Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Profile tencuiala interior

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016
Salut, am găsit in seara asta o postare pe facebook la cineva care tencuise in interior și profilele alea pentru tencuit rămăseseră in perete și întreba dacă e bine sau nu, eu am casa in construcție, am tencuit mecanizat tot cu ghidaje din alea din oțel zincat și au rămas in pereți, acum stau un pic cu stres ca in acea postare lumea era cam împărțită, unii spuneau ca nu e bine ca va rugini, sau cel mai rau caz va crapa peretele, alții ca sa le lase acolo nu este nici o problema, as cere o părere și aici ca pare mai profesionist acest forum!
Mulțumesc

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View PostRSRRST, on 06 iunie 2022 - 22:49, said:

Salut, am găsit in seara asta o postare pe facebook la cineva care tencuise in interior și profilele alea pentru tencuit rămăseseră in perete și întreba dacă e bine sau nu, eu am casa in construcție, am tencuit mecanizat tot cu ghidaje din alea din oțel zincat și au rămas in pereți, acum stau un pic cu stres ca in acea postare lumea era cam împărțită, unii spuneau ca nu e bine ca va rugini, sau cel mai rau caz va crapa peretele, alții ca sa le lase acolo nu este nici o problema, as cere o părere și aici ca pare mai profesionist acest forum!
Mulțumesc
Daca tencuiala ar fi continut in reteta si acele ghidaje cred ca scria pe eticheta.
Lenea si risipa sunt foarte mari pe la noi asa ca merge si asa pana cand nu mai merge ptr ca ....

Edited by radu103, 06 June 2022 - 22:51.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
A;ea ar trebui scoase, dupa ce se face ghidajul.

#4
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postpasilla, on 06 iunie 2022 - 23:23, said:

A;ea ar trebui scoase, dupa ce se face ghidajul.
E tencuit de peste 1 luna deja. As găuri toti pereții prin casa acum, și nu prea m-ar încânta ideea, stii vreun caz unde au rămas in pereți și cum s-au comportat in timp?

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Cu toate maclavaisurile ce vin peste nu se mai cunoaște nimic la final, ele ruginesc liniștite în pereți

#6
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postmodoran, on 07 iunie 2022 - 00:54, said:

Cu toate maclavaisurile ce vin peste nu se mai cunoaște nimic la final, ele ruginesc liniștite în pereți
Pai și e bine sau rau?

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Nu este absolut nicio problema, dormi linistit. Ai armat nitel tencuiala :)

#8
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postmannick, on 07 iunie 2022 - 03:12, said:

Nu este absolut nicio problema, dormi linistit. Ai armat nitel tencuiala :)
Mersi pt răspuns, tencuiala nu a fost armata, dar am plasa din aia portocalie care vine de acum cu gletul.

#9
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Si totusi un producator spune ca se scot... sunt sigur ca e o regula generala.

"Profilele de pontaj se scot în max. 24 ore, se lasă doar când este aplicat placaj ceramic.
După înlăturarea profilelor de pontaj se fac reparații cu același material (tencuială)."

Si documentatia atasata. Poate vor beneficia altii de informatia asta.

Attached Files



#10
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdanpromfx, on 13 iunie 2022 - 14:59, said:

Si totusi un producator spune ca se scot... sunt sigur ca e o regula generala.
Era logic ca sunt reutilizabile si ca doar la noi se face risipa din cauza de lene cronica

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Mult succes sa poți scoate alea după 24 de ore altfel decât cu dalta. Poate in 2 ore sau după ce termini peretele sa le scoți.

#12
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Din nou, de data asta si pentru mesteri:

"Profilele de pontaj se scot în max. 24 ore, se lasă doar când este aplicat placaj ceramic.
După înlăturarea profilelor de pontaj se fac reparaţii cu acelaşi material (tencuială)."

Nu, "dupa 24 de ore"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate