Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

O informatie/confirmare/verificare laptop asus!?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,878
  • Înscris: 30.11.2021
https://www.cel.ro/l...-pNCIwNDwnMg-l/

Vreau sa fiu sigur ca laptopul asta suporta 16Gb de memorie ram si ca o pot schimba eu, sa nu fie lipita pe placa de baza.
Sa nu fie 2 placute ram de 4gb lipite pe placa de baza.

Am mai vazut destul de multe modele asus oled care vin cu memorie ram 8Gb ram lipita de nu se poate face upgrade. Nu vreau sa fac greseala asta.
Ma poate ajuta cineva cu o lamurire? Nu stiu daca sa iau de bine datele celor de pe cel.ro

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Aici scrie ca are un singur slot care suporta pana la 32 GB https://www.youtube....?v=NsjGTVM7yQM.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Dar nu știu dacă e valabil pentru orice configurație: There are configurations of the laptop coming with either 4 or 8GB of soldered memory. On top of that, you can upgrade it via the single RAM SODIMM slot, which fits sticks as large as 32GB.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,878
  • Înscris: 30.11.2021
Asta am observat, sunt tot felul de variante, cele mai multe din nefericire sunt cu placuta ram sudata.

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Da fix pe site-ul lor te-ai gandit sa te uiti?

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMindArchitect, on 18 iunie 2022 - 09:15, said:

Asta am observat, sunt tot felul de variante, cele mai multe din nefericire sunt cu placuta ram sudata.
Fiecare producator are mai multe platforme (carcase, sa le zicem).
dupa ce alegi platforma care-ti place, te duci pe specificatiile ei.
Pe o platforma se fac mai multe modele, cauti sa vezi ce gasesti, care-s variantele.
https://www.asus.com...-X512/techspec/

LE:
Scuze, se pare ca-i asta..
https://www.asus.com...-M513/techspec/

La naiba..
Asta e
https://www.asus.com...eries/techspec/
:D

Nu ma pricep la ASUS, se pare ca au o multime de platforme.

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu vrei varianta noua, mai bine? Din ce am citit in reviewuri e o diferenta considerabila intre ele.
Eu am cumparat 3 bucati din M3500, si sunt super ok.

#8
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
8gb lipiti si 1 slot liber

#9
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Eu iti recomand sa-ti cumperi laptop cu sistem de operare instalat deja.Si asta dintr-un simplu motiv. Daca ajunge in service pt orice problema , in garantia specifica faptul ca produsul isi pierde garantia
daca au avut loc instalari de software (inclusiv OS) neconforme cu standardeele service-ului.Adica mai exact OS-ul nu a fost instalat si configurat de catre un tehnician acreditat al service-ului.
Aceasta este mica "sparla" prin care ti-ai pierdut garantia. Ca sa scape de reparatii sau de depanari,serviceul spune ca s-a instalat incorect OS-ul si pa garantie. Fie ti-l refuza fie platesti depanarea + instalarea OS .Evident suma de X euro /ora.

Daca cumperi laptop cu OS-ul instalat, atunci insusi prezenta OS-ului face parte din produs. Si il poti duce in service linistit.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,878
  • Înscris: 30.11.2021
Daca cumva are ceva defect, ce te opreste sa-l trimiti la garantie cu windows original care nu a fost activat?
Pe laptopul actual a trebuit sa instalez linux sa pot formata ssd-ul si apoi am instalat la loc windows descarcat de pe pagina microsoft si s-a activat automat ca este laptopul cu licenta.

#11
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
De aceeea majoritatea laptopurilor de calitate(peste 1500 de euro fara TVA) vin si cu OS-ul instalat. Astfel producatorul laptopului il fereste de client de problema prezentata de mine mai sus.

View PostMindArchitect, on 18 iunie 2022 - 15:56, said:

Daca cumva are ceva defect, ce te opreste sa-l trimiti la garantie cu windows original care nu a fost activat?
In conditiile din garantie se spune faptul ca instalarea oricarui tip de software care interactioneaza cu hardwareul(adica un OS de pilda) si nu este pe factura sau nu insoteste produsul respetiva,
poate scoate din garantie produsul respectiv, depanarea fie hardware sau software facundu-se contra cost.

Dpdv legal laptopul X cu OS-u Y este un produs iar doar laptopul X este alt produs. Ori tu daca ii da service-ul laptop X cu OS-ul Y insa pe factura sau ceritificat de garantia scrie doar laptopul X,.
atunci tu dai service-ului  alt produs cu alte specificatii sau acelasi produs cu specificatii schimbate. => iesi din garantie => diagnosticul se va face contra cost.

Quote

Pe laptopul actual a trebuit sa instalez linux sa pot formata ssd-ul si apoi am instalat la loc windows descarcat de pe pagina microsoft si s-a activat automat ca este laptopul cu licenta.
Daca o sa ai problema hardware la el sa zicem si n-o poti rezolva  cand il vei duce in garantie , aia se vor uita la factura sau la certificatul de garantie sa vada unde figureaza faptul ca are OS.
Daca pe acele documente nu este trecut OS-ul tau atunci service-ul poate considera foarte usor  si doar din documente ca instalarea OS-ului nu a fost conforma (adica nimeni autorizat cu diploma nu ti-a instalat OS-ul ) si papa garantie doarece orice software care interactioneaza cu hardware-ul , trebuie sa fie instalat in confirmatate cu legislatia in vigoare.

Laptopurile astea care se vand fara OS sunt cel mai mari surse de tzepe. Practic nu ai garantie.

Adica mai pe romaneste, cand instalezi un software care interactioneaza cu hardware-ul , o faci pe barba ta, daca instalarea nu este facuta de catre o persoana autorizata, vorbind dpdv al garantiei.
doarece se schimba specificatiile produsului, ori garantia iti este acordata doar pe hardware (in cazul in care il cumperi fara OS) in sensul ca acel hardware functiioneaza corect asa cum este el
atunci cand il cumperi. Pentru ca de multe ori OS-uril interactioneaza cu firmware-urile din hardware si uneori fac chiar si modificari, de aceea nu ai garantie pentru efectele interactiunii dintre un OS si hardware.

Mai mult daca tu iti cumperi un laptop cu OS Windows, si ii pui Linux,  iarasi poti sa-ti pierzi garantia, doarece laptop cu Win este un produs iar acelasi laptop cu Linux este alt produs.

Din pacate daca vrei sa-ti menti garantia atunci iti cumperi laptop cu OS-ul respectiv, si il tii asa pana iese din garantie.
Vrei in perioada garantiei sa schimbi orice specificatie a produsului ,acea schimbare fie hardware fie software se face in service contra cost evident si ti se acorda garantie pt manopera si eventualele probleme provenite in urma efectuarii acelor schimbari care vor fi trecute separat pe un document,atasat certif de garantie original.

Edited by AlaDinCopac, 18 June 2022 - 16:21.


#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Pana la
16 GB
RAM  pe siteul lor

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,878
  • Înscris: 30.11.2021
Multumesc.
Acum ma uitam de cati nits are? Luminozitatea.

#14
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View PostMindArchitect, on 18 iunie 2022 - 07:47, said:

https://www.cel.ro/l...-pNCIwNDwnMg-l/

Vreau sa fiu sigur ca laptopul asta suporta 16Gb de memorie ram si ca o pot schimba eu, sa nu fie lipita pe placa de baza.
Sa nu fie 2 placute ram de 4gb lipite pe placa de baza.

Cind si de ce vrei sa faci acest upgrade?
Cumpara de undeva de unde le poti cere sa faca direct ei aceasta operatiune.
Sau - cumperi de oriunde, vezi daca e cum vrei tu, faci retur daca nu e.

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2022 - 11:24, said:

Multumesc.
Acum ma uitam de cati nits are? Luminozitatea.

600nits peak brightness
https://www.asus.com...eries/techspec/

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostAlaDinCopac, on 18 iunie 2022 - 16:21, said:

De aceeea majoritatea laptopurilor de calitate(peste 1500 de euro fara TVA) vin si cu OS-ul instalat. Astfel producatorul laptopului il fereste de client de problema prezentata de mine mai sus.


In conditiile din garantie se spune faptul ca instalarea oricarui tip de software care interactioneaza cu hardwareul(adica un OS de pilda) si nu este pe factura sau nu insoteste produsul respetiva,
poate scoate din garantie produsul respectiv, depanarea fie hardware sau software facundu-se contra cost.

Dpdv legal laptopul X cu OS-u Y este un produs iar doar laptopul X este alt produs. Ori tu daca ii da service-ul laptop X cu OS-ul Y insa pe factura sau ceritificat de garantia scrie doar laptopul X,.
atunci tu dai service-ului  alt produs cu alte specificatii sau acelasi produs cu specificatii schimbate. => iesi din garantie => diagnosticul se va face contra cost.


Daca o sa ai problema hardware la el sa zicem si n-o poti rezolva  cand il vei duce in garantie , aia se vor uita la factura sau la certificatul de garantie sa vada unde figureaza faptul ca are OS.
Daca pe acele documente nu este trecut OS-ul tau atunci service-ul poate considera foarte usor  si doar din documente ca instalarea OS-ului nu a fost conforma (adica nimeni autorizat cu diploma nu ti-a instalat OS-ul ) si papa garantie doarece orice software care interactioneaza cu hardware-ul , trebuie sa fie instalat in confirmatate cu legislatia in vigoare.

Laptopurile astea care se vand fara OS sunt cel mai mari surse de tzepe. Practic nu ai garantie.

Adica mai pe romaneste, cand instalezi un software care interactioneaza cu hardware-ul , o faci pe barba ta, daca instalarea nu este facuta de catre o persoana autorizata, vorbind dpdv al garantiei.
doarece se schimba specificatiile produsului, ori garantia iti este acordata doar pe hardware (in cazul in care il cumperi fara OS) in sensul ca acel hardware functiioneaza corect asa cum este el
atunci cand il cumperi. Pentru ca de multe ori OS-uril interactioneaza cu firmware-urile din hardware si uneori fac chiar si modificari, de aceea nu ai garantie pentru efectele interactiunii dintre un OS si hardware.

Mai mult daca tu iti cumperi un laptop cu OS Windows, si ii pui Linux,  iarasi poti sa-ti pierzi garantia, doarece laptop cu Win este un produs iar acelasi laptop cu Linux este alt produs.

Din pacate daca vrei sa-ti menti garantia atunci iti cumperi laptop cu OS-ul respectiv, si il tii asa pana iese din garantie.
Vrei in perioada garantiei sa schimbi orice specificatie a produsului ,acea schimbare fie hardware fie software se face in service contra cost evident si ti se acorda garantie pt manopera si eventualele probleme provenite in urma efectuarii acelor schimbari care vor fi trecute separat pe un document,atasat certif de garantie original.
Te contrazic. Am trimis zeci de laptopuri in garantie, majoritatea piratate, sau maxim de pe piata gri. N-a fost niciodata o problema.
Daca in schimb o problema e cauzata de soft, e datoria ta s-o repari, si nu a lor.
In rest...toate defectele sunt hardware, si implica piese schimbate, indiferent de ce soft folosesti.
Prin OS poti sa faci upgrade la firmware, dar nu modifici direct firmware-ul in folosire normala. Un update de bios ratat este acoperit de garantie, de exemplu.
Iar chestiunea cu diploma e iar o prostie.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,878
  • Înscris: 30.11.2021
Am trimis unitati in garantie cu windows piratat, nu are nici a mai mica legatura cea ce am scris cu subiectul. Dar o zic ca eram copil, eram sarac, discutam de acum 10-20 de ani.
Windowsul era mai scump ca unitatea.
Si nu zis careva ceva sau nu a verificat ceva ca nici nu pot sa isi dea seama daca este windowsul cumparat.

Acum, in 2022, nu cred ca este nici macar 1 motiv pentru care sa piratezi windwosul la ce pret poti sa-l cumperi la oferta, sunt destule adrese straine care vand licente de windows destul de ieftin.

Ultimele 2 laptopuri chiar au fost cu windows preinstalat de la ei. Chiar si cel de pe care tastez acum este cu windows preinstalat. Am avut o problema si am bagat linux de am formatat partitia si am zis ca a sters si partea de windows.
Am descarcat windows LEGAL de pe pagina microsoft si s-a activat automat.

Deci daca reusesti sa cumperi laptopul ieftin, ia de-l cumpara ca se gaseste windows legal ieftin. Nu mai costa ca pe vremuri.

Cred ca prima unitate cumparata a fost 800 de lei si windows era 700 si ceva de lei.
Nu mai tin minte preturile, dar asa banuiesc ca era. Unitatea stiu sigur ca m-a costat 8 milioane, o caruta de bani pentru vremurile alea.

#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 14.10.2004

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2022 - 11:24, said:

Multumesc.
Acum ma uitam de cati nits are? Luminozitatea.

Luminozitate 400 nits

Sper ca nu vrei sa cumperi de la bomba aia de CEL?
De alegerea laptopului ma abtin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate