fost expus in magazin vreo 70 zile (12 ore/zi)

Dar reducerea a fost foarte mare fiind un TV scump... TV-ul in magazin la ei era vreo 15.000 RON, si cel mai ieftin pe net era 12.000 RON. Eu l-am luat la pretul de 6000 RON, deci reducerea reala vreo 6000 RON (sau 9000 RON) cum zicea magazinul.

#41
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
19 inch ?!?!

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Stii cat costau televizoarele LCD in 2005?

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 July02, on 19 iunie 2022 - 02:45, said:

8-22 au programul


nu mai stiu daca au sau nu posibilitatea la extragarantie, dar cu extragarantie s-ar merita ?


reducerea e de 700 lei din 2000lei si a aparut in anul 2020 pe piata

4K Ultra HD smart 140cm LED simplu
te invirti in jurul cozii! la banii aia, daca te tine 3 ani si 2 saptamani este suficient!

#44
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

 abac, on 19 iunie 2022 - 11:42, said:

Stii cat costau televizoarele LCD in 2005?

Care e raționamentul pentru care ai cumpăra chiar în 2005 un TV LCD mult mai mic, mult mai scump și cu o imagine mult mai slabă decât a CRT-urilor acelor ani  ?

Edited by eddy_teer, 19 June 2022 - 12:05.


#45
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ca sa se intrebe, cum era vorba aia romaneasca?

#46
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Eu în 2005 am cumpărat un monitor LCD LG de 17 inch, m-a costat 800 de lei. A funcționat perfect 15 ani! Anul trecut a crăpat și am cumpărat un Acer LED de 21.5 inch cu panou VA, ăsta m-a costat doar 280 de lei ... Imaginea la Acer e mult peste imaginea LG-ului din 2005 (LCD TFT) dar nu cred că mă va ține 15 ani ...

Edited by eddy_teer, 19 June 2022 - 14:08.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

 andreic, on 19 iunie 2022 - 09:15, said:


Inca mai exista tv-uri fierbinti, ineficiente energetic ? :)

Cred că este cum a zis @eiffel la #32.
Plus diagonala mare.

 abac, on 19 iunie 2022 - 09:21, said:

Cel mai longeviv TV pe care l-am avut vreodata a fost un LG ...

În dormitor am tot marca aia, de 13 ani, fără probleme.

#48
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
am aflat ca e de la sfarsitul lui decembrie.2021 in magazin

deci sa zic maxim vreo 6luni a stat expus acolo de prezentare in magazin

ia garantia care o dau ei acuma e 2ani nu mai e 3ani ca inainte si nu se poate extinde

- In conditiile astea merita ?

 alexandrualexww2, on 19 iunie 2022 - 10:18, said:

Daca tv a fost mereu pe modul lui interior prezentare, atunci el e gandit sa faca power save etc Posted Image special pt a fi expus deci e ok comparat cu reducerea.
nu cred ca era pe mod de prezentare ci pe canale tv de pe cablu tv, dar care e treaba cu modul de prezentare il uzeaza mai mult decat pe filme nu?

Edited by July02, 19 June 2022 - 17:05.


#49
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 eiffel, on 19 iunie 2022 - 07:26, said:

Initiator - TV-urile de showroom sunt forjate serios.In general ele au in meniu o setare de "showroom" care este activata in magazine - ofera si ceva prezentari ale specificatiilor, dr ce e mai important este ca tine setarile TV-ului pe maxim - luminozitate, stralucire, contrast, elimina functiile de economie de energie, etc.
Practic le forjeaza ca imaginea sa arate impecabil in conditiile de magazin. Un an de functionare intr-un magazin gen Auchan echivaleaza cu vreo 5 ni de folosire acasa la uzura.
tv-ul acestea a stat ca prezentare pe canale tv vreo 6luni maxim probabil dadeau luminozitatea mai mare atata tot,  dar nu a fost in mod prezentare gen reclama la tv

Edited by July02, 19 June 2022 - 17:48.


#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 eiffel, on 19 iunie 2022 - 07:26, said:

Initiator - TV-urile de showroom sunt forjate serios.
In general ele au in meniu o setare de "showroom" care este activata in magazine - ofera si ceva prezentari ale specificatiilor, dr ce e mai important este ca tine setarile TV-ului pe maxim - luminozitate, stralucire, contrast, elimina functiile de economie de energie, etc.
Practic le forjeaza ca imaginea sa arate impecabil in conditiile de magazin. Un an de functionare intr-un magazin gen Auchan echivaleaza cu vreo 5 ni de folosire acasa la uzura.
Corect.

 alexandrualexww2, on 19 iunie 2022 - 10:18, said:

Daca tv a fost mereu pe modul lui interior prezentare, atunci el e gandit sa faca power save etc Posted Image special pt a fi expus deci e ok comparat cu reducerea.
Din contra in prezentare lucreaza la maxx.

#51
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Fratilor, parca discutam despre cumpararea unei masini cu doar 50.000km dar care a fost anterior un rent-a-car...

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Îl ajutăm și noi pe colegul.
Ce să facem, dacă tot insistă să își fure o țeapă?!  🤭

Poate totuși îl salvăm  😉

@July, dacă ești prea sărac pentru un tv mai scump, ești prea sărac și pentru o țeapă.
Eu zic să te gîndești bine la ce îți zic, să nu te simți jignit, scopul meu este să te fac să conștientizezi că poți să pierzi mai mult, încercînd să economisești mărunțiș.

L.E. Eu zic să asculți sfatul lui @slai.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ar fi culmea ca tv-ul sa se strice fix cu o luna inainte de expirarea garantiei iar cei de la service sa spuna ca garantia este nula deoarece numarul de ore rulate este peste maximul prevazut de producator. :D

#54
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Eu nu as face miscarea asta. Reducerea nu e suficienta pt risc. Mai strange cateva sute si ia un TV nou cum trebuie.

Sau daca banii sunt intr-adevar o problema, asteapta o oferta si ia ceva nou in bugetul tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate