Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Agregare conexiuni de internet

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Într-o zonă în care viteza la internet nu este grozava doresc să fac agregarea a 2-3 conexiuni de internet printr-un server conectat acasă la fibră. Care este cel mai bun software care să facă treabă asta? As dori ca și consumul de resurse sa fie minim deoarece sistemul va funcționa în regim offgrid.

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Despre ce conexiuni vorbim si ce doresti sa obtii?

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
De ce server?
Orice* router care stie load-balancing stie asta.
De ex. ER-X :)
*dar*
agregarea nu inseamna ca aduni 10Mbps cu 10Mbps si inca 10Mbps si ai 30 Mbps.
teoretic ii ai doar in aplicatii ce stiu/pot conexiuni multiple (gen to*rr*enti si speedtest-uri/iperf).
in real life daca echipamentul respectiv nu stie sticky connections (macar port si adresa de destinatie) o sa ai mari probleme cu tot ce inseamna https
de ex: cand te conectezi la o aplicatie bancara o sa-ti dea erori daca nu e implementat stick-ul de mai sus, pt ca toate aplicatiile secure nu vor accepta request-uri multiple de pe ip-uri diferite.

Tot ce poti face e sa "balansezi" traficul intre cele n conexiuni in procentul dorit.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Bonding pe N VPNuri (fiecare via alta conexiune) intre locatia aceea si serverul tau? Stie orice Linux sau routere mai rasarite.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
serverul de acasa n-are nicio legatura cu subiectul, de fapt acasa nici n-ai nevoie de vreun server - conteaza ce ai in locatie, ce h/w si ce conexiuni.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Are, ca fix serverul acela ii permite sa adune 10 Mbps cu 10 Mbps cu 10 Mbps si sa obtina 30 Mbps.

#7
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Eu zic sa nu-i mai dai omului sperante desarte..

#8
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 ogo, on 09 iunie 2022 - 08:52, said:

in real life daca echipamentul respectiv nu stie sticky connections (macar port si adresa de destinatie) o sa ai mari probleme cu tot ce inseamna https

Tot ce poti face e sa "balansezi" traficul intre cele n conexiuni in procentul dorit.
cam asta e ce poti realiza.
sa ai o conexiune de backup cand conexiunea principala cade.

PC + placa de retea Intel cu 4 intrari + pfSense = router imbatabil

#9
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Aia se numeste failover, si nu, nu doar asta poti realiza.
Astept totusi sa ne raspunda initiatorul cu detalii.

Edited by Znevna, 09 June 2022 - 09:43.


#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

 cosmin_235423, on 09 iunie 2022 - 09:37, said:

cam asta e ce poti realiza.
sa ai o conexiune de backup cand conexiunea principala cade.

nu
ce descri tu este fail-over: daca o conexiune cade sa treaca automat pe a 2a si cand revine prima online sa mute la loc.
se poate si load-balancing care face ce zice: balanseaza traficul spre internet prin 2-3-x conexiuni.

#11
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Agregare conexiuni multiple pe acelasi IP public pentru marirea vitezei, failover, e.t.c. se face cu protocol BGP + propriul AS-number public + propria clasa de IP publlica + minim 2 ISP cu care sa ai contracte pentru sesiuni BGP + know-how + echipamente care suporta protocolul BGP Posted Image

sau

Mai multe VPN-uri prin link-uri diferite intre locatia ta si un singur furnizor insa in acest caz poti folosii cu acordul furnizorului si AS-number privat si clase de IP publice sau private.
Am implementat solutia asta la firme care aveau la sediul central BGP public si propria clasa de IP-uri publice si pentru sediile din tara foloseam VPN prin link-uri multiple (ISP diferiti) cu AS-numbere private si adrese de IP publice (din clasa alocata) pentru a obtine redundanta dar si scalabilitate.

Edited by dagobar, 09 June 2022 - 11:47.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Pe mine mă interesează 2 tuneluri, unul prin Orange și unul prin Vodafone către serverul meu pentru a ieși cu același IP public. Pe Vodafone am ca 10 mbit/s iar pe Orange cca 5 dar pe Orange am ping de 30 ms, pe Vodafone am 80.
cu aceste 2 conexiuni ar trebui să obțin o latență și viteză acceptabilă.

#13
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Cele 2 tuneluri le poti obtine cu VPN... si mai departe ?

#14
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

 benis, on 09 iunie 2022 - 12:02, said:

[...]Pe Vodafone am ca 10 mbit/s iar pe Orange cca 5 dar pe Orange am ping de 30 ms, pe Vodafone am 80.[...]
Latenta asta e intre Orange/Vodafone si IP-ul tau de pe fibra (care banuiesc ca-i Digi?).
Nu prea imbunatatesti nimic incercand sa faci ce vrei tu sa faci.
Ambele conexiuni 4G? ce folosesti ca modem/router/antena? Chiar nu exista altceva in zona? (*DSL, coaxial de la Vodafone (Ex-UPC), fibra, ceva, nimic?).
Singura treaba pe care ai putea s-o faci ar fi sa imparti traficul in video/restul si sa lasi video sa-ti mearga prin Vodafone iar restul prin Orange.
Si fara sa treci prin IP-ul de pe fibra, latenta aia extra adaugata nu ajuta la nimic.
Dar sunt sigur ca acele viteze pot fi imbunatatie cu echipamente corespunzatoare si scapi de dureri de cap si te multumesti cu un singur operator.
Sau te interesezi de alte solutii disponibile in zona.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Alte soluții nu sunt acolo.

#16
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
Cauta OMR. a zis cineva de bonding intre mai multi provideri care dupa ies printrun singur ip. Omr asta face, sunt tutoriale pe yt.

Edited by niceguy12, 09 June 2022 - 21:27.


#17
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cred ca te referi la https://www.openmptcprouter.com/

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

 dagobar, on 09 iunie 2022 - 13:07, said:

Cele 2 tuneluri le poti obtine cu VPN... si mai departe ?

https://www.learnitg...e-in-linux.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate