Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

este ireal cata birocratie , drumuri, bani si hartii iti trebuie pt un simplu gard din plasa

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Bravo. Ai vreo informatie oficiala?

 ccristyan, on 11 iunie 2022 - 19:26, said:

Te grabesti?
Pe la sfarsitul anului trebuie sa apara noul cod al constructiilor, se elimina autorizatia pentru constructiile mici.

pentru garduri noi o sa trebuiasca doar o notificare catre primarie


#20
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
https://oar.archi/st...batere-publica/

a fost in dezbatere publica 30 zile in aprilie si trebuie implementat pana la inceputul lui 2023, este o obligatie de prin PNRR

#21
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
la livada mi-am facut gard de plasa si stalpi de beton. am sapat si o fantana . nici nu m-am gandit la autorizatii, terenul meu, tara mea! imi bag picioarele in ei de comunisti!

#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 crocko.dilul, on 11 iunie 2022 - 13:45, said:

Certificatul ala de Urbanism prbabil e un formular mai vechi iar cei care l-au completat sunt slab pregatiti. Nu mai e necesara "clasarea notificarii" de la mediu, dupa aparitia Legii 193/2019:
"(2^2) Emiterea actului administrativ al autorității competente pentru protecția mediului nu este necesară pentru următoarele categorii de lucrări:
d) construirea de împrejmuiri;"
Restul de hartii iti trebuie, pentru AC. Asa e Legea

Despre put....nu cred ca cinci la suta in tara asta au Autorizatie de Construire.
Nu te-ndemn la nimic, doar zic Posted Image
este aberant ca a existat o asemenea preveder si pentru 3 secunde! sper sa prind epoca in care bugetarii se for manca reciproc!

#23
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 ccristyan, on 11 iunie 2022 - 19:26, said:

Te grabesti?
Pe la sfarsitul anului trebuie sa apara noul cod al constructiilor, se elimina autorizatia pentru constructiile mici.

pentru garduri noi o sa trebuiasca doar o notificare catre primarie

Sper sa se intample asta anul acesta dar din pacate stiu in ce sistem corupt si putred traiesc si cat de vitale sunt "parghiile" birocratice pt a aduce bani la buget.

 bilti, on 11 iunie 2022 - 21:19, said:

la livada mi-am facut gard de plasa si stalpi de beton. am sapat si o fantana . nici nu m-am gandit la autorizatii, terenul meu, tara mea! imi bag picioarele in ei de comunisti!

Bine gandit, bine lucrat!

#24
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Dosar cu sina ti-au cerut?

#25
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 tytysor, on 11 iunie 2022 - 21:24, said:

este aberant ca a existat o asemenea preveder si pentru 3 secunde! sper sa prind epoca in care bugetarii se for manca reciproc!

Corb la corb........... si o mana spala pe alta..............din pacate


Gandeste-te ca sistemul asta bugetar, fara birocratia asta crancena, taxe, contraventii si alte biruri abuzive nu poate supravietui asa pe picior mare. Nu cred ca o sa existe o reformare si o restructurare drastica a sistemului bugetar prea curand decat daca se intampla ceva cu adevarat apocaliptic. lol

#26
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 17.05.2021

 ccristyan, on 11 iunie 2022 - 20:58, said:

https://oar.archi/st...batere-publica/

a fost in dezbatere publica 30 zile in aprilie si trebuie implementat pana la inceputul lui 2023, este o obligatie de prin PNRR

din ce-am citit se simplifica in mediul rural, in urban e cam la fel

#27
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 Sm1th, on 11 iunie 2022 - 23:03, said:

din ce-am citit se simplifica in mediul rural, in urban e cam la fel

nu, se simplifica peste tot, in mediul rural nu mai este nevoie de autorizatie pentru constructiile parter de maxim 100mp, in mediul urban nu mai este nevoie de autorizatie pentru garduri, terase, magazii, garaje, bucatarii, bai si alte constructii mici ( maxim 20mp), vezi articolul 279 , sunt acolo toate

#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Imi permiteti sa contrazic. Nu scrie nicaieri despre realizarea de imprejmuiri NOI, Doar inlocuirea celor existente cu unele noi.

"a) realizarea de construcții noi în afara zonelor construite protejate și a zonelor de protecție a monumentelor istorice, după cum urmează:
1. clădiri/construcții noi exterioare locuințelor unifamiliale astfel cum sunt garaje, terase acoperite, pergole, bucătarii de vară, chioșcuri, care nu depășesc 20 mp
2. o singură locuință unifamilială pentru folosința proprie, parter, fără subsol și arie desfășurată totală de maximum 150 mp în mediul rural, cu respectarea regulamentului de urbanism aplicabil  și cu proiecte unice întocmite de colective de arhitecți și ingineri sau cu proiecte tip puse la dispoziție de autoritățile publice centrale sau locale  cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România, cu respectarea specificului local
3. lucrări de întreținere/mentenanță periodice și reparații curente, potrivit reglementărilor tehnice aplicabile pentru infrastructura de transport și instalațiile aferente, potrivit duratei normate de exploatare la infrastructura de transport și la instalațiile aferente, după caz.
b) realizarea de intervenții asupra construcțiilor existente în afara zonelor construite protejate și a zonelor de protecție a monumentelor istorice, după cum urmează:
1. construirea de împrejmuiri noi prin desființarea celor existente numai în conformitate cu reglementările urbanistice aplicabile.
2. înlocuirea acoperișului existent în aceeași formă sau prin reconfigurare și înălțare numai dacă înălțimea la coamă se încadrează în înălțimea maximum admisă prin regulamentul de urbanism aplicabil;
3. lucrări de amenajare mansardă în poduri existente, inclusiv asigurarea circulațiilor verticale în locuințe unifamiliale, fără modificări aduse asupra volumetriei de ansamblu a clădirii, numai dacă nu sunt necesare măsuri de consolidare a clădirii;
4. renovarea și extinderea bucătăriei, renovarea și extinderea băii, închiderea logiilor și balcoanelor în apartamente locuințe colective;
5. modificări de compartimentare/ remodelări ale pereților interiori nestructurali, sau exteriori dacă nu se modifică dimensiunea casei pentru locuințe unifamiliale;
6. remodelări fațade, numai dacă acestea nu au rol portant;
7. lucrări de reabilitare energetică a anvelopei și/sau a acoperișului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/șarpantă - la clădiri de locuit individuale parter+ etaj
8. modificări de compartimentare interioară, nestructurală, demontabilă, realizată din materiale ușoare numai dacă nu sunt afectate lungimea și/ sau gabaritul căilor de evacuare, ori funcționarea instalațiilor cu rol în asigurarea securității la incendiu, ori gradul de rezistență/nivelul de stabilitate la foc al construcției.
9. schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, și numai cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate pentru funcțiuni comerciale sau de birouri, cu acces public.
10. extinderi sau schimbări de destinație ale unor încăperi aparținând clădirilor existente în vederea amenajării de grupuri sanitare sau camere tehnice cu suprafețe de max. 25 mp sau cu un procent de max. 20% față de AC existent.
11. lucrări de întreținere periodică și reparații curente la infrastructura de rețele edilitare și la instalațiile aferente"

Edited by crocko.dilul, 12 June 2022 - 07:35.


#29
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 crocko.dilul, on 12 iunie 2022 - 07:33, said:

Imi permiteti sa contrazic. Nu scrie nicaieri despre realizarea de imprejmuiri NOI, Doar inlocuirea celor existente cu unele noi.

"a) realizarea de construcții noi în afara zonelor construite protejate și a zonelor de protecție a monumentelor istorice, după cum urmează:
1. clădiri/construcții noi exterioare locuințelor unifamiliale astfel cum sunt garaje, terase acoperite, pergole, bucătarii de vară, chioșcuri, care nu depășesc 20 mp
2. o singură locuință unifamilială pentru folosința proprie, parter, fără subsol și arie desfășurată totală de maximum 150 mp în mediul rural, cu respectarea regulamentului de urbanism aplicabil  și cu proiecte unice întocmite de colective de arhitecți și ingineri sau cu proiecte tip puse la dispoziție de autoritățile publice centrale sau locale  cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România, cu respectarea specificului local
3. lucrări de întreținere/mentenanță periodice și reparații curente, potrivit reglementărilor tehnice aplicabile pentru infrastructura de transport și instalațiile aferente, potrivit duratei normate de exploatare la infrastructura de transport și la instalațiile aferente, după caz.
b) realizarea de intervenții asupra construcțiilor existente în afara zonelor construite protejate și a zonelor de protecție a monumentelor istorice, după cum urmează:
1. construirea de împrejmuiri noi prin desființarea celor existente numai în conformitate cu reglementările urbanistice aplicabile.
2. înlocuirea acoperișului existent în aceeași formă sau prin reconfigurare și înălțare numai dacă înălțimea la coamă se încadrează în înălțimea maximum admisă prin regulamentul de urbanism aplicabil;
3. lucrări de amenajare mansardă în poduri existente, inclusiv asigurarea circulațiilor verticale în locuințe unifamiliale, fără modificări aduse asupra volumetriei de ansamblu a clădirii, numai dacă nu sunt necesare măsuri de consolidare a clădirii;
4. renovarea și extinderea bucătăriei, renovarea și extinderea băii, închiderea logiilor și balcoanelor în apartamente locuințe colective;
5. modificări de compartimentare/ remodelări ale pereților interiori nestructurali, sau exteriori dacă nu se modifică dimensiunea casei pentru locuințe unifamiliale;
6. remodelări fațade, numai dacă acestea nu au rol portant;
7. lucrări de reabilitare energetică a anvelopei și/sau a acoperișului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/șarpantă - la clădiri de locuit individuale parter+ etaj
8. modificări de compartimentare interioară, nestructurală, demontabilă, realizată din materiale ușoare numai dacă nu sunt afectate lungimea și/ sau gabaritul căilor de evacuare, ori funcționarea instalațiilor cu rol în asigurarea securității la incendiu, ori gradul de rezistență/nivelul de stabilitate la foc al construcției.
9. schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, și numai cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate pentru funcțiuni comerciale sau de birouri, cu acces public.
10. extinderi sau schimbări de destinație ale unor încăperi aparținând clădirilor existente în vederea amenajării de grupuri sanitare sau camere tehnice cu suprafețe de max. 25 mp sau cu un procent de max. 20% față de AC existent.
11. lucrări de întreținere periodică și reparații curente la infrastructura de rețele edilitare și la instalațiile aferente"


Bingo! Nu aveau cum sa-si dea la geoale singuri sau sa-si taie craca de sub picioare. Este o vaca f. buna de supt prin imprejurimile marilor orase unde se construieste mult. Orasele sunt ticsite de constructii, garduri si altele.

Edited by Andi03, 12 June 2022 - 09:31.


#30
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 17.05.2021

 ccristyan, on 12 iunie 2022 - 00:01, said:


nu, se simplifica peste tot, in mediul rural nu mai este nevoie de autorizatie pentru constructiile parter de maxim 100mp, in mediul urban nu mai este nevoie de autorizatie pentru garduri, terase, magazii, garaje, bucatarii, bai si alte constructii mici ( maxim 20mp), vezi articolul 279 , sunt acolo toate

pe mine ma interesa sa se simplifice si in mediul urban, am 50 mp  din paianta (jumatate din casa) pe care vreau sa ii refac din caramida

#31
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 crocko.dilul, on 12 iunie 2022 - 07:33, said:

Imi permiteti sa contrazic. Nu scrie nicaieri despre realizarea de imprejmuiri NOI, Doar inlocuirea celor existente cu unele noi.


Daca vrei sa o luam "ad litteram", bati 4 bete in pamant si legi o sarma de ele, apoi le schimbi cu un gard nou, dar eu zic ca o sa mearga si fara

#32
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Oare sunt colegi de forum care au avut curajul , banii si nervii necesari sa intre in aceasta hora cu birocratia autorizatiilor de constructie pt garduri si altele?

#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 ccristyan, on 12 iunie 2022 - 13:19, said:

Daca vrei sa o luam "ad litteram", bati 4 bete in pamant si legi o sarma de ele, apoi le schimbi cu un gard nou, dar eu zic ca o sa mearga si fara
Probabil ca da....nu e vorba despre "ad literam" si cred ca stii ce zic. Eu am contrazis afirmatia asta: "in mediul urban nu mai este nevoie de autorizatie pentru garduri"
Vorbeam despre proiect proiectul de lege, nu despre ce facem noi, in viata reala.
Daca exista imprejmuire e prevazuta in cadastru. Daca nu exista, nu exista.
Cand se face transferul de proprietate imobilul trebuie sa fie intabulat. Cand vine omul ala sa masoare (cadastristul) scrie acolo "imprejmuit" sau "neimprejmuit"

Edited by crocko.dilul, 12 June 2022 - 19:07.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 Andi03, on 11 iunie 2022 - 21:34, said:

...dar din pacate stiu in ce sistem corupt si putred traiesc si cat de vitale sunt "parghiile" birocratice pt a aduce bani la buget.

puișor-canar, nu bugetul se-mbogățește..., ci:
„...și merg io la primar să-mi zică ce acte îmi trebe pt grajdul ce-mi doresc pt vite; primaru-mi zise: ce acte bre ioane, pune mâna și-l fă, că nici dracu nu știe ce ai tu-n curte :)
trec anii, grajdul se ridică, la fel crescu și vasilică, fiul lui ion, care-i bagă-n cap lu' tat-su că trebe alt primar la comună, că ăsta e deja îmbuibat și plictisit.
vin alegerile, primaru' află că ion ar schimba placa...
-măi ioane, ce drakku vrei să faci, eji nebun? :o păi dacă vine alt primar, tu crezi că scapi fără amendă din cauza grajdului + demolarea lui? mai bine mă vrei tot pe mine și dormi  liniștit!”

despre asta e vorba, nu mai fiți visători!!!

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Uite un om care traieste/cunoaste realitatea rurala.
E perfect adevarat, cu mici variatiuni.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate