Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Lipide totale mari

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Știu de ani de zile ca am colesterolul mărit.
Iau Omega3,dar am mai făcut pauza.
Am repetat recent analizele. Precizez ca nu am diabet. Nu mănânc foarte gras,dar dimineața consum mezeluri,șuncă și seara crenvurști. Dar am regim variat. Adică și salatele de roșii cu castraveți, brânză, iaurt,fructe,supe,felul 2 cu carne de pui.
Nu exagerez cu grăsimi.Rar fast food. Mișcare fac puțină.Sport nu fac pentru ca ma dor articulațiile.Am 43 de ani.
M-am stresat intens în ultimii ani și puternic în ultima perioada.

Sunt uimit,ca deși la colesterol am avut în trecut valori mult mai mari,a ieșit foarte mare cea de lipide totale.

Colesterol seric total 266    interval 0-201
Glicemie 96                           70-115
HDL-Colesterol  52                   >35
LDL-Colesterol  203                  0-135
Lipide totale   750                  400-450
Trigliceride     61                  0-203
VLDL Colesterol 12                   2-38

Deci ce înseamnă aceste lipide totale, separat de Colesterol,trigliceride etc?
Si cum le pot reduce?

#2
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017

 sergiu88888, on 16 iunie 2022 - 10:49, said:

......
Si cum le pot reduce?

Un prim pas ar fi sa eliminati alimentele semipreparate (mezeluri, cremvusti), acestea, de cele mai multe ori, contin foarte multe grasimi. Se pot inlocui cu carne slaba (vita, pui, curcan, peste, iepure) gatita preferabil fara ulei, la gratar/ cuptor. In plus, lactatele sa fie semidegresate. Si ceva mai multa miscare, inotul ar fi ideal pt ca nu pune presiune pe articulatii. Daca nu aveti posibilitatea, chiar si banalul mers pe jos e foarte bun. Atentie la salate, cat mai putin dressing/ ulei ( de exemplu o lingura de ulei de masline contine foarte multe grasimi ). De asemenea, dulciurile de tipul prajituri/ torturi contin foarte multe grasimi si ar trebui eliminate daca sunt "in meniu".

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Uleiul de masline e ok la salate, dac e extravirgin de la mama lui - adica sa nu fie fals. Poti sa pui si o sticla intreaga, ala nu strica - e chiar indicat ptr cazurile astea - contine mult Omega 3.

Cu restul de acord. In special crenvurstii si alte mezeluri extrem de prelucrate - gen parizer iarasi... Astea cam 50% sunt slanina iar de restul resturi de carne si maruntaie.

Atentie si la branza - cu moderatie.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca si organismul produce colesterol. de asta dieta are rezultate limitate. si stilul de viata conteaza mult. miscare si evitarea stresului ar mai fi de adaugat.

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Uleiul de masline (ca orice alt ulei) are peste 800 de calorii la 100g. Excesul de calorii este printre cele mai simple metode de a creste nu doar lipidele dar si riscul altor probleme iar excesul de grasimi (mai ales concentrate precum uleiul sau untul) este cea simpla metoda sa faci exces de calorii.

#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Io am dat o sansa medicinei si la LDL 150 am inceput sa iau statine, cea mai mica doza de 10 mg.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Naspa. Statinele dupa ultimele studii nu fac decat rau si nu ajuta la colesterol aproape deloc.

 mkdan2004, on 16 iunie 2022 - 13:55, said:

Uleiul de masline (ca orice alt ulei) are peste 800 de calorii la 100g. Excesul de calorii este printre cele mai simple metode de a creste nu doar lipidele dar si riscul altor probleme iar excesul de grasimi (mai ales concentrate precum uleiul sau untul) este cea simpla metoda sa faci exces de calorii.
Daca faci exces de calorii folosind ulei de masline la salate...

P.S. Acu mi-a trecut prin cap - initatorul intre mezeluri si cremwuesri a zis si ceva de sunca...

Prin unele zone de pe la noi se zice sunca la... slanina...

#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

 sergiu88888, on 16 iunie 2022 - 10:49, said:

Știu de ani de zile ca am colesterolul mărit.
Iau Omega3,dar am mai făcut pauza.
Am repetat recent analizele. Precizez ca nu am diabet.Nu mănânc foarte gras,dar dimineața consum mezeluri,șuncă și seara crenvurști. Dar am regim variat. Adică și salatele de roșii cu castraveți, brânză, iaurt,fructe,supe,felul 2 cu carne de pui.
Nu exagerez cu grăsimi.Rar fast food. Mișcare fac puțină.Sport nu fac pentru ca ma dor articulațiile.Am 43 de ani.
M-am stresat intens în ultimii ani și puternic în ultima perioada.

Sunt uimit,ca deși la colesterol am avut în trecut valori mult mai mari,a ieșit foarte mare cea de lipide totale.

Colesterol seric total 266    interval 0-201
Glicemie 96    70-115
HDL-Colesterol  52    >35
LDL-Colesterol 203 0-135
Lipide totale   750  400-450
Trigliceride 61   0-203
VLDL Colesterol 12    2-38

Deci ce înseamnă aceste lipide totale, separat de Colesterol,trigliceride etc?
Si cum le pot reduce?


ah, ok, ma bucur ca zici ca nu mananci gras Posted Image
ia zi-ne si ce greutate ai.

Edited by takillya, 16 June 2022 - 15:09.


#9
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Înălțime 1,78
Greutate 83 kg.

Întrebarea mea e alta: dacă lipidele totale sunt toate grăsimile, colesterol etc.,de ce valorile colesterolului nu sunt așa mari ca în trecut, iar lipidele totale sunt foarte mari?
Ce sunt de fapt lipidele totale?

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Lipide totale = 2,25 x Valoare colesterol total + Valoare trigliceride + 90 sau pe acolo :)
Profilul tau lipidic arata bine, cred ca niciun adult peste 40 de ani nu are LDL-ul sub 135, va arata si mai bine daca reusesti sa introduci in alimentatie peste gras si avocado de cateva ori pe saptamana. Iarasi, o plimare de minim 30 minute zilnic ajuta foarte mult. Ca sa fii sigur, programeaza o vizita la cardiolog, poate verifica ecografic daca ai placa arteriala in formare.

Edited by mannick, 16 June 2022 - 16:31.


#11
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

 mannick, on 16 iunie 2022 - 16:31, said:

Lipide totale = 2,25 x Valoare colesterol total + Valoare trigliceride + 90 sau pe acolo Posted Image
Profilul tau lipidic arata bine, cred ca niciun adult peste 40 de ani nu are LDL-ul sub 135, va arata si mai bine daca reusesti sa introduci in alimentatie peste gras si avocado de cateva ori pe saptamana. Iarasi, o plimare de minim 30 minute zilnic ajuta foarte mult. Ca sa fii sigur, programeaza o vizita la cardiolog, poate verifica ecografic daca ai placa arteriala in formare.

da, ok, cum sa nu Posted Image

nu sunt doctor, dar la un nivel lipidic de 750 mg/dl si colesterol peste 200 mg/dl exista 2 variante:  el ori incearca sa ne minta pe noi ca nu mananca gras ori se minte pe sine ca nu mananca gras.

iar o plimbare de 30 de minute pe zi e fix pix; frectie la picior de lemn chiar si pentru un bosorog de 65 de ani, d'apai pentru unu de 43 de ani
ia treci la un post de-ala fara carne, grasimi, oua si lactate (cum tineau bunicii tai) vreo 2-3 luni, sa vezi cum ajungi cu toate la normal.

Edited by takillya, 16 June 2022 - 16:59.


#12
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Bun. Colesterolul îl scazi cu regim alimentar și Omega3.

Lipidele cu ce poți să le scazi ca și valoare?

#13
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

 sergiu88888, on 16 iunie 2022 - 10:49, said:

Lipide totale   750   400-450
Cred ca ai gresit cand ai transcris valorile normale.
Val. norm = 400-800mg%

#14
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 der25, on 16 iunie 2022 - 17:19, said:


Cred ca ai gresit cand ai transcris valorile normale.
Val. norm = 400-800mg%
Nu,am scris bine. Chiar apar îngroșate și cu săgeată că sunt peste interval.
Am scris intervalul bine.

Atasat poza cu rezultatul analizelor

Attached Files


Edited by sergiu88888, 16 June 2022 - 17:27.


#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
Mai sus au spus că ai 83kg la 1.78 și că nu faci sport. E posibil că ai și ceva colăcei mai mari la burta? Daca da, soluția cred că e evidenta :)

#16
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Tu ai doi mari prieteni: Statina si Fenofibrati (in ordinea importantei). Statina-i cel mai bun, nasol ca dupa un nr de ani organismul se invata si nu mai raspunde ficatul sintetizeaza enzima responsabila cu producerea colesterolului. Suficient ca in nr ala de ani sa nu ti se infunde artere/vene.
Daca decizi sa le dai flit acestor 2 preteni, pb ta.

#17
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
ma bucur ca il trimiti direct la statine, inainte ca el sa faca cea mai mica schimbare la stilul de viata.

#18
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 takillya, on 16 iunie 2022 - 18:40, said:

Mai sus au spus că ai 83kg la 1.78 și că nu faci sport. E posibil că ai și ceva colăcei mai mari la burta? Daca da, soluția cred că e evidenta :)
Tocmai ca nu. Sunt din categoria celor care au burta aproape plată. În ultimul timp am mai pus un pic,dar departe de fi cu colăcei.

 ioana1973, on 16 iunie 2022 - 18:54, said:

Tu ai doi mari prieteni: Statina si Fenofibrati (in ordinea importantei). Statina-i cel mai bun, nasol ca dupa un nr de ani organismul se invata si nu mai raspunde ficatul sintetizeaza enzima responsabila cu producerea colesterolului. Suficient ca in nr ala de ani sa nu ti se infunde artere/vene.
Daca decizi sa le dai flit acestor 2 preteni, pb ta.
Si medicamentele astea trebuie să le iau toată viața?
Dacă organismul se învață așa și nu mai produce cum spui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate