Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dilema inflatie (criza) etc.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Inainte de toate specific de la inceput ca nu am studii in domeniul financiar.

Traim niste vremuri ciudate. Conform autoritatilor inflatia in Romania e undeva la 15%/an (din punctul meu de vedere cam pe acolo si suntem in realitate).
Acum tinand cont ca inflatia e de 15%, tu daca iei bani din banca nu ar trebui sa ai cel putin 15% dobanda?. Adica, tie daca banca iti da credit cu dobanda sub 15%, banca iese in pierdere.

In imaginea atasata mai jos aveti o simulare de credit in valoare de 98.938 RON pe o perioada de 5 ani cu o dobanda fixa. Simularea e facuta AZI 15.06.2022.
Peste 5 ani vei achita in total 123.056 RON cu un DAE de 9.32% (adica destul de mult sub rata inflatiei).

Si acum urmeaza partea ce eu nu o inteleg.

Daca cei 98.938 RON ce i-ai luat din banca ii pui intr-un cont cu dobanda la termen, cu o dobanda de 6.XX%/an (sunt o gramada de banci care ofera si 10%, deci la 6.XX% gasesti o banca serioasa) din care scazi impozitul si ramai cu un 6% dupa 5 ani vei avea in cont 132,401 RON, deci cu 9345 RON mai mult fata de cat ai platit pe credit. Da stiu exista si posibilitatea ca dobanda asta sa o primim 1-2 ani urmand piata sa isi revina si sa scada din nou dobanzile la depozite.

Sunt convins ca bancile stiu ce se intampla si nu ies in pierdere niciodata, deci in momentul de fata bancile se bazeaza ca inflatia mare va fi doar in 2022, urmand sa scada in 2023-2024. Gresesc undeva? Gandirea mea e eronata?

Attached Files



#2
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Din cei 98.938 RON pusi de tine la banca, banca are voie sa dea imprumuturi in valoare de 980.938 RON. Fractional reserve banking, cam 1:10 era valoarea.
Fa calculele si vezi ca banca nu iese in pierdere.

Asta e marea cauza a multor crize: intotdeauna valoarea imprumuturilor este mult mai mare decit a masei monetare reale. De asta nici o banca nu poate onora in cash toti clientii cu depozite. Pur si simplu nu exista atitia bani. Sint facuti din pix.

Edited by Ninja, 15 June 2022 - 13:54.


#3
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Da, este.
Inflatia data de INS este YtY. Adica procentul cu cat a crescut indicele preturilor de acum fix un an.
Intelegi?

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Unde gasesti asa dobanda mare la termen? Si la ce termen?
Raiff, BRD, Trans au maxim 5%.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

 Sef-chenko, on 15 iunie 2022 - 14:04, said:

Unde gasesti asa dobanda mare la termen? Si la ce termen?
Raiff, BRD, Trans au maxim 5%.

Raiffaisen are 6%/an dar trebuie sa ii ti 24 luni.
TBI Bank are 8%/an sau ajungi pana la 10%/an dar trebuie sa ii ti 5 ani. (bine eu nu as avea incredere sa depun bani la TBI Bank).
PatriaBank are 6.5%/an (nici la astia nu as avea incredere sa depun banii)

Sau chiar titluri de stat unde ai 7% dobanda...

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
O explicatie simpla ar fi faptul ca in cazul de fata tu devii banca si imprumuti banca.

Concret: tu imprumuti azi 10k de la banca, ii depui in depozit inapoi bancii, banca iese pe 0.
Peste 5 ani vei primi o dobanda, dar pana atunci nu primesti nimic.
Intre timp, de azi tu incepi sa dai bani bancii, adica platesti cu bani de azi, niste bani pe care ii vei primi peste 5 ani.
Practic banca se imprumuta de la tine si iti plateste dobanda peste 5 ani.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca daca iei un credit cu 10% dobanda, faci un depozit cu 8% dobanda, la sfarsit iesi mai castigat cu depozitul.
Dobanda la depozite intotdeauna va fi mai mica decat la credite, deci castigul din depozit va fi mai mic decat datoria creditului. Altfel nu are rost sa functioneze bancile.
Ca o schema simpla: banca da la depozit 8%, da credite cu 10%, cei 2% diferenta sunt castigul lor.
Iau bani de la oameni prin depozite, ii investesc in credite, diferenta le ramane lor, profit.

Ce gasesti tu depozite cu dobanzi mari, sunt depozite pe termen foarte lung. Adica ramai cu banii blocati ani de zile, banca ii ruleaza de N ori pana atunci, isi face profit de N ori. Asta in caz ca ii tii in banca atatia ani. Daca ii scoti inainte de termen, nu primesti dobanda. Adica banca se foloseste de banii tai in mod gratis.
Pentru banca e un risc calculat. Ofera dobanda mare la depozite pe termen lung, dar au vreme si instrumente ca banii aia sa le produca profit mai mult decat iti ofera tie.

Edited by bai3tzash, 15 June 2022 - 15:13.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

 bai3tzash, on 15 iunie 2022 - 15:07, said:

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca daca iei un credit cu 10% dobanda, faci un depozit cu 8% dobanda, la sfarsit iesi mai castigat cu depozitul.
Dobanda la depozite intotdeauna va fi mai mica decat la credite, deci castigul din depozit va fi mai mic decat datoria creditului. Altfel nu are rost sa functioneze bancile.
Ca o schema simpla: banca da la depozit 8%, da credite cu 10%, cei 2% diferenta sunt castigul lor.
Iau bani de la oameni prin depozite, ii investesc in credite, diferenta le ramane lor, profit.

Pentru ca tu defapt platesti dobanda la suma ramasa... in primul an platesti 10% , in al 2-lea an 8%, in al 3-lea an 6%, etc... asa groso modo... in schimb la depozit ai dobanda compusa... in primul an ai dobanda 8% din suma initiala, in al 2-lea an nu ai 8% + 8% ci ai 8% + 8.64%.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
De exemplu la TBI, aproape 10% dobanda la 60 LUNI. Adica 5 ANI. Pana atunci, ti-au rulat banii de multe ori, au castigat destul incat sa meriti si tu 10%. Repet, daca ai norocul sa nu ai nevoie de banii aia.
Banca ruleaza prognoze, stie ce si cum sa investeasca, nu ies ele pe pierdere. Nu e ca un Gigel care se vede cu 10000 euro in mana si nu stie ce sa faca cu ei. Banca deja stie cu mult inainte cum investeste banii de la populatie, din depozite.

Ca tot veni vorba de TBI, care au dobanzile la depozite printre cele mai mari. Va rog sa va uitati la creditele acordate de ei ce dobanzi au. Cam toate au DAE peste 10%, chiar 25%. Isi permit depozite cu 10%.

Edited by bai3tzash, 15 June 2022 - 15:23.


#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

 bai3tzash, on 15 iunie 2022 - 15:17, said:

De exemplu la TBI, aproape 10% dobanda la 60 LUNI. Adica 5 ANI. Pana atunci, ti-au rulat banii de multe ori, au castigat destul incat sa meriti si tu 10%. Repet, daca ai norocul sa nu ai nevoie de banii aia.
Banca ruleaza prognoze, stie ce si cum sa investeasca, nu ies ele pe pierdere. Nu e ca un Gigel care se vede cu 10000 euro in mana si nu stie ce sa faca cu ei. Banca deja stie cu mult inainte cum investeste banii de la populatie, din depozite.

Ca tot veni vorba de TBI, care au dobanzile la depozite printre cele mai mari. Va rog sa va uitati la creditele acordate de ei ce dobanzi au. Cam toate au DAE peste 10%, chiar 25%. Isi permit depozite cu 10%.

Vezi ca aia 10%, e 10%/an... adica la 100 RON depus dupa 5 ani iei 161 RON, din care platesti impozit 10% pe cei 61 RON. Acum nu stiu ce comisioane de retrageri, cont curent, etc au ca s-ar putea sa nu mai renteze. De aia si am zis ca eu sub nici o forma nu as depune bani la ei.

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Ideea e ca inflatia isi "suge" din puterea de cumparare a banilor daca nu faci nimic cu ei. Adica cum fac majoritatea oamenilor. Daca faci vreo investitie cu cu ei, mai scazi din pierdere.

Chiar daca banca iti da credit cu dobanda sub inflatie, e doar ceva temporar. Poate anul asta, pana scade inflatia or fi in oarecare pierdere. Sau 5 ani, daca ai dobanda fixa si chiar nu o sa scada inflatia. Dar ratele de dobanda la credite sunt dintr-o parte fixa, plus ROBOR sau IRCC, daca vorbim de credite ipotecare, pe termen lung. Asa ca, rata dobanzii la credit e actualizata cand se actualizeaza si inflatia, fie in sus, fie in jos.

Edited by bai3tzash, 15 June 2022 - 15:42.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 Sef-chenko, on 15 iunie 2022 - 14:04, said:

Unde gasesti asa dobanda mare la termen? Si la ce termen?
Raiff, BRD, Trans au maxim 5%.
Omul vrea sa imprumute, nu sa depuna...

Quote

tu daca iei bani din banca nu ar trebui sa ai cel putin 15% dobanda?.

Quote

In imaginea atasata mai jos aveti o simulare de credit

Edited by eiffel, 15 June 2022 - 15:47.


#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Vrea ambele de fapt.

#14
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
si nu platesti 16% sau 10% cat este impozitul pe profit gen la 100 lei profit iti ia statul 10 sau 16 lei. trebuie si aia calculati .

1. Daca asta ar fi o schema de facut bani, toata lumea o facea

2. De ce nu ar face banca respectiva '' schema ta '' direct cu o alta banca de ce ar avea nevoie de tine,stai linistit daca era profitabila treaba o faceau ei fara tine:)).

3. Asa am crezut si eu schema cu pariuri sportive jucam la cota de 2 martingale asta cand aveam 18 ani:)) pana am pierdut de 10 ori la rand:) .Cei drept jucam sume mici :))

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 mirel3003, on 15 iunie 2022 - 13:34, said:

.....credit in valoare de 98.938 RON ....Peste 5 ani vei achita in total 123.056 RON cu un DAE de 9.32% ....
Daca cei 98.938 RON ce i-ai luat din banca ii pui intr-un cont cu dobanda ...de 6.XX%/an ........dupa 5 ani vei avea in cont 132,401 RON, deci cu 9345 RON mai mult fata de cat ai platit pe credit.
ca si regula generala: daca iei credit cu dobanda mai mare decat la depozit, o sa iesi in pierdere. indiferent de conditii. daca din calcule iti iese ceva profit, inseamna ca ai gresit pe undeva.

 mirel3003, on 15 iunie 2022 - 15:13, said:

Pentru ca tu defapt platesti dobanda la suma ramasa... ... in schimb la depozit ai dobanda compusa... ...
cam pe aici e problema in logica ta Posted Image
tu consideri ca vei plati lunar rate (si prin urmare principalul creditului va scadea), dar valoarea depozitului nu o scazi deloc Posted Image. din ce bani o sa platesti ratele?
daca in loc sa platesti creditul vei depune lunar rata intr-un depozit, la final o sa descoperi ca ai strans mai mult decat cei 132,401 calculati de tine.


le: uite, am facut eu calculele pentru tine:
- daca depui lunar 2050 lei (cat e rata in simularea ta), timp de 5 ani, cu dobanda de 6% pe an, o sa ai la sfarsit 143.029 lei (deci cu ~10.500 lei mai mult decat ai avea in depozitul facut cu banii din credit)

Edited by _Smiley_, 15 June 2022 - 19:23.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005

 mirel3003, on 15 iunie 2022 - 15:29, said:



Vezi ca aia 10%, e 10%/an... adica la 100 RON depus dupa 5 ani iei 161 RON, din care platesti impozit 10% pe cei 61 RON. Acum nu stiu ce comisioane de retrageri, cont curent, etc au ca s-ar putea sa nu mai renteze. De aia si am zis ca eu sub nici o forma nu as depune bani la ei.
La TBI nu ai comisioane cu cont curent, retragere anticipată sau la maturitate. Depozitele le faci online, retragerea la maturitate se face către contul din care ai alimentat depozitul TBI. Au astfel cheltuieli mici cu personalul și profitul mare. Vezi rezultatele anunțate acum câteva zile.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Si uite-asa s-a descoperit o roata mai rotunda....

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Wow, mai toți userii de pe aici au cunoștințe lipsă despre cum funcționează un credit sau un depozit :w00t:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate