Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Reparație fisuri placa etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004
Minunatii meseriasi nu prea au udat placa de peste etaj și e plină de fisuri, prin multe se infiltrează apa. Structural dirigintele zice că nu sunt probleme dar vom vedea după decofrare săptămâna viitoare.
Mi s-a sugerat reparația lor cu sikadur! Aveți alte sugestii sau propuneri? Este suficient sa acopăr fisurile cu sikadur?
Multumesc

Attached Files


Edited by petrutms, 10 June 2022 - 13:14.


#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Fisurile cu deschideri mai mari de 0.3 mm ar trebui injectate cu sikadur 52.
Dar am vazut la unii ca au folosit ceva de la un brand similar fara injectare, doar aplicat pe placa si a intrat lichidul ala foarte bine in fisuri si le-a inchis (au facut ulterior niste carote in care se vedeau acele fisuri umplute).

Attached File  WhatsApp Image 2022-06-07 at 18.24.52.jpeg   167.93K   173 downloads

Edited by ech, 10 June 2022 - 14:18.


#3
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
acele fisuri nu sunt pt ca nu au udat betonul. Calitatea betonului este slaba.

#4
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Spartă și turnată din nou.

Când o decodrezi se - APLEACĂ.

O să ai placă cu BURTĂ.

Dacă nu ai armătură în ea ca la dalele de beton de tramvai o spargi, nu o repari că APASĂ în jos placa aia.

Reparații faci la ce e din beton și presează pe el, stâlpi sau grinzi, nu care stă în aer ca placa aia fisurată să treacă și apa prin ea.

Spune-i dirigintelui să îți explice cum va sta placa aia numai în călăreții de pe marginea ei că plasa de jos o ține să nu îți cadă în cap.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Masoara adacimea cu o sarma. Din poze nu prea par fisuri, ci crevase.
Betonul ala ce provenienta are ?

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

 ilorac, on 10 iunie 2022 - 15:09, said:

Spartă și turnată din nou.

Când o decodrezi se - APLEACĂ.

O să ai placă cu BURTĂ.

Dacă nu ai armătură în ea ca la dalele de beton de tramvai o spargi, nu o repari că APASĂ în jos placa aia.

Reparații faci la ce e din beton și presează pe el, stâlpi sau grinzi, nu care stă în aer ca placa aia fisurată să treacă și apa prin ea.

Spune-i dirigintelui să îți explice cum va sta placa aia numai în călăreții de pe marginea ei că plasa de jos o ține să nu îți cadă în cap.
Dorele...oi fi si tu un pui de injiner....care stie el ceva, dar nu poate sa se exprime coerent.Nu prea se intelege nimic din postarea ta.Ia mai incearca o data!

#7
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

 raducut123, on 10 iunie 2022 - 16:24, said:

Dorele...oi fi si tu un pui de injiner....care stie el ceva, dar nu poate sa se exprime coerent.Nu prea se intelege nimic din postarea ta.Ia mai incearca o data!
mă gândeam că doar eu n-am înțeles nimic... Posted Image

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu cred ca as innebuni sa am crapaturi pe planseu. Au iesit un pic la placa de jos si m-am enervat. Sus ma duc sa o ud eu, numai sa nu faca crapaturi sa stau cu grija.
De cazut in cap nu iti cade, dar se poate lasa un pic si crapa. Mie mi-ar sta pe creier, nu as suporta. Am un amic care a patit asa ca a scos o grinda din proiect. I-au zis ca o sa se crape cel mai probabil si a zis ca mai bine asa decat grinda.

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Mai mult că sigur au băgat apa in beton la turnare. Ai fost de față, poți confirma? Asta, cumulat cu o vreme călduroasă cu soare puternic dau rezultatul asta.

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Si eu sunt de aceeasi parere: sparta si turnata din nou pe banii constructorului. Daca s-a luat proba de beton e interesant de vazut calitatea acestuia, dar dupa cum arata din poze e cel mult B150-B200, iar tu acolo ar fi trebuit sa ai B300 sau B350. Pe romaneste: o buleala :( pe care daca o accepti vei fi partas la ea si nu victima.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ionut76, on 10 iunie 2022 - 20:57, said:

Si eu sunt de aceeasi parere: sparta si turnata din nou pe banii constructorului.
Si daca betonul e facut la lopata, iar constructorul sunt niste zilieri ?

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Acelasi lucru: nu le mai da niciun ban si ii reclama la politie si la ISC, nu poate lasa asa placa aia ! Faptul ca trece apa prin ea inseamna ca e strapunsa, inseamna ca nu mai are rezistenta, cel putin in anumite zone.

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

 petrutms, on 10 iunie 2022 - 13:13, said:

Minunatii meseriasi nu prea au udat placa de peste etaj și e plină de fisuri, prin multe se infiltrează apa. Structural dirigintele zice că nu sunt probleme dar vom vedea după decofrare săptămâna viitoare.
Deci nu doar ca este crapata dar trece si apa prin crapaturile alea.
Tu ce crezi? Ai o placa crapata prin care trece apa, crezi ca ar trebuie sa o sparga si sa o refaca?

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Voi ati spart in viata voastra o placa de beton pusa peste etaj? Munca cumplita si are toate sansele sa faca fisuri in toti peretii. Am vazut asa ceva, e haos, trepidau peretii si sarea mortarul dintre caramizi.

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Mama ei de placa o taie nu o sparge pe toata.

#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Cind am facut eu casa, acum vreo 10 ani, betonul era cum am zis eu. Poate acum e pe clase, dar e ceva echivalent. Agresivitatea ta verbala de genul "sa mori tu" ma face sa ma indoiesc de multe. Bagator de seama poti fi sigur ca nu sunt.

Edited by ionut76, 10 June 2022 - 21:44.


#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Nu are rost sa spargi o placa pentru ca este fisurata. Placile oricum lucreaza fisurate.
Dar trebuie sigilate fisurile ca sa nu intre apa.

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

 ionut76, on 10 iunie 2022 - 21:37, said:

Cind am facut eu casa, acum vreo 10 ani, betonul era cum am zis eu. Poate acum e pe clase, dar e ceva echivalent. Agresivitatea ta verbala de genul "sa mori tu" ma face sa ma indoiesc de multe. Bagator de seama poti fi sigur ca nu sunt.
Nici macar acum 10 ani nu mai era asa....nu sunt agresiv, dar ma mir cand doreii  isi dau cu parerea!
Daca nu esti bagator de seama, zi-i ce pregatire ai in domeniu!Sau postam asa...de dragul posturilor?Orice roman se pricepe la fotbal, medicina si c-tii, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate