Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vanzare auto reparate / reconditionate

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 19:25, said:


La noi exista obiceiul de achizitie a masinilor din strainatate, unde salariile se aseamana cu cele din state. Crezi ca ar fi o solutie mai buna sa cumperi masini avariate / neingrijite din tari ca Germania, in speranta ca vei putea negocia la fel ca cei din state?
Romanului ii place sa fie mintit: vrea masina cat mai noua, "tzipla", fara daune, "full fara pele" si cu km putini... In "state" daca vinzi o masina cu "savlage title" esti obligat sa o faci transparent si cumparatorii stiu exact ce achizitioneaza. La noi nu exista legislatia asta si daca vrei sa fii transparent o sa "te faca" toti samsarii care mint clientii si ti-i vor fura rapid.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postlyanna, on 06 iunie 2022 - 21:25, said:

....la nea Fane care-o repara "ca noua". Ca doar nea Fane .........dar practic doar nea Fane stie.
pardon? :P

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Poti incerca o data sau de 2 ori, daca nu iesi rau de tot in pierdere la prima.
Faci poze/filme la tot procesul si vezi ce iese. Poate fi un hobby de cateva luni.

Edited by sorin147, 06 June 2022 - 23:15.


#22
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.youtube....sfromusa/videos

tipul ăsta asta face. cumpără mașini lovite și le repară impecabil. clientul știe ce cumpără.
dacă poți și vrei să faci ceva de genul ăsta, sunt destui oameni care preferă să nu fie mințiți.
dar bring paperwork. arată-mi pe hârtie tot ce ai schimbat la ea. nu mă lua cu "șefu, am schimbat tot, pe cuvântul meu de samsar".

#23
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:28, said:

reparatiile sunt cinstite, nimic ascuns sau masluit, si cartile sunt date pe fata daca clientul intreaba
Și dacă nu întreabă?

#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postvali, on 07 iunie 2022 - 05:31, said:

https://www.youtube....sfromusa/videos

tipul ăsta asta face. cumpără mașini lovite și le repară impecabil. clientul știe ce cumpără.
Asta repara masini super noi - Porsche Cayenne 2020 si asemenea :-) Nu Golfuri 6 sau masini de 10 ani cumparate cu 1000 euro lovite si vandute cu 4000 euro "tzipla, full fara pele"...

#25
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
eu credeam că despre asta e vorba, de mașini din gama premium, nu Loganuri.

#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
In comuna unde am onoarea sa locuiesc, exista o firma care cu asta se ocupa: repara masini aduse pe platforma si le revinde. Cum le revinde? Nu stiu, nu am fost interesat. Nu sunt marci premium, sunt masini banale.
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMelteanu, on 06 iunie 2022 - 19:53, said:

In tara e prea multa ura si prostie,romanul prefera sa creada in masini de la batranica primul proprietar decat masini cinstite reparate.....

La voi la japoneji cum e ?

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La mine,la melteni,e amestecata situatia.In sensul ca atita timp cait nu epatezi si nu te miroase nimeni ca ai mai multi bani decat ceilalti,nu te uraste nimeni...Trebuie sa fii ca ceilalti,sa cultivi,sa cresti animale,chiar daca cu sau fara succes,nu ii pasa nimanui...Ideea e sa nu rezulte ca iti poti permite sa nu cultivi si sa nu cresti animale....Posted Image Per total,daca te plangi,arati de plans sau starnesti chiar mila e perfect...

#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am mari dubii ca un baiat destept poate face reparatii conforme, as paria ca nu are calificarea profesionala atestata, autorizarea RAR, service cu utilaje specifice certificate precum stand frane, etc.
Chiar si la reprezentanta oficiala nu orice mecanic/electrician este la zi cu absolvit cursurile anuale, sau nu au manualele de reparatie pentru orice.
Din cate stiu orice reparatie, care nu este efectuata conform RAR este ilegala si atrage raspundere penala.

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am un cumnat ce a cumparat un Audi S8 ce a costat peste suta de mii de euro nou ,l-a luat facut ghem,vechi de doar 3 ani.L-a cumparat reparat,dar l-am vazut de la inceput ghem si apoi facut.M-am si dat cu el vreo 10000km prin continent,nici o problema.

#31
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postvali, on 07 iunie 2022 - 05:31, said:

dar bring paperwork. arată-mi pe hârtie tot ce ai schimbat la ea. nu mă lua cu "șefu, am schimbat tot, pe cuvântul meu de samsar".

Avand experienta in web development ma gandeam ca puteam sa fac relativ repede o baza de data privata cu rapoarte similar cu carvertical unde sa apara poze & videoclipuri si detalii cu dauna, piesele de schimb, reparatiile, poze pe parcursul reparatiei etc (cum a spus si sorin mai sus).. Daca clientul intreaba, primeste link-ul unde poate vedea tot procesul.

View Postexqusit_drunk, on 07 iunie 2022 - 05:45, said:

Și dacă nu întreabă?

Trebuie testat, insa am impresia ca daca pun 'A avut dauna' in anunt pe olx, n-o sa sune nimeni sau o sa incerce sa negocieze mii, chiar daca 'dauna' a fost o bara si-o aripa, sa zicem.

View Postvali, on 07 iunie 2022 - 07:18, said:

eu credeam că despre asta e vorba, de mașini din gama premium, nu Loganuri.

Daca sunt masini cumparate din tara, merita incercat si cu masini banale. Cand vine vorba de adus masini din strainatate evident ca target-ul ar fi masini cu valoare mai mare, sa-ti scoti transportul si costurile aferente din profit.

#32
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
păi asta e faza, că la mașini sub Passat nu prea îți scoți banii, că clienții sunt rupți în fund și cu pretenții până la cer.

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Singuri care fac profit din treaba asta sunt bisnitari.
Si o zic treaba asta ca om care cunosc cativa bisnitari.

In tara asta sunt asa de multe masini cu defecte ascunse ca doar un bisnitar le poate vinde. Eram in oras cu un bisnitar si sunau fraieri carora le-a vandut masini, diferite defecte.
Cunostea si la service de prin oras, vindea masina intr-o anumita zona si dadea telefon la cei care au service in zona.
Ex. Nu merge AC-ul, dadea telefon sa zica ala ca nu are freon, masina avea alt defect dar sa faca vanzarea baga vrajeala ca este freonul.

Ca om cinstit nu poti face profit in domeniul asta. Sau hai sa reformulez ca sigur se gaseste vreun forumist care face bisnita cu masina si o sa doreasca sa scrie ca el face treaba asta, cinstit. Si face profit, si are clienti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate