Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ciobanesc belgian malinois - supliment alimentar

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
Am un ciobanesc belgian malinois (nu e rasa pura, nu are pedigree). Are 2 luni. Imi recomandati ca pe langa hrana (hrana uscata in general pentru catei) sa ii dau si suplimente alimentare , vitamine? Am un supliment cu calciu si fosfor (plus alte vitamine) pentru catei in crestere. Inca nu i-am dat.Sa ii dau? Sa ii dau mai tarziu?  Ce ma sfatuiti ( in afara de intreaba un veterinar)?
Mulțam

Edited by apollodollce, 12 June 2022 - 12:06.


#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Depinde de ce boabe ii dai . Recomandarea mea ar fi Orijen Puppy Talie mare , plus calciu Pet Phos Croissance Ca/P=2 .

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

View Postapollodollce, on 12 iunie 2022 - 11:54, said:

Am un ciobanesc belgian malinois (nu e rasa pura, nu are pedigree).
Daca nu e rasa pura nu poti fi sigur ca e malinois...e un metis cel mai probabil. Da-i calciu si vitamine ca nu-i strica indiferent de rasa... Daca are labele groase o sa creasca inalt deci are nevoie de Calciu sigur

oricum trebuie sa ajungi la veterinar pentru vaccinuri (daca nu vrei sa moara), deci o sa primesti gratuit sfaturile cu suplimentele alimentare ;)

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostGlCA_Contras, on 12 iunie 2022 - 12:48, said:

Da-i calciu si vitamine ca nu-i strica indiferent de rasa... Daca are labele groase o sa creasca inalt deci are nevoie de Calciu sigur

Cum să nu-i strice? Există hipercalcemie, care este fix asta, prea mult calciu în dietă, se manifestă cu oase mai firave, probleme la rinichi, alte probleme.

Există anumite vitamine, pe care le poți da la liber, indiferent de cantități, pentru că surplusul e eliminiat prin urină. Dar nu toți nutrienții sunt așa.


Câinele e ok, se dezvoltă bine, cât timp îi oferi o hrană cât de cât ok. La metiș de Malinois, hrana ar trebui să fie ultima ta grijă, stimularea mentală și fizică contează. Depinde cât din creierul lui e Malinois. Dacă e mult, vei avea mult de furcă.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
a zis bine un coleg: depinde de boabele pe care i le dai acum!
dacă-s de 6 lei/kg, atunci trebe și suplimente
dacă-s de peste 15 lei/kg, atunci nu tre să-ți faci griji...

Edited by gushpi, 13 June 2022 - 15:55.


#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
K-9 Complete Growth e numa bun, eu i-am dat brac-ului meu cand era pui la recomandarea medicului si numai hrana gatita in casa, de la cea cumparata, nu conteza marca sau pretul, se umple de bubite.

Edited by pufarin, 13 June 2022 - 16:07.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i da calciu. Da-i petphos growth. Poti sa-i dai produse cu colagen pentru articulatii dupa ce trece de 3-4 luni.

#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Da-i mancare barbate.Oase gatite,carne,organe,ce nimeresti,eventual si cu orez,sau paste,le fierbi faci un fel de mancare.Evita mancarea uscata,decat suplimente mai bine mancare naturala.Eu am pisici,le cumpar spinari,sau carne de vita cite 10-20 kg,le face femeia o fiertura,cu sau fara orez sau paste,si maninca de sar dracii din ei.Sau ia-le suplimente si mancare cu nume exotice,aste IE la moda acum...Posted Image

#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Oase gatite

Oasele sunt foarte bune dar nu gatite ci crude. Prin gatire se intaresc si devin casante, fac aschii care pot fi periculoase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate