Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

este ireal cata birocratie , drumuri, bani si hartii iti trebuie pt un simplu gard din plasa

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Am mai intrebat pe forum despre acte pt autorizatie si dupa ce am scos certificatul de urbanism (alt dosar de acte pt el) m-a destabilizat si mai tare cu ce acte imi trebuie pt autorizatie pt un simplu gard din plasa si o fantana.

In C.U imi spune ca mai intai am obligatia sa ma prezint la autoritatea competenta pt protectia mediului in vederea evaluarii initiale a investitiei si stabilirii demararii procedurii de evaluare a impactului asupra mediului , etc. In urma evaluarii initiale a notificarii privind intentia de realizare a proiectului se va emite punctul de vedere al autoritatii competente pt protectia mediului.                     ???????????????

In situatia in care autoritatea de mediu stabuleste efectuarea evaluarii impactului asupra mediului , solicitantul are obligatia de a notifica acest fapt autoritatii administratiei publice competente cu privirea mentinerii cererii pt autorizarea executarii lucrarilor de constructie.   ?????????


Acte( hartii):

cerere emitere autorizatie de constructie
certif. urbanism
act propietate
extras de plan cadastral actualizat la zi ( teren dar si pt drumul de servitute)
extras de CF de informare actualizat la zi
documentatie tehnica - DTAC
avize si acorduri privind utilitatile urbane si infrastructura ( avize de la furnizorii de energie electrica si gaze naturale)



pt fantana/putz:

aviz apele romane
proces verbal de trasare
act propietate legalizat la notar
extras de CF si plan cadastral actualizate la zi


punctul de vedere administrativ al autoritatii competente pt protectia mediului, copie
documente de plata taxe- taxa DTAC

si mai este si o taxa de 0,1% din valoarea proiectului de platiti, cred ca asta este taxa DTAC

probabil pt fiecare aviz mai trebuie si alte taxe si hartii, etc


Eu in mintea mea ma gandeam ca pt un simplu gard din plasa fara fundatie nu imi trebuie atatea avize, opinii si acorduri.
C.U, cadastru, CF si o cerere la primarie cu taxa aferenta si atat, dar se pare ca nu este asa.

Benzina, taxele, proiectul, etc ma costa cat gardul si putzul, poate chiar mai mult. Numai zic de timp, nervi si stres.

Pur si simplu vreau doar sa imprejmuiesc simplu terenul si sa am o sursa de apa. Sistemul asta este facut impotriva cetateanului, ca sa-l faulteze, iar statul sa castige/stoarca usor cat mai multi bani.


As dori sa-i intreb pe cei care si-au imprejmuit propietatea daca au trecut prin toate aceste proceduri si care sunt pasii pe care i-au facut?

Daca exista si alte metode de imprejmuire, dar care sa nu necesite autorizatie ? ( La urbanism mi-a zis ca pt orice tip de imprejmuire treb. autorizatie de construire)

Iar pt fantana se poate face in alt regim fara autorizatie, adica pt irigare sau ceva de genul asta?


Poate exista si alti colegi de forum care au trecut prin acest calvar si sa-mi spuna cum au procedat, pas cu pas. Multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Exista firme care sa intermedieze toata birocratia asta la un pret decent? Adica sa nu te coste hartiile + intermedierea pentru un gard cat pentru toata casa ...

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Andi03, on 11 iunie 2022 - 11:06, said:

Daca exista si alte metode de imprejmuire, dar care sa nu necesite autorizatie ?
Gard viu. Pui si tu fructe de padure (catina, mur, aronia, etc.) pentru ca cresc mult si au maracini.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Ai uitat asteptatul si tratamentul angajatilor din birourile birocratiei,stai pe la usile lor cu rugaminti,pt asta niciodata nu voi avea ganduri prea bune cu bujetarii

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017

 dani.user, on 11 iunie 2022 - 11:18, said:

Exista firme care sa intermedieze toata birocratia asta la un pret decent? Adica sa nu te coste hartiile + intermedierea pentru un gard cat pentru toata casa ...

Da...pentru bransament am angajat pe cineva...mi-a luat 1500 ron. Pentru receptie am angajat pe altul...400 euro. Dar astea inseamna cu alergatura, emis documente, procese verbale, stresat autoritatile sa dea avizele..etc. Adica eu nu faceam nimic.

Edited by george_alexandru, 11 June 2022 - 12:12.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Certificatul ala de Urbanism prbabil e un formular mai vechi iar cei care l-au completat sunt slab pregatiti. Nu mai e necesara "clasarea notificarii" de la mediu, dupa aparitia Legii 193/2019:
"(2^2) Emiterea actului administrativ al autorității competente pentru protecția mediului nu este necesară pentru următoarele categorii de lucrări:
d) construirea de împrejmuiri;"
Restul de hartii iti trebuie, pentru AC. Asa e Legea

Despre put....nu cred ca cinci la suta in tara asta au Autorizatie de Construire.
Nu te-ndemn la nimic, doar zic :)

#7
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 dani.user, on 11 iunie 2022 - 11:18, said:

Exista firme care sa intermedieze toata birocratia asta la un pret decent? Adica sa nu te coste hartiile + intermedierea pentru un gard cat pentru toata casa ...

Stiu ca exista dar costa si la asta se adauga si taxele de platit pt birocratiile astea. Costa mai mult de cat gardul si fantana.

#8
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
asta cand te mananca-n fund si vrei sa te scarpini.

teoretic puteai sa le faci fara autorizatie si nu interesa pe nimeni.
dar daca vrei sa te joci de-a useristu, go for it!

cel mult pentru gardul stradal sa fi facut un proiect din pix si sa-l depui primariei, in caz ca te reclama cineva in timpu lucrarilor.

#9
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 Friskey, on 11 iunie 2022 - 11:52, said:

Gard viu. Pui si tu fructe de padure (catina, mur, aronia, etc.) pentru ca cresc mult si au maracini.

Exista vreo lege in vigoare valabila in care anumite tipuri de imprejmuiri pot fi facute fara autorizatie ?

#10
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Andi03, on 11 iunie 2022 - 14:06, said:

Exista vreo lege in vigoare valabila in care anumite tipuri de imprejmuiri pot fi facute fara autorizatie ?
Doar gardul viu se poate face fara autorizatie, pentru ca e o plantatie nu o constructie.

#11
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 ceanu1980, on 11 iunie 2022 - 11:58, said:

Ai uitat asteptatul si tratamentul angajatilor din birourile birocratiei,stai pe la usile lor cu rugaminti,pt asta niciodata nu voi avea ganduri prea bune cu bujetarii

Da asa este timpul de asteptare este mare pana se elibereaza anumite hartii. Umilinta este mare.

 george_alexandru, on 11 iunie 2022 - 12:11, said:

Da...pentru bransament am angajat pe cineva...mi-a luat 1500 ron. Pentru receptie am angajat pe altul...400 euro. Dar astea inseamna cu alergatura, emis documente, procese verbale, stresat autoritatile sa dea avizele..etc. Adica eu nu faceam nimic.

Stu ca sunt firme pt asta dar costa si nu face sens pt un amarat de gard facut de mine.

 crocko.dilul, on 11 iunie 2022 - 13:45, said:

Certificatul ala de Urbanism prbabil e un formular mai vechi iar cei care l-au completat sunt slab pregatiti. Nu mai e necesara "clasarea notificarii" de la mediu, dupa aparitia Legii 193/2019:
"(2^2) Emiterea actului administrativ al autorității competente pentru protecția mediului nu este necesară pentru următoarele categorii de lucrări:
d) construirea de împrejmuiri;"
Restul de hartii iti trebuie, pentru AC. Asa e Legea

Despre put....nu cred ca cinci la suta in tara asta au Autorizatie de Construire.
Nu te-ndemn la nimic, doar zic Posted Image

Birocratie veche. Fiecare localitate are propria forma de a face birocratie.

 cosmin_235423, on 11 iunie 2022 - 14:04, said:

asta cand te mananca-n fund si vrei sa te scarpini.

teoretic puteai sa le faci fara autorizatie si nu interesa pe nimeni.
dar daca vrei sa te joci de-a useristu, go for it!

cel mult pentru gardul stradal sa fi facut un proiect din pix si sa-l depui primariei, in caz ca te reclama cineva in timpu lucrarilor.


Sincer imi cam pare rau ca am inaintat demersurile astea. Acum sunt si inregistrat la primarie. In certificatul de urbanism scrie ca daca vreau sa renunt la investitie sa notific autoritatea de mediu sau primaria. Valabilitate 12 luni are C.U.

Puteam sa tac malc, sa forez putul si sa pun niste pari cu niste plasa si aia era. Dar anxietatea a intervenit brusc si am zis sa fac totul corect ca nu cumva sa am "norocul" de un control si sa-mi dea vreo amenda uriasa.

 cosmin_235423, on 11 iunie 2022 - 14:08, said:

Doar gardul viu se poate face fara autorizatie, pentru ca e o plantatie nu o constructie.

Este o idee dar nu stiu ce sa pun ca sa formeze "gardul" mai repede?

#12
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Cine a mai trecut prin astea, imi poate spune cum a procedat sau cum ar fi mai ok sa procedez? Mi se pare de groaza. Adica ok, daca faceam si casa cu ce mai trebuia, garaj, magazie, mai intelegeam dar pt un gard simplu din plasa fara fundatie pe care vreau sa-l fac eu si un putz, este de noaptea mintii cate hartii trebuie.

In C.U spune ca daca intentionez sa renunt la proiect trebuie sa notific autoritatea de mediu si cred ca si primaria.

 cosmin_235423, on 11 iunie 2022 - 14:08, said:

Doar gardul viu se poate face fara autorizatie, pentru ca e o plantatie nu o constructie.

Am gasit si legea si cred ca pt orice tip de imprejmuire trebuie autorizatie.

Parlamentul României
Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii

Art. 3. -
Autorizaţia de construire se eliberează pentru:

d) împrejmuiri şi mobilier urban, amenajări de spaţii verzi, parcuri, pieţe şi alte lucrări de amenajare a spaţiilor publice;


▪ Împrejmuiri
Construcţiile definitive sau provizorii, cu rolul de a delimita suprafeţe, arii sau parcele asupra cărora există forme de proprietate, executate pentru protecţie împotriva intruziunilor, realizate din diferite materiale - beton, cărămidă, piatră, lemn, metal, inclusiv sârmă ghimpată întinsă pe bulumaci -, ori prin planţii specifice.


Acum nu stiu daca s-a mai modificat/actualizat ceva intre timp dar legile sunt super-opresive pt bastinasii de rand.

Edited by Andi03, 11 June 2022 - 15:09.


#13
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
acum mergi pana la capat. asta e. mai faci cateva acte si aia e.

pe viitor nu te mai bagi in nebunia asta cu autorizatii de constructii, doar daca construiesti o cladire care se poate vedea pe google maps. atat.

aplicatia astora de la cadastru e facuta frumos, astfel ca vezi pe "google maps" delimitat frumos cladirile care au autorizatie - daca e sa te verifice cineva, asa te verifica.
putul, gardul sunt irelevante. poti avea probleme doar daca cineva te reclama.

sunt astia care foreaza la 100m si nu s-au stresat cu apele romane.

#14
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 cosmin_235423, on 11 iunie 2022 - 15:48, said:

acum mergi pana la capat. asta e. mai faci cateva acte si aia e.

pe viitor nu te mai bagi in nebunia asta cu autorizatii de constructii, doar daca construiesti o cladire care se poate vedea pe google maps. atat.

aplicatia astora de la cadastru e facuta frumos, astfel ca vezi pe "google maps" delimitat frumos cladirile care au autorizatie - daca e sa te verifice cineva, asa te verifica.
putul, gardul sunt irelevante. poti avea probleme doar daca cineva te reclama.

sunt astia care foreaza la 100m si nu s-au stresat cu apele romane.


Asa este. Acum regret. Esti propietar cu acte in regula dar practic trebuie sa cotizezi la buget pt orice chestie,  altfel contraventie in caz de control. M-am mai interesat si de contraventii si in zonele unde se construieste se fac controale de la primarii pt nereguli -adica se pot da amenzi destul de mari care neplatite se adauga la impozitul pe propietate.

#15
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Andi03 pur si simplu ti-ai complicat viata.Puneai stalpi de fier in beton,intins plasa,prinsa in sarma,suruburi,cleme...etc si asta e.La fel si fantana.Chemat putarii si facut putul/fantana.Acum stii vorba:ai intrat in hora,trebuie sa joci.Pacat de timpul pierdut.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020

 cosmin_235423, on 11 iunie 2022 - 14:04, said:

asta cand te mananca-n fund si vrei sa te scarpini.

teoretic puteai sa le faci fara autorizatie si nu interesa pe nimeni.
dar daca vrei sa te joci de-a useristu, go for it!

cel mult pentru gardul stradal sa fi facut un proiect din pix si sa-l depui primariei, in caz ca te reclama cineva in timpu lucrarilor.
Daca respecti legea esti userist?! bravos natiune!!!

#17
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 Adi blondu, on 11 iunie 2022 - 18:06, said:

Andi03 pur si simplu ti-ai complicat viata.Puneai stalpi de fier in beton,intins plasa,prinsa in sarma,suruburi,cleme...etc si asta e.La fel si fantana.Chemat putarii si facut putul/fantana.Acum stii vorba:ai intrat in hora,trebuie sa joci.Pacat de timpul pierdut.

Da stiu. M-am cam incantat si am zis ca hai ca nu or trebui atatea hartii pt ce am eu de facut. Adica am zis, ba nu o fi draku chiar asa de negru. Ghici ce?! Este f. negru dupa ce am vazut  obligatiile din C.U.

Am zis sa fiu corect sa nu am probleme. Se pare ca si asta costa f. mult la noi.

Nici nu vreau sa ma gandesc cat timp pierdut, milogeala, nervi , benzina, cozi, alte hartiute si dosarele ma asteapta in 12 luni cat este valabilitatea C.U. M-am dus ca mielul la taiere fara sa stiu ce acte si obligatii contine C.U pt gard si fantana.

Pai sa zicem daca as fi avut posibilitatea sa-mi fac gard de 2m din beton, casa cu 2 etaje, piscina mare, garaj mare, bucatarie de vara cu foisor si teren de tenis, cred ca trebuia sa angajez o casa mare de avocatura si una de arhitectura pe mii de euro sa se ocupe de proiect.

#18
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Te grabesti?
Pe la sfarsitul anului trebuie sa apara noul cod al constructiilor, se elimina autorizatia pentru constructiile mici.

pentru garduri noi o sa trebuiasca doar o notificare catre primarie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate