Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare Laptop AutoCad

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012
Bună, e corect sa presupun ca aproximativ orice laptop de gaming in jurul unui buget de 5000-6000 lei duce Auto Cad fără probleme?
Are cineva vreo recomandare pentru un model anume care e in special potrivit pentru așa ceva? 15 inch de preferat, dar nu mai mic, mai degrabă 17 decât 13.Nu ar strica sa fie cât mai solid constituit, nu ceva extrem dar nici plastic flexibil
Mulțumesc

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este în scop academic? Întreb pentru că la așa nivel, orice tomberon duce autocad.

#3
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

 vasiutziu, on 09 iunie 2022 - 23:14, said:

Bună, e corect sa presupun ca aproximativ orice laptop de gaming in jurul unui buget de 5000-6000 lei duce Auto Cad fără probleme?

Da, laptopurile de nivelul acela duc Autocad fara nici o problema.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am laptop de bisnis, nu de gaming. Si duce autocadul fara probleme. Civil3D, mai exact.
Acuma, depinde si de ce faci in autocad. Ca daca vreau sa fac un rendering, cam gafaie. Dar nu fac asa ceva decat de distractie. Si in plus nici autocadul nu-i facut pentru asa ceva.
Dar altfel merge OK chiar si cu 100k entitati in desen + cativa giga de imagini (fotoplanuri).

Eu as merge pe un ecran peste FHD, sa se vada liniile mai subtiri. Al meu e QHD si nu se vede diferenta intre FHD si QHD decat la autocad. Incap mai multe elemente pe ecran si sunt mai bine definite.
Daca stai mai mult la birou cu el, mergi pe ecran mare, altfel mergi pe ecran mic cu rezolutie si luminozitate mare.
Eu am 14" si desi ma cam lasa vederea, probail ca pe viitor voi merge inspre 13" sau chiar 12". Mai mic, mai luminos, mai rezistent, mai portabil.
Cu procesorul si cu video nu mi-as bate capul, oricum nu ajung cu ele la 100% niciodata. De fapt am placa grafica dedicata, dar e dezactivata din motiv ca aia integrata consuma mai putin si ma tine mai mult bateria.
La birou il poti cupla la un monitor mare 4K. Oricum cam ai nevoie de dual screen, daca lucrezi in autocad si altceva in acelasi timp. Autocadul in sine merge cam defectuos pus pe ecran secundar deoarece ferestrele se duc tot pe ecranul principal. E prost facut. Dar poti seta ecranul extern ca fiind ala primar si va functiona OK, ecranul laptpului sa-ti ramana pentru ce mai ai deschis (excel, notepad++, etc...)

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 xeleron, on 09 iunie 2022 - 23:31, said:

orice tomberon duce autocad.
Posted Image Posted Image Posted Image
așa-i că nu lucrezi mult în 3D?

sau poate-ți place să aștepți cinci minute până apuci un punct să tragi de el. Și alte cinci să vezi ce se întâmplă.

 vasiutziu, on 09 iunie 2022 - 23:14, said:

15 inch de preferat, dar nu mai mic, mai degrabă 17 decât 13.
dacă lucrezi profesional sau cât de cât serios 17” e mic.

#6
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, asta cred ca ar fi ideal pentru CAD si nu numai, ai si diagonala mare si ecran foarte bun si procesor si placa video bune: Laptop ASUS Vivobook Pro 16X OLED M7600QE-L2007X, AMD Ryzen 7 5800H pana la 4.4GHz, 16"4K UHD, 16GB, SSD 1TB, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB, Windows 11 Pro, negru https://altex.ro/lap...aBoCe88QAvD_BwE

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015

 vasiutziu, on 09 iunie 2022 - 23:14, said:

Bună, e corect sa presupun ca aproximativ orice laptop de gaming in jurul unui buget de 5000-6000 lei duce Auto Cad fără probleme?

Duce fara probleme.Incearca sa te orientezi pe 17". Ai grija ca unii dealeri vand laptop-uri ca si gaming dar de fapt nu sunt in categoria respectiva.Fiecare producator de laptopuri are anumite categorii speciale de Gaming.Succes

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 DaculScoril0, on 10 iunie 2022 - 10:27, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
așa-i că nu lucrezi mult în 3D?

sau poate-ți place să aștepți cinci minute până apuci un punct să tragi de el. Și alte cinci să vezi ce se întâmplă.


dacă lucrezi profesional sau cât de cât serios 17” e mic.
Așa-i că-ți place să scoți din context ce-ți convine? Am zis în scop ACADEMIC. Știi ce înseamnă în scop academic? Înseamnă că dacă și-l ia acum (presupunem anul 1),până ajunge să învețe partea de 3D din Autocad îi crapă bateria și laptopul oricum devine depășit. Colegii mei de cameră lucrau în Autocad pe 3d și lucrau cu sisteme de tip Core i5 2nd gen. E adevărat și că facultatea le dădea o versiune medievală a softului, ceva 2010/2011 în 2017, în fine, ce mai știu e că era prima versiune care mergea pe Windows 7.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 xeleron, on 10 iunie 2022 - 12:22, said:

...E adevărat și că facultatea le dădea o versiune medievală a softului, ceva 2010/2011 în 2017, în fine, ce mai știu e că era prima versiune care mergea pe Windows 7.
off-topic: La Autocad varianta comerciala merge inclusiv versiunea 2009 pe Win7, si chiar si pe Win10. Doar ca idiotii au omorat serverul de licentiere pentru softuri mai vechi de 4-5 ani, asa ca la prima reinstalare de sistem adio licenta.
Oricum, fac ceva pe el Autocad. Am trecut pe Archicad si pentru ce lucram noi e la zeci de ani lumina fata de Autocad. Plus licenta e vreo 20% din pretul unui AutoCad 3D si e cu adevarat pe viata, nu ca la Autodesk.

Edited by Hider141, 10 June 2022 - 13:29.


#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Eu sunt expert in Autocad 3D. Nu mai folosesc Autocad 3D de foarte mult timp. Pentru 3D, Inventor este tatal lor. Facut tot de Autodesk si in acelasi pachet de software la aceiasi bani.

Ignorantii (nu in sens peiorativ) folosesc Autocad 3D. Daca insa ai pus mana pe Inventor si ai apucat sa il inveti, nu mai e cale de intoarcere.

Eu pot sa iti recomand ce folosesc eu:

La job: HP Zbook G6
Acasa: Dell XPS 9700

Fiecare din astea doua au costat triplu fata de bugetul tau dar zbarnaie in CAD. Daca ai ocazia sa gasesti ceva SH merita sa cumperi asa ceva.

Edited by abac, 10 June 2022 - 14:19.


#11
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, poti merge pe ZenBook Pro 15 OLED UM5500QE, ce vine echipat cu ecran Full HD, Touch, foarte luminos (550nits) si clar (OLED), Procesor performant - AMD Ryzen 7 5800H (16M Cache, up to 4.4 GHz), 16GB DDR4X memorie ram, stocare 512GB SSD, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, Windows 11 Pro preinstalat, constructie de calitate cu finisaje din aluminiu si portabil.

Link: https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 abac, on 10 iunie 2022 - 14:16, said:

Eu sunt expert in Autocad 3D. Nu mai folosesc Autocad 3D de foarte mult timp. Pentru 3D, Inventor este tatal lor.
corect.
În universități însă se predă Autocad din câte știu eu.

Edited by DaculScoril0, 11 June 2022 - 07:56.


#13
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostVladVladd, on 10 iunie 2022 - 22:37, said:

Salutare, poti merge pe ZenBook Pro 15 OLED UM5500QE, ce vine echipat cu ecran Full HD, Touch, foarte luminos (550nits) si clar (OLED), Procesor performant - AMD Ryzen 7 5800H (16M Cache, up to 4.4 GHz), 16GB DDR4X memorie ram, stocare 512GB SSD, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, Windows 11 Pro preinstalat, constructie de calitate cu finisaje din aluminiu si portabil.

Link: https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/
Un AMD Ryzen 7 5800H se descurca bine in autocad? Am vazut in trecut ca se recomanda in general varianta Intel. Sau noile variante de AMD se descurca si ele f bine acum in AutoCad, sau media?

Edited by msjohntm, 26 June 2022 - 19:31.


#14
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020

View Postmsjohntm, on 26 iunie 2022 - 19:30, said:

Un AMD Ryzen 7 5800H se descurca bine in autocad? Am vazut in trecut ca se recomanda in general varianta Intel. Sau noile variante de AMD se descurca si ele f bine acum in AutoCad, sau media?

Da, este un procesor foarte potent (chiar si pentru gaming) .. nu o sa ai probleme cu el, poti merge linistit pe Zenbook Pro 15 OLED

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate