Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Camerã video VHS-C

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 02.01.2009
Salut!
Are cineva o camerã video VHS-C cu ieșiri RCA de vânzare/împrumut? Vreau doar sã digitizez câteva casete.

Mulțumesc!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cred ca iesi mai ieftin la un laborator care se ocupa cu asta. Intre 15 si 25 lei/ora de informatie.
Se gasesc adaptoare caseta VHS-C la VHS, dar sunt scumpe si pentru ce-ti trebuie tie nu merita.
Io fac transfer VHS->DVD sau miniDV-->DVD/avi/MKV.
Dar nu am adaptor de caseta VHS-C

#3
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 18.06.2009
Am eu adaptor, te pot ajuta sa iti transferi casetele indiferent de orasul din care esti.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@loock asa e cand te nasti in era 4K :) Cand a luat tata Trinitron am crezut ca mai bine nu e posibil.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
TVurile bune erau mult mai bune ca acopereau Beta de broadcast.
In '86 am avut Telecolor de export cu tub polonez si electronica RDGista care reda superb SD din broadcast Beta, o diferenta catastrofala fata de porcaria ingrozitoare VHS fie ea si HQ.
In '94 inca era bun telecolorul, dar am luat si un Nei din prima generatie cu tub Samsung mai plat decat aveau Samsungurile, nu complet plat dar f. aproape, si cu toata electronica Philips made in Netherland ( Olanda) cand TVurile Philips aveau deja electronica made in China. Reda excelent culorile si contrastul era sublim.
Trinitroanele nu-mi placeau ca se vedeau subpixelii.
Singurul Trinitron care mi-a placut e Sony F520 de 137 KHz cu dot de 0,22, dar are sursa mai putin fiabila si prefer Samsung 1100MB de 130 Khz cu dot de 0,20mm.

Daca ai avut Cromatic, eventual si cu o antena proasta, si cine stie pe unde, te cred ca nu vedeai diferenta, dar pe un TV bun, cu filtre bune foarte importante filtrele!!!, si cablu bun sau chiar si antena buna, diferenta era catastrofala intre beta de broadcast si VHS fie si HQ.

Edited by loock, 13 June 2022 - 12:35.


#6
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 02.01.2009
Mulțumesc pentru răspunsuri! Am și eu prin oraș diverse studiouri care fac digitizări, dar aș prefera să le fac la mine acasă (nu că ar fi cine știe ce secrete, dar na, tot nu vreau să le vadă alții). Adaptorul nu mă ajută că n-am nici VCR funcțional. Camera cu care au fost înregistrate casetele, un Panasonic VZ-15, a  început să pape bandă la greu, fix după ce mi-am luat placă de captură pe USB. Posted Image  Și după ce mi-a stricat 2 casete, am dus-o la deșeuri electronice. Mai am niște promisiuni de la niște amici că vor căuta prin vechiturile părinților, poate găsesc până la urmă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate